Skocz do zawartości

Zaczęcie budowy przed uprawomocnieniem.


Recommended Posts

Witam,mam pytanie dotyczace zaczęcia budowy przed uprawomocnieniem sie pozwolenia.Otóż od dostania pozwolenia ok tygodnia temu zaczęłam budowę domu sa już fundamenty i za 4-5 dni będzie stał parter.Jednak nie mam jeszcze uprawomocnienia,które będzie za tydzien czyli jak juz będzie stał parter.Musiałam zacząć wszesniej gdyz bank ma mi wypłacić transze kredytu tylko wtedy gdy zobacza że cos już stoi a termin wypłaty upływa za 2 tygodnie.Miałam do wyboru albo czekac na uprawomocnienie albo stracić transze.Sąsiadów mam ok więc się nie bałam.Moje pytanie jest teraz takie.
Czy w momencie uzyskania prawomocnego pozwolenia zdaży sie że nagle przyjedzie komisja i zobaczy ze stoi juz parter co będzie równoznacze że zaczełam wcześciej,może mi nałozyc jakaś karę?Czy w momecie uprawomocnienia juz nic i nikt nie może mi zrobić?
Link do komentarza
generalnie odważna jesteś icon_biggrin.gif (boje się użyć innego słowa aby Cię nie obrazić)
I coś z tym bankiem nie gra. To bank nie potrzebował prawomocnego PnB? Wygląda to tak, jak by bank namawiał Cię do popełnienia przestępstwa icon_smile.gif

A co z dziennikiem budowy? Czy jego nie zakłada się po uprawomocnieniu PnB? Co z kierownikiem budowy? Jak to obeszłaś?

Nie znam się niestety na tych procedurach, dlatego sam zadałem więcej pytań niż Ty icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

generalnie odważna jesteś icon_biggrin.gif (boje się użyć innego słowa aby Cię nie obrazić)
I coś z tym bankiem nie gra. To bank nie potrzebował prawomocnego PnB? Wygląda to tak, jak by bank namawiał Cię do popełnienia przestępstwa icon_smile.gif

A co z dziennikiem budowy? Czy jego nie zakłada się po uprawomocnieniu PnB? Co z kierownikiem budowy? Jak to obeszłaś?

Nie znam się niestety na tych procedurach, dlatego sam zadałem więcej pytań niż Ty icon_smile.gif



Kierownik budowy wie o naszym wczesniejszym budowaniu,jesli chodzi o dziennik budowy jest wydawany przy uprawomocnieniu i beda w nim wpisy z póżniejsza data rozpoczęcia robót.Jesli chodzi o bank to sprawa zawiła bo kredyt został przydzielony rok temu na remont domu z końcowa data wypłaty pieniądzy która upływa za 2 tygodnie.Dom się zawalił i budowa od nowa dlatego z uwagi na długi okres załatwiania formalności i problemy,dopiero teraz uzyskaliśmy pozwolenie (nie prawomocne) dlatego śpieszymy sie z budowa aby dostac pieniądze ( 80 tys).Bank wymaga prawomocnego pozwolenia i tego że zaczeliśmy prace aby cos rozliczyć bo to druga transza.Stąd moje pytanie czy w dniu kiedy będzie uprawomocnienie a będzie już parter mimio tego któś jeszcze może mi nałzyć jakąś karę itp.Czy to już nie będzie miało znaczenia że zaczełam wcześniej.Dodam jeszcze że uprawomocnienie miałam miec dzisiaj ale pani w urzędzie była tydzień na urlopie.
Link do komentarza
Ja tu widzę misterny plan, przedstawiony tylko w zarysie – budowa, a kredyt na remont, itp.

Pomijając uprawomocnienie, to jeszcze przed przystąpieniem do budowy – zgłoszenie rozpoczęcia robót na 7 dni przed ich rozpoczęciem.
Teraz to jest samowolka.

Jak Ci się to wszystko uda –zacznij grać w totka.
Link do komentarza
Cytat

Ja tu widzę misterny plan, przedstawiony tylko w zarysie – budowa, a kredyt na remont, itp.

Pomijając uprawomocnienie, to jeszcze przed przystąpieniem do budowy – zgłoszenie rozpoczęcia robót na 7 dni przed ich rozpoczęciem.
Teraz to jest samowolka.

Jak Ci się to wszystko uda –zacznij grać w totka.


Dziękuję za odpowiedź,w totka tez gram ale bez rezultatów.Oczywiście zgłoszenie do nadzoru naturalnie będzie ale oni nie przychodza i nie sprawdzają.Moja droga do własnego domu była dość długa i zawiła trwała 4 lata z uwagi na ciągłe problemy w urzędach.Więc 2 tygodnie też wytrzymam,oby się wszystko udało.
Link do komentarza
Słyszałam już o takich praktykach-PnB jeszcze nie uprawomocniło się a fundamenty juz się kopały-tylko to raczej wynikało z niecierpliwości inwestora icon_biggrin.gif .No kinka ma tu sytuację dość podbramkową i nie dziwię się że zaryzykowała,ale trzeba miec nerwy ze stali.Znam osobiście kilka przypadków kiedy się wszystko "upiekło" takim.
Daj znać jak się sprawa potoczyła i czy się udało icon_wink.gif
Link do komentarza
A ja znam przypadek że budowa była zaczęta długo długo wcześniej niż było pozwolenie.

Nie pękaj kinka tylko buduj bo jak by się miało czekać na te wszystkie papierkowe sprawy i chęci urzędników to byś domu nie postawiła.

A jeszcze się nigdy nie spotkałem żeby po uprawomocnieniu decyzji ktoś wysyłał kontrolę icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

icon_mrgreen.gif

To tak jak u mnie-i to żeby ich spotkać to wielkie święto!Albo non stop mają przerwę na śniadanie-nawet o 14.00 icon_rolleyes.gif


Ja nadal czekam w piątek mam mieć uprawomocnienie,siedze jak na szpilkach,parter już stoi,po mału szalują strop.Dom jest przy samej drodze powiatowej w centrum miasta,na widoku dlatego tym bardziej się boję.Nawet sąsiedzi zaczęli pomagać,może się uda.
Link do komentarza
Cytat

Ja nadal czekam w piątek mam mieć uprawomocnienie,siedze jak na szpilkach,parter już stoi,po mału szalują strop.Dom jest przy samej drodze powiatowej w centrum miasta,na widoku dlatego tym bardziej się boję.Nawet sąsiedzi zaczęli pomagać,może się uda.



Kurczę,oby się jakiś "życzliwy" nie znalazł, co podpatrzy i nakabluje icon_rolleyes.gif Trzymam kciuki!
Link do komentarza
Wbrew pozorom masa jest takich "kabli" co niby na porządku prawa stoją - a nie zdają sobie sprawy ze są po prostu złośliwymi upierdliwcami. Jak np jeden emeryt co sobie kupił kamerę i nagrywa wszystkich kierowców w Łodzi co dokonują nieprawidłowych manewrów - 6000 już ich nagrał..
Ale oby Ci sie udało.
Swoją drogą też zaskoczony jestem z tymi bankami - niby fajnie ale to jak zaglądanie lwu w paszczę..
Np, dadzą kredyt ale w dwa lata masz sie wprowadzić..
Link do komentarza
Cytat

dla mnie kable powinny leżeć w ziemi. I to dosłownie. Najbardziej na świecie wkur... mnie właśnie takie jednostki potocznie zwane kablami. Kula w łeb i w ziemie. Beż litości.



Hmm brutalne - a nie wystarczą takie na wszystkie koniczyny ?
Brak obrazka odechce sie im łazić i wtykoć nosy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

dla mnie kable powinny leżeć w ziemi. I to dosłownie. Najbardziej na świecie wkur... mnie właśnie takie jednostki potocznie zwane kablami. Kula w łeb i w ziemie. Beż litości.




Cytat

nie popadajmy w skrajność...



ciekawe słowa w konteksie przytyczonej wyżej wypowiedzi...
Link do komentarza
Cytat

nie do końca sie zgodzę - jak za ścianą pijany ojciec dziecko katuje a ty to zgłosisz to będziesz kabel czy... no właśnie kto?
Należy odróżnić typowych donosicieli od faktycznie zaniepokojonych obywateli.



Kuuuuurcze - ależ pojechałeś z tym porównaniem .... icon_eek.gif

Dobro i zdrowie dziecka czy innego człowieka to sprawa nadrzędna i nie podlega żadnym dyskusjom ... jeśli coś mnie niepokoi - robię co trzeba i nie uważam się wtedy za kabla ... icon_wink.gif

Natomiast jeśli sąsiad donosi na drugiego sąsiada ,że ten zaczyna budowę przed uprawomocnieniem PnB - to jest zwykła ludzka zawiść i podpada według mnie pod chamskie donosicielstwo ...
No, chyba że sąsiad zza płota stawia chlewnię pełną gębą, a w papierach stoi że chlewik na jedno bydlątko - wtedy bym się nie zawahała i działała, bo kawa na tarasie na pewno nie smakowałaby wyśmienicie icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Kuuuuurcze - ależ pojechałeś z tym porównaniem .... icon_eek.gif

Dobro i zdrowie dziecka czy innego człowieka to sprawa nadrzędna i nie podlega żadnym dyskusjom ... jeśli coś mnie niepokoi - robię co trzeba i nie uważam się wtedy za kabla ... icon_wink.gif

Natomiast jeśli sąsiad donosi na drugiego sąsiada ,że ten zaczyna budowę przez uprawomocnieniem PnB - to jest zwykła ludzka zawiść i podpada według mnie pod chamskie donosicielstwo ...
No, chyba że sąsiad zza płota stawia chlewnię pełną gębą, a w papierach stoi że chlewik na jedno bydlątko - wtedy bym się zawahała i działała, bo kawa na tarasie na pewno nie smakowałaby wyśmienicie icon_lol.gif



Zgadzam się w całej rozciągłości. Absolutnie chybione porównanie.
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam się w całej rozciągłości. Absolutnie chybione porównanie.


Troche przejaskrawiłem ale pamiętaj, że co dla ciebie może jest błahostka dla innego może być ogromną sprawą.
Mnie wk...ją kierowcy, którzy skracają sobie na moim osiedlu drogę i jadą pod prąd zamiast naokoło. I jeszcze mają wielkie pretensje że im nie zjeżdżam.
Link do komentarza
Cytat

Troche przejaskrawiłem ale pamiętaj, że co dla ciebie może jest błahostka dla innego może być ogromną sprawą.
Mnie wk...ją kierowcy, którzy skracają sobie na moim osiedlu drogę i jadą pod prąd zamiast naokoło. I jeszcze mają wielkie pretensje że im nie zjeżdżam.


Z kierowcami sie zgadzam, sam ostatnio się wkurzyłem bo gostek przed castorama zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych i to konkretna furą. I nie miałem obiekcji aby po straż miejską zadzwonić.

Ale z tą budową dalej się nie zgadzam. Ok, zaczęła wcześniej, i buduje, ale nikomu nie szkodzi a poza tym i tak musi mieć w końcu te pozwolenie bo jej ten domek rozbiorą.

Link do komentarza
Cytat

Troche przejaskrawiłem ale pamiętaj, że co dla ciebie może jest błahostka dla innego może być ogromną sprawą.
Mnie wk...ją kierowcy, którzy skracają sobie na moim osiedlu drogę i jadą pod prąd zamiast naokoło. I jeszcze mają wielkie pretensje że im nie zjeżdżam.



ale jazda .... pod prąd? icon_eek.gif


Cytat

Ale z tą budową dalej się nie zgadzam. Ok, zaczęła wcześniej, i buduje, ale nikomu nie szkodzi a poza tym i tak musi mieć w końcu te pozwolenie bo jej ten domek rozbiorą.



ma pozwolenie , tylko czeka na uprawomocnienie ... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Budowanie bez PnB, bo w zasadzie tak to jest, bez względu na okoliczności, najlepiej określa:
Cytat

generalnie odważna jesteś icon_biggrin.gif (boje się użyć innego słowa aby Cię nie obrazić)



A jak kogoś (sąsiadów) nie było i nie „załapał” się na wcześniejszą „procedurę odwoławczą” – a mu nie pasi i to nie ze złośliwości? To ma prawo odwołania sie, czy też nie?
Link do komentarza
No tak .... wszystko tak .... ale to teoria icon_smile.gif .
Oczywiście nie namawiam do złego - broń boszszsszzz .... tak tylko sobie teoretyzuję, że gdybym miała za sobą tak długą wieloletnia drogę o swoje marzenia i w perspektywie stratę transzy bądź przeciągnięcie i skomplikowanie procedur - jak miała kinka , to też bym zaczęła ta budowę przed uprawomocnieniem.

A sytuacje , że któryś z sąsiadów się nie załapał na procedurę odwoławczą i teraz nagle się obudzi - to chyba naprawdę rzadkie sytuacje - było sporo czasu , sąsiedzi dostają pisma na wcześniejszym etapie - gdyby ktoś miał jakieś anse , już by to zgłosił , lub w momencie kiedy zauważył ruch na budowie . Natomiast - skąd sąsiedzi mieliby wiedzieć, kiedy mija termin uprawomocnienia? no, chyba że kinka się pochwaliła icon_wink.gif
Miejmy nadzieje, że sąsiedzi kinki to ludzie na poziomie i nie będą robić problemów. Tego Ci, kinka życzę .
Trzymaj się - jeszcze jeden dzień do uprawomocnienia - trzymam kciuki icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Witam,mam pytanie dotyczace zaczęcia budowy przed uprawomocnieniem sie pozwolenia.Otóż od dostania pozwolenia ok tygodnia temu zaczęłam budowę domu sa już fundamenty i za 4-5 dni będzie stał parter.Jednak nie mam jeszcze uprawomocnienia,które będzie za tydzien czyli jak juz będzie stał parter.Musiałam zacząć wszesniej gdyz bank ma mi wypłacić transze kredytu tylko wtedy gdy zobacza że cos już stoi a termin wypłaty upływa za 2 tygodnie.Miałam do wyboru albo czekac na uprawomocnienie albo stracić transze.Sąsiadów mam ok więc się nie bałam.Moje pytanie jest teraz takie.
Czy w momencie uzyskania prawomocnego pozwolenia zdaży sie że nagle przyjedzie komisja i zobaczy ze stoi juz parter co będzie równoznacze że zaczełam wcześciej,może mi nałozyc jakaś karę?Czy w momecie uprawomocnienia juz nic i nikt nie może mi zrobić?



CYTAT zaczerpnięty z NETU.
Rozpoczęcie budowy
Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (z zastrzeżeniem robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia lub nie wymagających ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia). Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takim przypadku należy wystąpić o wydanie nowej decyzji: o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót.

Do robót budowlanych wykonywanych na podstawie zgłoszenia można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ (starosta lub wojewoda) nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia (art. 30 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane).

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia na terenie budowy prac przygotowawczych, takich jak:
1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2. wykonanie niwelacji terenu;
3. zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy (art. 41 ust. 1-2 ustawy - Prawo budowlane).


Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego) oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem (art. 41 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane). Dołącza także:
1. oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, stanowiącego podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
2. w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa powyżej,
3. informację zawierającą dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia zamieszczone w ogłoszeniu, które kierownik budowy ma obowiązek umieścić na budowie.

Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (art. 41 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane).

Reasumując.
Co zrobisz, gdy hipotetycznie z jakiegoś powodu nie dostaniesz decyzji??????

JAK CHCESZ TEMAT ZGŁĘBIĆ TO TUTAJ czyli GUNB
Link do komentarza
Cytat

CYTAT zaczerpnięty z NETU.
Rozpoczęcie budowy
Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę (z zastrzeżeniem robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia lub nie wymagających ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia). Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia doręczenia jej stronom postępowania, o ile strony nie wniosą w tym terminie odwołania od decyzji.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takim przypadku należy wystąpić o wydanie nowej decyzji: o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót.

Do robót budowlanych wykonywanych na podstawie zgłoszenia można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ (starosta lub wojewoda) nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia (art. 30 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane).

Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia na terenie budowy prac przygotowawczych, takich jak:
1. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2. wykonanie niwelacji terenu;
3. zagospodaowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4. wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy (art. 41 ust. 1-2 ustawy - Prawo budowlane).


Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego) oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem (art. 41 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane). Dołącza także:
1. oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, stanowiącego podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
2. w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa powyżej,
3. informację zawierającą dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia zamieszczone w ogłoszeniu, które kierownik budowy ma obowiązek umieścić na budowie.

Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (art. 41 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane).

Reasumując.
Co zrobisz, gdy hipotetycznie z jakiegoś powodu nie dostaniesz decyzji??????

JAK CHCESZ TEMAT ZGŁĘBIĆ TO TUTAJ czyli GUNB


Cieszę się że temat się rozwiaja,oczywiście wszystkie te procedury są mi znane,niemniej jednak 2 tygodnie od uzyskanie pozwolenia już minęły,jednak pani która je wydaje była na urlopie i po jej powrocie dopiero mi wyda uprawomocnienie które już jest tylko czeka na odbiór,właśnie wróciłam z urzędu i powiedziano mi że będzie jutro lub w poniedziałek.Druga sprawa to bank z którym się umówiłam właśnie na poniedziałek na kontrolę.Boję się tylko tego że oprócz uprawomocnienia zarządają dziennika budowy,którego wiadomo jeszcze nie mam i znów będzie problem z wypłatą transzy.Jestem dobrej myśli jak tylko odbiore uprawomocnienie biegne do nadzoru i jeszcze 7 dni niepokoju.
Link do komentarza
Cytat

Tak na marginesie – to, ze pani była na urlopie nie jest przyczyną istotną, tak więc za każdy dzień zwłoki, urząd powinien zapłacić 500zł kary (jest to wpływ budżetu). icon_biggrin.gif

Warto o tym wiedzieć.



Formalnie to oprócz prawomocnego pozwolenia konieczne jest zgłoszenie w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego terminu rozpoczęcia robót i dołączenie oświadczenia kierownika budowy o przejęciu obowiązków. Roboty można rozpocząć w 7 dni po tym zgłoszeniu.
W praktyce nikt się takimi formalnościami nie przejmuje, a w razie czego można dostać mandat 500 zł.

Link do komentarza
Cytat

Gratuluje .U nas połowa ulicy budowała przed uprawomocnieniem się decyzji .


Nadzór już zawiadomiony rozpoczecie na 11 kwietnia (niby),tylko ten kierownik budowy jakoś mi sie nie podoba,zażądał 1000 zł i jeszcze 100zł za wytyczenie dla geodety tylko niewiem czego bo fundamenty już były ze starego domu,stawiamy dom na tym samym miejscu co stary.No nic dobrze że jakoś się udało,bank przychodzi na kontrolę w poniedziałek,myśle że już żadnych nieprzyjemnych niespodzianek nie będzie.Z tej radości wrzuciłam fotkę. Edytowano przez kinka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

.... tylko ten kierownik budowy jakoś mi sie nie podoba,zażądał 1000 zł i jeszcze 100zł za wytyczenie dla geodety tylko niewiem czego bo fundamenty już były ze starego domu,stawiamy dom na tym samym miejscu co stary.




Za poświadczenie nieprawdy - czyli czyn ....... icon_cool.gif

Twoja beztroskość mnie poraża - brakuje tylko, abyś podała nazwisko tego szeryfa. icon_evil.gif

Usuń ten obrazek, bo nie tylko sama się, wręcz, domagasz kłopotów, to jeszcze narażasz innych (w (szeryfa, pracowników banku, urzędników, itp.) na spore kłopoty – łącznie ze sprawą sądową.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...