Skocz do zawartości

Dobór kotła


Recommended Posts

Cytat

przecież pisałem że mam zapotrzebowanie 8kw...razem z CWU. Co w tym wyrażeniu jest nieprecyzyjnego?
Bajbaga dobrze pisze....wg. ŚE mam zapotrzebowanie 46kwh/m2*rok, wg wyliczeń w OZC wyszło mi 42kwh/m2*rok. Przyjmuje 50kwh/m2*rok, co dla mojego domu 135m2 pow. użytkowej daje 6,75kw. Rodzina jest 5 osobowa, więc do tego dochodzi 1,25kw na CWU. Wychodzi równo 8kw. Pompa jest lekko niedowymiarowana, ale grzałek nie mam - w obliczeniach nie uwzględniam piwnicy(75m2,z tego na 65m2 jest podłogówka), ale pisałem że piwnica jest tylko dogrzewana, max temperatura w piwnicy zeszłej zimy to 16C. W przypadku największych mrozów zeszłej zimy, obniżałem utrzymywaną temperaturę w piwnicy.

dodałem:podłogówka po całości domu, drabinki w łazienkach, piwnica podłogówka, grzejniki są jedynie 2 w garażu, na pętli podłogówki z piwnicy



mam 20cm styropianu na ścianach i WM - jak dla mnie to standard, a nie wyższy standard izolacji icon_lol.gif




Standard dla Ciebie, bo nie w/g wymogów WT2008

wentylacja mechaniczna pozwala przy nowym budownictwie docieplonym ok.20cm styropianem na straty ciepła na poziomie ok. 50W/2 (jakie docieplenie dachu i podłóg?)
bez tej wentylacji mechanicznej w tym samym budynku straty będą na poziomie ok.80W/m2

Biorąc pod uwagę WM masz dobrze dobraną moc do swojego budynku Edytowano przez Jarecki-79 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

wentylacja mechaniczna pozwala przy nowym budownictwie docieplonym ok.20cm styropianem na straty ciepła na poziomie ok. 50W/2 (jakie docieplenie dachu i podłóg?)
bez tej wentylacji mechanicznej w tym samym budynku straty będą na poziomie ok.80W/m2



icon_eek.gif

Wentylacja mechaniczna – powiadasz?
Czyli dla przykładowego domu 120m2 tylko zamieniając wentylację „grawitacyjną” na mechaniczną zaoszczędzamy 3.6kWh ?
Czyli liczysz, że wymiana powietrza przy wentylacji „grawitacyjnej” w takim domu, to ponad 700m3/h ???? icon_eek.gif
Dziwne.
Link do komentarza
Cytat

Tłok jak dla mnie jest konstrukcją dla osób młodych, które mają trochę pojęcia i chcą się pobawić sterownikiem.
Zaletą tłoka powinien być mocny mechanizm podający a w dobrych konstrukcjach lepszy stopień separacji paliwa w koszu od tego na palenisku.




Tłoki to chyba raczej będą zanikać ,bo ślimaki zaczęły sobie radzić z podawaniem miału .

A co do kociołka to jak przewymiarujesz to czeka go szybka zagłada po kilku latach będzie następny wydatek ,bo ruda będzie go żarła nawet jak ty będziesz spał .

Jak kupisz za mały spadnie sprawność kociołka a wzrośnie zużycie czarnych kamieni . (gaz do dechy)


Trzeba brać pod uwagę jeszcze że zimy nie są takie same co roku ,oraz dni też są z różną temperaturą , do tego temperatura dobowa waha się ,a na pocieszenie powiem że węgiel również ciężko trafić taki sam .

Te zróżnicowanie daje większą szansę ślimakowi choć na starcie ślimak z nazwy miał mniejsze szanse. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

zakupiliśmy kocioł Defro Akm Uni 15kW
na razie mój entuzjazm największy wzbudza ilość popiołu a właściwie jego minimalna ilość ;) o tym jak się sprawdza w użytkowaniu wypowiem się za rok jak będziemy ogrzewać dom w nim mieszkając bo na razie tylko rury wygrzewamy.


Ilość popiołu zależy od zastosowanego paliwa i jego kaloryczności.
Link do komentarza
Cytat

Stosujemy pelet. Na razie to nasze początki i nie rury a mury wygrzewamy ;)




Sterowanie, nadmuch, podajnik, paliwa w zasadzie każde - robi się prawie bezobsługowo. Czytam o tym kotle na stronie producenta i nie ma się do czego w zasadzie przyczepić. Chyba tylko do stałego poboru mocy 163 W + pompa obiegowa 45-60 W + ewentualnie cyrkulacyjna i mamy 250 W. Ale to już bez znaczenia przy tym komforcie:)
Link do komentarza
Cytat

Sterowanie, nadmuch, podajnik, paliwa w zasadzie każde - robi się prawie bezobsługowo. Czytam o tym kotle na stronie producenta i nie ma się do czego w zasadzie przyczepić. Chyba tylko do stałego poboru mocy 163 W + pompa obiegowa 45-60 W + ewentualnie cyrkulacyjna i mamy 250 W. Ale to już bez znaczenia przy tym komforcie:)


Zwróć uwagę,że inne piece ze sterownikiem i dmuchawą bez podajnika potrafią pobierać nawet do 300 W a to już porównując z w/w piecem to malutko icon_biggrin.gif biorąc pod uwagę ,że on posiada dodatkowo podajnik.
Link do komentarza
Cytat

Czytam o tym kotle Array="" target="_blank" rel="nofollow">na stronie producenta i nie ma się do czego w zasadzie przyczepić. Chyba tylko do stałego poboru mocy 163 W + pompa obiegowa 45-60 W + ewentualnie cyrkulacyjna i mamy 250 W. Ale to już bez znaczenia przy tym komforcie:)


Teraz na rynku sporo jest podobnych konstrukcji ,ciekawe ile będzie połykał jak zacznie normalnie pracować .

Nie wiadomo jaki dom ale z opisu kotła to małe zapotrzebowanie na energię "zakupiliśmy kocioł Defro Akm Uni 15kW".


Link do komentarza
Cytat

Z tego co porównywałam dzisiaj cenę peletu i ekogroszku to różnica jest na korzyść pelletu. Za tonę z już sprawdzonego źródła płaciliśmy 800zł podczas gdy za workowany eko w jednym z punktów powiedzieli 950zl/1t a niedawno znajomi kupowali brykiet torfowy po ponad 500zł


Tyle,że nie ma co patrzeć na cenę tylko na kaloryczność bo zapewne peletu spalisz więcej aniżeli ekogroszku dla uzyskania takiej samej ilości ciepła a i objętościowo to peletu będzie więcej aniżeli ekogroszku .
Link do komentarza
Cytat

Z tego co porównywałam dzisiaj cenę peletu i ekogroszku to różnica jest na korzyść pelletu. Za tonę z już sprawdzonego źródła płaciliśmy 800zł podczas gdy za workowany eko w jednym z punktów powiedzieli 950zl/1t a niedawno znajomi kupowali brykiet torfowy po ponad 500zł



Tak najważniejsze to sprawdzone źródło, ale trzeba patrzyć jeszcze na to ile wytworzy się energii z tej tony peletu. Wszystko okaże się podczas eksploatacji .
Link do komentarza
Mhtyl - na razie to znam kilka osób które przepłaciły mocno na cenie ekogroszku bo był mokry straszliwie i jeszcze kamienie w nim zrywały ślimaki w piecu. Dla mnie dość ważne jest to że pelet jest łątwiej-obsługowy ze względu na ilośćpo popiołu no i jednak czystszy.


Animus nasz dom to niespełna 122m powierzchni użytkowej. Na razie jeszcze nie jest ocieplony (docelowo 15cm styro), poddasze ocieplane isover super-mata 25cm. Zużycie faktyczne to dopiero za rok będize.
Link do komentarza
Cytat

Tak najważniejsze to sprawdzone źródło, ale trzeba patrzyć jeszcze na to ile wytworzy się energii z tej tony peletu. Wszystko okaże się podczas eksploatacji .




Dlatego moc kotła w linku podana jest w zakresie 4-17 kW czyli na węglu najwięcej się z tego kociołka wyciśnie. Najciekawsze jest to, ze można zasypać owsem. Uniwersalność godna uwagi
Link do komentarza
Cytat

Animus nasz dom to niespełna 122m powierzchni użytkowej. Na razie jeszcze nie jest ocieplony , poddasze ocieplane isover super-mata 25cm. Zużycie faktyczne to dopiero za rok będize.


Jeżeli brak jest izolacji cieplnej "(docelowo 15cm styro) " to proszę tylko utrzymywać

temperaturę + kilka stopni wewnątrz inaczej zgnoją się ściany .


Link do komentarza
Co znaczy "zgnoją się ściany"?
Elewację planujemy dopiero w wakacje. Teraz chcemy wygrzać mury na tyle, żeby można było kłaść płytki i malować. Musimy się tam przeprowadzić w ciągu 3 miesięcy. Myślałam że temp jaka powinna tam być to coś ok +15 stopni (pan od paneli mówił że musi być +18 żeby przyszedł układać).
Link do komentarza
Cytat

Co znaczy "zgnoją się ściany"?
Elewację planujemy dopiero w wakacje. Teraz chcemy wygrzać mury na tyle, żeby można było kłaść płytki i malować. Musimy się tam przeprowadzić w ciągu 3 miesięcy. Myślałam że temp jaka powinna tam być to coś ok +15 stopni (pan od paneli mówił że musi być +18 żeby przyszedł układać).


Będzie się zbierać para wodna z powodu dużej różnicy temperatury wew i zew.
Link do komentarza
Cytat

Co znaczy "zgnoją się ściany"?
Elewację planujemy dopiero w wakacje. Teraz chcemy wygrzać mury na tyle, żeby można było kłaść płytki i malować. Musimy się tam przeprowadzić w ciągu 3 miesięcy. Myślałam że temp jaka powinna tam być to coś ok +15 stopni (pan od paneli mówił że musi być +18 żeby przyszedł układać).



To znaczy że wilgoć w ścianie będzie się szybko zwiększać i mogą miejscami (nadproża ,wieńce) pokazać się mokre place ,potem zacznie to wszystko pleśnieć .
Link do komentarza
Cytat

Tyle,że nie ma co patrzeć na cenę tylko na kaloryczność bo zapewne peletu spalisz więcej aniżeli ekogroszku dla uzyskania takiej samej ilości ciepła a i objętościowo to peletu będzie więcej aniżeli ekogroszku .



tak, tylko że specjalistyczne piece na pellet mają wyższą sprawność niż te ekogroszkowe...i mimo że pellet ma mniejszą kalorycznośc, to koszty eksploatacji wychodzą bardzo podobnie do ekogroszku...a popioło nieporównywalnie mniej i czyściej
Link do komentarza
Cytat

tak, tylko że specjalistyczne piece na pellet mają wyższą sprawność niż te ekogroszkowe...i mimo że pellet ma mniejszą kalorycznośc, to koszty eksploatacji wychodzą bardzo podobnie do ekogroszku...a popioło nieporównywalnie mniej i czyściej


Święte słowa icon_smile.gif Ja pisząc tak miałem na myśli spalanie peletu i ekogroszku w piecach powiedzmy uniwersalnych, co do tych ukierunkowanych na dany rodzaj paliwa to na pewno w nich rodzaj paliwa czy to będzie pelet czy ekogroszek albo coś jeszcze innego będzie się sprawdzał o niebo lepiej aniżeli w takich uniwersalnych.
Link do komentarza
Cytat

Standard dla Ciebie, bo nie w/g wymogów WT2008

wentylacja mechaniczna pozwala przy nowym budownictwie docieplonym ok.20cm styropianem na straty ciepła na poziomie ok. 50W/2 (jakie docieplenie dachu i podłóg?)
bez tej wentylacji mechanicznej w tym samym budynku straty będą na poziomie ok.80W/m2

Biorąc pod uwagę WM masz dobrze dobraną moc do swojego budynku



Tak, mam dobrze dobrane - nie wyobrażam sobie budować dom i nie robić OZC icon_biggrin.gif
w ozc jest "projektowe obciążenie cieplne" - do tego doliczasz zapotrzebowanie na CWU i masz potrzebną moc...
Chociaż PC mam troche niedowymiarowaną - ale wziąłem pod uwagę fakt, że jak będzie mi mocy brakować, to po prostu wyłączę ogrzewanie piwnicy i wtedy mam nawet nadwyżki mocy...
Link do komentarza
Cytat

Tak, mam dobrze dobrane - nie wyobrażam sobie budować dom i nie robić OZC icon_biggrin.gif
Chociaż PC mam troche niedowymiarowaną


Dobrze dobrane a pompa za słaba icon_razz.gif
I nie wyobrażam sobie bez OZC ; to po co ta fatyga .
Czy te pompy robi się w typoszeregu co do 1KW... ,chyba zawsze jest od do . Myślę że ludzie zajmujący się tym tematem w sekund pięć dobiorą o odpowiednim zakresie .
A kto robi to OZC i jaki jest koszt takiego bajeru ?
W sumie to liczenie jest i tak pi razy drzwi , bo kiedyś robiono na maksymalne zapotrzebowanie . teraz chyba średnie a za chwilę będzie na najniższe , bo zawsze można dogrzać kozą albo jakimś innym kominkiem .
Więc chyba jednak nie tak trudno sobie to wyobrazić , zapewne jednak za wyjatkiem tych co robią to OZC.
A przy ogrzewaniu na wągiel czy jakiś inny syf , też musowo robić OZC , he he . icon_smile.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Tak, mam dobrze dobrane - nie wyobrażam sobie budować dom i nie robić OZC icon_biggrin.gif
w ozc jest "projektowe obciążenie cieplne" - do tego doliczasz zapotrzebowanie na CWU i masz potrzebną moc...
Chociaż PC mam troche niedowymiarowaną - ale wziąłem pod uwagę fakt, że jak będzie mi mocy brakować, to po prostu wyłączę ogrzewanie piwnicy i wtedy mam nawet nadwyżki mocy...


A co to jest OZC? i Kiedy wynaleziono bo ja nie tylko zbudowałem i mieszkam 8 lat ale nie wiem co to jest icon_redface.gifmaso.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Tak pelet daje bardzo mało popiołu i w dodatku kocioł b. dobrze to spala owies też żadnych problemów .Jedyny minus to cena . Gorsze tańsze paliwa już trudniej się spalają .



Czyli pellety sprawdzają się też jako źródło dające małą ilość popiołu. To na pewno istotne. Ha! Dowiaduję się czegoś nowego... Teraz to dla mnie ważne. Dzięki!
Link do komentarza
Cytat

Czyli pellety sprawdzają się też jako źródło dające małą ilość popiołu. To na pewno istotne. Ha! Dowiaduję się czegoś nowego... Teraz to dla mnie ważne. Dzięki!




zgadza się, teraz jak grzejemy tylko wodę to mąż czyści piec raz na 2-2,5tyg, wczoraj po takim okresie było niespełna pół metalowego wiadra średniej wielkości
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

zgadza się, teraz jak grzejemy tylko wodę to mąż czyści piec raz na 2-2,5tyg, wczoraj po takim okresie było niespełna pół metalowego wiadra średniej wielkości




O rany myślałam że rzadziej się czyści i że popiołu jest mniej icon_cry.gif

szukam kotła na pellet możliwie bezobsługowy i dający różne możliwości sterowania, znalazła firmę Foling, powalił mnie opis Obsługa :
Zasyp:
365 dni
Czyszczenie pojemnika:
365 dni
Czyszczenie wymiennika:
automat
Czyszczenie paleniska:
365 dni

a dobiła cena icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

O rany myślałam że rzadziej się czyści i że popiołu jest mniej

szukam kotła na pellet możliwie bezobsługowy i dający różne możliwości sterowania, znalazła firmę Foling, powalił mnie opis Obsługa :Zasyp:
365 dniCzyszczenie pojemnika:
365 dniCzyszczenie wymiennika:
automatCzyszczenie paleniska:
365 dni
a dobiła cena



Jedyne wyjście to znaleźć głupka ,który za miskę zupy i głaskanie po głowie będzie to robił przez 365 dni w roku za Ciebie. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobrze dobrane a pompa za słaba icon_razz.gif
I nie wyobrażam sobie bez OZC ; to po co ta fatyga .
Czy te pompy robi się w typoszeregu co do 1KW... ,chyba zawsze jest od do . Myślę że ludzie zajmujący się tym tematem w sekund pięć dobiorą o odpowiednim zakresie .
A kto robi to OZC i jaki jest koszt takiego bajeru ?
W sumie to liczenie jest i tak pi razy drzwi , bo kiedyś robiono na maksymalne zapotrzebowanie . teraz chyba średnie a za chwilę będzie na najniższe , bo zawsze można dogrzać kozą albo jakimś innym kominkiem .
Więc chyba jednak nie tak trudno sobie to wyobrazić , zapewne jednak za wyjatkiem tych co robią to OZC.
A przy ogrzewaniu na wągiel czy jakiś inny syf , też musowo robić OZC , he he . icon_smile.gif



ktoś odkopał wątek i dopiero teraz zauważyłem twoją odpowiedź....
niestety, ale bzdury opowiadasz (opowiadałeś)
Rozesłałem zapytania ofertowe do około 20-30 firm, wysyłając komplet danych(rzuty,przekroje,warstwy ocieplenia, że będzie WM itd.) Miałem taki rozrzut dobranej mocy PC, że aż sam się dzisiaj dziwię - od 8kw do nawet 13-14kw - tak więc proszę mi nie mówić, że ludzie zajmujący się tym tematem robią to właściwie - właściwie robi to może 5% z nich...

nie muszę chyba dodawać, że to w znaczący sposób przekładało się na cenę - dużo bardziej niż w przypadku piecyków gazowych lub ekogroszkowych.
OZC robiłem we własnym zakresie - zajęło mi to 2 popołudnia...dla leniwych lub nie potrafiących przegryźć się przez program, mogę podać namiary na gościa który robi te obliczenia za 300zł
a tak w ogóle to nikt ci nie każe czegokolwiek robić...
Link do komentarza
Cytat

Jedyne wyjście to znaleźć głupka ,który za miskę zupy i głaskanie po głowie będzie to robił przez 365 dni w roku za Ciebie.




Miało być Froling nie foling icon_biggrin.gif, z opisu wynika że kocioł tylko piwa nie podaje, przynajmniej tak zrozumiałam ale jak to kobieta może zrozumiałam na odwrót icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

To chore drogie rozwiązanie ,dla tych co nie mają dostępu do gazu .




No właśnie wiem ta cena to jakiś kosmos, niestety nie mam dostępu do gazu, takiego kotła nie kupię już chyba bym prędzej zainstalowała pompę ciepła. Chcemy grzać peletem ale nie wiem jaką firmę wybrać (oczywiście za rozsądną cenę) domek mam skromny powierzchnia użytkowa 120,7 ogółem 170,8 , dom bez piwnicy i garażu, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Może coś mi możecie podpowiedzieć icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Standard dla Ciebie, bo nie w/g wymogów WT2008

wentylacja mechaniczna pozwala przy nowym budownictwie docieplonym ok.20cm styropianem na straty ciepła na poziomie ok. 50W/2 (jakie docieplenie dachu i podłóg?)
bez tej wentylacji mechanicznej w tym samym budynku straty będą na poziomie ok.80W/m2

Biorąc pod uwagę WM masz dobrze dobraną moc do swojego budynku



dobra, poteoretyzujmy.
mam na poziomie 40kwh/m2*rok, dom 130m2 pow. ogrzewanej+dogrzewana piwnica 70m2, chce dom ogrzewać węglem - bo jestem górnikiem i mam węgiel za darmo(deputat).
Jaki piec (o jakiej mocy) mi polecicie?
Link do komentarza
Cytat

No właśnie wiem ta cena to jakiś kosmos, niestety nie mam dostępu do gazu, takiego kotła nie kupię już chyba bym prędzej zainstalowała pompę ciepła. Chcemy grzać peletem ale nie wiem jaką firmę wybrać (oczywiście za rozsądną cenę) domek mam skromny powierzchnia użytkowa 120,7 ogółem 170,8 , dom bez piwnicy i garażu, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Może coś mi możecie podpowiedzieć



Dobry pellet jest drogi kocioł na pellet również.


Zróbcie OZC Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło dla budynku i przymierzcie się do gruntowej pompy ciepła ,która też nie jest tania przy inwestycji .

Cytat

dobra, poteoretyzujmy.
mam na poziomie 40kwh/m2*rok, dom 130m2 pow. ogrzewanej+dogrzewana piwnica 70m2, chce dom ogrzewać węglem - bo jestem górnikiem i mam węgiel za darmo(deputat).
Jaki piec (o jakiej mocy) mi polecicie?



Ja mam na poziomie 40-50 kwh/m2/rok dom 450 m2 ogrzewam dom węglem nie jestem górnikiem .


Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

dobra, poteoretyzujmy.
mam na poziomie 40kwh/m2*rok, dom 130m2 pow. ogrzewanej+dogrzewana piwnica 70m2, chce dom ogrzewać węglem - bo jestem górnikiem i mam węgiel za darmo(deputat).
Jaki piec (o jakiej mocy) mi polecicie?



Śmieciuchem 20kw z buforem(ami) 2000l. Wtedy moim zdaniem najlepiej wykorzystasz węgiel z deputatu. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Śmieciuchem 20kw z buforem(ami) 2000l. Wtedy moim zdaniem najlepiej wykorzystasz węgiel z deputatu. icon_biggrin.gif




Ja bym przyjął tak 13-15 kW + zapas na CWU czyli bez zbędnych wyliczeń 18 kW. Ale to punkt wyjścia - szczegółowe wyliczenia zniwelują tą wartość pewno o 5%. Trochę powróżyłem z fusów, ale może się okazać, że to wcale nie wróżba.

Ten bufor 2000l to dla mnie troszkę przestrzelone.
Link do komentarza
Cytat

dobra, poteoretyzujmy.
mam na poziomie 40kwh/m2*rok, dom 130m2 pow. ogrzewanej+dogrzewana piwnica 70m2, chce dom ogrzewać węglem - bo jestem górnikiem i mam węgiel za darmo(deputat).
Jaki piec (o jakiej mocy) mi polecicie?


Odpowiedzi:
Cytat

Śmieciuchem 20kw z buforem(ami) 2000l. Wtedy moim zdaniem najlepiej wykorzystasz węgiel z deputatu. icon_biggrin.gif



Cytat

Ja bym przyjął tak 13-15 kW + zapas na CWU czyli bez zbędnych wyliczeń 18 kW. Ale to punkt wyjścia - szczegółowe wyliczenia zniwelują tą wartość pewno o 5%. Trochę powróżyłem z fusów, ale może się okazać, że to wcale nie wróżba.



A w praktyce?

Tam jest zainstalowane 8kW i wydoliło, bez wspomagania, w największe mrozy.

Dziwy, panie, dziwy nad dziwami i co za zgroza, nie ma bufora. icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
icon_lol.gif icon_lol.gif
Właściwie trzeba by zacząć od od podziału na śmieciuchy i kotły z podajnikiem.
Śmieciuch żeby był jak najbardziej komfortowy w eksploatacji dobrze jak współpracuje z buforem.
Wtedy spala co ma spalić, przygotowując jednocześnie nadwyżkę ciepła na czaso-okres kiedy nie pracuje i trzeba do niego zaglądać.
Bez bufora taki śmieciuch zapewni nam etat palacza w sezonie grzewczym... to pewne.
Bufor z kolei powinien mieć pojemność wystarczającą na zgromadzenie nadwyżki ciepła na około dobę dla temperatur obliczeniowych.
Moc musi być tak dobrana żeby oprócz bierzącej produkcji ciepła był wstanie ładować bufor.
Drugim ważnym kryterium doboru będzie tu wielkość komory załadowczej.
Wydaje mi się, że rybniczak dobrze dobrał moc kotła przy takim rozwiązaniu

W przypadku retorty moc wystarczająca w przypadku Adiqq'a oscylowałaby w okolicach 12kW.
Taki kocioł powinien mieć możliwość modulacji mocy w przedziale ~4-14kW.

Jak sprawę załatwia PCi wszyscy wiemy. Nie wymaga bufora, wydzielonej kotłowni i do tego ma najmniejszą moc dla zapewnienia komfortu cieplnego.

Cytat

Śmieciuchem 20kw z buforem(ami) 2000l. Wtedy moim zdaniem najlepiej wykorzystasz węgiel z deputatu. icon_biggrin.gif


Nie wiem czy jeszcze lepszym wykorzystaniem deputatu nie będzie jego spieniężenie.
Z gotówką w garści ma się znacznie większe pole manewru niż z kilkoma tonami węgla icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedzi:




A w praktyce?

Tam jest zainstalowane 8kW i wydoliło, bez wspomagania, w największe mrozy.

Dziwy, panie, dziwy nad dziwami i co za zgroza, nie ma bufora. icon_rolleyes.gif icon_mrgreen.gif




Dziwy Panie faktycznie dziwy - skoro wiadomo jaka moc wystarcza na największe mrozy, to wszystkie te pytania sa w zasadzie zbędne.
Coś mi się te 8kW wydaje abstrakcją jeśli mowa o kotle - jakie jest teraz źródło ciepła????
Link do komentarza
Pompa ciepła icon_biggrin.gif

I uprzedzając - moc, to moc.
8kW w PCi jest dokładnie takiej samej mocy, jak 8kW w każdym innym kotle.
I znów uprzedzając; sprawność to, upraszczając, tylko ilość paliwa potrzebnego do osiągnięcia danej mocy nominalnej.


PCi potrzebuje dla osiągnięcia 8kW, około 2,5kWh zawartego w paliwie (energii elektrycznej), a kocioł na węgiel, dla osiągnięcia mocy 8kWh, około 10kWh pobranego z węgla.
Link do komentarza
Cytat

Pompa ciepła icon_biggrin.gif

I uprzedzając - moc, to moc.




Nie ma potrzeby uprzedzania mnie o tym fakcie icon_smile.gif Natomiast sprawność to sprawność i straty to straty. To ważniejsze.
I zamienić pompę 8kW na kocioł 10 kW w ciemno - tu dopiero przyda się uprzedzenie.

Skoro jednak wszystko jest jasne i o sprawności i mocy nie ma już co dyskutować to pozostaje jeszcze obsługa - a tej czynności nie da się zamienic z żadną inną.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...