Skocz do zawartości

Buduj na solidnym fundamencie


Recommended Posts

W naszym kraju większość inwestorów buduje domy na podstawie projektów katalogowych. Należy jednak pamiętać, że kryteria dla fundamentów opracowane są przy założeniu bardzo korzystnych warunków gruntowo-wodnych, które występują tak często, jak chcieliby architekci (teren płaski, grunt jednorodny i przepuszczalny, poziom wody gruntowej przynajmniej 1 m poniżej fundamentów).


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/583-buduj-na-solidnym-fundamencie

Link do komentarza
Cytat

<strong>W naszym kraju większość inwestorów buduje domy na podstawie projektów katalogowych. Należy jednak pamiętać, że kryteria dla fundamentów opracowane są przy założeniu bardzo korzystnych warunków gruntowo-wodnych, które występują tak często, jak chcieliby architekci (teren płaski, grunt jednorodny i przepuszczalny, poziom wody gruntowej przynajmniej 1 m poniżej fundamentów).</strong>

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/583-buduj-na-solidnym-fundamencie


Rzadko kiedy są tak idealne warunki.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość mhtyl
Artykuł dobrze napisany, ale ja powiem tak. Dawno, dawno kto zbroił ławy ,lano beton z betoniary (jakością to on nie grzeszył) walono kamień i domy stoją do dziś.Wiem bo chodziłem za pomocnika gdy miałem parę latek mniej niż teraz icon_biggrin.gif Powiem jeszcze tak, kiedyś rozbieraliśmy stary poniemiecki dom (miał dobrze ponad 100 lat)a fundament był z samego kamienia na jakieś bliżej nie określonej zaprawie ,w domu zero wilgoci bo kamień wody nie podciągnie .
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość WYSOKO WODA I PIACH
A ja mam wodę już po zdjęciu humusu. Projektant wymyślił że zdejmiemy humus i posadowimy ławy płytko. W zamian wokół budynku zrobimy nasyp około 50 cm. Teren jest pochyły więc nasyp z jednej strony będzie mieć 50 cm a z tyłu domu 70cm. Zastanawiam się czy tak może być???.
Link do komentarza
Cytat

A ja mam wodę już po zdjęciu humusu.
Projektant wymyślił że zdejmiemy humus i posadowimy ławy płytko. W zamian wokół budynku zrobimy nasyp około 50 cm. Teren jest pochyły więc nasyp z jednej strony będzie mieć 50 cm a z tyłu domu 70cm.
Zastanawiam się czy tak może być???.


To projektant niech sam sobie nasyp zrobi i się z niego puści tak aby już nie wrócił ,Tak z ciekawości to sprawdź czy on ma prawdziwe papiery a nie lewe bo coś mi się wydaje że gość nie wie co mówi. Oczywiście,że tak nie może być!
Link do komentarza
Co pomoże nasyp jeżeli zrobi ławy jak napisał "płytko" i w koło obsypią dom ,a woda pod ławami będzie bo niby gdzie ma się podziać no i co ze strefą przemarzania 50 cm to trochę za mało a 70 cm to tak na pograniczu. Co innego gdyby najpierw zrobiono nasyp czyli podniosło by się teren ,wykonano ławy i wymurowano ściany do stanu zero i obsypano czyli zrobiono by ten nasyp to uważam ,że coś by to dało,ale tylko tak uważam a decyzji bym nie podjął bo nie byłem w tym kierunku szkolony icon_biggrin.gif A tak na marginesie to takie decyzję powinny być poprzedzone badaniami a autor nić o tym nie wspomina pisze,że "projektant wymyślił" , wymyśleć to ja też mogę icon_lol.gif coś mi się wydaje,że takich decyzji projektant nie prawa podejmować.I jeszcze co ważne,autor też nie podaje jakie wysokie ściany fundamentowe postawi,jaka ława ma być szerXwys, jak ją ma zamiar zbroić itd. Bez takich danych to możemy pogdybać tylko, czyż nie prawda?
Link do komentarza
Cytat

A ja mam wodę już po zdjęciu humusu.
Projektant wymyślił że zdejmiemy humus i posadowimy ławy płytko. W zamian wokół budynku zrobimy nasyp około 50 cm. Teren jest pochyły więc nasyp z jednej strony będzie mieć 50 cm a z tyłu domu 70cm.
Zastanawiam się czy tak może być???.


Chyba może. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych kierownik, który jest również architektem przeprojektował nam fundamenty. Mamy dom posadowiony płyciej, za to wyżej wymurowane ściany fundamentowe. Mamy też szersze ławy niż zakładał projekt. Zmiany te poprzedziło oczywiście badanie gruntu. Niestety zmiany te były dość kosztowne.
Link do komentarza
Gość wysoko woda.
Jaka to różnica czy najpierw nasypię ziemi a później i tak muszę kopać na 110 cm. Czy tak jak w tej chwili ława w najpłytszym miejscu( lekki spadek działki) wyjdzie koło 65 cm w najgłębszym 85cm. I nasyp wokół domu aby spód ławy znalazł się 110 cm pod ziemią??? Ławy mam zbrojone 4x 12mm szerokie na 60 cm grube na 40 cm. Wysokość ściany fundamentowej około 70 cm. Jak będzie mało to się podniesie. Architekt twierdzi że jeżeli obsypię dom minimum 2 m wokół domu to nie powinno przemarzać. Sąsiedzi walczyli z wodą i na siłę lali beton do wykopów woda szła jak djabli wszystko się rwało. Ja postanowiłem nie walczyć z wiatrakami. W projekcie dno ławy mam na 60 cm pod poziomem gruntu. Teren niestety piaszczysty. Jedyna zaleta że woda na powierzchni nigdy nie stoi. Nawet w wykopie jak się pojawiła po deszczu to na ktutko. Nie mniej jednak woda pod ziemią czy susza czy mokro jest na stałym poziomie około 80 cm..
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam serdecznie. Moi panowie budowlańcy, wymurowali mi ściany fundamentowe. I wszystko było by pięknie gdyby nie jeden mały szczegół. Otóż na ostatniej ścianie która znajduje się w poprzek przekroju domu i kończy koło środka domu słupem żelbetowym nie dali 15 cm plastpapy ,iędzy ścianką a łąwą. O ile słupa się nie izoluje bo beton ma ograniczone podciąganie kapilarne, to mam duże wątpliwości co do tego jakby szalunku z bloczków betonowych. Zastanawiam się jaka będzie skala podciągania kapilarnego. Kierownik budowy twierdzi że tak naprawdę to nie będzie mieć większego znaczenia ponieważ nie ma 100% izolacji przeciw wodnych. Woda i tak sobie znajdzie miejsce na styku izolacji poziomej i pionowej. Co wy spece o tym sądzicie. Zastanawiam się czy nie podciąć tej ściany i nie wsunąć tam kawałka plastpapy plus ewentualnie zalać to rozcieńczonym abizolem..
Link do komentarza
Bloczki są klasy B20. Ale zaprawa raczej już B20 nie jest. Mój kier też mi tak mówił że najważniejsza będzie pozioma izolacja podłogi. Mówił mi nawet że często się zastanawia jaki sens ma izolacja pionowa ścian fundamentowych w takim budynku. Podobno te mazidła do trwałych nie należą..
Link do komentarza
A ja może z innej "beczki". Mam postawioną ściankę fundamentową i w połowie jednej z nich zauważyłem rysę idącą wzdłuż spoin w dół. Rysa kończy się jakieś dwie warstwy bloczków od ławy. I co państwo specjaliści na to. Co może być przyczyną. Słaba zaprawa, zbyt grube spoiny? pozdrawiam Robert.
Link do komentarza
No dobra przeszukałem forum. Mogę mieć za grube spoiny lub ława pracuje. U mnie to chyba raczej spoiny, murarze dali strasznie grube. Czy mogła ugiąć się ława która idzie w poprzek domu? Ścianka fundamentowa na tej ławie nie ciągnie się przez jej całą długość. Dziwne. Na ściankach zewnętrznych nie zaobserwowałem takiego zjawiska...
Link do komentarza
No cóż, z fotkami będzie ciężko bo już zasmarowali ścianki dysperbitem. Tak czy siak prawdopodobnie ściana wyżej też się pewnie zarysuje na spoinie. Byle tylko gorzej nie było :-( Chciałem tylko napisać, że jak bym bacznie nie oglądał murów to być może bym tego nie dostrzegł. Teraz drugie wyzwanie podejście z wodą w samym narożniku domu. Przekopane..
Link do komentarza
Witam ponownie. Po wczorajszych ulewach znalazłem kolejną ryskę idącą spoiną. W innym miejscu. Tamta poprzednia nie jest już tak widoczna bo ją przykrył dysperbit. Opieprzyłem dzisiaj majstów za to że dali 3-4 centymetrowe spoiny. Wczoraj tej ryski nie widziałem dzisiaj wysyłam tam kiera..
Link do komentarza
Witam. W ciągu ostatnich 24H pojawiły się rysy na każdej ze ścian fundamentowych. Wszystkie koło środka kazdej ze ścian. Ścian fundamentowych jest 5. Wygląda to tak jakbym na planie nakreślił krzyż. Kierownik nie wiem czy ściemnia mówi coś o tym ze to zaprawa ściąga. Że to nie wygląda na osiadanie. Co wy o tym sądzicie..
Link do komentarza
Gość Robert.
Czy jest ktoś kto odpowie na moje pytanie. Dodam tylko że ściany pękły zaraz po podłączeniu wodociągu . Woda wchodzi do domu na rogu budynku. Zastanawiam się czy nie mogło dojść do zagęszczenia terenu pod ławą i jej tompnięcia. Czy mogło być tak ze podczas wykopu pod rurę woda która jest wysoko na jakiś czas opadła i grunt siadł?? Pęknięcia są na środku każdej ze ścian. Barbossa co o tym sądzisz. (wiem że truję) Ale poważnie zastanawiam się nad przerwaniem prac..
Link do komentarza
A teraz zachowam się jak typowy Polak. Sprawdziłem u sąsiada co się buduje za płotem. Ma spękania co prawda nie są tak symetryczne względem siebie ale są grube i spękaniom uległy także bloczki. Z jednej ze szczelin wysypuje się piach. Dzisiaj pokazałem żonie te rysy na ściankach. Kazała mi się leczyć u psychiatry. Ale ja i tak uważam że nie powinno ich być. Zobaczymy co się stanie jak wsypiemy 80 cm piachu. ..
Link do komentarza
Witam cię Barbossa. Zrobiłem tak jak mówiłeś, olałem brak 15 cm izolacji na ławach przy braku podpiwniczenia. Zastanawiam się tylko nad sensem ciągnięcia budowy dalej. Mam już zasypany fundament piachem i zagęszczony co 30 cm. W tym tygodniu zrobią kanalizację. Jak wyleje chudziak to będę musiał czekać z tydzień zanim wstawię na niego materiał do murowania. Zastanawiam się czy zdążę wylać strop terriva do zimy. Czy jest taka opcja żeby zakończyć budowę na etapie stropu i zostawić to do wiosny. Ewentualnie zostawić same ściany wyprowadzone do piętra. Jak ewentualnie zabezpieczyć taki strop. Martwię się bo kupiłem już pustaki i musze je odebrać z hurtowni. Mam nadzieje że nic im się nie stanie na placu przez zimę? Dziękuję z góry za porady i pozdrawiam wszystkich..
Link do komentarza
Strop terriva. Pustaki z cerpolu. Jak zaleje strop to zadecyduje czy dam radę wyciągnąć dach. Jeżeli nie, kupuję folie i przykrywam strop żeby woda na niego nie leciała. I tak przeczekam do wiosny..
Link do komentarza
Dawać folie pod chudziak? Mam zamiar przed położeniem styro pomalować ten chudziak dysperbitem później. Czyli 1. Chudziak 2. Dysperbit x2 może zatopię siatkę taką jak do dociepleń. 3. Folia budowlana 0,3 4. Styro 10 cm 5. Folia 6 Wylewka betonowa 6 cm (ogrzewanie podłogowe). 7 Warstwa wykończeniowa 3 cm Czy to wystarczy na wilgoć. I co o tym sądzicie. Plastpapa będzie wystawać z pod ścian 15 cm i będzie leżeć na chudziaku pomalowanym dysperbitem. Czy tak może być?.
Link do komentarza
Cytat

Dawać folie pod chudziak?
Mam zamiar przed położeniem styro pomalować ten chudziak dysperbitem później.
Czyli
1. Chudziak
2. Dysperbit x2 może zatopię siatkę taką jak do dociepleń.
3. Folia budowlana 0,3
4. Styro 10 cm
5. Folia
6 Wylewka betonowa 6 cm (ogrzewanie podłogowe).
7 Warstwa wykończeniowa 3 cm
Czy to wystarczy na wilgoć. I co o tym sądzicie.
Plastpapa będzie wystawać z pod ścian 15 cm i będzie leżeć na chudziaku pomalowanym dysperbitem.

Czy tak może być?.


Nie widzę potrzeby dawać folii pod chudziaka.
Wystarczy jak dasz 2X folię na chudziaka , styro 10 cm , zapomniałeś o foli tej srebnej na podłogówkę i trza dać po brzegach taśmę dylatacyjną, wylewka 6 do 8 cm .
A o jakiej warstwie wykończeniowej piszesz że ma aż 3 cm? Nie rozumiem piszesz,że plaspapa będzie wystawać ... a wcześniej piszesz że dajesz folię nie wiem już sam o co chodzi. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Trochę się zakręciłem.
Folia na chudziak. Plaspapa będzie wystawać spod ścian 15 cm.
A malowanie dysperbitem chudziaka to zły pomysł?.


Ta plaspapa to rozumiem że to izolacja pozioma.Prawdę mówiąc to mało kto maluje dysperbitem ,w mojej okolicy jeszcze się nie spotkałem z takim czymś. To raczej jest nie ekonomiczne i wykluczające jedno drugie. Bo po co smarować dyspebitem jak się daje folię albo inaczej po dawać folię jak jest pomalowane dysperbitem. Chociaż folia powinna zawijać się na ścianę pionowo do wysokości ostatecznej posadzki to i dysperbitem też się powinno do tej wysokości pomalować.No i najważniejsze aby później nie szkodził ten dysperbit domownikom.Ja bym nie malował,dałbym folię i finito. A co miałeś na myśli pisząc o warstwie wykończeniowej 3 cm?
Link do komentarza
Ceramika klej itp. Tak mam w projekcie warstwa wykańczająca 3 cm. Wczoraj położyli mi rurę doprowadzającą powietrze pod kominek. Chcieli mi ciąć bloczek fundamentowy, rura wtedy wyszła by równo z ziemią. Nie zgodziłem się i kazałem przy ścianie zdobić kolanko. Teraz z rurką wyjdę w bloczku ceramicznym nad ścianką fundamentową. Zastanawiam się tylko czy nie będzie mi się tam skraplać woda w murze. W końcu zimne powietrze będzie lecieć do ciepłego pomieszczenia. Niby będzie to w warstwie styropianu i wylewki ale jednak... Możecie się wypowiedzieć w tym temacie?.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam ponownie. Chciałbym poczytać opinie na temat rozwiązania jakie mam zamiar zastosować. Otóż muszę przysypać fundamenty na zimę. Jednak w projekcie mam ich ocieplenie. Słyszałem jednak, że jeżeli ocieplę fundament to cieknąca po elewacji woda odparzy mi płyty przy gruncie. Wpadłem więc na taki pomysł aby ocieplić tylko 50 cm od ławy, zawinąć wszystko folią kubełkową i przysypać ziemią. W ten sposób woda nie oderwie płyt które nie wystają ponad grunt. Jak po zimie będę chciał ocieplać dalej to odkopie fundament na głębokość 25- 30 cm i dokopie się do poprzednio położonego styropianu. Folia kubełkowa powinna mi na tyle zabezpieczyć ściany abym mógł ocieplać dalej bez specjalnego ich mycia. Jak myślicie czy warto inwestować w XPS. Wode i tak mam wysoko więc na wiosnę wszystko będzie i tak i tak pływać..
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...