Skocz do zawartości

Wywóz gnojowicy w pobliżu zabudowań jednorodzinnych


Gość mhtyl

Recommended Posts

Dobry tydzień temu sąsiad wylał na pole które sąsiaduje z moją działką gnojówkę i tak mnie uszczęśliwił , że smród czuję do dzisiaj. Jak na razie to jest budowa (przebywam na budowie po kilka godzin w tygodniu), ale jeżeli przyjdzie mi zamieszkać za niedługi czas (tak sądzę) to nie chcę aby taki smród witał mnie rano, czy jak z pracy wrócę , nie wspomnę już o popołudniowej kawce na tarasie. Moje pytanie jest takie czy są jakieś uwarunkowania dotyczące wywozu gnojowicy na pola uprawne, łąki w pobliżu domów mieszkalnych.
Link do komentarza
Mieszkam na wsi. A sąsiad ma chodowlę bydła i trzody ( czyli krowy i świnie icon_smile.gif ) Tak dokładnie to nie chodzi tylko o sąsiada, bo inni rolnicy jak wywalą gnojowicę nawet z kilku kilometrów jak wiatr zawiej zapaszek potrafi w nosku połaskotać icon_confused.gif??: Ale to jest krótkotrwałe i nie tak dokuczające jak w pobliżu. Założę się , że problem dotyczy większości mieszkających na wsi lub w pobliżu.
Link do komentarza
Cytat

Jest zakaz wywozu gnojowicy pomiędzy 1 grudzień a 1 marzec ...
Gnojowica nie pochodząca z ludzkich szamb możne być wylewana na pola nawet pół metra za waszym domem , nic mi nie wiadomo by były jakieś inne regulacje prawne


Jeżeli to prawda co piszesz to czarno widzę wiosenne poranki z kawą na tarasie. Smród taki , że w pierwszym dniu jak wylał byłem akurat na działce tak się wyperfumowałem , że po powrocie do domu żona pytała (z żartem oczywiście) czy do jakiegoś szamba nie wpadłem icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Mieszkam na wsi. A sąsiad ma chodowlę bydła i trzody ( czyli krowy i świnie icon_smile.gif ) Tak dokładnie to nie chodzi tylko o sąsiada, bo inni rolnicy jak wywalą gnojowicę nawet z kilku kilometrów jak wiatr zawiej zapaszek potrafi w nosku połaskotać icon_confused.gif??: Ale to jest krótkotrwałe i nie tak dokuczające jak w pobliżu. Założę się , że problem dotyczy większości mieszkających na wsi lub w pobliżu.


To przegrasz nic tego mieszkam na wsi i nie stety nie ma ani krów ani świń ani nic. Chciałem córce pokazać na żywo krowe i nie stety nie udalo mi się znaleźć. icon_confused.gif
Link do komentarza
Takie uroki życia na wsi ... icon_mrgreen.gif

Gorsze rzeczy nas w życiu dotykają ... a taki zapaszek w kilka godzin się ulotni,a przy odpowiednich wiatrach nawet szybciej.
Na pocieszenie .... to znów tak często rolnicy nie wylewają gnojowicy na pola.
Robią to przed siewem/sadzeniem,lub .... późną jesienią.
W trakcie wegetacji roślin,wylanie tegoż na pole może się skończyć usnięciem/"wypaleniem" uprawy
Link do komentarza
Cytat

To przegrasz nic tego mieszkam na wsi i nie stety nie ma ani krów ani świń ani nic. Chciałem córce pokazać na żywo krowe i nie stety nie udalo mi się znaleźć. icon_confused.gif


To wygląda na to, że ja mieszkam w rezerwacie czy w skansenie icon_biggrin.gif icon_lol.gif icon_biggrin.gif icon_smile.gif Zapraszam do sie na małą wycieczkę przyrodniczą.

Cytat

Takie uroki życia na wsi ... icon_mrgreen.gif

Gorsze rzeczy nas w życiu dotykają ... a taki zapaszek w kilka godzin się ulotni,a przy odpowiednich wiatrach nawet szybciej.
Na pocieszenie .... to znów tak często rolnicy nie wylewają gnojowicy na pola.
Robią to przed siewem/sadzeniem,lub .... późną jesienią.
W trakcie wegetacji roślin,wylanie tegoż na pole może się skończyć usnięciem/"wypaleniem" uprawy


Dokładnie tak jak piszesz, ale ten zapaszek to już tydzień trwa. Gorsze chwile bywały i się przeżyło - damy radę! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

mam ostatnio do czynienia z tymi zapachami. Po przeprowadzce na wieś, mam możliwość próbkowania w folklorze zapachowym. Jeszcze nie umiem rozpoznać z czego ta gnojówka, ale kto wie, może jeszcze jeden sezon tutaj i już po węchu powiem skąd ten zapach icon_smile.gif


Nie ma jak to swojskie perfumy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dobry tydzień temu sąsiad wylał na pole które sąsiaduje z moją działką gnojówkę i tak mnie uszczęśliwił , że smród czuję do dzisiaj. Jak na razie to jest budowa (przebywam na budowie po kilka godzin w tygodniu), ale jeżeli przyjdzie mi zamieszkać za niedługi czas (tak sądzę) to nie chcę aby taki smród witał mnie rano, czy jak z pracy wrócę , nie wspomnę już o popołudniowej kawce na tarasie. Moje pytanie jest takie czy są jakieś uwarunkowania dotyczące wywozu gnojowicy na pola uprawne, łąki w pobliżu domów mieszkalnych.



Oni gnój wywozlili tam zapewne zawsze, Ty teraz postanowiłeś się tam wybudować więc pretensja nie wiem czy uzasadniona (chodź nie mówię że nie zrobiłbym tak samo - taki lekki dylemacik)
Link do komentarza
Cytat

Oni gnój wywozlili tam zapewne zawsze, Ty teraz postanowiłeś się tam wybudować więc pretensja nie wiem czy uzasadniona (chodź nie mówię że nie zrobiłbym tak samo - taki lekki dylemacik)


Nie mam nic do gnojowicy icon_biggrin.gif ,ale lepiej żeby więcej nie wywozili. Jeżeli chodzi o budowę to jest pomiędzy zabudowaniami i z jednej strony z sąsiadem dzieli mnie ów pole. Na szczęście nie wywozi jej często tak raz do roku na wiosnę.No cóż gnojowica, gnojowicą a żyć trzeba dalej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie mam nic do gnojowicy icon_biggrin.gif ,ale lepiej żeby więcej nie wywozili. Jeżeli chodzi o budowę to jest pomiędzy zabudowaniami i z jednej strony z sąsiadem dzieli mnie ów pole. Na szczęście nie wywozi jej często tak raz do roku na wiosnę.No cóż gnojowica, gnojowicą a żyć trzeba dalej icon_biggrin.gif




Raz do roku? To co ty nas tu stresujesz? Myślałem że raz na tydzień icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

Właśnie, przecież gnojowica powstała z tego co wyrosło w polu czy też na łące...


I wróci (wróciła) do macierzy icon_smile.gif

Cytat

ale smrodek jest


Taka przemiana materii
Link do komentarza
Cytat

To tam też brud i smród... ubóstwa nie ma, bo byłem i widziałem



Są miejsca gdzie są rozpadające szopy i domy ,widać ze był kiedyś rozkwit ale to było dawno temu jedno pokolenie wcześniej ,zastanawiające jest tylko to że elewacja od autostrady jest nienagannie ładna .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 7 lata temu...
  • 3 tygodnie temu...

 

Dlaczego ...rolnicy bo inaczej ich nazwać nie można wywalają to ścierwo na weekend ? Chcesz zrobić grill pranie czy pobyć na zewnątrz nie, nie ... wywali szambo w piątek i śmierdzi do niedzieli. Równie dobrze można to zrobić w poniedziałek ale ... tam ....  wszystkim weekend smrodem

Link do komentarza
Dnia 14.06.2019 o 19:42, Timiszu napisał:

 

Dlaczego ... rolnicy bo inaczej ich nazwać nie można wywalają to ścierwo na weekend ? Chcesz zrobić grill pranie czy pobyć na zewnątrz nie, nie  ... wywali szambo w piątek i śmierdzi do niedzieli. Równie dobrze można to zrobić w poniedziałek ale ... tam ... wszystkim weekend smrodem

Po pierwsze jak nie pasuje to przeprowadz się do miasta do bloków. Po drugie, jakie masz ogrzewanie? 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

Po pierwsze jak nie pasuje to przeprowadz się do miasta do bloków.

Myślisz że to takie proste jak zmiana samochodu?

1 godzinę temu, Arturek Wil napisał:

 Po drugie, jakie masz ogrzewanie? 

Po drugie, fajnie Arturek że jesteś ale trzymaj się wątku tematu a ten o ogrzewaniu akurat nie jest.

Link do komentarza
10 minut temu, mhtyl napisał:

Myślisz że to takie proste jak zmiana samochodu?

Po drugie, fajnie Arturek że jesteś ale trzymaj się wątku tematu a ten o ogrzewaniu akurat nie jest.

2 godziny temu, Timiszu napisał:

 

To było w kontekście "spalin i smogu", których u siebie się nie widzi a truja innych wokoło. 

 

Na wsi pachnie wsią i trzeba to zaakceptować. Gnojowice od zawsze rolnicy wylewali na pola. Nie zmienią tego nawet jak mieszczun się obok wybuduje. 

Edytowano przez Arturek Wil (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Ostatnio na sąsiada pozew zbiorowy poszedł z tego powodu. Przyszli do mnie z petycją czy się zgadzam aby mu zabronić wylewania szamba. Też jestem ze wsi więc nie widziałem powodu aby podpisać. To mi teraz co chwilę policję podsyłają bo zakłócam ciszę nocną. Chrapaniem chyba... 

Link do komentarza
4 godziny temu, Qworum napisał:

Przyszli do mnie z petycją czy się zgadzam aby mu zabronić wylewania szamba.

Wylewania szamba to nie to samo co gnojowicy, a jeszcze jak ta gnojowica pochodzi z chowu bezściółkowego to nozdrza rozrywa.

Choć z drugiej strony częstotliwość wylewania szamba jest znikoma bo w najgorszym przypadku jest to raz na miesiąc w ilości około 10 m3 bo takie są największe szamba, więc uciążliwość takiego procederu powiedziałbym że jest znikoma co nie oznacza że zgodnie z prawem jest dozwolona.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość mhtyl
8 godzin temu, Qworum napisał:

Pomyliłem słowa, nie chodziło mi o szmbo tylko gnojowicę. Bydełka ma ze 20 sztuk wiec nie jest to takie uciążliwe. Co do szamba to jest kanalizacja zrobiona, tylko kilka rodzynków się nie podłączyło bo oczywiście wolą w pola wylewać.

Nie zgłębiałem tematu ale wywóz gnojowicy jest ustalony przez jakaś ustawę i nie można kiedy się chce jej wywozić na pola.

Link do komentarza

Można. Od początku marca do końca listopada. 

Z drugiej strony rolnicy zwykle wylewają przed deszczami, by nie wypaliła upraw. Więc problem znika dość szybko. 

A do wsi się trzeba przyzwyczaić. Głośno przecież było o nasyłaniu policji na kombajnistów, którzy w żniwa pracowali do późna, a sąsiadom nowowybudowanym się to nie podobało. 

Przecież wieś jest taka cicha i spokojna... 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...