Skocz do zawartości

Droga dojazdowa do 3 własnych działek, jaki szeroki dom


bartonik

Recommended Posts

Witam mam pewien problem z drogą dojazdową.
Mam jedną działkę wielkości 32 ary szeroką na 16 metrów.
Działkę tą koniecznie muszę podzielić na 3 części (chcę oddać działki w darowiźnie dzieciom), z czego jedna działka ma mieć 12 arów, a dwie kolejne po 10 arów, wynika tak z planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mogilany.
Z tych 32 arów muszę wydzielić drogę taką żeby dojechać do tych trzech działek, działki są podłużne, a z drogą publiczną ma styczność tylko jedna działka węższą stroną 16 metrów.
I związku z tym mam kilka pytań:
- Ile metrów musi mieć taka wewnętrzna droga
- Jaka musi być odległość od takiej drogi aby móc postawić dom
- Jak szeroki mogę postawić dom na takiej działce

Z góry dziękuję z odpowiedź i pozdrawiam Edytowano przez bartonik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Najlepiej wyznaczyć służebność przejazdu wzdłuż granicy działki. Ja takową mam, powstała droga o szerokośći 3 m. I wydaje mi się to minimum jakie powinna mieć, żeby spokojnie mogły przejechać tamtędy chociażby samochody z materiałem podczas budowy.
Co do szerokości domu i odległości to służebność nie zmniejsza Ci wymiarów. Dalej masz do wykorzystania całe 16 m, zachowując oczywiście ustawowe odległości domu od granicy czyli 4 m przy ścianie z oknami i 3 m przy ścianie bez okien. Czyli przykładowo służebność robisz szeroką na 3 m, dom stawiasz 4 m od granicy czyli odległość domu od drogi wyniesie 1 m. Nie dużo, ale jak nie ma innego wyjścia to da się przeżyć. Tym bardziej, że będzie to tylko droga dojazdowa, więc jakiegoś dużego ruchu tam nie będzie.
Link do komentarza
Bez rysunku, szkicu, trudno wyrokować jak ustalić „przebieg” tej służebności.

Przepisy wymagają aby dojazd do działki (budynków) miał szer. min. 4,5m.
Uwaga; wymóg 3m dotyczy tylko szerokości samej jezdni.

Nie ma wymogów odległości budynku od służebności – są odległości do najbliższej granicy, a służebność nie zmienia granic działki.

Jedyna rada – wyznaczając służebność nie podawać jej szerokości.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...