Skocz do zawartości

brak gazu na działce - Czym grzać wygodnie?


vip42

Recommended Posts

Dostałem odpowiedź z gminy: W okresie najbliższych 25 lat Gazownia nie przewiduje zaopatrzenia naszej
gminy w gaz ziemny.


Pragnę się wybudować dla 4 osobowej rodziny dom z poddaszem, wymiary 11,5x9,5 m, pow.użytkowa 150 m2, murowany z 20 cm warstwą ocieplenia. Ogrzewanie podłogowe najchętniej na całości a przynajmniej parter. WM z rekuperatorem. Działka ok 1200 m2

1. Ile kosztuje instalacja na gaz płynny (sam zbiornik 2700 l z 5-6 tys. a ile reszta) z piecem kondensacyjnym?
2. Lepiej zastosować piec 2 funkcyjny czy 1 funkcyjny + bojler?
3. Czy piec na pellets może zastąpić piec gazowy (czy w okresie wiosenno-letnio-jesiennym piec sam będzie kontrolował załączanie i wygaszanie)?
4. Ile kosztuje pompa ciepła z instalacją?
Link do komentarza
u mnie dla domu około 135m2 pow. uż + dogrzewane piwnice PC 8kw polskiego producenta z DZ poziomym(wykonanym we własnym zakresie, dobre warunki-glina) PC,montaż,kotłownia itp - koszt 36,6tys. Ocieplenie 20cm,WM.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dostałem odpowiedź z gminy: W okresie najbliższych 25 lat Gazownia nie przewiduje zaopatrzenia naszej
gminy w gaz ziemny.


To się ciesz,przynajmniej będziesz płacił tylko jedne stałe opłaty przesyłowe i tylko za jedno przyłącze=parę tys.zł w kieszeni icon_wink.gif
Pozostaje grzanie prądem w dwóch postaciach:
1.PCi-inwestycja 36,6tys.zł wzwyż,rachunki poda Ci adigg+dolicz ratę za PCi z odsetkami-rocznie(DZ we własnym zakresie)
2.Czysty prąd-inwestycja 3tys.zł,rachunki poda Ci adigg x3-rocznie
Wybór należy do Ciebie icon_smile.gif
Link do komentarza
na temat moich kosztów eksploatacyjnych możesz poczytać w moim dzienniku budowy...
natomiast wyliczenia Arturo72 są czysto teoretyczne - on wszystkim proponuje grzanie prądem, sam natomiast dopiero zaczyna budowę domu. Pisałem to już nie raz, ale powtórzę - wrócimy do tematu, jak już będziesz mieć dom wybudowany i będziesz mieszkać...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

na temat moich kosztów eksploatacyjnych możesz poczytać w moim dzienniku budowy...
natomiast wyliczenia Arturo72 są czysto teoretyczne - on wszystkim proponuje grzanie prądem


Takie pytanie,a Ty czym grzejesz ? Pompa ciepła zasilana jest przez węgiel czy może pellet ? Gdzie wyżej zauważyłeś wyliczanki ? Wyraźnie napisałem "rachunki poda adiqq" z własnej praktyki.
Z jakim punktem,słowem,czy twierdzeniem się nie zgadzasz w moim powyższym poście ?
Link do komentarza
Cytat

miałem na myśli twoje wyliczenia odnośnie prądu....bo wyliczenia jedno, a koszta drugie...praktyki ci brak
a zapomniałem napisać - pisząc o tobie, miałem napisać "czystym" prądem icon_razz.gif




a inne grzanie (nie prąd czy PC) np. typu gaz płynny - jaki jest koszt instalacji?
zbiornik z podstawa i uziemnieniem - 7-10 tys
piec kondensacyjny (+ ewentualnie boiler) - 5-10 tys
instalacja - 3-5 tys zł (wzięte z sufitu)

Link do komentarza
Cytat

Dostałem odpowiedź z gminy: W okresie najbliższych 25 lat Gazownia nie przewiduje zaopatrzenia naszej
gminy w gaz ziemny.


Pragnę się wybudować dla 4 osobowej rodziny dom z poddaszem, wymiary 11,5x9,5 m, pow.użytkowa 150 m2, murowany z 20 cm warstwą ocieplenia. Ogrzewanie podłogowe najchętniej na całości a przynajmniej parter. WM z rekuperatorem. Działka ok 1200 m2

1. Ile kosztuje instalacja na gaz płynny (sam zbiornik 2700 l z 5-6 tys. a ile reszta) z piecem kondensacyjnym?
2. Lepiej zastosować piec 2 funkcyjny czy 1 funkcyjny + bojler?
3. Czy piec na pellets może zastąpić piec gazowy (czy w okresie wiosenno-letnio-jesiennym piec sam będzie kontrolował załączanie i wygaszanie)?
4. Ile kosztuje pompa ciepła z instalacją?



Pozostaje jeszcze olej. Trochę ostatnio podrożał, ale jest jakaś alternatywa. U mnie też miał być gaz. Potem myśleliśmy o gazie płynnym. Zdecydowaliśmy się na olej. Ogrzewanie tradycyjne + podłogówka. Kominek + DGP. Piec 2 funkcyjny Ulrich Ederlich 24 ED +W - roczny koszt ogrzewania i c.w.u 3200 zł. Dom 140 mkw+4 osobowa rodzina. Temperatura na sterowniku 21 stopni. Czyli mamy średnio 300 zł/miesiąc.

Pozdro
Link do komentarza
Cytat

koszty fajne przy tym oleju - tylko ten zbiornik - dużo miejsca zajmuje (LPG stoi na dworze). A jakie masz mury i jak ocieplone?


poinformowano mnie, że koszt instalacji na gaz płynny ze zbiornikiem powinien zamknąć się w kwocie 10-15 tys. zł + piec,
Jeśli gaz w dzierżawie kosztuje ok 5-6 tys zł za zabiornik 2700l a bez dzierżawy (latem) można taki zbiornik napełnić za ok 3-4 tys zł - to po ok. 4-6 tankowaniach zwraca ci się koszt inwestycji.
Link do komentarza
Cytat

gawel może spokojnie podać swoje rachunki za prąd. Albo j-j. Pisze o tych którzy się udzielają na forum.


Gaweł już melduje za 2010 rok łączny rachunek za prąd zapłacił 4 760 zł czyli miesięcznie 396 zł . Rozkład tego jest taki że w lecie ok. 211 zł/msc a w zimie ok 560 zł. Ponadto spaliłem 4m3 drewna za 680zł (sam nie wiem czy opłaca się palić w kominku icon_rolleyes.gif przy takich cenach drewna)
Link do komentarza
Cytat

poinformowano mnie, że koszt instalacji na gaz płynny ze zbiornikiem powinien zamknąć się w kwocie 10-15 tys. zł + piec,
Jeśli gaz w dzierżawie kosztuje ok 5-6 tys zł za zabiornik 2700l a bez dzierżawy (latem) można taki zbiornik napełnić za ok 3-4 tys zł - to po ok. 4-6 tankowaniach zwraca ci się koszt inwestycji.


A dlaczego się tak uwziąłeś na ten gaz?? icon_eek.gif , ja nawet jak rozważałem możliwość podłączenia gazu (i nadal mam taka mozliwość ale jest zbyt drogi w eksploatacji) to nie zamierzałem zasyfić sobie kuchni i miałem w planie tylko kocioł 2 funkcyjny a i tak zaspiewano mi za przyłacze ok 50mb plus oplata za włączenie taka przyspieszająca 13 000 do tego liczyłem tanie CO z tym właśnie jednym kotłem 17 000 to wyszło 30 000. Rachunki za prąd jakie zapłaciłem przez 8 lat jeszcze nie osiągnęły tej kwoty to po pierwsze po 2 gaz nie jest za darmo, po 3 te 30000 musiałbym wziąc z kredytu więc jeszcze ok 15 000 odsetek by już poszło. Tak czy siak jestem do przodu ten gaz nigdy by mi się nie zwrócił
Link do komentarza
Cytat

A dlaczego się tak uwziąłeś na ten gaz?? icon_eek.gif



ja też zrezygnowałam z gazu - mam doprowadzony do granicy (sąsiadowi poszłam na ręke i podpisałam papierek , ze może kiedyś sie zdecyduję - celem rozbudowania sieci miał znacznie taniej) ... ale nie podłączyłam do domu . Kuchenkę mam na butlę (nie potrafiłabym sie przestawić na elektryczną icon_redface.gif ), więc płace tylko za to co zużyje - zero opłat przesyłowych icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

no to perwa
a czemuż to zrezygnowałaś z gazu?
toć to, po prądzie, najczystszy nośnik



najczystszy i najdroższy ....
mam chałupe standardową - więc z założenia mam mieć najtańszy rodzaj opału , czyli nie gaz i nie prąd ... u mnie na Śląsku najlepiej rodzimy wegiel , a jeszcze bardziej konkretnie - u mnie akurat ekogroch ...
jak miałam ciągnąć gaz extra tylko dla kuchenki i płacić zdziercom drugie tyle za przesył - to grzecznie podziękowałam...
Link do komentarza
Cytat

A dlaczego się tak uwziąłeś na ten gaz?? icon_eek.gif , ja nawet jak rozważałem możliwość podłączenia gazu (i nadal mam taka mozliwość ale jest zbyt drogi w eksploatacji) to nie zamierzałem zasyfić sobie kuchni i miałem w planie tylko kocioł 2 funkcyjny a i tak zaspiewano mi za przyłacze ok 50mb plus oplata za włączenie taka przyspieszająca 13 000 do tego liczyłem tanie CO z tym właśnie jednym kotłem 17 000 to wyszło 30 000. Rachunki za prąd jakie zapłaciłem przez 8 lat jeszcze nie osiągnęły tej kwoty to po pierwsze po 2 gaz nie jest za darmo, po 3 te 30000 musiałbym wziąc z kredytu więc jeszcze ok 15 000 odsetek by już poszło. Tak czy siak jestem do przodu ten gaz nigdy by mi się nie zwrócił



Na razie sprawdzam ceny instalacji i koszty grzania. Jeśli chodzi o prąd to przerażaja mnie przerwy w dostawach i zapowiadane podwyżki cen prądu. Myslę o LPG (wygodnictwo) lub pellet (mniejsze wygodnictwo). Centralne niezadaniowe lub niecentralne zadaniowe prądowe odpada (chyba że ktoś mnie przekona)
Link do komentarza
Cytat

najczystszy i najdroższy ....
mam chałupe standardową - więc z założenia mam mieć najtańszy rodzaj opału , czyli nie gaz i nie prąd ... u mnie na Śląsku najlepiej rodzimy wegiel , a jeszcze bardziej konkretnie - u mnie akurat ekogroch ...
jak miałam ciągnąć gaz extra tylko dla kuchenki i płacić zdziercom drugie tyle za przesył - to grzecznie podziękowałam...



czy gaz na pewno jest najdroższy ?
na śląsku węgiel raczej nie jest najtańszy
chyba, że sprowadzany z Czech
ja będę miał gaz i jestem z tego zadowolony
nie muszę mieć kotłowni
jest to bezobsługowe ( prawie)
rodzice mieszkają w bloku
mógłbym mieć od nich kartki na węgiel
ale i tak zrezygnowałem z niego
brud, potrzeba dużo miejsca itp
to już wolę zrobić sobie kotłownię z salonu i grzać kominkiem
jak mi gaz będzie za drogi
ale ja gaz mam za drogą
właśnie wróciłem z gazowni
podłączenie do skrzynki w granicy będzie mnie kosztować 1900 zł
jeszcze nie wiem ile doprowadzenie o domu
ale to tylko około 6m
Link do komentarza
Cytat

Na razie sprawdzam ceny instalacji i koszty grzania. Jeśli chodzi o prąd to przerażaja mnie przerwy w dostawach i zapowiadane podwyżki cen prądu. Myslę o LPG (wygodnictwo) lub pellet (mniejsze wygodnictwo). Centralne niezadaniowe lub niecentralne zadaniowe prądowe odpada (chyba że ktoś mnie przekona)


Czy te media nie wymagają zasilania prądem elektrycznym?

Jako źródło awaryjne ogrzewania mam kominek +DGP bez wentylatora polecam icon_wink.gif

PS. Jaki planujesz dom ? I jak ocieplony może łątwiej będzie wymysleć jakieś rozwiązanie

Cytat

czy gaz na pewno jest najdroższy ?
na śląsku węgiel raczej nie jest najtańszy
chyba, że sprowadzany z Czech
ja będę miał gaz i jestem z tego zadowolony
nie muszę mieć kotłowni
jest to bezobsługowe ( prawie)
rodzice mieszkają w bloku
mógłbym mieć od nich kartki na węgiel
ale i tak zrezygnowałem z niego
brud, potrzeba dużo miejsca itp
to już wolę zrobić sobie kotłownię z salonu i grzać kominkiem
jak mi gaz będzie za drogi
ale ja gaz mam za drogą
właśnie wróciłem z gazowni
podłączenie do skrzynki w granicy będzie mnie kosztować 1900 zł
jeszcze nie wiem ile doprowadzenie o domu
ale to tylko około 6m



W Twoim przypadku to może mieć sens, choć osobiście znam przesympatycznego górnika, który pięniądze z odstepnego za "kartki" przeznacza na opłacenie ogrzewanie domu PC. Wychodząc z tego założenia co TY i Ja , żeby mieć bezopbsługowe ogrzewanie.

Jeżeli masz średni lub mały dom to przy porządnym ociepleniu i rozsądnym korzystaniu z CUW możesz się zmieścić w taryfie W-2 to jest na opłacie abonamentowej różnica pomiędzy W-3 Taka mniej więcej jak wysokośc miesięcznej opłaty za zuzycie . Czy li dozywotnio 1 miesiąc gratis. Moim zdaniem warto to rozważyć. Lub jeżeli miałbyś okazlonalnie palić w kominku to drewno mas zgratis i zmieścisz się w w-2 na pewno.

Link do komentarza
Cytat

Na razie sprawdzam ceny instalacji i koszty grzania. Jeśli chodzi o prąd to przerażaja mnie przerwy w dostawach i zapowiadane podwyżki cen prądu. Myslę o LPG (wygodnictwo) lub pellet (mniejsze wygodnictwo). Centralne niezadaniowe lub niecentralne zadaniowe prądowe odpada (chyba że ktoś mnie przekona)




Jeżeli ktoś ma mało miejsca na piec (mój piec ma 322 x 520 x 860) i stoi w łazience - to warto przemyśleć temat oleju.
Patrząc na węgiel, ekogroszek - brud i obsługa. Gaz i olej - czysto i bezobsługowo - to zdecydowałbym się na olej.
Dzisiaj wiem, że nie taki diabeł straszny.....
Link do komentarza
Cytat

Czy te media nie wymagają zasilania prądem elektrycznym?

Jako źródło awaryjne ogrzewania mam kominek +DGP bez wentylatora polecam icon_wink.gif

PS. Jaki planujesz dom ? I jak ocieplony może łątwiej będzie wymysleć jakieś rozwiązanie


ale zapotrzebowanie na prąd mają dużo mniejsze - wystarczy agregat
rozumiem zalety z zastosowania prądu jako nośnika energii , tylko te coraz częstsze awarie...

a domek prosty z poddaszem, ok 160 m2 całkowitej, murowany ocieplony 20 cm styropianu koniecznie z kominkiem i DGP - rzuty są w moim podpisie
Link do komentarza
Cytat

Czy te media nie wymagają zasilania prądem elektrycznym?

Jako źródło awaryjne ogrzewania mam kominek +DGP bez wentylatora polecam icon_wink.gif

PS. Jaki planujesz dom ? I jak ocieplony może łątwiej będzie wymysleć jakieś rozwiązanie



W Twoim przypadku to może mieć sens, choć osobiście znam przesympatycznego górnika, który pięniądze z odstepnego za "kartki" przeznacza na opłacenie ogrzewanie domu PC. Wychodząc z tego założenia co TY i Ja , żeby mieć bezopbsługowe ogrzewanie.

Jeżeli masz średni lub mały dom to przy porządnym ociepleniu i rozsądnym korzystaniu z CUW możesz się zmieścić w taryfie W-2 to jest na opłacie abonamentowej różnica pomiędzy W-3 Taka mniej więcej jak wysokośc miesięcznej opłaty za zuzycie . Czy li dozywotnio 1 miesiąc gratis. Moim zdaniem warto to rozważyć. Lub jeżeli miałbyś okazlonalnie palić w kominku to drewno mas zgratis i zmieścisz się w w-2 na pewno.



teraz to już chyba nic się nie obejdzie bez prądu
dom będę miał mały
gadałem z kierownikiem gazowni, to powiedział mi, że raczej będę w taryfie W3 i to jest najbardziej opłacalne
tylko to czekanie 6 miesięcy na podłączenie gazu to porażka
ale nie da się wcześniej
mają już około 200 podłączeń zaplanowanych
i u mnie muszę się przebijać pod drogą
Link do komentarza
Cytat

teraz to już chyba nic się nie obejdzie bez prądu
dom będę miał mały
gadałem z kierownikiem gazowni, to powiedział mi, że raczej będę w taryfie W3 i to jest najbardziej opłacalne
tylko to czekanie 6 miesięcy na podłączenie gazu to porażka
ale nie da się wcześniej
mają już około 200 podłączeń zaplanowanych
i u mnie muszę się przebijać pod drogą


Kierownik gazowni nie ma nic do gadania jeżeji zuzyjesz rocznie do 1200m3 to masz w-2 jeżeli przekroczysz to w-3 o ile pamiętam to W-3 miała opłate miesięczną ok 68 zł a W-2 38 zł

Cytat

A ja w firmie kilka lat temu zrezygnowałem z oleju, miałem dwa baniaki po 1500l. I zainstalowałem gaz.

Gaz ma jeszcze jedna przewagę o której nie każdy pamięta.
Za gaz płacimy po jego zużyciu a za olej przed.


Prąd też icon_wink.gif , dodatkowo w "gratisie" nie wybucha, nie ma problemów z uzytkowaniem kominka , wentylacji mechanicznej i generalnie i tak go sie doprowadza do domu, więc z tego punku widzenia doprowadzenie go jako medium do ogrzewania jest gratis
Link do komentarza
Cytat

Kierownik gazowni nie ma nic do gadania jeżeji zuzyjesz rocznie do 1200m3 to masz w-2 jeżeli przekroczysz to w-3 o ile pamiętam to W-3 miała opłate miesięczną ok 68 zł a W-2 38 zł


ale w W3 gaz jest chyba tańszy niż w W2
jak dobrze kojarzę
przeglądał projekt
i stwierdził, że będę miał W3
zrobił rozeznanie w domach z takim metrażem jak mój
ale mogę zdeka bredzić
bo na nogach jest dokładnie 24,5 godziny
za dwa lata będę mógł powiedzieć jak to dokładnie wygląda
na razie to są same domysły
Link do komentarza
Cytat

niby prąd nie wybucha ma tez taką zaletę ze potrzeba go każdemu.

A patrząc wstecz na nasze rządy, nikt nie chciał zadzierać z elektoratem socjalnym. Więc o ceny tego nośnika jestem spokojny.


Dokładnie , taka mam przynajmniej nadzieję.

PS. Czy u Ciebie już się budowa rozpoczęła?
Link do komentarza
nadzieja jest matką....
(i babcią mojego kolegi)
Wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jakie chmury wiszą nad maszą węglową energetyką
od stycznia 2012 węgiel ok 50 PLN/t (opłata za dżule), a to dopiero początek
potem dop... Unia, która ma w doopie socjalny elektorat i pociągnie za emisjęCO2, w końcu po coś te Kioto podpisywaliśmy
ekooszołomy skutecznie (za)blokują budowę elektrowni atomowych i będziemy w czym?
ano w pragębie
wspomniane blackouty czyli modernizacje i nowe sieci przesyłowe, bo to co jest to TRAGEDIA, regulacja służebności przesyłowych - to pochłonie mega kasę, a to nie są altruiści, koszty przerzucą na Klienta
ja nie chcę tu prorokować, ale z prądem naprawdę byłbym ostrożny

a z tym wybuchaniem to chyba jaja se robisz, Kolego...
Link do komentarza
Cytat

nadzieja jest matką....
(i babcią mojego kolegi)
Wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jakie chmury wiszą nad maszą węglową energetyką
od stycznia 2012 węgiel ok 50 PLN/t (opłata za dżule), a to dopiero początek
potem dop... Unia, która ma w doopie socjalny elektorat i pociągnie za emisjęCO2, w końcu po coś te Kioto podpisywaliśmy
ekooszołomy skutecznie (za)blokują budowę elektrowni atomowych i będziemy w czym?
ano w pragębie
wspomniane blackouty czyli modernizacje i nowe sieci przesyłowe, bo to co jest to TRAGEDIA, regulacja służebności przesyłowych - to pochłonie mega kasę, a to nie są altruiści, koszty przerzucą na Klienta
ja nie chcę tu prorokować, ale z prądem naprawdę byłbym ostrożny


no i oto własnie mi chodzi...
grzejnik na prąd zawsze moge dokupic ale dobudować kotłownie już nie tak prosto...
Link do komentarza
Cytat

ale w W3 gaz jest chyba tańszy niż w W2
jak dobrze kojarzę
przeglądał projekt
i stwierdził, że będę miał W3
zrobił rozeznanie w domach z takim metrażem jak mój
ale mogę zdeka bredzić
bo na nogach jest dokładnie 24,5 godziny
za dwa lata będę mógł powiedzieć jak to dokładnie wygląda
na razie to są same domysły



nie patrz na metraż, tylko na zapotrzebowanie na ciepło...nowe energooszczęne domy spokojnie mieszczą się w W-2
róznica w abonamencie dla W-2 i W-3 w mojej lokalnej gazowni to okolo 40 zł(20zl W-2, 60zł W-3) roznica w cenie samwgo gazu niewielka....
Link do komentarza
Cytat

nadzieja jest matką....
(i babcią mojego kolegi)
Wy chyba nie zdajecie sobie sprawy jakie chmury wiszą nad maszą węglową energetyką
od stycznia 2012 węgiel ok 50 PLN/t (opłata za dżule), a to dopiero początek
potem dop... Unia, która ma w doopie socjalny elektorat i pociągnie za emisjęCO2, w końcu po coś te Kioto podpisywaliśmy
ekooszołomy skutecznie (za)blokują budowę elektrowni atomowych i będziemy w czym?
ano w pragębie



weźże mnie nie stresuj .... icon_rolleyes.gif
ostatecznie - mam dodatkowo ruszt żeliwny i mogę trzaskać drewnem ... coś jak kominek jeno nie w salonie icon_wink.gif
zawsze mogę pomyśleć o zmianie kotła na taki który funguje na coś co aktualnie jest tanie (nie orientuję się , więc nie wiem konkretnie na co icon_lol.gif ) , bo kotłownię mam i instalację - więc mogę sobie dopasować.... icon_wink.gif
Mam wiele możliwości z których mogę skorzystać w razie skoku ceny węgla do zarżnięcia ... icon_rolleyes.gif

Link do komentarza
Daga może jest jakaś wersja Fukuszima-home? icon_mrgreen.gif podłączysz i po sprawie jak pieprznie to przynajmniej oświetlennie będziesz miała gratis

Cytat

Matko, gdzie tyle dają za drewno do palenia? U mnie, to w tej cenie dostaje się wyroby długie, a nie odpady.


Stasiu ja wiem że drogo ale przywóz drewna np od Ciebie jest na tyle drogi że na to samo wychodzi icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

z tym węglem, to niby ma być 30-40 PLN, ale jak każdy tu parę zyli swojego udziału dołoży, stąd prędzej będzie 50 niż 30



jeśli to jest tylko 50zł na tonie , to nie jest jakaś tragedia - 200zł w skali roku więcej ....
tyle to można wtopić na dzień dobry zagapiając się i kupując opał zimą icon_lol.gif
jeśli tylko tyle , to nie ma o czym mówić .... na jeden zlot nie pojade i bedzie git ... icon_twisted.gif icon_razz.gif


żarrrrtowałam .... oczywiście, że pojadę..... icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_mrgreen.gif

Cytat

Daga może jest jakaś wersja Fukuszima-home? icon_mrgreen.gif podłączysz i po sprawie jak pieprznie to przynajmniej oświetlennie będziesz miała gratis



do końca życia - wystarczy , że stanę w salonie o zmroku - nawet lampki nie trza bedzie , tak będę świecić... icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

jeśli to jest tylko 50zł na tonie , to nie jest jakaś tragedia - 200zł w skali roku więcej ....
tyle to można wtopić na dzień dobry zagapiając się i kupując opał zimą icon_lol.gif
jeśli tylko tyle , to nie ma o czym mówić .... na jeden zlot nie pojade i bedzie git ... icon_twisted.gif icon_razz.gif


żarrrrtowałam .... oczywiście, że pojadę..... icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_mrgreen.gif



do końca życia - wystarczy , że stanę w salonie o zmroku - nawet lampki nie trza bedzie , tak będę świecić... icon_lol.gif


Juz po zakupach? icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

jeśli to jest tylko 50zł na tonie , to nie jest jakaś tragedia - 200zł w skali roku więcej ....
tyle to można wtopić na dzień dobry zagapiając się i kupując opał zimą icon_lol.gif
jeśli tylko tyle , to nie ma o czym mówić .... na jeden zlot nie pojade i bedzie git ... icon_twisted.gif icon_razz.gif


żarrrrtowałam .... oczywiście, że pojadę..... icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_mrgreen.gif



do końca życia - wystarczy , że stanę w salonie o zmroku - nawet lampki nie trza bedzie , tak będę świecić... icon_lol.gif



a jak ktoś poprosi by zgasic światło?
Link do komentarza
Cytat

no i oto własnie mi chodzi...
grzejnik na prąd zawsze moge dokupic ale dobudować kotłownie już nie tak prosto...



Ja nadal jestem absolutnie spokojny.

A myślicie ze węgiel to nie podrożeje? W tej sprawie też unia nas będzie cisnęła. A jak nie unia to górnicy zrobią kilka protestów i podrożeje.
A gaz? Toć jesteśmy całkowicie zdani na dobrą wolę wschodniego sąsiada.

Jedyne co zależy od nas to cena owsa icon_smile.gif

Autorus
Link do komentarza
Cytat

Lepiej zbadać tendencję np. od 95' kWh/m3 gazu/litr oleju/tona węgla...

W 95' mało kto chciał słuchać o izolowaniu, bo litr oleju opałowego był 0.60zł - więc bez sensu izolować...



trochę z boku tematu ale z tym izolowaniem to wcale nie jest tak prosto. Co z tego ze chcę zaizolować 30cm jak na rynku nie mogę znaleźć kołków o określonej długości? Czasami człowieka cholera bierze, wszystko trzeba wymyśle samemu icon_evil.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...