Skocz do zawartości

Dobór kotła


Recommended Posts

Cytat

Odpowiedzi:




A w praktyce?

Tam jest zainstalowane 8kW i wydoliło, bez wspomagania, w największe mrozy.

Dziwy, panie, dziwy nad dziwami i co za zgroza, nie ma bufora. icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif


Podobno miałeś palić węglem z deputatu. Nic nie było mówione o sprzedaży na inne źródła energii.Zresztą teraz sprzedaż nie jest już taka sama jak w zeszłym roku. Oczywiście że w Twoim wypadku przy wybudowanym nowym domu z OZC pod pompę ciepła, takie wyliczenia potwierdzają Twoją teorie. Oczywiście jeśli chodzi o wygodę i czystość, bo jeśli chodzi o oszczędność finansową, to jeszcze bym polemizował . Przelicz to przykładowo w moim domu budowanym w latach 50 z cegły bez ocieplenia. Dom 250 metrów kwadratowych(wys 290cm). Ciekawe na korzyść jakiego źródła energii wyjdzie?icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie zgadza mi się ta moc z powierzchnią użytkową budynku do ogrzania - podawaną przez producentów kotłów.

Mówcie co chcecie, ale odważnym trzeba być, by zrobić zamianę 1:1



Przy kotłach na paliwo stałe zwyżka mocy kotła, nie niesie za sobą wielkich (znacznych) kosztów inwestycyjnych, tak więc, w zasadzie inwestor na wszelki wypadek łyka, nawet znaczne przewymiarowanie kotła.

Przy PCi, każda zwyżka o 1kW, to nawet 2.000zł (przy kolektorach pionowych) + sprężarka o wyższej mocy, a mimo to na wielu stronach producentów (dystrybutorów) pomp ciepła znajdziesz dokładnie takie same rozbieżności o których piszesz, no ale (na szczęście) wielu inwestorów nie ufa takim doborom i raczej daje wiarę tym co mają już zainstalowane PCi, a nie sprzedawcom i instalatorom.

Tak myślę, że zarówno sprzedawcy jak i instalatorzy urządzeń grzewczych, w sporej części (a nawet bardzo sporej części) nie wierzą, że coraz lepiej izolowane termicznie domy, potrzebują znacznie mniej energii do ich ogrzania, skutkiem czego dalej dla domu o potrzebie 4kW, będą proponowali 20kW.
Link do komentarza
Cytat

W przypadku retorty moc wystarczająca w przypadku Adiqq'a oscylowałaby w okolicach 12kW.
Taki kocioł powinien mieć możliwość modulacji mocy w przedziale ~4-14kW.



Dokładnie, jako przykład Skam-P Premium 12kW, zakres pracy płynnej od 3,4-3,6 do 15kW

A zasypowy wybrałbym większy, bo dobieramy do średniej mocy eksploatacyjnej... przynajmniej modele o tzw zasypie cyklicznym, odpalane od góry. Średnią ekspl. w okolicy 10-12kW będa miały jednostki od ok.16 do max.20kW mocy znamionowej w zależności od konstrukcji. Tutaj bufor zbędny, obsługa średnio 1raz na 24h

Dobierając jednak bufor poszedłbym w stronę zwykłego kopciucha i dobrał do mocy znamionowej, w zależności od paliwa albo typowy dolniak dla drewna albo jakiś śmieciuszek-górniak na węgiel. Tutaj ma się wypalić szybko na wysokich parametrach a dalej dystrybucja ciepła za buforem. W takim układzie dla zwiększenia wygody poszedłbym w podłogówkę. Edytowano przez Jarecki-79 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nic nie było mówione o sprzedaży na inne źródła energii.Zresztą teraz sprzedaż nie jest już taka sama jak w zeszłym roku. Oczywiście że w Twoim wypadku przy wybudowanym nowym domu z OZC pod pompę ciepła, takie wyliczenia potwierdzają Twoją teorie.



icon_eek.gif OZC nie robi sie pod coś, tylko dla domu.
I nie teoria, tylko fakt, a własciwie fakty. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif OZC nie robi sie pod coś, tylko dla domu.
I nie teoria, tylko fakt, a własciwie fakty. icon_biggrin.gif




To było uogólnienie - OZC dla domu z pompą ciepła. Tak czy inaczej - z tym przewymiarowaniem to dałeś Kolego ogromnego susa i raczej zrozumiałem, że miałeś na mysli niekompetencję i premedytację sprzedawcy, a tu chodzi też, jak widac po wypowiedzi Jareckiego-79, o inne aspekty.
Link do komentarza
Cytat

OZC robi się dla domu ? bo chodzi o straty domu (każdego pomieszczenia), które będą dokładnie takie same dla każdego rodzaju kotła i ogrzewania.




Czyli ja teraz nadinterpretowałem interpretację przedmówcy. Tak czy inaczej - zamienniki 1:1 w moim rozumieniu tematu nie wchodza w grę. Nie ufam najzwyczjniej w świecie danym producentów urządzeń, których sprawność jest tematem do kolejnej dyskusji.
Link do komentarza
Deklarowana moc, to raczej osiągają – a w przypadku kotłów na paliwo stałe, też większą niż nominalna.

Co do zamiany 1:1, to zależy od wielu „okoliczności”, ale np. w opisywanym przypadku raczej bez ryzyka.

Ale gdybym miał doradzać dla tego przypadku np. powietrzną PCi, to byłaby to moc około 12kW – właśnie ze względu na „okoliczności”. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

dobra, poteoretyzujmy.
mam na poziomie 40kwh/m2*rok, dom 130m2 pow. ogrzewanej+dogrzewana piwnica 70m2, chce dom ogrzewać węglem - bo jestem górnikiem i mam węgiel za darmo(deputat).
Jaki piec (o jakiej mocy) mi polecicie?



Chciałbym przypomnieć post do którego prowadzicie dyskusję. Chodzi o węgiel z deputatu. Nie wiem jak wy to rozumiecie, ale ja zrozumiałem to w ten sposób. Jaki piec na węgiel z deputatu polecacie dla najbardziej efektywnego wykorzystania go. Dlatego napisałem mu o śmieciuchu z buforami, bo w ten sposób najbardziej efektywnie go spali, wykorzystując jego energię przy pomocy buforów w całym sezonie. O ile sobie przypominam ekogroszku w deputacie nie dają. icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

No to ja chyba nie umiem czytać tego postu. Co tam pisze? Pisze jasno o górniku i deputacie. Następnie do niego potrzebuje pieca a raczej kotła.



Adiqq chciał tego zderzenia rozbieżności mocy i osiągnął cel , problem dotyczył doboru mocy kotła na "oko internaty".

Ale z drugiej strony kija ,nie byłem u Adiqqa w domu ,jeden lubi temperaturę 18 st C i siedzi w sweterku, drugi 24 i więcej chodzi na majtkach . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To w dodatku jakiś cyrkowiec musi być,bo na palcach to prawie każdy umie a na majtkach chodzić to już mało kto



Metafora, inaczej przenośnia językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu


Cytat

Ma dwoje małych dzieci i raczej nie są zwolennikami zimnego chowu.
Fakt Franek, jeszcze na majtkach chodzi po domu.



Nie musisz Go bronić , nie twierdzę że tak jest ,chciałem tylko zwrócić uwagę na takie rozbieżności ,przy doborze kotła na "oko". Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Adiqq chciał tego zderzenia rozbieżności mocy i osiągnął cel , problem dotyczył doboru mocy kotła na "oko internaty".

Ale z drugiej strony kija ,nie byłem u Adiqqa w domu ,jeden lubi temperaturę 18 st C i siedzi w sweterku, drugi 24 i więcej chodzi na majtkach .



dobrze odebrałeś moje intencje....
nastawy na sterownikach mam 22,5-22,75C

dodam od razu, że grzałki elektrycznej w PC nie mam - jedynie mam w zasobniku......
projektowe obciążenie cieplne do mojego domu to około 6,5kw. PC ma moc dokładnie 7,6kw dla 0/35
aha, obliczenia w OZC wykonane dla -20/22 !! (piwnice -20/16)
inna sprawa, że 0C na DZ to ja nigdy nie nie miałem - kłania się przewymiarowane i dobrze wykonane DZ - zawsze temperatura była wyższa niż 0...czyli tę moc 7,6kw mam tylko pod koniec okresu grzewczego, jak temperatura na zasilaniu DZ spada do 0C, teraz to mam dużo wyższe temperatury DZ, a co za tym idzie i moc PC
zeszłej zimy, jak były mrozy -25C na zewnątrz, to PC chodziła 22-23 godziny, w tym grzanie CWU, czyli jeszcze był mały zapas, oczywiście utrzymując zadaną temperaturę 22,5C w domu

Cytat

No to ja chyba nie umiem czytać tego postu. Co tam pisze? Pisze jasno o górniku i deputacie. Następnie do niego potrzebuje pieca a raczej kotła. icon_wink.gif



rybniczak ma rację - od tego roku zmieniły się zasady wydawania deputatu - i to na niekorzyść, przynajmniej dla mnie(i dla wszystkich osób sprzedających deputat i kupujących inne paliwo)
dzisiaj ,żeby sprzedać deputat i kupić ekogroszek jestem sporo w plecy(akcyza,podatki)
przywożac deputat do domu jestem zwolniony z tych opłat - więc tutaj rozwiązanie zaproponowane przez niego chyba rzeczywiście miałoby najwięcej sensu - oczywiście pomijając aspekt obsługowości icon_biggrin.gif Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Deklarowana moc, to raczej osiągają – a w przypadku kotłów na paliwo stałe, też większą niż nominalna.

Co do zamiany 1:1, to zależy od wielu „okoliczności”, ale np. w opisywanym przypadku raczej bez ryzyka.

Ale gdybym miał doradzać dla tego przypadku np. powietrzną PCi, to byłaby to moc około 12kW – właśnie ze względu na „okoliczności”. icon_biggrin.gif




12 KW - a do tej powietrznej pompy ciepła czasami trzeba podejść z dystansem. Bywały wszak mrozy -30 i reszte można sobie dopowiedzieć.
Link do komentarza
Do każdej pompy ciepła należy podchodzić z dystansem. icon_cool.gif

Specyfika doboru PCi jest na tyle niezwykła, że większość instalatorów ją ignoruje.
Dość powiedzieć, że PCi dobiera się z niedomiarem i niejako z założeniem, że w przypadku skrajnych mrozów, trzeba będzie dogrzewać innym źródłem ciepła.

Trochę inaczej dobiera się powietrzne PCi. Tam się je dobiera tak, aby najwyższy (możliwie wysoki) COP występował w większości czasu pracy PCi, i z zakłada się, że mogą częściej potrzebować wspomagania innym źródłem ciepła.
Temperatura – 30 już nie jest tak groźna dla współczesnych powietrznych PCi – przykład; choćby PCi LG THERMA V, pracuje (z Cop>2) do – 25 stopni. Te sprężarki inwerterowe, spowodowały, że powietrzne PCi stały się bardziej wydajne w niskich temperaturach.

Dopisałem:

Sopel Lodu – odmiana powietrznej PCi pracuje do -33 stopni (ale cena zaporowa) icon_evil.gif

Ps. Średnioroczny COP (a w zasadzie ich roczny współczynnik efektywności SPF) powietrznych (inwerter) PCi wynosi około 3 (a nawet ponad 3). Jest to COP z uwzględnieniem pracy grzałki !!!! Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie tylko Sopel Lodu osiąga taki średnioroczny COP.
ZUBADAN Inwerter grzeje bez problemu do temperatury zewnętrznej -25 oC przy spadku mocy rzędu 15-20% wydajności nominalnej.
Do temperatury zewnętrznej -15 oC (a taka bardzo rzadko jest przekraczana w ciągu sezonu grzewczego) pracuje bez spadku mocy i bez grzałek elektrycznych
Jak zapewnia producent, przy temperaturze -15 oC osiąga COP ~ 3,25.
Takie wyniki są osiągane dzięki dwustopniowemu sprężaniu.



Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Firma Defro robi ciekawe piece ale mają fatalny serwis i winę za ewentualne usterki za wszelką cenę spychają na klienta.


Smuty kolego piszesz. Ja miałem problem ze sterownikiem i jestem bardzo ale to bardzo zadowolony podejściem do klienta przez serwisanta z Defro.
Link do komentarza
Sterowniki serwisuje firma Tech a nie Defro (przynajmniej w moim przypadku tak było). Z firmą Tech też miałem do czynienia bo maiłem uszkodzony sterownik pokojowy. Usuniecie usterki trwało długo ale serwis jest naprawdę nastawiony na pomoc klientowi niestety co do Defro mam inne doświadczenie. Odpowiadając na zarzut pochodzenia z konkurencji mogę tylko powiedzieć, że kontakt z kotłem mam tylko jak schodzę do piwnicy. icon_smile.gif ps. mam Defro AKM II 17 KW
Link do komentarza
Cytat

Sterowniki serwisuje firma Tech a nie Defro (przynajmniej w moim przypadku tak było). Z firmą Tech też miałem do czynienia bo maiłem uszkodzony sterownik pokojowy. Usuniecie usterki trwało długo ale serwis jest naprawdę nastawiony na pomoc klientowi niestety co do Defro mam inne doświadczenie. Odpowiadając na zarzut pochodzenia z konkurencji mogę tylko powiedzieć, że kontakt z kotłem mam tylko jak schodzę do piwnicy. icon_smile.gif ps. mam Defro AKM II 17 KW




To nie zarzut, to luźne pytanie icon_smile.gif Każdy fachowiec jest mile widziany.


Szwagier też ma kocioł DEFRO ale chyba 24 KW i de facto też sterownik Tech zaczął strajkowac - nie włącza wentylatora w trybie auto. Możliwe, że to tylko czujnik temperatury spalin zastrajkował.
Link do komentarza
Cytat

Sterowniki serwisuje firma Tech a nie Defro (przynajmniej w moim przypadku tak było). Z firmą Tech też miałem do czynienia bo maiłem uszkodzony sterownik pokojowy. Usuniecie usterki trwało długo ale serwis jest naprawdę nastawiony na pomoc klientowi niestety co do Defro mam inne doświadczenie. Odpowiadając na zarzut pochodzenia z konkurencji mogę tylko powiedzieć, że kontakt z kotłem mam tylko jak schodzę do piwnicy. icon_smile.gif ps. mam Defro AKM II 17 KW


To,że sterowniki są przez firmę Tech to mało ważne bo usterkę zgłaszałem do Defro i to Oni prowadzili całą procedurę . Usterkę zgłosiłem w piątek o gdz 20 a za cztery dni znaczy się we wtorek sterownik miałem w domu.

Cytat

Odpowiadając na zarzut pochodzenia z konkurencji mogę tylko powiedzieć, że kontakt z kotłem mam tylko jak schodzę do piwnicy. icon_smile.gif ps. mam Defro AKM II 17 KW


A ja jestem bardziej podejrzliwy i coś mi się nie chce wierzyć. Ktoś kto się rejestruje i za parę minut pisze posta pochwalnego albo negatywnego jest bardzo ciekawym zjawiskiem co tu na forum były takie przypadki niezdrowej konkurencji i samosię reklamowania.
Link do komentarza
Cytat

To,że sterowniki są przez firmę Tech to mało ważne bo usterkę zgłaszałem do Defro i to Oni prowadzili całą procedurę . Usterkę zgłosiłem w piątek o gdz 20 a za cztery dni znaczy się we wtorek sterownik miałem w domu.


A ja jestem bardziej podejrzliwy i coś mi się nie chce wierzyć. Ktoś kto się rejestruje i za parę minut pisze posta pochwalnego albo negatywnego jest bardzo ciekawym zjawiskiem co tu na forum były takie przypadki niezdrowej konkurencji i samosię reklamowania.




W zasadzie to może reklamować w sposób przemyślany - przedstawiając charakterystykę produktu jako alternatywę dla innych rozwiązań, nie "wciskając" co chwila zalet swojego rozwiązania i krytykując konkurencję.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Witam. Proszę o pomoc w dobraniu mocy kotła. Dom ma około 30 lat, ściana trójwarstwowa pustak żużlobetonowy, pustka powietrzna 5 cm i cegła czerwona pełna 12 cm. Mam starą instalację grawitacyjną. Budynek ma trzy kondygnacje - parter, piętro i poddasze. Ogrzewane są parter i piętro, poddasze nie jest ogrzewane. Ostatni strop dzielący piętro z poddaszem jest izolowany styropianem 5cm. Okna domu to plastiki 5-komorowe, dwuszybowe, szyby zespolone. Dach nieocieplony. Myślałem o kotle Hef model hef 24 kw. Potrzebuję prosty bezawaryjny kocioł. Co o tym sadzicie?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam

Chcę kupić piec do CO bez CUW mam do ogrzania piętro dokmu około 90m2 liczą wszystkie pomieszczenia pokoje , wc , kotłownię. Obecnie mam ocieplona podłogę , nowe okna , podłoga izolowana styropianem 8 cm dach nie ocieplony ( nie licząc wełny ) grzejniki dwu płytowe podłączenie dolne.
Najpóźniej w przyszłym roku ocieplony styropianem 10cm i potrzebuje kocioł... z podajnikiem mogę prosić o wasze opinie jaki ??? Edytowano przez lukasz83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pomoże mi ktoś ?


Praktycznie każdy kocioł tu będzie za duży i zły.
Jak już musi być na paliwa stałe, to może mini bio na pelet, będzie mniej uciążliwy. Jak groszki to masz kilka rbr, ogniwo, galmet, hef. Moce to 10-12 kWak masz miejsce, to przydał by się podłaczyć go do instalacji poprzez bufor.
Link do komentarza
w takim przypadku jak twój - problem będzie zawsze....bo wpierw instalujesz kocioł, a potem planujesz termomodernizację, czyli zmniejszysz zapotrzebowanie domu na ciepło, więc piec będzie przewymiarowany
poza tym nie rozumiem stwierdzenia: "dach nie ocieplony ( nie licząc wełny )"
Link do komentarza
Cytat

w takim przypadku jak twój - problem będzie zawsze....bo wpierw instalujesz kocioł, a potem planujesz termomodernizację, czyli zmniejszysz zapotrzebowanie domu na ciepło, więc piec będzie przewymiarowany
poza tym nie rozumiem stwierdzenia: "dach nie ocieplony ( nie licząc wełny )"



Bo w przyszłym roku na dachu ląduje styropapa i stąd to stwierdzenie

Cytat

Praktycznie każdy kocioł tu będzie za duży i zły.
Jak już musi być na paliwa stałe, to może mini bio na pelet, będzie mniej uciążliwy. Jak groszki to masz kilka rbr, ogniwo, galmet, hef. Moce to 10-12 kWak masz miejsce, to przydał by się podłaczyć go do instalacji poprzez bufor.



tak jak chcę piec na ekogroszek , jeżeli chodzi o miejsce do niema go za dużo , czyli szukam kociołka takiego jak pisałem 10-12 kWak
Link do komentarza
dalej nie rozumiem tego okreslenia - wełna to przecież izolacja - więc stwierdzenie dach nie ocieplony(nie licząc wełny) brzmi zupełnie tak samo jak - ściany domu nie ocieplone (nie licząc styropianu)


no i problem będzie przez to - dla 90m bez ocieplenia ścian i dachu - kocioł 12kw raczej nie wystarczy...
chociaż pisałeś że bez CWU - to może wystarczy. Jesli faktycznie nie ma innej opcji jak ta o której piszesz, to montuje te 10-12kw, będzie z niedoborem, ale przez większość sezonu grzewczego będzie ok,a w największe mrozy podłączysz farelke, pewnie jakos dasz radę.....wygodne to na pewno nie będzie
Po ociepleniu kocioł będziew sam raz lub lekko przewymiarowany

Link do komentarza
Cytat

dalej nie rozumiem tego okreslenia - wełna to przecież izolacja - więc stwierdzenie dach nie ocieplony(nie licząc wełny) brzmi zupełnie tak samo jak - ściany domu nie ocieplone (nie licząc styropianu)


no i problem będzie przez to - dla 90m bez ocieplenia ścian i dachu - kocioł 12kw raczej nie wystarczy...
chociaż pisałeś że bez CWU - to może wystarczy. Jesli faktycznie nie ma innej opcji jak ta o której piszesz, to montuje te 10-12kw, będzie z niedoborem, ale przez większość sezonu grzewczego będzie ok,a w największe mrozy podłączysz farelke, pewnie jakos dasz radę.....wygodne to na pewno nie będzie
Po ociepleniu kocioł będziew sam raz lub lekko przewymiarowany




w tym roku będzie ocieplona połowa domu a wełna jest to ocieplenie icon_smile.gif ale w planie styropapa więc dlatego tak napisałem. Może kupić kociołek 14-16 kW to starczy i na CWU
Link do komentarza
Cytat

w tym roku będzie ocieplona połowa domu a wełna jest to ocieplenie icon_smile.gif ale w planie styropapa więc dlatego tak napisałem.


:bezradny:
To że wełna jest to ocieplenie to wiadomo,tak jak styropian też jest ociepleniem icon_biggrin.gif
To jak to jest ?masz tą wełnę czy nie? czy zamiast wełny chcesz położyć styropapę?
Link do komentarza
Cytat

:bezradny:
To że wełna jest to ocieplenie to wiadomo,tak jak styropian też jest ociepleniem icon_biggrin.gif
To jak to jest ?masz tą wełnę czy nie? czy zamiast wełny chcesz położyć styropapę?



wełna jest i będzie sytopapa chcę na maxa oszczędzić na ogrzewaniu icon_biggrin.gif to w końcu jaki piec 7 - 10 - 12 kW

bo widziałem taki jest od 4-17kW http://www.firma-mering.pl/products-and-se...imakowym-gr-mg/
Link do komentarza
Cytat

wełna jest i będzie sytopapa chcę na maxa oszczędzić na ogrzewaniu icon_biggrin.gif to w końcu jaki piec 7 - 10 - 12 kW

bo widziałem taki jest od 4-17kW http://www.firma-mering.pl/products-and-se...imakowym-gr-mg/



kolego, ja Ci mogę polecić Skam-Pa 12kW, ta moc kotła będzie teraz 4sezon grzewczy na rynku.
Wyboru w kotłach małych mocy wielkiego nie ma. Dłużej chyba o rok to HEF, Galmet, ale tam były palniki klasyczne na sam dobrej jakości ekogroszek. Ogniwo z badaniami od chyba roku czasu na rynku.

Skam-Py o mocach od 12 do 25kW są teraz po drugich badaniach po poprawkach z ostatnich 2lat, atest z 09.08.2013 w/g PN-EN 303-5:2012, sprawność modelu o mocy 12kW 94,3%.... ale od ręki już dawno dawno nie ma i trzeba troche poczekać.
Na badaniach ten kocioł był puszczony także pod moc 19kw i nie było problemu, aby ją osiągnąc.

Szukaj kotła z badaniami i nie kupuj większego jak 12kw, bo nie ma takiej potrzeby.
Link do komentarza
Cytat

kolego, ja Ci mogę polecić Skam-Pa 12kW, ta moc kotła będzie teraz 4sezon grzewczy na rynku.
Wyboru w kotłach małych mocy wielkiego nie ma. Dłużej chyba o rok to HEF, Galmet, ale tam były palniki klasyczne na sam dobrej jakości ekogroszek. Ogniwo z badaniami od chyba roku czasu na rynku.

Skam-Py o mocach od 12 do 25kW są teraz po drugich badaniach po poprawkach z ostatnich 2lat, atest z 09.08.2013 w/g PN-EN 303-5:2012, sprawność modelu o mocy 12kW 94,3%.... ale od ręki już dawno dawno nie ma i trzeba troche poczekać.
Na badaniach ten kocioł był puszczony także pod moc 19kw i nie było problemu, aby ją osiągnąc.

Szukaj kotła z badaniami i nie kupuj większego jak 12kw, bo nie ma takiej potrzeby.




kolego kociołek który poleciłeś kosztuje 6800zł a ja ten co napisałem mogę mieć za 3800zł więc wydaje się że warto jak nowy kosztuje ok 7000PLN co ty na to ?
Może by tak elektryczne zastosować Edytowano przez lukasz83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak na podajnik - cena bardzo ok.

Nie warto natomiast przewymiarowywać, to się może zemścić na ceglanym kominie... jak ceramiczny, to pół biedy
spróbuj dopytać, czy robią mniejsze.

Warto zwrócić uwagę na kilka spraw:
1. Dzisiaj rynek węgla jest "cięzki", mało jest towaru wysokiej jakości, teraz raczej mamy groszki o średniej lub wysokiej spiekalności. To oznacza,że wybór zwykłej retorty fajkowej staje pod znakiem zapytania patrząc na najbliższe lata. Nie chodzi o to,że jest zły, bo jest bdb pod względem modulacji mocy, ale wymaga dobrego paliwa i to jest problem.
Sugeruje jakiś palnik bardziej elastyczny. Może nie rynna, bo ta jednak jest "brudna", ale dobra obrotówka zewnętrzna lub coś z palnikiem żeliwnym na miały-groszki.....
2. Warto wybrać lepszą klasę sterownika, nie mówię,że ma być zaraz sterowany przez internet, ale powinien mieć już jakąś formę adaptacji, obojętnie jak to nazwiemy pulsacyjne, grupowe, pid, FL.
Na linku, który podałeś na kotle jest sterownik firmy Elster, oni teraz też mają fajne, nowsze stery tzw automatyczne, dopytaj, czy za dopłatą można wybrac coś lepszego....
Link do komentarza
Cytat

Jak na podajnik - cena bardzo ok.

Nie warto natomiast przewymiarowywać, to się może zemścić na ceglanym kominie... jak ceramiczny, to pół biedy
spróbuj dopytać, czy robią mniejsze.

Warto zwrócić uwagę na kilka spraw:
1. Dzisiaj rynek węgla jest "cięzki", mało jest towaru wysokiej jakości, teraz raczej mamy groszki o średniej lub wysokiej spiekalności. To oznacza,że wybór zwykłej retorty fajkowej staje pod znakiem zapytania patrząc na najbliższe lata. Nie chodzi o to,że jest zły, bo jest bdb pod względem modulacji mocy, ale wymaga dobrego paliwa i to jest problem.
Sugeruje jakiś palnik bardziej elastyczny. Może nie rynna, bo ta jednak jest "brudna", ale dobra obrotówka zewnętrzna lub coś z palnikiem żeliwnym na miały-groszki.....
2. Warto wybrać lepszą klasę sterownika, nie mówię,że ma być zaraz sterowany przez internet, ale powinien mieć już jakąś formę adaptacji, obojętnie jak to nazwiemy pulsacyjne, grupowe, pid, FL.
Na linku, który podałeś na kotle jest sterownik firmy Elster, oni teraz też mają fajne, nowsze stery tzw automatyczne, dopytaj, czy za dopłatą można wybrac coś lepszego....



komin jest ceglany nowo wybudowany , czyli mam rozumieć że kupując ten piec co podałem link oraz zmiana sterownika będzie ok ?
Link do komentarza
Sterownik wybrać lepszy

Dopytać o palnik, jak to zwykły fajkowy na sam ekogroszek, to dopytać, czy mają jakiś bardziej uniwersalny- jaki typ i marka....

Czy będzie dobrze- okaże się jak zaczniesz palić, jak będzie za duży a komin ceglany- to komin zacznie kwitnąć i będziesz kombinował z jego remontem lub wkładem....

Wygląda to tak, wiesz, że chcesz kupić auto, ale kompletnie nie wiesz jakiej marki, czy dacia, czy renault, czy opel czy bmw itp. , nie zwracasz też uwagi na pojemność i typ silnika, na wyposażenie, czyli abs-y, klimę itd, wiesz,że ma być auto, ma mieć koła i musi jeździć.

Warto zainteresować się wyposażeniem, niezależnie od marki, bo ten ślub bierzesz na kilka lat.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,

Panowie pomóżcie mi dobrać kocioł ns ekogroszek mam do ogrzania 80m2 jest to piętro domu jednorodzinnego. Piętro domu ocieplone 10cm styropianu lambda 40 , podbitka wełna , nowe okna plastikowe , podłoga ocieplona styropianem.W przyszłym roku na dachu będzie ułożona styropapa 10cm
jak moc kotła bez CWU ? oraz jakiej firmy polecacie ?

ja myślę o HEITZ EKO JUNIOR 16kW Edytowano przez lukasz83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam ponownie czy pomożecie dobrać mi kociołek na ekogroszek do ogrzania 90m2 z docelowym CWU
znalazłem taki kociołek Ulrich kombodual KD 21
skład zestawu
1. piec na ekogroszek i pelety Ulrich kombodual KD 21
2. pompa wody Ulrich Type CPD25-40-1802. IP 44 TF 110 st.C - 2 sztuki
3. zbiornik wyrównawczy do pieca Ulrich kombodual KD21
4. wymiennik płytowy



Wyposażenie i cechy produktu:

Automatyczny podajnik retortowy z motoreduktorem.

Wielofunkcyjna automatyka z programowaniem.

Liczne czujniki bezpieczeństwa.

Trwałość, funkcjonalność i estetyka wykonania.

Nowoczesny, wyjątkowo estetyczny design.

Obszerny zbiornik paliwa.

Możliwa regulacja mocy w zakresie 40-100%.

Parametry techniczne:

Moc dostarczona do kotła (eko-groszek): 21 kW

Moc nominalna (eko-groszek): 18 kW

Moc dostarczona do kotła (pellets): 21 kW

Moc nominalna (pellets): 15 kW

Sprawność cieplna: 85 %

Pojemność komory załadowczej: 160 dm3

Objętość wodna: 37 dm3

Zakres temperatury wody grzewczej: 50 - 85 °C

Max. ciśnienie robocze części wodnej: 2 Bar

Ciśnienie próbne wody: 2 Bar

Masa kotła (bez wody): 360 kg

Głębokość kotła: 785 mm

Szerokość kotła: 1205 mm

Wysokość kotła: 1370 mm Edytowano przez lukasz83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...