Skocz do zawartości

Czy opłaca się instalować solary?


Recommended Posts

Gość stach
Nie chce mi się analizować i porównywać cen i kosztów, ale zacytowałeś artykuł sprzed dokładnie sześciu lat icon_confused.gif ...
Ceny modułów fotowoltaicznych i falownika na pewno są niższe... cena energii jest wyższa - tej energii z sieci - nie wiem jak kształtowała się cena energii przesyłanej do sieci, jakie były założenia...
Link do komentarza
Cytat

Nie chce mi się analizować i porównywać cen i kosztów, ale zacytowałeś artykuł sprzed dokładnie sześciu lat icon_confused.gif ...
Ceny modułów fotowoltaicznych i falownika na pewno są niższe... cena energii jest wyższa - tej energii z sieci - nie wiem jak kształtowała się cena energii przesyłanej do sieci, jakie były założenia...


Witam ponownie,
Oczywiście komponenty fotowoltaiczne są coraz tańsze - największy potencjał do obniżania cen mają moduły. Nieco wolniej tanieją falowniki i konstrukcja.
Dla zainteresowanych - dla przykładu mamy najnowszy cennik komponentów fotowoltaicznych - TUTAJ


PS. Z tymi programami dotacyjnymi też jest różnie, podobnie jak z ustawą....
Link do komentarza
Cytat

Ale ceny jeszcze sa zbyt wysokie. Do tego działania PIS promują wungiel a niechetnie patrza na OZE


Jakbyś choć trochę był w temacie to byś wiedział że to poprzednia skutecznie blokowała i zmieniała ustawę. Miała być piękna, a już wiadomo że będzie pasztet jak zawsze.
Link do komentarza
Witam,
Najnowsze informacje w sprawie nowelizacji ustawy o OZE:
"Propozycja Ministerstwa Energii polega na zasadzie, że każda 1 kWh odprowadzona do sieci będzie tytułem do odebrania 0,7 kWh przez prosumenta. Zauważył także, że należy przyjąć, że nie można odebrać więcej niż się odprowadziło, a okres do ewentualnego zbilansowania powinien wynieść rok."

Aktualne prace nad nowelizacją - co wy na to?

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Ja jestem posiadaczem kolektora próżniowego od 4 lat. Jak narazie sprawdza się wyśmienicie, ale tylko w lato bo jest to kolektor nowej (może lepiej powiedzieć najprostszej) konstrukcji w którym wszystko jest w jednym miejscu (rury + zbiornik), a jedynie rurki wpadają do domu i podłączane są do istniejącej instalacji. Koszt jaki poniosłem za kolektor z 230l zasobnikiem, montażem na dachu i podłączeniem do istniejącej instalacji to 6000zł (2012r.).
Jak dla mnie inwestycja się opłaciła (nie muszę odpalać pieca żeby zagrzać sobie troche wody do mycia). Jest słonko mam ciepłą wodę w kranie (60st.).

Czyli wg tekstu mi się już zwróciła inwestycja. :)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Andrzej

Według mnie instalacja panel z fotowoltaiki jest bardzo zarówno opłacalna jak i wydajna. Sam mam fotowoltaikie i jestem bardzo zadowolony z funkcjonowania tych paneli, jest to owszem koszt ale w porównaniu do rocznego rozliczenia rachunków za wcześniejsze grzanie gazem to nie ma o czym rozmawiać - po prostu się opłaca.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

Masz duże zużycie ciepłej wody do mycia (liczna rodzina z małymi dziećmi, pensjonat)? Masz basen sezonowy w ogrodzie? Jeśli tak, to warto. 

Wcale nie warto montować solarów. Bardziej opłacalne jest zainstalowanie PCi na cwu.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Chyba chodzi o to czy instalacja fotowoltaiczna może zasilać akumulator 12 V? Jak najbardziej, za pośrednictwem regulatora ładowania, najlepiej typu MPPT. Taki układ może następnie zasilać jakieś urządzenie wymagające napięcia stałego 12 V, albo przez przetwornicę urządzenie na prąd przemienny 230 V. Przykładowo pompę dla kolektorów słonecznych, jeżeli o to chodzi w pytaniu.

Dopuszczalna moc takiego odbiornika prądu będzie zależeć od mocy paneli PV, pojemności akumulatora i parametrów przetwornicy. Jeżeli ma to być pompa, potrzebna będzie przetwornica dająca rzeczywiście napięcie sinusoidalne (tzw. czysty sinus).

Link do komentarza
Gość Albin Perpetum mobile
Witam ponownie... Dokładnie chodzi mi o to,czy jest możliwość zainstalowania w domu jednorodzinnym solarow i kominek z płaszczem wodnym,ktore były by niezależne od sieci 230V ,czyli : jakis akumulator 12V o większym prądzie ,który był by ładowany za dnia panelem fotowoltaicznym. Jestem w trakcie budowy domu i do instalacji jeszcze kawałek czasu i tak jako laik kombinator zastanawiam sie,jak ułatwić sobie życie. Pozdrawiam.
Link do komentarza

Tak jak pisałem w poprzednim poście, można za pomocą paneli PV ładować akumulatory, a następnie wykorzystywać zgromadzona energię elektryczna np.  do zasilania pompy obiegowej. Trzeba przy tym uwzględnić niewielki uzysk energii w sezonie zimowym. W praktyce takie instalacje działające niezależnie od sieci są dość drogie, a przez to nieopłacalne, ze względu na koszt akumulatorów. Takie zasilanie z akumulatorów ma sens raczej jako awaryjne tylko dla wybranych urządzeń, na wypadek braku prądu w sieci. Możemy zasilić np. pompę obiegową ogrzewania, komputer, telefon, minimum oświetlenia, ewentualnie lodówkę.

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Gość Andrzej45

Ja mam zamontowane kolektory i tylko wiosna, lato są w użyciu z widomych przyczyn. Po kosztach instalacyjnych wychodzi mi, że po 3 latach będzie zwrot kosztów.

Link do komentarza
21 godzin temu, Gość Andrzej45 napisał:

Ja mam zamontowane kolektory i tylko wiosna, lato są w użyciu z widomych przyczyn. Po kosztach instalacyjnych wychodzi mi, że po 3 latach będzie zwrot kosztów.

A napisz jeszcze, czy korzystałeś z dofinansowania, czy po prostu sam finansowałes instalacje, jaka jest duża itd... To będzie bardzo przydatne dla innych, którzy się zastanawiają.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Kolektory to świetna sprawa! Kilka lat temu będąc w Pile w Sisko zobaczyłem ofertę na zakup i montaż właśnie firmy Viessmann. Skorzystałem i jestem bardzo zadowolony. Fachowo, dogodne warunki finansowe i serwis.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Mirek napisał:

Kolektory to świetna sprawa! Kilka lat temu będąc................... zobaczyłem ofertę na zakup i montaż właśnie firmy Viessmann. Skorzystałem i jestem bardzo zadowolony. Fachowo, dogodne warunki finansowe i serwis.

Cieszę się, że nasze produkty służą Ci już kilka lat i jesteś zadowolony. Może napiszesz jaką masz instalacje? Jakie kolektory?

 

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że mamy w ofercie kolektorów kilka nowości. M. in.  Kolektor słoneczny z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem ThermProtect. 

Inteligentne pokrycie absorbera chroni kolektory przed przegrzaniem. Opatentowana przez firmę Viessmann technologia pokrycia termoaktywnego ThermProtect przy osiągnięciu określonej temperatury przerywa dalsze pochłanianie energii słonecznej, jeśli zasobnik solarny jest już całkowicie naładowany.

ThermProtect w kolektorach Vitosol 200-FM przyczynia się także do wyższego uzysku solarnego w stosunku do zwykłych kolektorów płaskich, gdyż pozwala na stosowanie większych powierzchni kolektorów.

 

Jeśli będą pytania - służę pomocą!

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
3 godziny temu, Gość BOLEK napisał:

Oczywiście solary to NAJDROŻSZY sposób na ogrzanie wody. NIKT JUŻ TEGO NIE INSTALUJE

Oj, zdziwiłby się Pan. Bardzo często spotykamy dachy z instalacjami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi . Rzeczywiście boom na kolektory już mamy za sobą, ale....W IV kwartale i w całym 2018 roku, w grupie kolektorów słonecznych nastąpiły znaczne wzrostów sprzedaży tego typu instalacji. W całym roku wzrost sprzedaży kolektorów słonecznych był dwu i pól krotny krotny co w odniesieniu do całego 2017 roku podobnie jak w IV kwartale 2018 roku. Sprzedawane są w ogromnej części kolektory płaskie, ale w grupie kolektorów próżniowych także nastąpiły w IV kwartale trzykrotne wzrosty i dwukrotne w skali całego 2018 roku ale w odniesie do niskiej wartości bazowej. Takie wzrosty są wynikiem realizacji inwestycji opartych o przetargi ogłoszone w 2017 roku i rozstrzygane od początku 2018 roku. Programy i przetargi na instalacje kolektorów słonecznych odbywają się często w gminach lub ich sąsiedztwie, które już miały jakieś doświadczenia z tego typu instalacjami i są efektem dobrej opinii użytkowników instalacji pozyskujących ciepło z energii słonecznej. Coraz więcej jest też instalacji, gdzie ciepło pochodzące z kolektorów słonecznych służy także do celów grzewczych obok tradycyjnego już przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Edytowano przez Eksperci Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jest wiele sposobów na ciepłą wodę w kranie a zaczynamy o tym na poważnie myśleć przy rodzinie 2+2. Ciągle ktoś zmywa, bierze kąpiel itd.

Mam wrażenie, że niebawem dachy zapełnią się solarami i/lub PV a cwu zostanie przygotowane dodatkowo przez taniejące pompy ciepła do cwu a dla świętego spokoju w rezerwie będzie gotowa do pracy grzałka elektryczna lub jakieś wysokosprawne źródło ciepła.

 

W zasadzie do przygotowania cwu wystarczy pompa ciepła z grzałką (na te kilka wyjątkowo mroźnych dni) ze zintegrowanym zasobnikiem. Taka pompa latem może też częściowo wychłodzić pomieszczenia w trakcie pracy.

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W zasadzie do przygotowania cwu wystarczy pompa ciepła z grzałką (na te kilka wyjątkowo mroźnych dni) ze zintegrowanym zasobnikiem. Taka pompa latem może też częściowo wychłodzić pomieszczenia w trakcie pracy.

Bardzo częsty dylemat inwestorów - kolektory czy pompa ciepła. 

No i ciekawy temat do do poruszenia z punktu widzenia i kosztów i elastyczności pracy i reagowania na zapotrzebowanie na cwu. Rzeczywiście, zapotrzebowanie na cwu trudno jest zaplanować i zaprogramować. Można tylko przygotować na zapas :)

 

Jakie macie argumenty za i przeciw kolektorom/pompie cipła do cwu?

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
7 godzin temu, aaaa napisał:

nie wiem czy najdroższy, ale faktycznie chyba już mało kto idzie w tym kierunku. Teraz chyba wszyscy lub prawie wszyscy idą w PV...

Fotowoltaika rzeczywiście teraz ma swoje 5 minut, zwłaszcza ta fotowoltaika prosumencka, indywidualna. Kolektory - też są instalowane jak już wspominałem, ale większość z inwestycji to zamykane jeszcze projekty unijne - czyli inwestycje gminne, dla wielu klientów. 

 

Fotowoltaika idzie w parze teraz z rozwojem pomp ciepła.  W I kwartale 2019 roku pompy ciepła odnotowały znaczące wzrosty sprzedaży, które ogólnie można szacować na 80%! Taki zestaw (PC + PV) daje nam ciekawe połączenie, racjonalne wykorzystanie energii a dla użytkownika przekłada się na budynek w zasadzie bez rachunków. 

 

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
mam jedno i drugie. 3 panele dolarów i 3.3kw fotowoltaika. Wychodzi mi, że lepiej jest grzać wodę solarami a prąd przeznaczyć na cały dom. Pisze to dla 6 osób. Prądem bym się nie dogrzal codziennie 300 l.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...