Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Pytanie z pogranicza kominków i prawa ale mam nadzieję że tutaj znajdę odpowiedź. Firma instalująca kominek (całość: sprowadzenie wkładu, instalacja, obudowa) twierdzi że ponieważ budynek przekracza 130m2 pow. użytkowej to nie mogą zastosować podatku 8% tylko muszą 23%.

Czy ktoś spotkał się z takim zagadnieniem ?? Czy macie może jakąś podstawę prawną takiego stanu rzeczy (o ile on wogóle istnieje ?)


Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Pomieszali przepisy – wymóg "powierzchniowy" dotyczy odliczania VAT przez inwestora icon_biggrin.gif



Pierwsze pytanie to czy rzeczywiście jest to 130 m2 (ja znalazłem 300)

Drugie pytanie czy to jednak nie ma związku. Odliczenie VAT polega na tym że zastosowano stawkę 23% a mam uprawnienia do preferencyjnej 8%. Jeśli nie mam uprawnień do stawki preferencyjnej odliczając samemu VAT to może firma też nie może zastosować jej wobec mnie (nie jestem prawnikiem ale na logikę tak to może wyglądać)

Pytanie trzecie czy ostatnio były w tym temacie zmiany firma (muszę się jeszcze z nimi rozmówić) powołuje się na zmiany od tego roku.
Link do komentarza
To są dwie różne sprawy;
- jedna dotyczy (tylko) zakupu materiałów i urządzeń, które przedtem były obłożone stawką VAT w wys. 7%, a po wejściu do Unii podniesiono stawkę do 22% - i to podlega odliczeniu przez inwestora,

- druga to wysokość stawki VAT 7% (teraz 8%) na roboty budowlane i instalacyjne, którą nalicza wykonawca, a wtedy stawka ta również obejmuje (upraszczając) zastosowane materiały i urządzenia.


Natomiast te obniżone stawki VAT dotyczą budownictwa społecznego, czyli mieszkań do 150m2 i budynków jednorodzinnych do 300m2, powierzchni użytkowej.

Jeśli powierzchnia przekracza te wartości, stosuje się przelicznik procentowy – czyli do powierzchni socjalnej 8% a powyżej 23%.

W zasadzie od 2008r. nic w tym zakresie nie zmieniło się.
Link do komentarza
Cytat

To są dwie różne sprawy;
- jedna dotyczy (tylko) zakupu materiałów i urządzeń, które przedtem były obłożone stawką VAT w wys. 7%, a po wejściu do Unii podniesiono stawkę do 22% - i to podlega odliczeniu przez inwestora,

- druga to wysokość stawki VAT 7% (teraz 8%) na roboty budowlane i instalacyjne, którą nalicza wykonawca, a wtedy stawka ta również obejmuje (upraszczając) zastosowane materiały i urządzenia.



Dzięki za odpowiedź. Dopytam o to jeszcze bo może wkradło się jakieś nieporozumienie.
Link do komentarza
Cytat

Tak mi się nasunęło.
Od tego roku obowiązują „nowe” PKWiU – może nie potrafi znaleźć właściwego i dlatego nalicza VAT z maksa?



Z tego co wczoraj rozmawiałem to nie o to chodzi. Byłem jeszcze raz i ponoć jest zmiana od tego roku zgodnie z którą wkładu nie może mi sprzedać z 8% VAT nawet z usługą montażu (mogą to zrobić o ile oświadczę że dom ma mniej niż 130 m2 pow. użytkowej - a to nie jest prawda więc nie będę podpisywał fikcji).

Ponoć to samo dot. np. montażu okien.

Odesłali mnie do US aby się dowiedzieć - i chyba tak po prostu zrobię. Są pewni że US potwierdzi ich wersję - zobaczymy.
Link do komentarza
Cytat

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W VAT OD DNIA 1 STYCZNIA 2011r.
4. Stawka dla budownictwa mieszkaniowego
Od dnia 1 stycznia 2011 r. stawka VAT obniżona do wysokości 8 % będzie miała
zastosowanie wyłącznie w przypadku obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do
budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym na podstawie art. 41 ust. 12 –
12c ustawy o VAT.
Uregulowania powyższe w praktyce oznaczają, że w przypadku dostawy i remontu lokali
mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m2 oraz budynków
jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 będzie miała
zastosowanie stawka obniżona. Natomiast w sytuacji, gdy powierzchnia lokalu mieszkalnego
lub budynku jednorodzinnego będzie przekraczała powyższe limity wówczas będą miały do
tej dostawy zastosowanie dwie stawki podatku – obniżona i podstawowa.



To ze strony MF – zamiast komentarza.

Rada ? – niech Ci wystawią F-rę z VAT 23%, a Ty powiedz, że zgłosisz ten fakt do US, a to zapewne spowoduje kontrolę z US w firmie ( trochę na wyrost, ale „straszak” skuteczny).

Podstawą prawną do naliczenia 8% jest Art. 41.2 i 41.12 – 12c ustawy o VAT – bez względu na PKWiU (już nie jest obowiązkowe umieszczanie na F-rze) – bo zwolnienie to jest obligatoryjne.
Link do komentarza
Cytat

To ze strony MF ? zamiast komentarza.

Rada ? ? niech Ci wystawią F-rę z VAT 23%, a Ty powiedz, że zgłosisz ten fakt do US, a to zapewne spowoduje kontrolę z US w firmie ( trochę na wyrost, ale ?straszak? skuteczny).

Podstawą prawną do naliczenia 8% jest Art. 41.2 i 41.12 ? 12c ustawy o VAT ? bez względu na PKWiU (już nie jest obowiązkowe umieszczanie na F-rze) ? bo zwolnienie to jest obligatoryjne.




Facet dostał namiar na ten artykuł i na ustawę i już się nie upiera - powiedział że sprawdzi.

Dziękuję za pomoc, dzięki Wam nie odpuściłem - myślę że zakończenie będzie pozytywne bo moim zdaniem wynikało to z niezrozumienia czegoś zasłyszanego na szkoleniu (o którym wspominał). Ja już taki jestem że nie zakładam iż chciał mnie oszukać świadomie - i żyje mi się lepiej wierząc że świat nie jest taki zły icon_biggrin.gif

Ale powiem Wam że to nasze prawo to jednak jest porypane - przedrzeć się przez te ustawy komentarze i interpretacje to jakaś masakra.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

A jeżeli sam, jako inwestor, dokonam zakupu wkładu kominkowego z 23% VAT-em, czy mogę później skorzystać z ulgi i dokonać odliczenia VAT? Czy ma tutaj znaczenie, czy wkład kominkowy jest dekoracyjny czy pełni funkcję grzewczą?


Ciekawa kwestia. Ciekawa. Ktoś zna odpowiedź?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...