Skocz do zawartości

Strop drewniany, płyta OSB


Recommended Posts

Witam!

Remontuje domek jednorodzinny na pierwszym pietrze.

Sa stropy drewniane, na których były deski oraz wykładzina.
Te deski bardzo mocno skrzypią wiec położenie na nich OSB odpada.

Ściągnąłem deski, i jest belka stropowa (16cm) a odstępy miedzy belkami 90cm.
Nie mogę położyć samej OSB na to bo się ugina (za duże odległości od stropów).

Jak to rozwiązać, w jaki sposób zamontować deski? Co muszę w kolejności dać żeby było prawidłowo?
Czy mogę OSB wkręcać do stropu bezpośrednio?

W załączniku dołączyłem rysunek z zapytaniem czy takie rozwiązanie może być?
Zacząłem ścinać deski z podłogi, stawiać je na pion i montować do stropu, czy takie rozwiązanie może być??

W pokoju pasuje bo belki są przy ścianach wiec takie deski mogę zamontować, jednak w łazience, gdzie stropy nie wypadają bezpośrednio przy ścianach montowanie w pion deski będzie trudne bo nie będę miał do czego.

Proszę rzucić fachowym okiem na załącznik.

Drugie pytanie ile mniej więcej podniesie mi się podłoga? Bo w łazience chciałbym mieć płytki i nie wiem, ile w pokojach podnieść ta podłogę.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam!

Remontuje domek jednorodzinny na pierwszym pietrze.

Sa stropy drewniane, na których były deski oraz wykładzina.
Te deski bardzo mocno skrzypią wiec położenie na nich OSB odpada.

Ściągnąłem deski, i jest belka stropowa (16cm) a odstępy miedzy belkami 90cm.
Nie mogę położyć samej OSB na to bo się ugina (za duże odległości od stropów).

Jak to rozwiązać, w jaki sposób zamontować deski? Co muszę w kolejności dać żeby było prawidłowo?
Czy mogę OSB wkręcać do stropu bezpośrednio?

W załączniku dołączyłem rysunek z zapytaniem czy takie rozwiązanie może być?
Zacząłem ścinać deski z podłogi, stawiać je na pion i montować do stropu, czy takie rozwiązanie może być??

W pokoju pasuje bo belki są przy ścianach wiec takie deski mogę zamontować, jednak w łazience, gdzie stropy nie wypadają bezpośrednio przy ścianach montowanie w pion deski będzie trudne bo nie będę miał do czego.

Proszę rzucić fachowym okiem na załącznik.

Drugie pytanie ile mniej więcej podniesie mi się podłoga? Bo w łazience chciałbym mieć płytki i nie wiem, ile w pokojach podnieść ta podłogę.



Cała robota bez sensu. Wystarczyło na istniejącej podłodze ułożyć najtańszą wykładzinę dywanową a na niej płyty OSB. Równomierne rozłożenie obciążenia i warstwa izolacji akustycznej z pewnością zapobiegłaby skrzypieniu.
Inne rozwiązanie to podwójne pokrycie z płyt OSB 18 mm przy czym należy zwrócić uwagę na kierunkowość układania, gdyż płyta ma różna wytrzymałośc wzdłuż i w poprzek włókien.
Co do łazienki - to deski na czym dotychczas się opierały?

Link do komentarza
Cytat

Niestety polozenie OSB na plyte i przykrecenie nic nie daje, skrzypi strasznie, jutro zobacze z ta wykladzina

pozdrawiam

Czy taka konstrukcja jak w zalaczniku moze byc? i czy te deski maja byc podwojne czy moze byc pojedyncza?




Skrzypienie stropu może też być spowodowane uginaniem się belek (duży rozstaw i rozpiętość przy stosunkowo niewielkiej ich wysokości) i wtedy wymiana pokrycia niewiele pomoże. Poprzeczne żebra co prawda wzmocnią podłoże ale także mogą stać się przyczyną dodatkowego skrzypienia.

Link do komentarza
WItam!

Więc sobie odpuściłem tą konstrukcje gdyż deski z podłogi, które montowałem w w/w sposób strasznie piszcza.

Kupiłem więc deski sz 16cm gr 3,2 cm z których zrobie kratownice i na nia zaloze OSB

Zastanawiam sie czy płyta OSB 15 posłuzy jesli miedzy deska a deska zrobie ok 30 cm.

Pod deskami mialem szlake, która wyrzucam (a jest tego nie mala... ) klade w to miejsce welne mineralna, ale pytanie czy klasc pod nia folie?

Co z taka szlaka moge ciekawego jeszcze zrobic?icon_smile.gif


Czy miedzy deski i strop, czy miedzy OSB i deski kłaść filc?

Co mi to da? Czy zamiast filcu moze byc wykladzina pokojowa?

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

WItam!

Więc sobie odpuściłem tą konstrukcje gdyż deski z podłogi, które montowałem w w/w sposób strasznie piszcza.

Kupiłem więc deski sz 16cm gr 3,2 cm z których zrobie kratownice i na nia zaloze OSB

Zastanawiam sie czy płyta OSB 15 posłuzy jesli miedzy deska a deska zrobie ok 30 cm.

Pod deskami mialem szlake, która wyrzucam (a jest tego nie mala... ) klade w to miejsce welne mineralna, ale pytanie czy klasc pod nia folie?

Co z taka szlaka moge ciekawego jeszcze zrobic?icon_smile.gif


Czy miedzy deski i strop, czy miedzy OSB i deski kłaść filc?

Co mi to da? Czy zamiast filcu moze byc wykladzina pokojowa?

pozdrawiam



Usunięcie szlaki w znacznym stopniu odciąży strop, zatem wzmocnienie jego konstrukcji może okazać się zbędne. Płyta OSB gr 15 mm to zdecydowanie za mało jak na podkład podłogowy.

Warianty remontu stropu mogą być różne, ale poniższe rozwiązanie będzie najprostsze:
- usunięcie szlaki (do wyrzucenia)
- ułożenie wełny mineralnej
- przykrycie folią - najlepiej paroprzepuszczalną
- ułożenie pasków filcu lub wykładziny na belkach
- przymocowanie płyty OSB gr 22 mm lub 2x18 mm

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...