Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
angel83

Zakup materiałów a prawo do budynku

Recommended Posts

Witam
Mam taki problem. Działkę otrzymałam w darowiźnie, więc należy do mojego majątku osobistego. Również pozwolenie na budowę jest tylko i wyłącznie na mnie, bo po prostu chcemy z mężem z pewnych powodów żeby wszystko było na mnie w sensie budynek i działka. I tutaj pojawia się mój problem. Czy mąż może brać jakieś materiały na fakturę na siebie lub na fakturę za usługę? Nie będą to na pewno materiały od których przysługuje zwrot VAT za materiały, bo wiadomo na tym stracić nie chcemy. I tutaj chciałabym zapytać czy mąż będzie miał jakieś udziały w domu? Tzn jeżeli wystąpiłby do sądu o ustalenie tego to wiem, że udowodniłby że ma swój wkład. Ale co w sytuacji gdy będzie miał faktury na siebie a nic z tym nie będzie chciał zrobić? Czy są tutaj jakieś konsekwencje? Mam nadzieję, że w miarę jasno opisałam sytuację, ale w razie czego odpowiem na dodatkowe pytania icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z prawem wszelkie nakłady poniesione na majątku odrębnym jednego z małżonków stanowią majątek wspólny i nie ma znaczenia na kogo wystawiane są faktury za materiały czy usługi. W efekcie małżonek ma prawo do wartości połowy domu bez uwzględnienia samej działki.

Proporcje te może zmienić udokumentowanie poniesionych nakładów ze źródła pochodzącego z majątku odrębnego np. z darowizny przekazanej na rzecz jednego z
małżonków.

W przypadku sądowego podziału majątku sąd rozstrzyga, jaki jest udział małżonków we wspólnej własności i z reguły w osobnych przypadkach określa wysokość spłaty na rzecz małżonka, który nie jest właścicielem działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tutaj nie ma znaczenia zasada, że jeżeli działka jest tylko moją własnością to wówczas budynek, który na niej stoi również? Bo nawet widziałam, że w art.48 kodeksu cywilnego jest coś takiego, że budynek jest częścią składową gruntu a co za tym idzie dom powinien być chyba tylko mój, tym bardziej, że pozwolenie jest na mnie i tylko ja jestem inwestorem. Chyba, że się mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo nominalnie tak jest, ale w grę wchodzi jeszcze Kodeks Rodzinny.

Realnie to wygląda tak, że nominalnie działka i wszystko co na niej jest zbudowane jest twoje, ale gdybyś tą własność chciał wyegzekwować, to musiałbyś spłacić część żony, czyli koszty (1/2) poniesione na budowę w okresie trwania małżeństwa i to bez względu na to na kogo opiewało PnB lub zostały wystawione F-ry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No dobrze a jak to się ma do tego, że faktury płacę również z darowizn czyli z mojego majątku osobistego a nie z męża pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A to jest zupełnie inna sprawa, bo majątek powstały tylko z majątku odrębnego małżonka, jest dalej majątkiem odrębnym.

Jeśli nie tylko z majątku odrębnego, to proporcjonalnie do wartości wniesionej wspólnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli jednym słowem najlepiej pilnować męża żeby nie brał nic na siebie jeżeli chcę mieć do na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×