Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
joaska7

ogrzewanie w kupionym domu

Recommended Posts

Witam,
Chciałabym kupić dom ok.140m2, (razem z użytkowym poddaszem), niedaleko Tarczyna.
Dom razem ze ślicznie zagospodarowaną działką, bardzo mi się podoba, układ pomieszczeń też jest super.
Boję się tylko, że koszty ogrzewania domu zimą, będą wysokie. Dom to kanadyjczyk, fachowiec sprawdzał ocieplenie i system budowy, podobno wszystko jest ok.
Podejrzewam, że właściciele traktowali dom jako letnio-jesienny i zimą tylko przepalali.
Dom ma 2 małe kaloryfery 1 w salonie, 1 w użytkowym poddaszu i kominek, ale bez rozprowadzania ciepła. Włąściciel pokazywał mi rachunki za miesiące zimowe (160, 200 zł), co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że zimą nie mieszkali na stałe. Ogrzewanie elektryczne - 2 taryfy.
Planuję zrobić rozprowadzanie kominka i dołożyć grzejników. Za 1,5 roku jest planowane zalożenie gazu,(zgoda na przyłącze już jest).
Czy w takim domu można zainstalować pompę ciepła, chyba nie, bo brak piwnicy i oddzielnego pomieszczenia.
Kupić ten dom, czy nie? Co zrobić, aby zimą było ciepło, a rachunki za ogrzewanie mnie nie zrujnowały.
Proszę o pilną odpowiedź, bo muszę się szybko zdecydować, czy kupić czy nie.
Joanna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli i tak ma Pani w planie dokładać grzejniki, a dom nie ma jako takiej kotłowni, to jak będzie gaz, można założyć gazowy kocioł kondensacyjny. Super sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dom opisany przez joaska7 idealnie nadaje się do zastosowania pompy ciepła. Jeśli planowany jest w przyszłości gaz i chcesz w przyszłości zamontować kocioł gazowy (najlepiej kondensacyjny) to obecnie warto wybrać pompę ciepła typu powietrze - woda. Np. urządzenie z oferty firmy Viessmann - Vitocal 200-S. Ponieważ jest to model dwumodułowy: moduł zewnętrzny z wentylatorem i sprężarką, moduł wewnętrzny z wymiennikiem ciepła czynnik chłodniczy - woda grzewcza i pompą obiegową - nie ma powodu do obaw o nadmiar hałasu. Zródło halasu będzie zamontowane na zewnątrz. W pomieszczeniu jedynie zestaw rozprowadzania ciepła i moduł wewnętrzny pompy ciepła o wymiarach 85x45 i głebokosc 36 cm. Do domu o powierzchni 140m2 proponuje model AWS 110 lub AWS 113 w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło. Istniejące ogrzewanie elektryczne i kominek będą mogły wspomóc pompę ciepła w największe mrozy, ale prze większą część roku pompa ciepła dostarczy energii potrzebnej do ogrzewania i ciepłej wody.
Po przyłaczeniu gazu można będzie układ rozbudować o kocioł gazowy, który zastapiłby ogrzewanie elektryczne. Jeśli byłby to kocioł Viessmann (np Vitodens 200-W) całość możnaby skomunikować ze sobą. Kocioł byłby uruchamiany tylko kiedy pompa ciepła dostarczała za mało energii cieplnej, a więc w największe mrozy. Ogrzewanie elektryczne można by zdemontować, a kominek pozostawić jako bardziej ozdobę niż źródło ciepła.
Grzejniki najprawdopodobniej trzeba faktycznie rozbudować o większe, szczególnie że pompa ciepła ekonomiczniej pracuje przy niższych parametrach zasilania instalacji grzewczej.

LINK do prospektu o Vitocal 200-S

Jeśli pompa ciepła miałaby zostać jedynym źródłem ciepła dla domu, proponuje rozważyć zastosowanie pompy ciepła typu solanka woda (np Vitocal 300-G) z dolnym źródłem w postaci odwiertów pionowych. Inwestycja będzie droższa ze względu na konieczność wykonania odwiertów, ale takie rozwiązanie pozwoli uniezależnić się od dostawcy gazu czy innych źródeł ciepła. Ogrzewanie elektryczne jeśli zastosowano by pompę ciepła typu solanka - woda można by od razu zdemontować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zastanowiłbym się jeszcze nad ogrzewaniem olejowym lub nad pompą ciepła,co uważam za najlepsze rozwiązanie,szczególnie w nowo wybudowanym domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja dodatkowo mogę zaproponować również ogrzewanie kominkowe,uważam ze bardzo fajnie sprawdzi się w pokoju dziennym,ale nie tylko jako ozdoba lecz właśnie do ogrzewania pomieszczeń. Nasz sklep zajmuje się sprzedażą kominków,więc zapraszam na naszą stronę internetową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ja dodatkowo mogę zaproponować również ogrzewanie kominkowe,uważam ze bardzo fajnie sprawdzi się w pokoju dziennym,ale nie tylko jako ozdoba lecz właśnie do ogrzewania pomieszczeń. Nasz sklep zajmuje się sprzedażą kominków,więc zapraszam na naszą stronę internetową.Bardziej wartościowe wydaje się rozwinięcie wypowiedzi o kwestie merytoryczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...