Skocz do zawartości

plan zagospodarowania przestrzennego


Recommended Posts

Witam,
Posiadam 400 metową dzialkę umiejscowioną pomiędzy dwiema ulicami, na której stoi dom (bez garażu) wybudowany w latach 50-tych. Dodam również że jest on wybudowany w garnicach działki. Niedawno moja dzielnica została objęta planem miejscowym, w którym stwierdza się że każdy dom jednorodzinny musi mieć na swojej posesji 2 miejsca parkingowe. Chcę zmienić konstrukcję dachu z płaskiego na dwuspadowy co wymaga pozwolenia na rozbudowę ale to wiąże się również z tym, że muszę zastosować sie do planu i zrobić wspomnianie wcześniej miejsca do parkowania. I tu pojawia się problem ponieważ tam gdzie mógłby znajdować się parking jest skarpa oraz zakręt. Zarząd dróg i zieleni musi wydać pozwolenie na wjazd i obawiam się że będzie z tym problem.
A teraz moje pytanie:
Czy istnieje jakiś przepis stwierdzający, że na zagospodarownej już działce nie można mi nakazać zrobienia takiach miejsc do parkowania pomimo zapisu w planie miejscowym? Taki plan miesjcowy na niezgospodarowanej działce jest dla mnie zrozumiały bo można wszystko wcześniej zaplanować, ale w mojej sytuacji jest to trochę nie na miejscu. Kiedyś moi dziadkowie nie przewidzli takiej sytuacji bo nie byli posiadaczami samochodu. Teraz ten zapis blokuje moje plany rozbudowy.
Link do komentarza
Cytat

Chcę zmienić konstrukcję dachu z płaskiego na dwuspadowy co wymaga pozwolenia na rozbudowę ...


Poprzez zmianę konstrukcji dachu chcesz uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną czyli dobudować poddasze. To wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Ale nie zmieniasz zagospodarowania działki więc nowy plan Cię nie obowiązuje w tym zakresie, pod warunkiem że budynek nie będzie łamał założeń planu (wysokość, liczba kondygnacji, kąt dachu itp). Co innego gdybyś chciał budynek zmienić na zakład stolarski...
Link do komentarza
Co do miejsc parkingowych to gmina może, ale do nowo budowanych domów. Jeśli chodzi o dach to musisz się uwarunkować do planu. Plan narzuca wiele kryteriów związanych z zabudową i dach między innymi też w to wchodzi. Piszesz ,że dom stoi w granicach działki czy to znaczy, że stoi na granicy? Jeśli stoi na granicy to zapomnij o dachu dwuspadowym zwróconym do sąsiada no chyba że stoi szczytem to wtedy możesz.

Cytat

Poprzez zmianę konstrukcji dachu chcesz uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną czyli dobudować poddasze. To wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Ale nie zmieniasz zagospodarowania działki więc nowy plan Cię nie obowiązuje w tym zakresie, pod warunkiem że budynek nie będzie łamał założeń planu (wysokość, liczba kondygnacji, kąt dachu itp). Co innego gdybyś chciał budynek zmienić na zakład stolarski...


Zapomniałeś ,że jego dom stoi na granicy a to też go ogranicza np. podniesienie wysokości domu musi być takie samo lub podobne do sąsiedniej zabudowy.
Link do komentarza
Cytat

Co do miejsc parkingowych to gmina może, ale do nowo budowanych domów. Jeśli chodzi o dach to musisz się uwarunkować do planu. Plan narzuca wiele kryteriów związanych z zabudową i dach między innymi też w to wchodzi. Piszesz ,że dom stoi w granicach działki czy to znaczy, że stoi na granicy? Jeśli stoi na granicy to zapomnij o dachu dwuspadowym zwróconym do sąsiada no chyba że stoi szczytem to wtedy możesz.


Zapomniałeś ,że jego dom stoi na granicy a to też go ogranicza np. podniesienie wysokości domu musi być takie samo lub podobne do sąsiedniej zabudowy.


fakt, zapomniałem
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedzi.
Temat dachu jest tu właściwie nieistotny bo na to mam zrobiony projekt zgodnie z planem miejscowym i nic w tej kwesti nie można mi zarzucić. Miałam już nawet złożony projekt, niestety musiałam dodatkowo zrobić analizę zacieniania (sprzeciw sąsiadki) co trwało dłużej niż myślałam więc projekt chwilowo wycofałam. Uprzedzono mnie jednak, że mam przedstawić pozwolenie Zarządu Dróg i Zieleni na wjazd na posesję i projekt dwóch miejsc parkingowych.
UM twierdzi, że muszę spełniać wszystkie wymogi planu, również te o parkingu. Przydałby mi się jakiś konkretny paragraf, który stwierdza że skoro moja rozbudowa nie zmienia zagospodarowania działki to nie muszę się zastosować do przepisu o miejscach.
Jedna z Pań stwierdziła telefonicznie, że miejsca muszą być na posesji bo samochody przeszkadzaja jak stoją przy ulicy. Najśmieszniejsze jest to że jak nie dostanę pozwolenia to i tak będą tam stały.
Link do komentarza
Cytat

Uprzedzono mnie jednak, że mam przedstawić pozwolenie Zarządu Dróg i Zieleni na wjazd na posesję i projekt dwóch miejsc parkingowych.
UM twierdzi, że muszę spełniać wszystkie wymogi planu, również te o parkingu. Przydałby mi się jakiś konkretny paragraf, który stwierdza że skoro moja rozbudowa nie zmienia zagospodarowania działki to nie muszę się zastosować do przepisu o miejscach.
Jedna z Pań stwierdziła telefonicznie, że miejsca muszą być na posesji bo samochody przeszkadzaja jak stoją przy ulicy. Najśmieszniejsze jest to że jak nie dostanę pozwolenia to i tak będą tam stały.


Czy oni tam w gminie są powaleni?Sory ,ale paragrafu nie znam, wrzuć w gogle na pewno coś znajdziesz. Przecież (pozwolenie od zarządu dróg) wjazd na posesję musiałeś już mieć jak budowałeś dom. A jak niby ktoś ma spełnić wymogi planu jak ma wąską działkę gdy budował jak nie było jeszcze planu. Z tego co mi wiadomo to plan obowiązuje nowo budowanych czy modernizowanych obiektów. Jest czy było takie powiedzenie, że prawo nie działa wstecz.
Link do komentarza
A nie jest przypadkiem tak, że ten wymóg nie jest związany z MPZP, tylko tą budową (rozbudową)?
Może chodzi o to aby samochody dostawcze mogły wjechać i parkować na tej działce w trakcie budowy i nie tarasowały ulicy.

To po pierwsze, a po drugie;
Muszę zmartwić zwolenników „braku przepisu” – istnieje, bo Rozporządzenie w sprawie WT, jasno określa, że:

Cytat

§ 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych,



Inaczej mówiąc, urząd może wymagać wykonania dojazdu do budynku (ze zjazdem) i nie wynika to tylko i wyłącznie z ustaleń MPZP.

Natomiast dobra wiadomość jest taka, że jeśli ze względu na sposób zagospodarowania istniejącej działki nie jest możliwe wykonanie miejsc postojowych zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia (par.19.1 i 21.1) to urząd, nie może tym warunkować możliwości uzyskania PnB na rozbudowę (przebudowę).

Nie może również warunkować, w przypadku jeśli zarządca drogi nie wyda zgody na zjazd.


Moim zdaniem - oczywiście.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...