Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Wieszacie na działce domki dla ptaków? Nie? A dlaczego? Nie chce się zrobić...

Ja w sobotę postanowiłem powiesić.

Inspiracją dla mnie była sikora bogatka, która postanowiła założyć swoje gniazdko w... beczce. Zwykła 100 - litrowa beczka dębowa, odwrócona do góry dnem, stoi sobie swobodnie na płytkach w mojej letniej altance. Służy za dodatkowy stoliczek okolicznościowy na imprezach. No i z boku tej beczki w ubiegłym roku wypadł szpunt i zrobił się niewielki otworek.
W sobotę, kiedy zmęczony kopaniem ogródka usiadłem na chwilę w altance, uwagę moją przykuł jakiś ruch. I wtedy zobaczyłem, jak sikorka prześliznęła się przez otwór, wlokąc coś w dziobie. Wtedy posiedziałem trochę, no i stwierdziłem, że to już jest parka sikorek. Pracowały zgodnie, co kilka minut wlokąc cos do beczki.
Kiedy odleciały podniosłem do góry beczkę i... szok! Cała powierzchnia płytek była usłana ok. 10-cio cm warstwą suchej trawy, mchu i różnych włosów, piór... powierzchnia zdecydowanie ponadnormatywna jak na gniazdko, nie wiem po co im tyle.
Od maja w altance zaczną się imprezy, bedzie muzyka... muszę coś zrobić, żeby sikorki się wyniosły. Przecież jak one wysiedzą jaja? Postanowiłem im zbudować domek. Niedługo trwało zanim zrobiłem budkę i około osiemnastej wieczór zawisła ona na niedalekim klonie. Miałem nadzieję, że następnego dnia przewrócę beczkę i sikorki zmuszone szukać innego miejsca, znajdą nowe mieszkanko. Ale niestety...
W niedzielę od rana na gałęziach klonu siedziało stadko szpaków i trwały zaloty. Do mojej budki co chwila wchodził jakiś osobnik, wlokąc cos w dziobie... po prostu budka miała za duży otwór!
Nie mogłem przewracać beczki. Szpaki nie wpuszczą sikorek.
W poniedzialek rano dorobiłem płytkę z mniejszym otworem i przykreciłem do budki. Kiedy szpaki przyleciały, nie dały już rady wejść do środka. Siedzą teraz i próbują dziobami poszerzyć otwór, a jak się zmęczą to wracają na gałęzie i ćwierkają swoje miłosne pieśni. Kurczę, jak się nie wyniosą, to mi wszystko w ogródku zeżrą...

CHCESZ DOKUCZYĆ SĄSIADOWI? ZAWIEŚ BUDKĘ DLA SZPAKÓW NIEDALEKO JEGO OGRÓDKA! Zeżrą wszystko.

PS. Jak ktoś chce, to zamieszczę wymiary domku odpowiedniego dla danego gatunku.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jak zrobiłeś budkę lęgową dla szpaków to i one tam zamieszkały ....
Wystarczyło tylko zmniejszyć otwór wlotowy do ok 3,3 cm ,a żaden szpak by tam się nie zagnieździłA juści, przecież napisałem, że tak zrobiłem. Zmniejszyłem do 3,5 cm.
I doczytałem się w mojej książce, że mogłem też trochę zmniejszyć budkę, ale ta jest też dobra. Wszystko przez to, że dla sikorki podane są wymiary dwóch typów: A i B. Ja zrobiłem B, bo nie zauważyłem, że pasuje też dla szpaków.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie mieszkają od lat w kalenicach.
Jak kończyłem budowę, to miałem niezamknięte otwory pod krańcowymi gąsiorami.
Miałem takimi ozdobnikami zamknąc.
Ale szpaki szybciutko tam się zadomowiły - no i żal mi się zrobiło, nie zamknąłem.
Co roku 4 pary mam - z każdej strony świata - bo na każdej stronie budynku taki wynalzaek jest.
No i mieszkają ku wspólnemu zadowoleniu.
A co szkodników powyżerają?!!!! to głowa mała -icon_smile.gif
Na zdjęciu zaprzyjaźniony....
12202867.jpg

 • Lubię to 3
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

lepiej napiszcie jak ściągnąć boćka na swoje gospodarstwo...najłatwiej ze sztucera.
Chyba że ekologicznie z łuku - ale zaznaczam że to to nie jest łatwe........ -icon_smile.gif


Cytat

Z żoną pogadaj... icon_redface.gif

A poza tym zamocuj wysoko koło na gniazdotylko bezwzględnie z BMW albo Mercedesa.
No i aluminiowe oczywiście - wybredne i wymagające się podobno boćki zrobiły
 • Lubię to 3
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Trochę o konstrukcji budki. Co, jak i dla kogo.wiesz co?
Po Tobie się nie spodziewałem.
Instalacji elektrycznej nie widzę.
Prądu nie ma - co to za budki?????


Cytat

Ten bobiczkowy szpak, to tak trochę kosowaty z wyglądu. icon_biggrin.gifniemożliwe.....
To są szpaki - na pewno (chyba) -icon_sad.gif
 • Lubię to 3
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

świntuch!


Ty żyjesz?

Cytat

Z synem nie konkuruję.


Jak zwykle dowcipasy nabijają posty .
Czyli dla Synogarlicy - (Sierpówki) nie wiesz jaki domek zrobić , bo u mnie chcą znowu założyć za kolanem (odsadzką )rynny gniazdo . Zrobiły w zeszłym roku miały 2 jaja ale było za liche i im pospadały.
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

niemożliwe.....
To są szpaki - na pewno (chyba) -Array="" style="vertical-align: middle;" Array alt="icon_sad.gif" border="0">Ja też obstawiam, że to kos - szpaki mają jasne plamki na skrzydłach i brzuchu.
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

a boćkowi trzeba zrobić wysoko miejsce na gniazdo i poukładać na sztukę trochę gałęzi! Nie ma bata na mariolkę, musi przylecieć.


I bez gwoździ się to robi. Kliny, kołki, żona, te sprawy.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czyli dla Synogarlicy - (Sierpówki) nie wiesz jaki domek zrobić , bo u mnie chcą znowu założyć za kolanem (odsadzką )rynny gniazdo . Zrobiły w zeszłym roku miały 2 jaja ale było za liche i im pospadały.W przewodniku, który mam, piszą że sierpówka jest ptakiem obcym! To ptak pochodzący z Indii. Jeszcze 60 lat temu w Polsce nieznanym. Nie ma co jej ułatwiać bytu. I tak okres lęgowy trwa u niej praktycznie cały rok (jak ma dostatek pokarmu). A minimum 3 do 5 lęgów rocznie.
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

W przewodniku, który mam, piszą że sierpówka jest ptakiem obcym! To ptak pochodzący z Indii. Jeszcze 60 lat temu w Polsce nieznanym. Nie ma co jej ułatwiać bytu. I tak okres lęgowy trwa u niej praktycznie cały rok (jak ma dostatek pokarmu). A minimum 3 do 5 lęgów rocznie.Obcy , są u mnie 40 lat ja je traktuje jak swojaki mi się podobają ,wydają fajne dźwięki i są spokojne .Nie lubię za to kawek , psocą się i są natrętne chętne bym się dowiedział W JAKI SPOSÓB SIĘ ICH POZBYĆ .
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak się pozbyć kawek? Ustrzel jedną z wiatrówki i powieś na wysokiej tyczce! Sposób niezawodny, szeroko stosowany w dawnych wiejskich czasach. A co Ci powiedzą ekolodzy, to nie wiem.
A jak chcesz pomagać sierpówkom, to po prostu zrób im jakąś podstawkę tam, gdzie chcą robić gniazdo. One robią niedbałe gniazda, więc im pomóż trochę!
U mnie sierpówki mają gniazdo u sąsiadki przez drogę, w gęstym świerku. Mam tego tatałajstwa całe stado ciągle na podwórku. Ale ja tam ostatnio nieczęsto bywam, niech se żyją.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

z innej beki

co raz bardziej obawiam się, że ten Twój avatar to z dowodu osobistego, w dodatku tego starego
ale mam nadzieję (wciąż), że nie jesteś drewniakiemBez jaj ten gostek co robił to zdjęcie do dowodu osobistego już pewnie nie żyje. wink.gif
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czy od wielkości karmnika zależy jakie ptaśki do niego wlatają? chcę zrobić jakiś i wystawić na balkonie na piętrze na wysięgniku od drewnianej balustrady co by nie obsłały.U mnie jest mały karmnik a i tak kawki wchodzą "na kuckach lub czołgają się "na koniec wyciągają szyję łapią większy kawałek potem do tyłu i odlatują na pobliskie drzewo tam dokonują konsumpcji.
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

no ja ziarno sypać będę. Jak słonika wisiała to maluchy ptasie wrąbały ją bardzo szybko w zimę, zdjęcia świetne wyjszły!Zamiast ziarna, lepsza kasza. Mazurska na przykład.
A na kawki najlepszy jest straszak. Mam pomysł na biznes! Produkcja "sztucznych " kawek do powieszenia i odstraszania naturalnych. Powinno zadziałać!
 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

no ja ziarno sypać będę. Jak słonika wisiała to maluchy ptasie wrąbały ją bardzo szybko w zimę, zdjęcia świetne wyjszły!Ręce mnie opadły jakie to pomocne te moje posty.

A słonika to jak wieszasz za trąbę ?


 • Lubię to 2
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ręce mnie opadły jakie to pomocne te moje posty.

A słonika to jak wieszasz za trąbę ?wiesz, mają ukryty sens i niektórzy bystrzejsi zwyczajnie to dostrzegają. Jak dostrzeżesz coś w naszych... nie wahaj się. To będzie taki "znak", że też należysz do tego jakże elitarnego grona.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

wiesz, mają ukryty sens i niektórzy bystrzejsi zwyczajnie to dostrzegają. Jak dostrzeżesz coś w naszych... nie wahaj się. To będzie taki "znak", że też należysz do tego jakże elitarnego grona.


Czyli nie pozostaje mi nic ...

Wejdziesz między wrony - będziesz klikać tak jak one.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Cześć wszystkim. Będę robił taras drewniany z modrzewia syberyjskiego na gruncie, ok 36m2. Zrobiłem projekt i chciałbym go skonsultować z fachowcami. Głównie chodzi o fundamenty tarasu. Grunt pod tarasem był wymieniony w czasie budowy fundamentów domu, teraz jest tam piach na ok 1m. W obrysie tarasu jest zrobiony fundament z bloczków betonowych na tę samą głębokość. W moim przypadku planuję zrobić taras na bloczkach fundamentowych, ponieważ wydaje mi się bez sensu robić słupy betonowe w niewysadzinowym gruncie. Obecnie grunt pod tarasem jest ok 40 cm niżej od górnej powierzchni tarasu, po odjęciu desek, legarów, kontrlegarów i bloczków zostaje 10 cm na podsypanie. planuje podsypać żwirem i pod bloczkami dodać do żwiru troche cementu i na tym oprzeć bloczek. Do bloczka mocować kontrlegary 45x90, do nich legary 45x70 i deski 2,8x12. Deski gładkie, taras bez spadku. Kontrlegary mocowane "na stałe", tak samo legar będzie zamocowany do fundamentu w obrysie. Załączam plan z wymiarami i proszę o ewentualnie uwagi. Dzięki!
  • Dzień dobry. Rynny NIAGARA Kwadratowa Blachy Pruszyński są już dostępna w sprzedaży. Wkrótce pojawią się informacje na jej temat na stronie firmowej https://pruszynski.com.pl Aktualnie jest już dostępny cennik: => https://pruszynski.com.pl/cenniki.php oraz katalog rynien: => https://pruszynski.com.pl/katalogi.php   _____________________________________________________________
  • Moja mama ma obecnie w kuchni meble kuchenne białe matowe. My mamy natomiast meble kuchenne białe w połysku. I nie rozumiem trochę tego strachu przed meblami kuchennymi w bieli. Zarówno jedne jak i drugie dobrze sie sprawdzają. Mama nie narzeka, my również w sumie nie mamy powodu do narzekania. Wiadomo, że meble trzeba raz na tydzień przetrzeć ale czy mebli w innym kolorze niż biel byście nie czyścili?  Meble kupowaliśmy gotowe modułowe w Leroy Merlin, na stronie mozna przejrzeć sobie ich szafki kuchenne.  W sklepie podobnie jak w niewielkich studiach mebli kuchennych, mozna umowić się na rozmowę z projektantem, można również samodzielnie zaprojektować kuchnię przy pomocy programu (i z góry przy okazji zobaczyć ile kuchnia będzie kosztowała). Jakościowo moim zdaniem nie odbiegają dużo od o wiele droższych kompletów mebli. Mamy u siebie w kuchnię linię Delinia:
  • Witam was jestem tu nowy więc nie za bardzo rozumiem tą technologię ale wytłumaczcie mi jak wyobrażacie sobie mieć rury w ścianach? I po iluś tam latach urodzi się wam pomysł jakiegoś przewiertu w celu montażu oświetlenia na zewnątrz, montażu klimy lub innych wynalazków, które to ludzkość wymyśli za ileś lat co wtedy? Będziecię rozkminiać gdzie macie rury w ścianie? Ogólnie koncepcja spoko ale nie do końca moim zdaniem chociaż nie wiem nie znam się. Pozdrawiam 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...