Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Elżbieta

Kanalizacja podposadzkowa

Recommended Posts

W projekcie domku parterowego - 1 łazienka + w.c. "dla gości" + kuchnia - mam średnicę rur kanalizacyjnych pod posadzką 160 mm PVC. Hydraulik, który wykonuje u mnie instalacje (właściciel firmy, inżynier) zaproponował ułożenie rury PVC 110 mm, motywując zmniejszenie średnicy mniejszym kosztem materiałów, wystarczającym przekrojem rur 110 mm dla tak małego domku, średnicą wlotu do przydomowej oczyszczalni ścieków. Twierdzi, że przy zachowaniu odpowieddniego spadku rur jego obliczenia są poprawne, a w projekcie przyjęto bez obliczeń standardowo stosowaną średnicę rur kanalizacji podposadzkowej niezależnie od wielkości obiektu (podobno nawet w bloku 10-piętrowym jest też 160 mm).
Zmniejszenie średnicy do 110 mm zmniejszy koszty i nie trzeba będzie redukować średnicy 160 mm przy podłączeniu do zbiornika oczyszczalni 110 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ze względu na intensywność przepływu ścieków średnice rur 110 mm są w zupełności wystarczające dla domu jednorodzinnego. Jednak często odcinki ukryte pod podłogą wykonuje się z rur o większej średnicy ze względu na zmniejszenie możliwości ich zapchania się. Ewentualne zablokowanie przekroju rury łatwiej nastąpi na odcinku o mniejszej średnicy i jeśli jest on dostępny będzie można bez problemu je usunąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
średnica 110 mm jest w Twoim przypadku wystarczająca, należy jednak zwrócić uwagę na użyte materiały - koniecznie rury z PCV pomarańczowe, w żadnym wypadku nie należy używać rur z PP gdyż są one bardziej "miękkie" i ułożone w piasku mogą ulec w trakcie zagęszczania spłaszczeniu, należy również przypilnować wykonawcę żeby zachował wymagane spadki w trakcie układania i zasypywania rur, nie zgadzać się w żadnym przypadku na stosowanie kolan o kącie 88 stopni, najlepiej żeby maksymalny kąt stosowanych kolan w kanalizacji podposadzkowej nie przekraczał 45 stopni (podbnie z trójnikami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
ja jednak zrobiłby kanalizację 150 mm, koszt niewiele większy a śpisz spokojniej (po załatwieniu potrzeb w łazience icon_wink.gif )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...