Skocz do zawartości

Zakup materiałów a prawo do budynku


Recommended Posts

Witam
Mam taki problem. Działkę otrzymałam w darowiźnie, więc należy do mojego majątku osobistego. Również pozwolenie na budowę jest tylko i wyłącznie na mnie, bo po prostu chcemy z mężem z pewnych powodów żeby wszystko było na mnie w sensie budynek i działka. I tutaj pojawia się mój problem. Czy mąż może brać jakieś materiały na fakturę na siebie lub na fakturę za usługę? Nie będą to na pewno materiały od których przysługuje zwrot VAT za materiały, bo wiadomo na tym stracić nie chcemy. I tutaj chciałabym zapytać czy mąż będzie miał jakieś udziały w domu? Tzn jeżeli wystąpiłby do sądu o ustalenie tego to wiem, że udowodniłby że ma swój wkład. Ale co w sytuacji gdy będzie miał faktury na siebie a nic z tym nie będzie chciał zrobić? Czy są tutaj jakieś konsekwencje? Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałam sytuację, ale w razie czego odpowiem na dodatkowe pytania icon_smile.gif
Link do komentarza
Zgodnie z prawem wszelkie nakłady poniesione na majątku odrębnym jednego z małżonków stanowią majątek wspólny i nie ma znaczenia na kogo wystawiane są faktury za materiały czy usługi. W efekcie małżonek ma prawo do wartości połowy domu bez uwzględnienia samej działki.

Proporcje te może zmienić udokumentowanie poniesionych nakładów ze źródła pochodzącego z majątku odrębnego np. z darowizny przekazanej na rzecz jednego z
małżonków.

W przypadku sądowego podziału majątku sąd rozstrzyga, jaki jest udział małżonków we wspólnej własności i z reguły w osobnych przypadkach określa wysokość spłaty na rzecz małżonka, który nie jest właścicielem działki.
Link do komentarza
Tutaj nie ma znaczenia zasada, że jeżeli działka jest tylko moją własnością to wówczas budynek, który na niej stoi również? Bo nawet widziałam, że w art.48 kodeksu cywilnego jest coś takiego, że budynek jest częścią składową gruntu a co za tym idzie dom powinien być chyba tylko mój, tym bardziej, że pozwolenie jest na mnie i tylko ja jestem inwestorem. Chyba, że się mylę.
Link do komentarza
Bo nominalnie tak jest, ale w grę wchodzi jeszcze Kodeks Rodzinny.

Realnie to wygląda tak, że nominalnie działka i wszystko co na niej jest zbudowane jest twoje, ale gdybyś tą własność chciał wyegzekwować, to musiałbyś spłacić część żony, czyli koszty (1/2) poniesione na budowę w okresie trwania małżeństwa i to bez względu na to na kogo opiewało PnB lub zostały wystawione F-ry.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...