Skocz do zawartości

Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą -


Recommended Posts

Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą – „podłogówka” na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza), grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w salonie i często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górze robi się zbyt zimno. W nocy chciałbym zaś ograniczyć ogrzewanie dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da się to jakoś sensownie wyregulować? Czy może lepiej kupić bezprzewodowy regulator z czujnikiem temperatury i nocą zabierać go na górę, a „podłogówce” po prostu przymykać w tym czasie zawór, zmniejszając przepływ?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/13072-mam-problem-z-mieszana-instalacja-grzewcza

Link do komentarza
Niestety wiedza eksperta w tym zakresie nie jest zbyt duża. Sterować ogrzewanie pompami ? Głównym zadaniem układu ogrzewania nie jest wbrew pozorom tylko dostarczanie ciepła, ale również jego regulacja w taki sposób, by w ogrzewanych pomieszczeniach utrzymywać żądaną temperaturę przy mnimalnych kosztach. Sprawa więc nie leży w pompach lecz w dobraniu odpowiedniej automatyki. Nie chcę robić reklamy firmie, której pracuję. Powiem więc tylko, że na rynku są dostępne rozwiązania, które doskonale radzą sobie ze sterowaniem obiegami mieszanymi. Gdzie je znaleźć ? Zapytajcie naprawdę dobrego instalatora lub poszukajcie na stronach firm zajmujących się automatyką.
Link do komentarza
Cytat

Mam problem z mieszaną instalacją grzewczą ? ?podłogówka?
na parterze (zasilana za pośrednictwem mieszacza),
grzejniki na piętrze. Czujnik sterujący pracą kotła jest w salonie
i często jest tak, że ogrzewanie się wyłącza i na górze
robi się zbyt zimno. W nocy chciałbym zaś ograniczyć ogrzewanie
dołu, a na górze utrzymywać co najmniej 20°C. Czy da
się to jakoś sensownie wyregulować? Czy może lepiej kupić
bezprzewodowy regulator z czujnikiem temperatury i nocą
zabierać go na górę, a ?podłogówce? po prostu przymykać
w tym czasie zawór, zmniejszając przepływ?




U siebie rozwiązałem ten problem dzięki dwóm bardzo prostym zabiegom.
Po pierwsze przy mieszaczu ogrzewania podłogowego zastosowany jest czujnik temperatury wody zasilającej. Powoduje on uruchomienie się podłogówki dopiero w momencie osiągnięcia w instalacji zadanej temperatury. W moim przypadku 42 stopni.
Natomiast termoregulator od pieca znajduje się na piętrze. Dzięki temu na piętrze jest ciepło, a podłogówka nie grzeje ciągle gdy pracuje piec. Do tego w gotowym zestawie ogrzewania podłogowego znalazły się pokojowe czujniki temperatury, które powodują wyłączenie się ogrzewania po osiągnięciu zadanej temperatury. Dlatego podłogówkę mogę w swoim rozwiązaniu wyregulować bardzo dokładnie, prawie niezależnie od grzejników. Prawie ponieważ podłoga nie będzie podgrzewana gdy termoregulator nie włączy pieca. Sprawdza się w 100%. Mogę potwierdzić, że sam mieszacz bez czujnika wody w obiegu i powietrza w pomieszczeniu nie do końca spełni oczekiwania właścicieli

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 9 lata temu...
Gość Krzysztof

Wszystko kwestia jak jest rozplanowany uklad i gdzie sa lub moga byc zawory. Moze nie byc tak zle i mozna zakupic urzedzenie sterujace bezprzewodowo grzejnikami i po kablach podlogowka. Wtedy mozna wyregulowac kazde pomieszczenie osobno. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...