Skocz do zawartości

Czy opłaca się instalować solary?


Recommended Posts

Gość Majster
NA razie,uważam,że solary, to wariant zbyt "nadmuchany".Osobiście kupiłem piec gazowy z wmątowanym juz zestawem.Musze tylko kupić same kolektory.Nawet instalację na dach również przeciągnąłem. Jednak same solary kosztować mnie mają 7000 zł.Mam butlę z propanem do ogrzewania i zurzycie dzienne gazu do podgrzania samej tylko wody,to 0,2m3 i przy cenie ok 10zł za metr uważam na razie za bdb wynik (daje to jakieś 720zł rocznie).Zakup solarów,gdzie realna dopłata to jedyne 20% (u mnie 1400zł) i reszta na raty, to beznadziejny pomysł.Nawet przymując wzrost cen..
Link do komentarza
Cytat

NA razie,uważam,że solary, to wariant zbyt "nadmuchany".Osobiście kupiłem piec gazowy z wmątowanym juz zestawem.Musze tylko kupić same kolektory.Nawet instalację na dach również przeciągnąłem. Jednak same solary kosztować mnie mają 7000 zł.Mam butlę z propanem do ogrzewania i zurzycie dzienne gazu do podgrzania samej tylko wody,to 0,2m3 i przy cenie ok 10zł za metr uważam na razie za bdb wynik (daje to jakieś 720zł rocznie).Zakup solarów,gdzie realna dopłata to jedyne 20% (u mnie 1400zł) i reszta na raty, to beznadziejny pomysł.Nawet przymując wzrost cen..


0.2 m3 --- to 50 litrów wody "prysznicowej" ale skąd te 10zł za metr?
Solar to tylko moda i naciąganie - przecież budżet nie wydałby kasy na dotacje by zmniejszyć dochody do budże...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Sławomir Antoniuk
A może solary elektryczne Tych wodnych mało montuje się na zachodzie.Nie posiadam solarów ale czy nie potrzebny jest stały odbiór wody ciepłej a nawet upuszczanie jej w okresie letnim..
Link do komentarza
Przy tych cenach, również uważam solary za przerost formy nad treścią. ROI po 10-15 latach przy 10-letniej gwarancji jest nieporozumieniem. Niestety nasze państwo spieprzyło rynek solarów poprzez dotację - zatrzymany został czynnik konkurencji - skoro państwo dopłaca to po co obniżać ceny, mamy 20% w suchym. Badałem temat w Chinach i certyfikowane solary próżniowe można dostać od 200 do 600 USD, jedynym problemem dla mnie było, że muszę zamówić 20-25 sztuk (1 kontener). Dla zainteresowanych mogę podesłać chińską ofertę na priv.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość za i przeciw
jeśli przeciwnicy popatrzyliby na strony innych krajów-mały wysiłek, to zobaczyliby że to żaden wielki wynalazek i te "naciągane kol.słon" używa już więcej niż pół świata.Ale lepiej tak bezinteresownie od czci i wiary wyśmiac ten szatański pomysł z tymi kolektorami,a przecież nikt na siłę nikomu nie każe ich montować.Polaku najpierw pomyśl logicznie i sprawdż, a potem nie podpierając się "byleczym "policz samodzielnie czy Ci się to opłaca czy nie.Ja jestem za ,ale i przeciw byleczemu.Moje motto to "z byle czego uzyskas byle co ,a i tak za to zapłacisz".Tak w krótkich słowach jestem w stanie wyrazić swoje odczucia.Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość KASIA
Po co te nerwy? Większość z nas ma swój rozum i nawet taki artykuł nie zmieni jego zdania. My przeliczyliśmy... i dla dwuosobowej rodziny koszty instalacji nie zwrócą się a już trzeba będzie wymienić na nową. Przy niższych cenach chętnie byśmy skorzystali, bo uważam, że kolektory to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość timon
Zgadzam się z treścią artykułu w 100 procentech. Liczyłem opłacalność na przekładzie czteroosobowej rodziny mojego szwagra który z takowej instalacji korzysta. Okres zwrotu z inwestycji wyszedł około 13 lat. Brednie o zagranicznych przykładach można wsadzić tam gdzie ich miejsce tj. między bajki, ich koszty i wielkości dotacji mają się nijak do warunków polskich. Inny aspekt to wygoda która przy posiadaniu pieca stalopalnego może mieć znaczenie.
Link do komentarza
Gość inzynier
Zapewne przedstawiciel producenta solarów "za i przeciw" to zwykły naciągacz. Krytykuje wypowiedzi racjonalne i odsyła do logiki oraz sprawdzenia, ale póki co sam jest "za". Prawda jest taka, że na całym świecie są też dopłaty i to po 80% (USA, Kanada, Szwecja, Niemcy) ale bezpośrednio inwestorom! U nas, ciemną gawiedź się zwodzi i pod płaszczykiem dotacji, dofinansowuje się ale banki! Inwestorowi zostaje tyle co kot napłakał! Przy tak nędznej dopłacie, w większości przypadków czas zwrotu nakładów wynosi grubo ponad 13 lat. Z tym, że uwzględniając koszt pracy pompy ładującej, konserwacji corocznej oraz sprawności energetycznej - czas zwrotu sie wydłuża o kolejne ponad 5 lat.
Rachunki każdy zna i może policzyć, a nie dać się wpuścić w maliny, bo potem kredyt spłacac trza! Zaznaczam, że te czasy są odniesionie do rodziny 3-osobowej w środku Polski i ogrzewaniem elektrycznym. Przy ogrzewaniu tańszymi energiami, dofinansowanie musi wynosić jak w krajach gdzie rządy nie oszukują swego narodu, dofinansowanie powinno wynosić niue mniej jak 75% - inwestorowi a nie bankowi!
Link do komentarza
Gość słoneczko
Są dwa podmioty dla których opłaca się montowanie kolektorów pierwszy do Bank który kredytuje dotację lub udziela kredytu a drugi to firma montująca i wytwarzająca ww elementy. Wydaj kupę szmalcu a później oszczędzaj oto logika idioty. A tak na marginesie od czasu wprowadzenia tylko ekologicznej energii w niemczech masowo wzrosła liczba kradzieży drewna w lasach. Pozdrowienia dla niewierzących w medialną propagandę.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Najbardziej protestują przeciw kolektorom pewnie ci którzy przeważnie jeżdżą w pojedynkę swoim zanieczyszczającym środowisko samochodem , a w piecu najbardziej lubią spalać śmieci. O kiepskiej izolacji domu już nie wspomnę.
Może co niektórych zszokuję gdy powiem, że dotację 45% na kolektory słoneczne można dostać bez kredytu bankowego, ale pod zastaw 2-miesięcznej lokaty. Zamiast narzekać że się czegoś nie ma, lepiej korzystać z tego co jest, tym bardziej że ceny zestawów solarnych nie zmieniły się praktycznie od 2008r a kolektory słoneczne są coraz bardziej trwałe i wydajne(16 lat gwarancji lub więcej jest coraz częstsze). Mówienie o corocznych kosztach serwisu jest bzdurą bo są firmy które wymagają przeglądu (koszt 100-150 zł) raz na 4 lata lub rzadziej. Koszt energii elektrycznej do napędu pompy solarnej to maksymalnie 50zł/rok.
Ciekawe jaki czas zwrotu ma nowy samochód albo telewizor czy nowe meble?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Program dopłat nie większa opłacalności kolektorów. W typowej sytuacji po odliczeniu podatków i kosztów pozyskania dotacji pozostaje około 1000 zł co przy wydatkach 10 tys nie wiele zmienia.
Link do komentarza
Gość sławek
wiatrak prądotwórczy jest dużo lepszy niż jakieś badziewia na dachu, kolektory dają tylko to że się to ma przy domku jedno rodzinnym:)a jakieś oszczędności 500/600zł rocznie to proszę czy warto...
Link do komentarza
Solar w Polsce, to nieporozumienie.
Może poza małym wyjątkiem; jak się ma knajpę w pasie nadmorskim, czy górach i 10-12 paneli napędza 300 litrowy zasobnik, a woda idzie do mycia garów na bieżąco.
Dla domków jednorodzinnych najrązsądniejszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Cena inwestycji i eksploatacji niższa od solarów. Edytowano przez mirrzo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Powietrzna pompa ciepła w Polsce to nieporozumienie (wysokie rachunki na prąd). Jej sens montażu uzasadnia jedynie przypadak braku możliwości zamontowania solarów, np. zacieniony budynek.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Powietrzna pompa ciepła w Polsce to nieporozumienie (wysokie rachunki na prąd). Jej sens montażu uzasadnia jedynie przypadak braku możliwości zamontowania solarów, np. zacieniony budynek.


1900kWh za ogrzewanie w ostatnim sezonie,1400kWh za cwu za 12 miesięcy.Powietrzna pompa ciepła,markowa,znanego producenta z Japonii
I chyba wszystko w temacie
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Powietrzna pompa ciepła w Polsce to nieporozumienie (wysokie rachunki na prąd). Jej sens montażu uzasadnia jedynie przypadak braku możliwości zamontowania solarów, np. zacieniony budynek.


Tobie to chyba dzisiejszy upał negatywnie wpłynął na tok myslenia, a pisałeś te mądrości zapewne siedząc w zacienionym budynku. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość ostatni z doplata
Po odliczeniu i dodaniu wszystkiego wyszło mi 8000 złotych. 300 litrów zbiornik, własna woda. Spłacalem przez rok kredyt. Przez ten rok systematycznie spadały mi rachunki za gaz. Radość mi sprawiło gdy po odczycie z września okazało się że mam jeszcze nadpłaty 800 złotych. Liczniki spisują co pół roku. Czy się opłaca. Tak. Puki co za słońce się nie płaci. Cała rodzina codziennie ma pełną wannę wody. PODOBNIE JEST Z NOWYMI OKNAMI I OCIEPLENIE. I jeszcze wygoda. Wracsz z pracy i nie musisz palić, a gaz jest bardzo drogi.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
ja dla 5 osobowej rodziny bedę montował solary z programu (nie znam jego nazwy) ale całkowity koszt instalacji to 2,500zł
to chyba nie tak dużo... znajomi juz mają i sa bardzo zadowoleni.
ja do tej pory musiałem palić dzień w dzień w piecu z wymiennikiem cieplnym żeby mieć ciepłą wodę to mnie juz mocno wkurzalo a tak to cały sezon wiosenno-letnio-jesienny mam zgłowy palenie w piecu.
paliłem poniewaz chciałem zaoszczędzić na prądzie czy gazie (jeśli chodzi o piece i bojlery) ale chyba nic nie przebije solarów.
to moje zdanie.
Link do komentarza
Gość Konsultant marki Buderus
Solary opłacają się wtedy, kiedy mamy pewność, że jesteśmy w stanie uzyskaną z nich energię w pełni wykorzystać i zużyć. Dla małej rodziny, mieszkającej w niewielkim domu jednorodzinnym, ze standardową liczbą punktów poboru wody i generującej jej niewielkie zużycie, niekoniecznie będzie to rozwiązanie ekonomiczne. Dla większego domostwa - jak najbardziej - solary bywają naprawdę opłacalne.


Pozdrawiam,
Konsultant marki Buderus
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Przyszłość jest w panelach fotowoltaicznych, one wyprą w dużej części kolektory słoneczne dające ciepło.
Panele fotowoltaiczne już w tej chwili zwracają się w czasie do około 10 lat a ich trwałość i przydatność to ponad 20 lat bez drogiego serwisowania i obsługi jaką wymagają kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne mają sporo mniejsza sprawność, więc trzeba ich dać odpowiednio więcej, ale za podobną cenę, do tego działają cały rok, tylko odpowiednio słabiej zimą gdy słońca jest mniej.
Lada miesiąc/tydzień będzie ustawa OZE regulująca odsprzedaż energii m.in. z kolektorów fotowoltaicznych, to już działa od wielu lat w innych krajach UE i nie tylko. Np. w UK gdzie słońca jest mniej niż w PL ludzie na potęgę montują takie panele na swoich dachach, podobnie jest w Niemczech, które mają bardzo podobna sytuację słoneczną co my.
Oczywiście można nie sprzedawać energii elektrycznej bo cena nie zachęca, można korzystać z niej podłączając się do własnej instalacji odciążając rachunki za prąd, grzać bojler albo co najlepsze zasilać pompę ciepła.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Instalacja w panele fotowoltaiczne to bardzo dobra decyzja i opłacalna.
Jednak wybierając taką instalację, nie można kierować się tylko jej ceną. Ważne są również parametry paneli tj. rodzaje ogniw, efektywność. Należy więc dokładnie obliczyć jaka instalacja i jakiej wielkości będzie opłacać się nam najbardziej. Pamiętajmy, że taka instalacja powinna pracować bezawaryjnie przynajmniej 25 lat.
Wystarczy przeliczyć sobie jaką ilość energii słonecznej możemy uzyskać instalując panele u siebie, porównać z rachunkami jakie płacimy za energię. Nie zapominając przy tym o możliwości zarabiania na nadwyżkach energii Edytowano przez MagdaKa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
moj znajomy zaomtowal sobie ostatnio austryjacka instalacje tj. 2kW ogniw fotowoltaicznych + grzalka. Grzalka chodzi na prad podlaczony bezposrednio z paneli PV i dotego jest tez wtyczka na 230 v jak ci braknie kiedys w nocy cieplej wody. Mowil mi ze prace grzalki mozna ustawic recznie tj. tylko temperatura lub podpiac laptopa i ustawic np. godziny pracy. Grzalke wkrecili mu poprosu do bojlera 400 litrow w miejsce przeznaczone dla standardowej grzalki. Z tego wychodzi, ze to standardowe gwinty ma jak w wielu bojlerach - chyba 1 1/4 cala. Byl u niego Problem z zalozeniem normalnych solarow bo dach domu ma od strony wschodniej lub zachoniej. Stodola miala idealny uklad - strona poludniowa, ale niestety byl dach dosc daleko. Dlatego zdecydowal sie na ta inastalacje bo tu tylko 2 kable ciagniesz i po sprawie - bez kilkuset litrow plynu chlodniczego. Moj znajomy jest bardzo zadowolony z tej instalacji, podobno sprawuje sie doskonale. Dal za calosc z montazem 18 000 zlotych.
Tez zastanawiam sie nad zamontowaniem tego ustrojstwa. Mam jeszcze od niego ulotke tej instlacji tak wiec jesli ktos chce moge podeslac.


adamdz2@o2.pl
Link do komentarza
To Ty się dalej zastanawiaj, a ja już podjąłem decyzję.

Jak dla mnie zainwestowanie 18000zł , aby móc zaoszczędzić 5-6zł dziennie jest po prostu niepoważne.
Potrzeba około 15 lat żeby móc zacząć mówić że czerpie się jakiekolwiek korzyści z tej inwestycji... i to trzymając pieniądze w skarpecie.
W przypadku oprocentowania + konieczności wymiany choćby tej głupiej grzałki zbliżymy się do 20 lat.
Po tym czasie panele, jeśli nic po drodze się nie wydarzy, stracą na swej efektywności kilkadziesiąt procent - co suma summarum będzie pozwalało cieszyć się zyskami około 3zł dziennie.
Ale nie za długo, bo po 22-25 latach agonia, czy wręcz zgon paneli będzie już faktem.

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli podszedłem do sprawy tego zestawu ze zbyt dużym optymizmem icon_wink.gif
Link do komentarza
Zauważam, że opłacalność paneli łączy się z wiekiem kupującego, najczęsciej ludzie 50+ jak zaczynasz mówić, że solary mogą być opłacalne od razu kiwają głową, przytaczając jakieś mało precyzyjne wyliczenia - chyba dla 2 osób rzadko korzystających z wody...Nie ma co szukać na forum czy warto - tylko usiąść policzyć jak to będzie w waszym przypadku(miejsce zamieszkania itp), jedno wiem napewno komfort przy posiadaniu solarów (i możliwość "odwrócenia" obiegu wody tak, żeby grzało np łazienkę) bezcenne!
Link do komentarza
Cytat

To Ty się dalej zastanawiaj, a ja już podjąłem decyzję.

Jak dla mnie zainwestowanie 18000zł , aby móc zaoszczędzić 5-6zł dziennie jest po prostu niepoważne.
Potrzeba około 15 lat żeby móc zacząć mówić że czerpie się jakiekolwiek korzyści z tej inwestycji... i to trzymając pieniądze w skarpecie.
W przypadku oprocentowania + konieczności wymiany choćby tej głupiej grzałki zbliżymy się do 20 lat.
Po tym czasie panele, jeśli nic po drodze się nie wydarzy, stracą na swej efektywności kilkadziesiąt procent - co suma summarum będzie pozwalało cieszyć się zyskami około 3zł dziennie.
Ale nie za długo, bo po 22-25 latach agonia, czy wręcz zgon paneli będzie już faktem.

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli podszedłem do sprawy tego zestawu ze zbyt dużym optymizmem icon_wink.gif



bardzo dobrze podszedłeś do sprawy

Link do komentarza
Cytat

Zauważam, że opłacalność paneli łączy się z wiekiem kupującego, najczęsciej ludzie 50+ jak zaczynasz mówić, że solary mogą być opłacalne od razu kiwają głową, przytaczając jakieś mało precyzyjne wyliczenia - chyba dla 2 osób rzadko korzystających z wody...Nie ma co szukać na forum czy warto - tylko usiąść policzyć jak to będzie w waszym przypadku(miejsce zamieszkania itp), jedno wiem napewno komfort przy posiadaniu solarów (i możliwość "odwrócenia" obiegu wody tak, żeby grzało np łazienkę) bezcenne!


Rozumiem że "mało precyzyjne" wyliczenia zderzają się z konkretnym wyliczeniami sprzedawcy, który jest wstanie podać dokładną ilość dni słonecznych i moc natężenia promieniowania słonecznego dla danej lokalizacji na 10 lat wprzód icon_lol.gif

Rzeczywiście, taka wiedza może być bezcenna.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Marko
W tej chwili są już zestawy gdzie kolektor słoneczny zintegrowany jest zbiornikiem ze stali nierdzewnej. Kosztują coś ok 4tysie więc ich czas zwrotu jest dużo szybszy niż standardowych, a poza tym ich montaż jest bardzo prosty
Link do komentarza
Gość Marko

W tej chwili są już w ofertach niektórych firm zestawy gdzie kolektor słoneczny zintegrowany jest zbiornikiem ze stali nierdzewnej tzw. zestawy compact. Kosztują coś ok 4tysie więc ich czas zwrotu jest dużo szybszy niż standardowych, a poza tym ich montaż jest bardzo prosty

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Gość odpowiedź
Do gość018:

Zapytaj w firmach instalujących i u producentów a będziesz mieć wiadomości z pierwszej ręki odnośnie konkretnych rozwiązań. Bardziej od braku serwisu bałbym się instalatorów i projektantów z łapanki co dopływ z odpływem mylą.

PS. Jeśli boisz się że google szpieguje/gryzie użyj "nakładki" typu duckduckgo
Link do komentarza
Według mnie warto i to jak najbardziej, szczególnie gdy można otrzymac na nie dotacje. Ja również rozważam ich montaż, tylko nalezy pamiętać o odpowiednim doborze. Dlatego jeżeli juz ktoś się zdecyduje to niech sam policzy, bo są specjalne kalkulatory albo niech to komus zleci. Ja jeżeli juz się zdecyduję to myslę o kolektorach z Braas bo w swojej ofercie mają płaskie, a takie są na moją kieszeń. Bo rurowe są o wiele droższe icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Powietrzna pompa ciepła w Polsce to nieporozumienie (wysokie rachunki na prąd). Jej sens montażu uzasadnia jedynie przypadak braku możliwości zamontowania solarów, np. zacieniony budynek.


Ja również się nie zgodzę z tym zdaniem. Owszem, kilka razy do roku zdarzają się temperautry mocno poniżej granicy opłacalności pracy pompy ciepła do cwu i wtedy pracuje grzałka lub konwencjonalny kocioł, ale tak jak mówie są to sporadyczne przypadki.

Pompa ciepła, którą akurat mamy w ofercie czyli vitocal 060-A jest w stanie przygotowywać wodę dla czteroosobowej rodziny przez miesiąc za mniej niż 50 PLN. Jeśli okaże się, ze temperautry spadną zbyt nisko, pompa nie pracuje, a uruchamiane jest szczytowe źródło ciepła.
A do tego niezależność, wygoda, bezpieczeństwo...
Może warto rozważyć takie rozwiązanie, odpowiednio analizując potrzeby i budżet.

Jeśli są szczegółowe pytania, chętnie odpowiem icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Solar w Polsce, to nieporozumienie.
Może poza małym wyjątkiem; jak się ma knajpę w pasie nadmorskim, czy górach i 10-12 paneli napędza 300 litrowy zasobnik, a woda idzie do mycia garów na bieżąco.
Dla domków jednorodzinnych najrązsądniejszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Cena inwestycji i eksploatacji niższa od solarów.




ewentualnie jeśli masz basen, to wtedy równiez jest glebszy sens bo masz wielki bufor icon_smile.gif

a co do pompy ciepła - popieram. bezobsługowość, wygoda. te do cwu są stosunkowo tanie. stabilnie przygotowuje ciepła wodę, a zalezność od pogody praktycznie żadna - temperatury poniżej 5 st. C tylko kilka dni w roku, wiec wtedy dogrzewasz grzałką
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Mnie się jeszcze jakiś czas temu wydawały jasne dwie rzeczy: że fotowoltaika się opłaca i że super jest sobie zbudować własny dom, który byłby samowystarczalny. I druga sprawa, że państwo powinno dopłacać do PV po to, byśmy nie pozostali uzależnieni od źródeł kopalnych, których eksploatacja jest coraz trudniejsza w świetle zaostrzania się przepisów unijnych. Poza tym skutki ekologiczne np. w Krakowie są katastrofalne. Więc PV jak najbardziej.
Faktycznie znalazłem informacje na temat programów dofinansowania:
Programy Operacyjne Infrastruktura i Środowisko
Fotowoltaika dofinansowanie na panele fotowoltaiczne
Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich
Regionalne Programy Operacyjne
Programy ogłaszane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (np. PROSUMENT, BOCIAN)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...