Skocz do zawartości

brak gazu na działce - Czym grzać wygodnie?


vip42

Recommended Posts

Cytat

Bardzo podobne, a w zasadzie takie same.



A czystość obsługi jest po stronie pellets - i można mieć piec z zapalarka który w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym sam będzie się włączał i wyłączał bez potrzeby podtrzymywania żaru

Cytat

trochę z boku tematu ale z tym izolowaniem to wcale nie jest tak prosto. Co z tego ze chcę zaizolować 30cm jak na rynku nie mogę znaleźć kołków o określonej długości? Czasami człowieka cholera bierze, wszystko trzeba wymyśle samemu icon_evil.gif



a trzeba kołkować ? W różnych artykułach czytam, że dla domków jednorodzinnych dla ociepleń do 20 cm (nie wiem jak przy grubszych) kołkowanie nie jest konieczne - wystarczy staranne przyklejenie. Zasadniczo kołkuje się z przyzwyczajenia i na zapas.
Link do komentarza
Cytat

a trzeba kołkować ? W różnych artykułach czytam, że dla domków jednorodzinnych dla ociepleń do 20 cm (nie wiem jak przy grubszych) kołkowanie nie jest konieczne - wystarczy staranne przyklejenie. Zasadniczo kołkuje się z przyzwyczajenia i na zapas.



Jeśli ściana mi płynnie przechodzi w sufit to wydaje się to dobrym pomysłem, znaczy kołkowanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Witam,jeśli sieć gazowa jest zbyt daleko od budynku, mogą pojawić się kłopoty z warunkami technicznymi dostawy gazu. Gdy mimo to chcemy mieć instalację gazową, można zdecydować się na instalację zasilaną gazem płynnym pochodzącym ze zbiornika na terenie nieruchomości.Instalacja na gaz płynny jest zgodna z normą PN-98/C-96008 i może być zastosowana w budownictwie jednorodzinnym. Oprócz tego, że instalacja wewnętrzna (urządzenia) musi być dostosowana do zasilania gazem płynnym, wymagana jest instalacja zewnętrzna ? zbiornik na gaz płynny oraz przyłącze gazowe, łączące zbiornik z domem.

Link do komentarza
Cytat

Witam,jeśli sieć gazowa jest zbyt daleko od budynku, mogą pojawić się kłopoty z warunkami technicznymi dostawy gazu. Gdy mimo to chcemy mieć instalację gazową, można zdecydować się na instalację zasilaną gazem płynnym pochodzącym ze zbiornika na terenie nieruchomości.Instalacja na gaz płynny jest zgodna z normą PN-98/C-96008 i może być zastosowana w budownictwie jednorodzinnym. Oprócz tego, że instalacja wewnętrzna (urządzenia) musi być dostosowana do zasilania gazem płynnym, wymagana jest instalacja zewnętrzna ? zbiornik na gaz płynny oraz przyłącze gazowe, łączące zbiornik z domem.


Po najnowszych wieściach z okolic Wrocławia (zerwane linie energetyczne) wiem, że się napewno nie zdecyduję na grzanie prądem. Zostaje paliwo stałe (ekogroszek, pellets) lub gaz płynny.
Ekogroszek jest brudny i mi się to nie uśmiecha, a więc LPG lub pellets. Pożyjemy i zobaczymy. Muszę zebrac więcej danych i opinii.

Cytat

Jeśli ściana mi płynnie przechodzi w sufit to wydaje się to dobrym pomysłem, znaczy kołkowanie icon_smile.gif


tak patrzę na twój domek i ciągle nasuwa mi sie pytanie: masz owłosione stopy jak inni hobbici? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Po najnowszych wieściach z okolic Wrocławia (zerwane linie energetyczne) wiem, że się napewno nie zdecyduję na grzanie prądem. Zostaje paliwo stałe (ekogroszek, pellets) lub gaz płynny.


Jakaś nowa technologia "grawitacyjna" do c.o ? icon_wink.gif
A kominek z dgp lub "ciepły" nie jest lepszą receptą na brak prądu ?
Link do komentarza
Myślałem, aby w całym domku zamontować ogrzewanie podłogowe wodne: na parterze i na poddaszu.
Ale ostatnio dowiedziałem się, że to strasznie dużo waży (grubsze mury i fundamenty = więcej kasy).
Poza tym nie do końca mi się uśmiechało dać wszędzie kafelki (głównie chodzi o pokoje dzieciaków), myslałem o panelach lub wykładzinie które są dostosowane do podłogówki.

W związku z tym, że planuję ogrzewanie LPG (na 70 % jestem zdecydowany) i piec kondensacyjny szukam innego sposobu (CENTRALNEGO!!!) na ogrzanie poddasza. Czy powiększając powierzchnie grzejników można nadal wykorzystywać zalety pieca kondensacyjnego, czy lepiej nie przepłacać i kupić zwykły?
Dla jakich temperatur piec kondensacyjny jest korzystniejszy od zwykłego?

Chyba, że podpowiecie coś innego (NIEELEKTRYCZNEGO!!!) do ogrzania poddasza?

I nie chcę rozmawiać o izolowaniu...
Link do komentarza
Gość gawel
vip42 dlaczego uwziąłeś sie na ten LPG? centralne wodne? Do ogrzania masz 180 m2 jeżeli już koniecznie ma być to wodne centralne to chociaż porozmawiaj z ludźmi którzy maja LPG, moi sąsiedzi uzywaja go do cuw i gotowania i do podgrzania od wielkiego dzwonu bo ich nie stac kiedyś już wychodzilo im ok 800-900 zł na msc za 130m2 i za ciepło nie było teraz nadganiaja kominkiem bo pomimo wysokich cen drewna k. mnie i tak to wychodzi taniej. Może spraw sobie PC taka jak ma adiq u niego jest to super wykonane i już ma jakies wyniki jezeli chodzi o ocene komfortu i kosztów takiego rozwiązania.
Link do komentarza
Cytat

vip42 dlaczego uwziąłeś sie na ten LPG? centralne wodne? Do ogrzania masz 180 m2 jeżeli już koniecznie ma być to wodne centralne to chociaż porozmawiaj z ludźmi którzy maja LPG, moi sąsiedzi uzywaja go do cuw i gotowania i do podgrzania od wielkiego dzwonu bo ich nie stac kiedyś już wychodzilo im ok 800-900 zł na msc za 130m2 i za ciepło nie było teraz nadganiaja kominkiem bo pomimo wysokich cen drewna k. mnie i tak to wychodzi taniej. Może spraw sobie PC taka jak ma adiq u niego jest to super wykonane i już ma jakies wyniki jezeli chodzi o ocene komfortu i kosztów takiego rozwiązania.


jestem przerażony myślą o ogrzewaniu elektrycznym i braku prądu...więc wszelkie odmiany takiego ogrzewania odrzucam w 100 %

Moi znajomi z kolei przy grzaniu LPG płacą około 3-5 tys rocznie za cwu i co + kuchenka gazowa
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

jestem przerażony myślą o ogrzewaniu elektrycznym i braku prądu...więc wszelkie odmiany takiego ogrzewania odrzucam w 100 %

Moi znajomi z kolei przy grzaniu LPG płacą około 3-5 tys rocznie za cwu i co + kuchenka gazowa


Dziwne i nieuzasadnione powody ogrzewania prądem podajesz icon_eek.gif , obstawiał bym raczej wysokie koszty eksploatacyjne a tu prosze ... icon_biggrin.gif
W przypadku braku prądu wszelkie rodzaje ogrzewania nie działają ale nie tylko
elektryczne - nie działa;
gazowe i LPG nie działa'
piece na ekogroszki kominki z płaszczem wodnym itp - działa , ale pompa cyrkulacyjna nie i trzeba wygaszać bo moga być problemy.

W moim przypadku zastosowałem jako awaryjne źródło ciepla kominek, ale mogłaby być koza z powodzeniem
Link do komentarza
Cytat

Dziwne i nieuzasadnione powody ogrzewania prądem podajesz icon_eek.gif , obstawiał bym raczej wysokie koszty eksploatacyjne a tu prosze ... icon_biggrin.gif
W przypadku braku prądu wszelkie rodzaje ogrzewania nie działają ale nie tylko
elektryczne - nie działa;
gazowe i LPG nie działa'
piece na ekogroszki kominki z płaszczem wodnym itp - działa , ale pompa cyrkulacyjna nie i trzeba wygaszać bo moga być problemy.

W moim przypadku zastosowałem jako awaryjne źródło ciepla kominek, ale mogłaby być koza z powodzeniem


istnieją awaryjne źródła zasilania energią elektryczną np. generatory - one uciągną sterowniki i pompy i d...a nie zamarznie.
Link do komentarza
Gość gawel
Uparłes sie na kosztowne i upierdliwe rozwiązanie (agregat raczej sam się nie uruchomi). Ponownie doradzam poobserwuj juz dzialające rozwiązania grzewcze i pogadaj z ludzmi ale nie z takimi co sie chwala i uważają za nieomylnych i wtedy może bedziesz mial pełniejszy obraz sytuacji. Choć jeżeli z 2 strony niskie koszty ogrzewania nie sa dla Ciebie najważniejsze i możesz sie nimi nie przejmowac to weź LPG, choc mniej awaryjne byłoby ogrzewanie elektryczne podlogowe, masz to wtedy praktycznie wieczne i niezawodne.

Jescze 1 ja nawet gdy planowałem gaz nie zamierzałem mieć płyty gazowej do gotowania bo to masakra pod wzgledem utrzymania czystosci, wszystko sie pokrywa tłustym nalotem. Mam plyte witroceramiczna, ale teraz sa juz indukcyjne bdb.
Link do komentarza
Cytat

W moim przypadku zastosowałem jako awaryjne źródło ciepla kominek, ale mogłaby być koza z powodzeniem


Tym bardziej że do kozy zawsze w ostateczności można się przytulic icon_biggrin.gif

Cytat

Te awaryjne źródła zasilania (generatory) to nie taka prosta sprawa. Musisz przewidzieć już na etapie projektowym wydzielone (odseparowane) linie zasilające, dodatkowe obwody, przełączanie, itp.


Nie inaczej. Na krótką metę taka sprawę załatwia UPS i akumulatory.
Kieruj raczej swoje rozważania w kierunku akumulacji i małych strat cieplnych a nie w kierunku LPG.
W takim układzie 24-godzinna przerwa w dostarczaniu ciepła nie będzie problemem. Chyba że z góry zakładasz, że klęska żywiołowa Cię dosięgnie i chcesz się zabezpieczyć na 20 lat w przód.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

a czym się różni ogrzewanie PC od LPG - tylko piecem - instalacja jest praktycznie identyczna
a tu nagle wychodzi że podłogówka wodna jest zawodna...

uparliście sie na ten prąd jak pan Tomasz na izolacje...


Wiesz co do podlogówki wodnej, to jest to układ hydrauliczny i tyle jest w zasadzie szczelny i nic nie powinno sie z nim dziać. To kwestia troche szersza bo zależy od tego ile możesz przeznaczyc na instalację grzewczą , ile na jej eksploatacje i jaki jest akceptowalny przez ciebie poziom bezobsługowości całego systemu. Nie ma idealnego to pewne. No owszem dom pasywny może jest, ale ile on kosztuje? niby 30% drożej niż normalny. Ok . ale jezeli nie masz tych 30% to je pozycz i zapłać odsetki za 20-30 lat i w pi...u cały plan z tanioscią. Trzeba do zagadnienia podejśc praktycznie i nie ulegać jakimś trendom typu bo to jest modne albo wszyscy tak robią.
Pamiętam jak decydowałem się na ogrzewanie elektryczne stracha miałem jak cholera czy bedzie mie stać na prad, ale po roku strach mi minał, rachunki są ok niższe niż w przypadku LPG u sąsiadów , inwestycyjnie takie ogrzewanie jest tanie koszt ok 2000 zł plus 6 dodatkowych obwodów w rozdzielnicy.
Jeżeli decydujesz się na wodne centralne jakiekolwiek to już trochę komlikujesz układ grzewczy i jest on droższy i też prawdopodobieństwo awarii (ewentualnej) jest wi eksze wynikające z jego natury . Teraz jeżeli weźmiesz do zasilania CO LPG lub PC to LPG bedzie na pewno tańsze inwestycyjnie (o ile nie powiem ale nie az tak znacznie) i pewno mniej niezawodne niż PC, ale PC jest zdecydowanie tańsza w eksploatacji.
Najważniejsze (jak zawsze powtarzam żebyś był zadowolony i przekonany do przyj etego rozwiązania, i żeby nie żałować nawiąż kontakt z kimś z forum i pooglądaj jak działa PC w akcji i jakie kto ma faktury za LPG i wtedy nie bedziesz na pewno żalował, a nawet jak będziesz to mniej icon_wink.gif

Cytat

I koledzy mają rację. LPG to ostateczna ostateczność. Już bym wolał chyba ekogroszek.
A jak dobrze nie zaizolujesz to cie może czekać zaskoczenie przy rachunkach.
Mój teść właśnie grzał LPG i rachunki zaliczał do takich raczej kosmicznych jak dla mnie.


Uzupelniłbym tę wypowiedź jeszcze o powierzchnię oraz klasę energetycznę okien , jak również fakt posiadania okien dachowych. Ktoś powiedział kiedyś na forum że"najlepsze okno jest gorsze od najgorszej ściany cieplnie" nie wiem czy to prawda czy wynaleziono jakieś super pasywne okno ale tak kiedyś bylo icon_biggrin.gif
Link do komentarza
ja to wszystko rozumiem - wiem że ogrzewanie PC jest tańsze niż LPG, wiem że instalacja elektryczna jest tańsza od wodnej (ogrzewanie) i to wszystko co mówicie ma sens dzisiaj , ale...

1. Co chwila (zwłaszcza zimą) słychać o zerwaniu lini energetycznych
2. Co chwila słychać o kolosalnych opłatach z powodu emisji gazów cieplarnianych (licencje)
3. Co chwila słychac o potrzebie wymiany sieci energetycznych
4. Co chwila słychać o wyczerpywaniu się paliw kopalnianych przy elektrowniach
5. Co chwila słychac o potrzebie inwestycji w budowę nowych elektrowni
6. Co chwila słychac o potrzebie zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji prądu
Wszystko to (i jeszcze inne) musi "jutro" doprowadzić do podwyżek cen prądu i przesyłu

7. Ciągle słychać o gazie łupkowym w Polsce icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

..... i to wszystko co mówicie ma sens dzisiaj , ale...



A przecież wystarczy:
- zrobić instalację CO grawitacyjną z kotłem na drewno lub biomasę,
- kupić trochę ziemi (nieużytki) - wystarczy 0,5ha
- posadzić wierzbę energetyczną lub inne „biomasowe”.

Jak wszystko zliczysz, to będzie to rozwiązanie najtańsze i jedyne niezależne.
Link do komentarza
Cytat

A przecież wystarczy:
- zrobić instalację CO grawitacyjną z kotłem na drewno lub biomasę,
- kupić trochę ziemi (nieużytki) - wystarczy 0,5ha
- posadzić wierzbę energetyczną lub inne „biomasowe”.

Jak wszystko zliczysz, to będzie to rozwiązanie najtańsze i jedyne niezależne.



Albo palenie owsem. Tylko ziemi trzeba trochę dokupić icon_smile.gif Będziesz niezależny i bezpieczny, chyba ze będzie plaga powodzi lub suszy i ci nic nie urośnie icon_sad.gif
Link do komentarza
Gość adiqq
i dlatego polecali ci powyżej pójście w wyższą akumulacyjność budynku, bo nawet jak prądu nie będzie kilka dni, to nie zamarzniesz - vide zerwane linie energetyczne. A koszty eksploatacyjne prądem w 2T będą prawdopodohbnie niższe niż LPG, tak samo inwestycyjnie

2 i 3 - te koszta będą przeniesione na użytkownika końcowego, cana prądu będzie rosła. Ale jak prąd pójdzie do góry, to tak samo i gaz i węgiel. Weź pod uwagę, że prąd w taniej taryfie
4. akurat paliwa kopalne - np. węgiel - jeszcze go wystarczy na dosyć długo....tyle że bloki energetyczne są przestarzałe, stąd wołanie o budowę nowych a dodatkowo limity na emisję CO2 nie pomagają...
6. te limity udziału energii odnawialnej narzuciła nam unia i od tego nie uciekniemy....
7. może kiedyś...icon_wink.gif
Link do komentarza
wydobycie gazu łupkowego to ekologiczna katastrofa, więc nie sądzę, aby to u nas wypaliło

u sąsiadów mam okazję podpatrywać pewne rozwiązanie, może nie do końca super, ale proste
kominek z płaszczem wodnym, bufor (coś koło 800dm3) z grzałkami elektrycznymi
nie do końca super - bo ma pompkę obiegową :biggrin:
ale ups i mały agregacik tu załatwia sprawę padnięcia zasilania
no i mieszkają na dalekim (aczkowiek polskim) wschodzie, chałupa ma piękną ekspozycję na hulające tam wiatry
no i od 4 sezonów rzadko im się zdarzało włączać te grzałki, wystarczyło, jak to sąsiad mawia, dwa razy dziennie przepalić w kominku, nie nazywa tej czynności wysiłkiem, choć emeryt
i ciepło w chałupie (a gnaty lubi wygrzewać) i woda też ciepła
chałupka to szkieletor, ogacona standardowo, żadnych rewelacji, jakieś 110m2

straty ciepła? jakie straty, kominek niemal po środku chałupy, a za nim bufor, rozprowadzenie rurami tyle co kot napłakał, zresztą takie straty to zyski w innej pozycji bilansu
całkiem fajnie to jest zrobione

a właśnie przyszło mi do głowy, że w sumie nie wiem jak tam latem sprawa ciepłej wody jest rozwiązana, dziwne
ale to też można chyba bez problemu ożenić z prądem, bez wielkich nakładów finansowych
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

A przecież wystarczy:
- zrobić instalację CO grawitacyjną z kotłem na drewno lub biomasę,
- kupić trochę ziemi (nieużytki) - wystarczy 0,5ha
- posadzić wierzbę energetyczną lub inne „biomasowe”.

Jak wszystko zliczysz, to będzie to rozwiązanie najtańsze i jedyne niezależne.



A wiesz że kiedyś o tym myślałem? icon_smile.gif Moja działka to 6500m2, z czego około 5000m2 to nieuzytki(wybrana glina na potrzeby cegielni, zasypane pyłami i z góry 15-20cm ziemi) - myślę że wierzba na takim terenie spokojnie dałaby radę - dodatkowo, obok mam 2 działki tego samego typu, w sumie dodatkowo ponad 1ha. które też mógłbym zagospodarować....
Ale mimo wszystko wybrałem rozwiązanie bezobsługowe, bo trochę roboty z tym by było....
Link do komentarza
Cytat

Uzupelniłbym tę wypowiedź jeszcze o powierzchnię oraz klasę energetycznę okien , jak również fakt posiadania okien dachowych. Ktoś powiedział kiedyś na forum że"najlepsze okno jest gorsze od najgorszej ściany cieplnie" nie wiem czy to prawda czy wynaleziono jakieś super pasywne okno ale tak kiedyś bylo icon_biggrin.gif


No i niestety tak jest dalej.
Norma przenikalności cieplnej mówi że przegroda zewnętrzna ma mieć współczynnik "U"-0,3W/mK lub mniejszy.
Okno jest produktem złożonym.
Wkłady szybowe mogą się poszczyć "Ug" 0,5W/mK,
a producenci okien w połączeniu z takim wkładem są wstanie zejść do wartości poniżej 0,8W/mk, choć jest w Polsce jeden czy dwóch producentów którzy w swoich oknach montują wkłady szybowe, a właściwie mogą zamontować jeśli klient za to zapłaci o wartość "Ug" 0,3W/mk.
Trzeba oczywiście zdać sobie sprawę że wartości Uw" dotyczą okna referencyjnego.

Ale wracając do tematu głównego.
Zalecałbym przede wszystkim w swoich rozważaniach rozdzielić układ grzewczy na dwie części.
Pierwsza to układ, sposób przekazywania ciepła do budynku,
druga to sposób wytworzenia energii cieplnej.
Niejako oba zadania spina ogrzewanie elektryczne oparte na kablach grzewczych, bo na piecach akumulacyjnych już niekoniecznie icon_wink.gif
Dobrze zaprojektowany dom ogrzewany prądem wcale nie musi być drogi w utrzymaniu.
Dobrodziejstwem w tym momencie staje się taryfa G12 i akumulacja, a poważnym plusem jest bezobsługowość.
Minusem niestety jest brak możliwości podłączenie do takiego układu innych wytwornic ciepła.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

ja to wszystko rozumiem - wiem że ogrzewanie PC jest tańsze niż LPG, wiem że instalacja elektryczna jest tańsza od wodnej (ogrzewanie) i to wszystko co mówicie ma sens dzisiaj , ale...

1. Co chwila (zwłaszcza zimą) słychać o zerwaniu lini energetycznych
2. Co chwila słychać o kolosalnych opłatach z powodu emisji gazów cieplarnianych (licencje)
3. Co chwila słychać o potrzebie wymiany sieci energetycznych
4. Co chwila słychać o wyczerpywaniu się paliw kopalnianych przy elektrowniach
5. Co chwila słychac o potrzebie inwestycji w budowę nowych elektrowni
6. Co chwila słychac o potrzebie zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji prądu
Wszystko to (i jeszcze inne) musi "jutro" doprowadzić do podwyżek cen prądu i przesyłu

7. Ciągle słychać o gazie łupkowym w Polsce icon_wink.gif


To są opowieści z nad wody icon_mrgreen.gif .
PS. Poza tym 31 maja 2011 roku ma być konieć świata (kolejny z reszta)

Po 8 powinneś pracowac w wywiadzie lub kontrwywiadzie bo lubisz słuchac i zamiast PC kupiłbym sobie na twoim miejscu stetoskop icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

A przecież wystarczy:
- zrobić instalację CO grawitacyjną z kotłem na drewno lub biomasę,
- kupić trochę ziemi (nieużytki) - wystarczy 0,5ha
- posadzić wierzbę energetyczną lub inne „biomasowe”.

Jak wszystko zliczysz, to będzie to rozwiązanie najtańsze i jedyne niezależne.


A jak jeszcze bardziej pokombinujesz to się załapiesz na dom autonomiczny icon_wink.gif
Wierzbę sadź przy rozpoczęciu budowy, to zbierać będziesz w systemie dwuletnim z największą wydajnością w stosunku do wkładu pracy. icon_biggrin.gif

Cytat

Poza tym 31 maja 2011 roku ma być konieć świata (kolejny z reszta)


Dane nieaktualne. Data została przeniesiona na 22 grudnia 2012 roku icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość gawel
Jeszcze jadna uwaga mi się nasunęła odnośnie postów przedmówców, rozpatrując koszty ogrzewania w perespektywie czasowej 1 jest pewne na pewno bez względu na nośnik wzrosną . Kiedyś już pisałem że nie ma ogrzewania za darmo, w niepasywnym domu (choć w pasywnym ten koszt jest marginalny ponoć) płacę przykładowo 400 zł średnio miesięcznie za prąd a około 600 zł za paliwo czy 1200 za inne wydatki bieżące i nagle te 400 zł to ma być drogo ?? Niech każdy sam sobie odpowie czy jest o co bić piane ....

Jeszcze jedno załużmy że obniże koszty miesięczne do 200 zl za ogrzewanie inwestując w inny system grzejny wzięty na kredyt po jakim czasie to się zwróci (czyli bedę na bieżąco ponosił niższe koszty) niż w rozwiązaniu wyjściowym z uwzglednienim spłaty kredytu? Czy po tym czasie system nie będzie wymagał remontu lub wymiany? Nawet jeżeli finansuję inwestycję ze środków posiadanych to bedzie to kosztem innej potzreby którą mógłbym zabezpieczyć wydatkując te pieniądze np nowy samochód , dodatkowa nieruchomość jako inwestycja itp
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Ej tam. Sprawa jest wręcz banalnie prosta.

Dylemat dotyczy zagadnienia, już na etapie planowania:
- czy dom budować (dostosować) do ogrzewania,
- czy ogrzewanie dostosować do budowanego domu.

Jak się przebrnie przez ten dylemat, to już będzie z górki. icon_cool.gif


To fakt Rysiu, ale ja bym jeszcze dodał na samym poczatku czy dostosowuje sie dom do faktycznych potrzeb&mozliwości finansowych czy próbuje wyleczyć kompleksy przy jednoczesnej realizacji mirażu czyli picu pod publiczkę (bo nie wypada postawić skromnej stodółki - takiej jak ja akurat mam)
Link do komentarza
Tu masz bezsprzecznie rację. To chyba wręcz nasza przywara narodowa icon_biggrin.gif
Jakże często zdarza się że ludzie budują "elewacje" na pokaz, a później zimą gnieżdżą się w części domu żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Na szczęście świadomość społeczna w tej materii trochę się podniosła na przestrzeni ostatnich kilku lat, i ludzie coraz częściej "budują się na wymiar", co tkz. "zachód" dawno już, mówiąc kolokwialnie, wyczaił.

Układ grzewczy oparty na wodzie jako medium transportującym ciepło pozwala na dojść dużą swobodę w dobraniu źródła energii - wytwornicy ciepła.
Pod taki układ łapią się chyba wszystkie urządzenia dostępne na rynku, od tych tanich zakupowo i eksploatacyjnie, ale wymagających własnego zaangażowania w obsługę,
do tych droższych zakupowo, ale bezobsługowych, które z kolei są (mogą być) tanie w eksploatacji.
Dostarczanie ciepła pochodzącego ze spalania LPG lub oleju opałowego (kiedyś bardzo tanie medium) to dojść drogie rozwiązanie, które w perspektywie na pewno tanieć nie będzie.
Cytując Adama_mk... -"można taniej, można lepiej"

Świadomość inwestorska polega między innymi na przewidzeniu sytuacji kiedy w przyszłości, z różnych przyczyn, może się zdarzyć że koszty ogrzewania nas przerosną.
Sytuacja "na dzień dzisiejszy" nie jest zawsze miarodajna i młodość ma swoje prawa, ale...
No właśnie... przyszłość może być różna, na szczęście w obie strony icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...