Skocz do zawartości

niwelacja działki


slackware

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie!
Jestem nowy na forum z małą wiedzą na temat działek i budownictwa, liczę na Was icon_smile.gif

Mam działką 21 na 41 metrów, która na dłuższym boku wznosi się ku górze. Różnica poziomów to jakieś 3-4 m. Chcę ja trochę wyrównać, na górze wybrać i podsypać z drugiej strony żeby mieć możliwość postawienia tam letniskowego domku, no i żeby dzieciak miał gdzie na rowerku jeździć.

Działka jest na razie nie ogrodzona i tu się zaczyna mój dylemat. Jak wykonam niwelację terenu to będę miał między mną a sąsiadami z obu stron małą skarpę.
Czy najpierw wykonać ogrodzenie i niwelować jak będzie ono stało, oczywiście w taki sposób żeby go nie naruszyć?
Czy pierw niwelować teren tak aby zostawić po bokach działki marginesy na wykonanie później ogrodzenia?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Michał
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich serdecznie!
Jestem nowy na forum z małą wiedzą na temat działek i budownictwa, liczę na Was icon_smile.gif

Mam działką 21 na 41 metrów, która na dłuższym boku wznosi się ku górze. Różnica poziomów to jakieś 3-4 m. Chcę ja trochę wyrównać, na górze wybrać i podsypać z drugiej strony żeby mieć możliwość postawienia tam letniskowego domku, no i żeby dzieciak miał gdzie na rowerku jeździć.

Działka jest na razie nie ogrodzona i tu się zaczyna mój dylemat. Jak wykonam niwelację terenu to będę miał między mną a sąsiadami z obu stron małą skarpę.
Czy najpierw wykonać ogrodzenie i niwelować jak będzie ono stało, oczywiście w taki sposób żeby go nie naruszyć?
Czy pierw niwelować teren tak aby zostawić po bokach działki marginesy na wykonanie później ogrodzenia?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Michał


Sprawdz w przepisach czy niwelowania terenu nie trzeba tego zgłosić w urzędzie. Kiedyś o tym czytałem ale do końca nie pamiętam a nie chcę wprowadzać Cię w błąd.
Link do komentarza
Cytat

Sprawdz w przepisach czy niwelowania terenu nie trzeba tego zgłosić w urzędzie. Kiedyś o tym czytałem ale do końca nie pamiętam a nie chcę wprowadzać Cię w błąd.




Szedłem dokładnie tym samym tokiem rozumowania i zadzwoniłem do urzędu gminy. Tam uzyskałem informację że co do niwelacji terenu nie trzeba mieć zezwolenia. W internecie znalazłem też informacje że niwelacja nie może zaburzać przepływu wód.
W pobliżu nie ma żadnych rzeczek, strumyków a teren nie jest podmokły. Wynikało by z tego że mogę spokojnie niwelować.

Jednak nie wiem co w pierwszej kolejności wykonać, ogrodzenie czy niwelację.

Dodam jeszcze że zamierzam zebrać jakiś 1 metr od tyłu działki i narzucić ten urobek na przód w celu wyrównania.
Link do komentarza
Cytat

Szedłem dokładnie tym samym tokiem rozumowania i zadzwoniłem do urzędu gminy. Tam uzyskałem informację że co do niwelacji terenu nie trzeba mieć zezwolenia. W internecie znalazłem też informacje że niwelacja nie może zaburzać przepływu wód.
W pobliżu nie ma żadnych rzeczek, strumyków a teren nie jest podmokły. Wynikało by z tego że mogę spokojnie niwelować.

Jednak nie wiem co w pierwszej kolejności wykonać, ogrodzenie czy niwelację.

Dodam jeszcze że zamierzam zebrać jakiś 1 metr od tyłu działki i narzucić ten urobek na przód w celu wyrównania.


Ja bym najpierw zrobił niwelację a później ogrodzenie. Po co ma Ci przeszkadzać ogrodzenie jeżeli będziesz może używał ciężkiego sprzętu a łatwiej będzie dopasować po niwelacji ogrodzenie do nowego poziomu.
Link do komentarza
Cytat

Ja bym najpierw zrobił niwelację a później ogrodzenie. Po co ma Ci przeszkadzać ogrodzenie jeżeli będziesz może używał ciężkiego sprzętu a łatwiej będzie dopasować po niwelacji ogrodzenie do nowego poziomu.




Ogrodzenie pozostanie na tym samym poziomie który teraz jest. Nie mogę zmieniać kształtu terenu na granicach działek. Dla tego właśnie zastanawiam się nad tym ogrodzeniem. Od przodu działki, gdzie jest wiazd z drogi na początku bym nie ogradzał żeby koparka mogła wjechać bez problemów.

Oczywiście jeżeli obieram wersję że najpierw robię ogrodzenie.
Link do komentarza
Warto wiedzieć.


Jeśli niwelacja ma być wykonana na działce przeznaczonej pod zabudowę, to jest to rozpoczęcie budowy, bo niwelacja zaliczana jest do prac przygotowawczych, a prace przygotowawcze można prowadzić tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem (PB Art.41.1, 41.2, 41,3.).
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli w miejscu gdzie chcesz "narzucić urobek na przód " ma stanąć budynek to najpierw wyciągnij budynek do stanu " 0 " z ziemi dopiero zrób niwelację .



Tam ma być tylko domek letniskowy, jest to coś w rodzaju budowli nie związanej z gruntem.
Domek ma być w miejscu w którym ziemia będzie wybierana, tam gdzie będzie narzucana nie będzie nic poza trawką, kwiatkami i drzewkami.
Link do komentarza
Cytat

Tam ma być tylko domek letniskowy, jest to coś w rodzaju budowli nie związanej z gruntem.
Domek ma być w miejscu w którym ziemia będzie wybierana, tam gdzie będzie narzucana nie będzie nic poza trawką, kwiatkami i drzewkami.



Muszę Jeszcze ciebie uświadomić że po niwelacji jest zwiększona trudność poruszania się po tym terenie zwłaszcza po deszczu .
Link do komentarza
Cytat

Ogrodzenie pozostanie na tym samym poziomie który teraz jest. Nie mogę zmieniać kształtu terenu na granicach działek.


Przypomniało mi się coś jeszcze odnośnie niwelacji .Sprawdź na mapach pod ziemią mogą przebiegać przewody -uzbrojenie działki i nie tylko .Przewody są wkopywane na odpowiedniej głębokości niwelacja może zaburzyć to,a nawet doprowadzić do uszkodzenia zerwania .Częściowe odkrycie np. sieci wodociągowej doprowadzi do zamarzania jej zimą .
Link do komentarza
Cytat

Przypomniało mi się coś jeszcze odnośnie niwelacji .Sprawdź na mapach pod ziemią mogą przebiegać przewody -uzbrojenie działki i nie tylko .Przewody są wkopywane na odpowiedniej głębokości niwelacja może zaburzyć to,a nawet doprowadzić do uszkodzenia zerwania .Częściowe odkrycie np. sieci wodociągowej doprowadzi do zamarzania jej zimą .




Sprawdzałem już, woda i gaz idzie przy drodze i nie będzie przeszkadzać w niwelacji działki.

Co do wcześniej wspomnianej gliny. Raczej nie powinno czegoś takiego być bo działka jest cała na marglu. To są takie białe kamienie ze skał osadowych i troche ziemi.
Trochę ciężki teren ale gość z firmy budowlanej powiedział że raczej nie powinno być problemów z niwelacją.
Link do komentarza
Cytat

czyli koparka do rozgarnięcia humusu może wejść jak będę miał prawomocne pozwolenie na budowę? Tak to rozumieć?




WYdaje mi sie, ze nie do konca. Przeciez mozna kopac na swojej dzialce i przesuwac ziemie i nie trzeba tego nazywac niwelacja czy zdjeciem humusu. Mozesz przeorac swoja ziemie i nikt Ci nie moze powiedziec, ze to pod budowe domu bo i jak to udowodni?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...