Skocz do zawartości

Wybór projektu - 1 komin do kominka i pieca co?


Recommended Posts

witam,
Na ile rozsadne jest kierowanie sie w wyborze projektu kominem tak zeby kominek i piec co podlaczone byly do 1 komina?
Czy ktos inny mial tego typu dylematy?
Wiekszosc projektow ma niezalene kominy do kominka i pieca co, co ulatwia aranzacej wnetrza ale chyba podraza inwestycje.
Nie wiem czy moje ograniczenie do projektow z 1 kominem jest uzasadnione, czy sie tym nie nalezy przejmowac.
Dodatkowo ostatnio przeczytalem ze piec na paliwo stale to dosc halasliwe urzadzenie, moze nalezy go odsunac max daleko od pokoi?

Przykladowe projekty z 1 kominem:
http://projekty.lipinscy.pl/Okayama/#
(ma tylko gazar na 1 stanowisko i chyba by zle wygladal z 2 grazami)

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bianka-g2/
drugi wydaje sie optymalny (po zmianie schodów na "zwykłe")


Dodatkowe wymagania to:
- powierzchnia do ok. 150m2 ale chetnie mniejszy
- 2 pokoje na parterze (salon + dodatkowa sypialnia)
- kuchnia od strony wejscia (północ)
- garaz na 2 samochody

pozdrawiam, Artur
Link do komentarza
Cytat

witam,
Na ile rozsadne jest kierowanie sie w wyborze projektu kominem tak zeby kominek i piec co podlaczone byly do 1 komina?



według prawa budowlanego nie ma takiej opcji ..... żaden kominiarz Ci tego nie odbierze ....


Cytat

Dodatkowo ostatnio przeczytalem ze piec na paliwo stale to dosc halasliwe urzadzenie, moze nalezy go odsunac max daleko od pokoi?



Tak , niewątpliwie słychać .....
Ponadto - fajnie żeby kotłownia była umiejscowiona w rogu budynku z osobnym wyjściem na zewnątrz (może być przez garaż jak u mnie) - kwestia wygody noszenia opału , nie radze nosić tego syfu przez dom czy choćby przez wiatrołap.

Cytat

Dodatkowe wymagania to:
- powierzchnia do ok. 150m2 ale chetnie mniejszy
- 2 pokoje na parterze (salon + dodatkowa sypialnia)
- kuchnia od strony wejscia (północ)
- garaz na 2 samochody

pozdrawiam, Artur



popatrz na mój projekt - wprowadziłam kilka kosmetycznych zmian typu pomniejszenie salonu kosztem zrobienia spiżarni pod schodami czy powiększenie garażu do dwustanowiskowego , i świadomie zrezygnowałam z kominka .... icon_smile.gif

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/...-Zoska,358.html
Link do komentarza
Cytat

witam,
Na ile rozsadne jest kierowanie sie w wyborze projektu kominem tak zeby kominek i piec co podlaczone byly do 1 komina?


Sprecyzujmy, czy chodzi Ci o jeden przewód kominowy do pieca i kominka, czy o jeden komin z dwoma przewodami kominowymi oddzielnie dla kominka i pieca?
Pierwszej wersji, żaden kominiarz Ci nie odbierze.


W tym projekcie masz dwa przewody dymne w jednym kominie. /to te większe otwory/
Brak obrazka

W drugim są trzy kominy w tym dwa przewody dymne oddzielnie.
W innych rzeczach zgadzam się z Dagą
Link do komentarza
Cytat

Sprecyzujmy, czy chodzi Ci o ....

jeden komin z dwoma przewodami kominowymi oddzielnie dla kominka i pieca?



na etapie poszukiwania projektu to czasem brakuje jeszce wlasciwego slownictwa... icon_sad.gif

ale nie wiem czy wart ograniczac sie do projektow z takim rozwiaznaiem, bo czasem jest to okupione gorszym rozplanowaniem pomieszczen.

Wydaje mi sie ze kominy wentylacyjne nie sa tak kosztowne jak "zdylatowane" kominy od kominka c.o.?

co do projeku:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bianka-g2/
nie dodalem najwazniejszego icon_sad.gif(( w tym projekcie przesunalbym kominek na sciane od garazu tak zeby tez miec
jeden komin z dwoma przewodami kominowymi oddzielnie dla kominka i pieca


pozdrawiam, Artur
Link do komentarza
Cytat

na etapie poszukiwania projektu to czasem brakuje jeszce wlasciwego slownictwa... icon_sad.gif
Nie przejmuj się, każdy kiedyś zaczynał icon_wink.gif

ale nie wiem czy wart ograniczac sie do projektow z takim rozwiaznaiem, bo czasem jest to okupione gorszym rozplanowaniem pomieszczen.

Ja tak mam, że jest jeden komin do wszystkiego i czasem załuję. Ale ja mam piwnicę i inne pole manewru icon_wink.gif

Wydaje mi sie ze kominy wentylacyjne nie sa tak kosztowne jak "zdylatowane" kominy od kominka c.o.?
Wentylacyjne kominy na pewno są o wiele tańsze, aczkolwiek i tak trzeba je jakos wykończyć powyżej dachu

co do projeku:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bianka-g2/
nie dodalem najwazniejszego icon_sad.gif(( w tym projekcie przesunalbym kominek na sciane od garazu tak zeby tez miec
jeden komin z dwoma przewodami kominowymi oddzielnie dla kominka i pieca


pozdrawiam, Artur

Likwidacja tego komina na pewno opłaci się z dwóch powodów
estetycznego wnętrza - kominek w rogu a nie przy ciągu komunikacyjnym bardziej sprzyja intymności i ciepłu rodzinnemu
tańszej budowy - jeden komin do wymurowania mniej i do wykończenia na zewnątrz.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
pomyśl budujesz dom prawdopodobnie raz w życiu, zblokowanie przewodów dymowych w jedym kominie czemu nie, tylko po co się tak ogarnicznać, oszczędność rzędu kilkuset złotych... nie warto sobie zaprzątać tym głowy i nie ma czego rostrząsać bo to w ujęciu całości temtu rzecz tak nieważna jak zeszłoroczny śnieg za dużo muratora;) chcesz wybrać dobry projekt, to niech będzie jak najprotszy (prosty dach, prosta bryła) nawet z 3 kominami;)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Uważam, że im mniej kominów tym lepiej (chodzi mi o zgrupowanie kilku w jeden) łatwiejsza obróbka i koszty (ława, wyłaz kominowy, instalacja odgromowa do każdego komina o ile jest robiona), a przede wszystkim komin to potencjalna dziura do przecieku . Tak więc jak jest możliwość zgrupowania kominów w jeden to jestem za tym rozwiązaniem ze względów estetycznych jak i finansowych.
Link do komentarza
Cytat

Uważam, że im mniej kominów tym lepiej (chodzi mi o zgrupowanie kilku w jeden) łatwiejsza obróbka i koszty (ława, wyłaz kominowy, instalacja odgromowa do każdego komina o ile jest robiona), a przede wszystkim komin to potencjalna dziura do przecieku . Tak więc jak jest możliwość zgrupowania kominów w jeden to jestem za tym rozwiązaniem ze względów estetycznych jak i finansowych.



ja wyznaje zasade, najważniejszy jest układ wnętrza, jak będzie jeden komin to super, jak bedą dwa ok, jak będą 3 też się nie obraże....nie podnosił bym tego probelmu do rangi problemu którego rozstrząsanie będzie wymagało napisania jeszcze 100 postów w tym wątku...odpowiadam w ten sosób na pytanie przewdonie (post początkowy) :Na ile rozsadne jest kierowanie sie w wyborze projektu kominem tak zeby kominek i piec co podlaczone byly do 1 komina? moja odpowiedź- TO JEST NIEROZSĄDNE... powatarzam jeszcze raz ZA DUŻO MURAOTORA;)...oczywiście nikomu nie urągjąc;)))
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

ja wyznaje zasade, najważniejszy jest układ wnętrza, jak będzie jeden komin to super, jak bedą dwa ok, jak będą 3 też się nie obraże....nie podnosił bym tego probelmu do rangi problemu którego rozstrząsanie będzie wymagało napisania jeszcze 100 postów w tym wątku...odpowiadam w ten sosób na pytanie przewdonie (post początkowy) :Na ile rozsadne jest kierowanie sie w wyborze projektu kominem tak zeby kominek i piec co podlaczone byly do 1 komina? moja odpowiedź- TO JEST NIEROZSĄDNE... powatarzam jeszcze raz ZA DUŻO MURAOTORA;)...oczywiście nikomu nie urągjąc;)))


Odpowiadając na pytanie z postu nr 1 odpowiedź powinna brzmieć : NIE MOŻNA ! a nie że nie rozsądne. Ile i jakie kominy to już jak kto woli i lubi, ale nie powie mi nikt że nie wiąż się to z finansami (mając np 3 osobne kominy a 1 zgrupowany z 3 ). Nie zawsze technicznie jest to wykonalne i to też należy brać pod uwagę wybierając projekt.
Link do komentarza
Gość gawel
Co za jakieś niezrozumiałe problemy ??? porusza autor wątku icon_eek.gif Mam jeden komin podzielony na 4 kanały: jeden jest kanałem dymowym do kominka, 2 są wentylacyjne i jeden rezerwowy miał być do pieca 2 funkcyjnego gazowego ale na gaz się jednak nie zdecydowałem na szczęście. Co do miejsca jakie zajmuje komin to moim zdaniem 1 komin 4 kanałowy zajmuje generalnie mniej miejsca niż 4 jedno kanałowe , bo trzeba uwzględnić grubość ścian komina. Poza tym jeżeli to pominiemy to trzeba zrobić 4 dziury w dachu i co za tym idzie 4 obróbki blacharskie a to upierdliwy detal w dachu i rzadko wychodzi poprawnie wykonany.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...