Skocz do zawartości

Instalacja w domu, dobór zabezpieczeń


Recommended Posts

Witam!

Remontuje pierwsze piętro (dom jednorodzinny) odnośnie tych prac mam pare pytań:

1. Gdy przychodzą rachunki pisze ze zabezpieczenie zewnętrzne wynosi 16 A, 2 KWh (jedna faza, ogrzewanie gazowe), rozumiem, że tak naprawdę muszę zwiększyć te parametry?
Jednak nie chciałbym w ciemno brać dodatkowych KWh z powodu np. ceny (170zł - 1KWh)
Wiec w domu z urządzeń, które obciążą instalacje będzie: (piekarnik 3,5 kwh, czajnik 1kwh, mikrofala 1kwh, zelazko 1kwh, pralka 1 kwh, zmywarka 1kwh oraz urzadzenia drobniejsze jak tv, itd...
Jeśli liczę dobrze wychodzi mi ok 9kwh *0,6 co daje mi zapotrzebowanie ok 5 kwh

i teraz pytanie kolejne przy 5 kwh ile dostane zabezpieczenie zewnętrzne?

Bo rozumiem, ze jeśli pozbędę się piekarnika te 2 kwh, które teraz mam są zdecydowanie za mało i musze mieć więcej?

Mieszkanie 66m2, mieszkaja dwie osoby dorosłe i małe dziecko

2. Jaki pobór prądu ma właśnie piekarnik, czajnik elektryczny, żelazko, pralka, zmywarka chociaż tak mniej więcej?

3. Czy instalacje zabezpieczać wyłącznikiem B czy wyłącznikiem C? Na tą chwile przy zabezpieczeniu 16A ile w wyłącznikach wrzucić na gniazdka? 10A? W sytuacji, że zwiększe do 5 kwh zapotrzebowanie, zwiększę zabezpieczenie przedlicznikowe więc czy na przewód 2,5 ma być 16A? (przewód 2,5 YDY w tynku oraz w rurkach w podłodze)

4. Instalacja jest stara, więc dwu przewodowa, jak wygląda teraz dorzucenie 3 przewodu? Czy to gdzieś w piwnicy należy zerować? Nie orientuje się w temacie i jak kogoś wezwę chciałbym się orientować w temacie,m żeby za dużo mnie nie bajerował

5. Od przyłącza do licznika i jednego zabezpieczenia (na całą góre) jest przewód 2,5, na ile mam go wymienic? Czy wystarczy 4, czy lepiej założyć 6mm?

6. W tej instalacji zastosować różnicówke, wyl. nadmiaroprądowy ale czy i co jeszcze? Oraz jaki wyłącznik B czy C? W domu nie będe posiadał silników.

7. Idę przewodem przez pokój, z jednej puszki muszę zmostkować przewód by iść dalej. Czy mogę przewody skręcać, włożyć je w zacisk i jeszcze raz skręcic, czy tylko używac szybko złączek.

Bardzo dziękuje za pomoc. pozdrawiam
Link do komentarza
1. Po pierwsze to nie porównuj kW (kilowatów) z kWh (kilowatogodzinami). bo to tak jakbyś pytał co jest większe: sekunda, czy metr sześcienny drewna?
Po drugie zaglądnij np. tu: Jak wyliczyć zapotrzebowanie na moc dla energetyki?

2. Na wszystkich tych sprzętach masz to napisane.

3. Pytania świadczą o tym, że nie masz nazieleńszego pojęcia o wykonawstwie instalacji. Radzę powierzyć to elektrykowi. Chociazby w trosce o bezpieczęństwo swojej rodziny.

4. Z zerowaniem skończono dwadzieścia lat temu. Zleć wykonawstwo instalacji elektrykowi.

5. jw.

6. jw.

7. jw.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...