Skocz do zawartości

Budowa domu na dzierżawionym gruncie?


Recommended Posts

Witam,

Tak najkrócej jak się tylko da ... Czy można wybudować dom jednorodzinny na wydzierżawionym gruncie? Grunt chciałbym wydzierżawić od Wujka, który da mi wszystkie prawa do gospodarowania nieruchomością na cele budowlane. Za pięć lat zostanę właścicielem tej działki. Ponieważ na dziś dzień nie jest to jeszcze możliwe dlatego szukam innego rozwiązania. Znam już wszystkie konsekwencje związanie z budową w takiej sytuacji, pomimo to jestem zdecydowany. Jedyne czego potrzebuje to potwierdzenia czy prawo pozwala na budowę domu na dzierżawionym gruncie?

Dzięki, Robert
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Tak najkrócej jak się tylko da ... Czy można wybudować dom jednorodzinny na wydzierżawionym gruncie? Grunt chciałbym wydzierżawić od Wujka, który da mi wszystkie prawa do gospodarowania nieruchomością na cele budowlane. Za pięć lat zostanę właścicielem tej działki. Ponieważ na dziś dzień nie jest to jeszcze możliwe dlatego szukam innego rozwiązania. Znam już wszystkie konsekwencje związanie z budową w takiej sytuacji, pomimo to jestem zdecydowany. Jedyne czego potrzebuje to potwierdzenia czy prawo pozwala na budowę domu na dzierżawionym gruncie?

Dzięki, Robert


tak, ale zdaj sobie sprawę, że ten dom nie będzie Twój
Link do komentarza
Gość adiqq
można, ale np. kredytu na budowę to chyba nie dostaniesz...chyba że bank zażąda zgody wujka i on wyrazi zgodę na hipotekę - bo to on faktycznie będzie właścicielem..

ja jak skłaałem papiery do PNB, to jeszcze nie byłem właścielem działki - miałem umowę o użyczenie..też wystarczy
przeciągał się wypis z KW i w ten sposób przyśpieszyłem cała procedurę
Link do komentarza
Tak, wiem, ale tak jak wcześniej wspomniałem - za pięć lat zostanę jej prawowitym właścicielem. Jaki akt prawny mówi o budowie w takiej sytuacji? Idąc do urzędu Miasta Mysłowice muszę mieć jakąś podkładkę ponieważ tamtejsi pracownicy nie mają pewności czy taka budowa jest możliwa i żeby uniknąć zbędnych formalności, problemów chcę ich sam uświadomić ze prawo na to pozwala.


Kredyt hipoteczny - mam spory wkład własny, resztę uzyskam dzięki rodzicom którzy wezmą pożyczkę hipoteczną pod swoje mieszkanie. Pytanie jeszcze jak z odliczeniem VAT za materiały budowlane - to chyba będę mógł zrobić jako inwestor? Edytowano przez zozololek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Dopuki nie masz na papierze ,ze to twoje to ja bym nie ryzykowal. Aby bylo tak jak piszesz (zycze Ci tego),ale znajac zycie to roznie bywa. W gre wchodza duze pieniadze, a wujek moze sie odmyslec i co wtedy? Kwestie prawne mozna zawsze tak obejsc, ze beda pasowac do danej sytuacji.
Link do komentarza
Racja, życie pisze różne scenariusze. Przy umowie dzierżawy będziemy chcieli podpisać umowę przedwstępną która będzie mówiła o tym, że Wujek decyduje się sprzedać mi grunt za 5 lat (dziś nie może, ponieważ sam nie jest jego właścicielem pełne pięć lat co w przypadku sprzedaży/zamiany skutkowałoby zapłaceniem ogromnego podatku dochodowego).
Link do komentarza
Może niezbyt jasno się określiłem. Wujek jest właścicielem tego gruntu, ale dopiero rok czasu. W takiej sytuacji chcąc sprzedać grunt już dziś musiałby zapłacić podatek dochodowy wysokości 19% od wartości działki. US wyliczy około 39000 zł.
A Będąc właścicielem minimum pięć lat może sprzedać, a podatek będzie wynosił jedynie 2% od wartości - tak mówi prawo. Wypadałoby poczekać te pięć lat i nie byłoby problemu. Niestety ja chcę budować się już teraz i dlatego cale te kombinacje.
Link do komentarza
Gość adiqq
tyle że te 2% od wartości będzie dużo wyższe dla działki z domem niż dla samej działki...
jak podpiszesz umowę przedwstępną to powinno być ok.
Najlepiej podpisać to notarialnie - większe koszta, ale wujek nie może się wtedy już rozmyślić...musi ci sprzedać (za cenę która będzie w akcie)
Natomiast nie wiem jak wygląda kwestia rozliczenia vatu od materiałów budowalnych, bo formalnie właścicielem jest wujek...nie wiem czy dzierżawa coś tu zmienia...trzeba popytać w US
Link do komentarza
Jakie kombinacje? Wszystko zgodne z litera prawa:

1.Te 19% to jest podatek dochodowy – czyli płacony od różnicy między cena nabycia działki, a cena jej sprzedaży – chyba, ze wujek dostał działkę w darowiźnie, to wtedy od całej kwoty.

2. Z urzędu pobierz wniosek na pozwolenie na budowę i w Oświadczeniu o posiadanym prawie ……. wpisujesz w poz.5 (ograniczone prawo rzeczowe) użytkowanie.

3.Potwierdzajac to zawarta umowa z właścicielem gruntu (działki) – formalnie nie jest wymogiem potwierdzenie notarialne, ale aby uniknąć komplikacji można to załatwić przy np. umowie przedwstępnej o zakup tej działki.

4. Można też wykupić współwłasność w tej działce (wtedy w Oświadczeniu wypełniasz poz. 2) + zgoda współwłaściciela.
Link do komentarza
Wszystko by się zgadzało, ale urząd miasta Mysłowice nie zgadza się z tą tezą. Według nich na dzierżawionym gruncie można wybudować/postawić jedynie budynek (garaż, wiata) nie związany trwale z gruntem. Dziś byłem odwiedzić Panią naczelnik działu bezpośrednio związanego z pozwoleniami na budowę, jeszcze raz przedstawiłem całą sytuacje i Pani w dalszym ciągu nie zmieniając zdania postanowiła, że zasięgnie informacji w urzędzie wojewódzkim.

Może to brak wiedzy urzędników? to możliwe. Jedna z tamtejszych osób sama to przyznała, w końcu takie sytuacje nie są codzienne. Problem w tym - jak to przetłumaczyć, lub jakich dokumentów/argumentów użyć żeby ich przekonać?

Myślę również nad wspomnianą przez Kolegę współwłasnością - proszę czytać Temat: Współwłasność kilka %

Czas powoli mi się kończy na znalezienie jakiegoś mądrego wyjścia. Macie wiedzę na temat opisanych propozycji - piszcie


Robert
Link do komentarza
bajbaga Dzięki za odpowiedź. Pisałem też na priv.

Umowa użyczenia? Próbowałem - wtedy podatek dochodowy 19% przechodzi z Wujka na mnie. Taką informację uzyskałem w Krajowej Informacji Podatkowej.

Ajjj.Teraz zauważyłem, że nie zrozumiałe twojej wcześniejszej odpowiedzi odnoście dzierżawy. Teraz widzę, że jest jeszcze inne wyjście. Edytowano przez zozololek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

bajbaga Dzięki za odpowiedź. Pisałem też na priv.

Umowa użyczenia? Próbowałem - wtedy podatek dochodowy 19% przechodzi z Wujka na mnie.



icon_eek.gif Użyczenie nie jest zbyciem (sprzedażą) – to za co podatek?

Na Ciebie "przechodzi" tylko obowiązek "eksploatacyjny" - czyli podatki za nieruchomość (grunt).
Zawsze można dokonać wzajemnego użyczenia gruntów - też zamiana, ale w KW dalej zostają poprzedni właściciele.
Ta wzajemna umowa użyczenia może też być formą zabezpieczającą umowę przedwstępną o sprzedaży (zamianie) gruntów (nieruchomości).
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif Użyczenie nie jest zbyciem (sprzedażą) – to za co podatek?



Ano za uzyskaną korzyść! Bo skoro ktoś ci coś użycza, więc to coś było ci potrzebne. A gdyby ktoś ci nie użyczył, to musiałbyś to kupić, albo wydzierżawić. I poniósłbyś koszty. A skoro nie ponosisz kosztów, to masz czysty zysk!

PS. US to tak uzasadniają jak żyd, który nie chciał płacić podatków, bo twierdził, że jego sklep kazdego dnia przynosi straty. Więc poborca podatkowy zapytał go z czego w takim razie żyje? Żyd odparł, że w soboty jest szabas, sklep jest zamkniety i dzięki temu nie przynosi strat. No i on z tego własnie żyje!
Link do komentarza
Teoretycznie możesz zostać obarczony podatkiem dochodowym, naliczonym od ewentualnej opłaty za dzierżawę tych gruntów, która miałbyś płacic w przypadku dzierżawy, ale:

- jaka może być opłata za dzierżawę (czynsz) działki budowlanej ? Czy naliczać jak za ziemie rolną ?

- rodzina jest zwolniona (I i II grupa podatkowa) z tego opodatkowania (w przypadku bezpłatnego użyczenia). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Niespecjalnie rozumiem. Użyczenie występuje jedynie w formie nieodpłatnej. W każdym razie dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej udzielono mi informacji, że w naszej sytuacji Wujek by nie musiał płacić podatku dochodowego, ale za to ja bym musiał, również 19% od średniej wartości rynkowej. Nie pamiętam czy wspominali coś o liniach pokrewieństwa. Tak czy inaczej ja z Wujkiem to dopiero III linia więc to i tak nie ma znaczenia.

W którą stronę teraz iść? Przepisania np 5% Wujka grunta na mnie? Bo to chyba już ostatnia możliwość
Link do komentarza
Cytat

W każdym razie dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej udzielono mi informacji, że w naszej sytuacji Wujek by nie musiał płacić podatku dochodowego, ale za to ja bym musiał, również 19% od średniej wartości rynkowej.



icon_eek.gif

1. Albo źle zadałeś pytanie, albo źle interpretujesz odpowiedź.
Nie ma podatku od sprzedaży (zbycia) – bo użyczenie nie powoduje zmian właścicielskich.

2. Teoretycznie możesz być obciążony podatkiem dochodowym, wyliczonym tak jak przy dzierżawie, w tym przypadku można uznać, że maksymalnie US może wyliczyć tak jak dla dzierżawy wieczystej – czyli:

wartość rynkowa działki x 1% i od tego podatek dochodowy (np. 19%) płatne co rok.

3. Teoretycznie, bo w Twoim przypadku użyczenia „dokonuje” rodzeństwo rodziców, czyli II grupa podatkowa, a w takim razie jest ustawowe zwolnienie od podatku wyliczonego w pkt.2. - reguluje to Ustawa o PIT Art. 21. ust.1. pkt. 125.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif

1. Albo źle zadałeś pytanie, albo źle interpretujesz odpowiedź.
Nie ma podatku od sprzedaży (zbycia) – bo użyczenie nie powoduje zmian właścicielskich.

2. Teoretycznie możesz być obciążony podatkiem dochodowym, wyliczonym tak jak przy dzierżawie, w tym przypadku można uznać, że maksymalnie US może wyliczyć tak jak dla dzierżawy wieczystej – czyli:

wartość rynkowa działki x 1% i od tego podatek dochodowy (np. 19%) płatne co rok.

3. Teoretycznie, bo w Twoim przypadku użyczenia „dokonuje” rodzeństwo rodziców, czyli II grupa podatkowa, a w takim razie jest ustawowe zwolnienie od podatku wyliczonego w pkt.2. - reguluje to Ustawa o PIT Art. 21. ust.1. pkt. 125.




Niestety dopiero III grupa. Wujek to kuzyn Mamy ;>
Jak wygląda to w takiej sytuacji? Zadzwonię jeszcze raz do KIP i do US Mysłowice. Zobaczymy ...


Sławomir - też tak myślałem, ale jest problem. W takim przypadku nie będę miał możliwości odliczenia sobie VAT za materiały budowlane. Fakt - może zrobić to Wujek za mnie, ale niestety - on też planuje rozbudowę domu i jakiś tam remont stodoły. Max. kwota do odliczenia VAT zostałaby wtedy prawdopodobnie przekroczona i ktoś by ucierpiał.




Link do komentarza
A wiesz o jakich kwotach do zapłaty tu mowa – jeśli nie ma tego zwolnienia „rodzinnego”?

Jeśli wartość działki to 200.000zł (a tak sadzę na podstawie podanej kwoty podatku do zapłacenia) to co roku (do czasu zakupu działki) oddasz fiskusowi około 400zł – w najgorszym wariancie określenia wysokości „czynszu” (1% wartości działki).

Natomiast za 5% współwłasności do zapłaty będzie około 2.000zł podatku + koszty notarialne i sporo zamieszania + na wszystkie zamierzenia budowlane (i nie tylko) każdorazowo zgoda współwłaściciela, lub ustanowione notarialnie „przedstawicielstwo”.
Link do komentarza
Jestem właśnie po rozmowie z Panem z KIP. Okazuje się, że biorąc w użyczenie grunt od Wujka będę płacił podatek wysokości 19% od średniej wartości rynkowej za najem gruntu w tej okolicy. Pytanie ile wynosi taka średnia wartość? Jeśli będzie to około 200 zł w skali m-ca to faktycznie wyjdzie to tak jak obliczył bajbaga. Jeśli więcej to też nie najgorzej, byle nie przesadzili. Tego dowiem się jutro w US Mysłowice.

Dziwię się, bo jakiś czas temu dzwoniłem do KIP i wtedy udzielono mi innych informacji. Sam już nie wiem, może źle zrozumiałem. Najważniejsze, że widać mocne światełko w tunelu. Przynajmniej jak dla mnie icon_smile.gif eki


Dzięki za pomoc




Link do komentarza
1. Ile mógłby wynieść „czynsz”, w zasadzie sam określasz w PIT.
2. Można śmiało przyjąć, że wynosi tyle co w stawkach (ustawowych) za użytkowanie wieczyste gruntu dla celów mieszkaniowych, czyli 1% od wartości rynkowej gruntu.
3. Nie jestem pewien, ale raczej nie 19% (ryczałt), tylko zgodnie z tym, jaką stawką jesteś opodatkowany (od podatku dochodowego) na PIT, bo nie jest to Twój przychód z „czynszu” tylko dochód z innych źródeł.
Link do komentarza
Jakaś MASAKRA!

Krajowa informacja inaczej, US Mysłowice też inaczej i Doradca podatkowy też ma swoją wersję. O co tu chodzi?
W US Mysłowice twierdzą, że biorąc w użyczenie grunt od wujka narażam się na ogromne konsekwencje podatkowe - 19% od średniej ceny rynkowej, sugerują, że lepszy będzie najem, bo wtedy to jedynie 8,5% od wyznaczonej przez nas sumy (byle nie była za niska). KIP - jak już wcześniej pisałem - 19% od średniej ceny rynkowej najmu w tym rejonie. Doradca podatkowy, chyba nie wart zbyt wiele, bo właściwie nic mi nie powiedział, aaa, do notariusza mnie wysyła icon_smile.gif Dodam, że wszędzie gdzie pójdę szczegółowo przedstawiam cała sprawę. Nie wiem do kogo się udać by uzyskać konkretną odpowiedź potwierdzoną jakimś papierem najlepiej - Z jakimi dokładnie konsekwencjami podatkowymi będę miał do czynienia biorąc w użyczenie grunt od Wujka.
Link do komentarza
Cytat

Jakaś MASAKRA!

Krajowa informacja inaczej, US Mysłowice też inaczej i Doradca podatkowy też ma swoją wersję. O co tu chodzi?
W US Mysłowice twierdzą, że biorąc w użyczenie grunt od wujka narażam się na ogromne konsekwencje podatkowe - 19% od średniej ceny rynkowej, sugerują, że lepszy będzie najem, bo wtedy to jedynie 8,5% od wyznaczonej przez nas sumy (byle nie była za niska). KIP - jak już wcześniej pisałem - 19% od średniej ceny rynkowej najmu w tym rejonie. Doradca podatkowy, chyba nie wart zbyt wiele, bo właściwie nic mi nie powiedział, aaa, do notariusza mnie wysyła icon_smile.gif Dodam, że wszędzie gdzie pójdę szczegółowo przedstawiam cała sprawę. Nie wiem do kogo się udać by uzyskać konkretną odpowiedź potwierdzoną jakimś papierem najlepiej - Z jakimi dokładnie konsekwencjami podatkowymi będę miał do czynienia biorąc w użyczenie grunt od Wujka.



Nie wiem czy jest to możliwe w przypadku osoby fizycznej i w przedmiotowej spwawie ale może warto wystąpić do US o interpretację. Polega to na tym że opisujesz sprawę oraz podajesz jak Tobie się wydaje że powinno być a oni na piśmie powiedzą Ci czy masz rację czy nie. Jak będziesz miał to na papierze od US to sprawa jasna.
Link do komentarza
Reguluje to Ustawa o PIT Art. 11.2 i szczegółowo Art. 11.2a.4.

Wyliczasz sobie sam roczny "czynsz" (bezpiecznie jako 1% wartości działki) i wpisujesz go w rozliczeniu rocznym (zapewne PIT 36) w części D.1. rubr. 8 poz. 79.
Uwaga musisz się rozliczać samodzielnie bo osiągasz przychód z innych źródeł .
Link do komentarza
Teraz to już zgłupiałem.

Jestem po rozmowie z Panią Stellą Brzeszczyńską, która jest autorem art. Najem i użyczenie - skutki podatkowe i twierdzi, że w naszej sytuacji nie potrzebuję żadnej umowy użyczenia a jedynie umowę miedzy mną a wujkiem, która będzie określała dane mi prawo do gospodarowania jego nieruchomością na cele budowlane. A dodatkiem i zabezpieczeniem umowa przedwstępna sprzedaży.

I co teraz? Edytowano przez zozololek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ano to, że:
1. Jak zwał taką umowę, to wujek użycza (przekazuje, wynajmuje, wydzierzawia, itp.) Ci działkę na cele budowlane z taką sama "skutecznością prawną" - o czym też pisano wcześniej.
2. Starostwo, w zasadzie, wymaga, aby ta umowa nazywała się „użyczenia” – bo jest to ograniczone prawo rzeczowe a i dla Ciebie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
3. Jakbyś ta umowę nie nazwał, to tak czy siak powstanie obowiązek podatkowy.
4. Każdą umowę można nie wykazywać przed US.
5. Zawsze konsekwencje mogą być takie same.
6. O tym, że zabezpieczenie umową przedwstępną – pisałem 22.03.
7. Możesz wykonać telefon do Prezydenta RP – tylko po co skoro masz podane podstawy prawne?
Link do komentarza
Boję się jedynie o ten 1%, że w przeliczeniu na złotówki może być to dla US za mało. No i druga sprawa - jak to wygląda z tym VAT-em za materiały budowlane? Tak czy inaczej w poniedziałek kolejna wizyta w US. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to jeszcze tego samego dnia Notariusz i może za kilka/kilkanaście dni będę mógł startować z formalnościami.


Właśnie znalazłem w jakiejś gazecie artykuł według aktualnych danych, które mówią o warunkach ubiegania się o zwrot VAT za MB: Na wniosku, na fakturach VAT oraz na pozwoleniu na budowę lub dokumencie potwierdzającym prawo do dysponowania lokalem powinno widnieć to samo nazwisko. To chyba pozytywnie odpowiada na moje pytanie? Edytowano przez zozololek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1% to ustawowa i rynkowa „należność” za „wynajem” ziemi (działki, gruntu) pod zabudowę mieszkaniową.
Umowa użyczenia (ani żadna inna w tym zakresie) nie musi mieć „formy” notarialnej – chyba, że chodzi o coś innego.

I taka rada, jak będziesz zasięgał informacji w US to podaj, że chodzi o podane wcześniej (wyżej) Art. z Ustawy o PIT.

Nie bardzo wiem - o co chodzi z tym VAT ?


Ps. US może zakwestionować „czynsz” tylko w przypadku, kiedy będzie rażąco zaniżony , a ten nie będzie.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie znalazłem w jakiejś gazecie artykuł według aktualnych danych, które mówią o warunkach ubiegania się o zwrot VAT za MB: Na wniosku, na fakturach VAT oraz na pozwoleniu na budowę lub dokumencie potwierdzającym prawo do dysponowania lokalem powinno widnieć to samo nazwisko. To chyba pozytywnie odpowiada na moje pytanie?


Generalnie jest tak, że urząd nie pyta do kogo nalezy grunt na którym budujesz dom. Twój przypadek jest inny niż wszystkie. Jesli pozwolenie na budowe będzie na Twoje nazwisko ( bo trzeba kopie pozwolenia przedstwic w urzędzie) to raczej nie powinno byc problemu z odliczeniem Vatu za materiały budowlane.
Link do komentarza
Tylko przypadkiem nie rozpowiadaj w US o tych zamianach i zakupie działki. icon_evil.gif

Prosto - Wujek ma działkę budowlaną i Tobie pozwala na niej budować (użycza) – nic ponad to.

Kto wie, może na „starość” chce mieć lokum – to urzędnicy zrozumieją. icon_mrgreen.gif



Ps. Idę o zakład, że w tym US będziesz jedynym, który się opodatkuje z tytułu dochodu, z otrzymanych świadczeń niepieniężnych (niepłacenia czynszu). . icon_biggrin.gif
Link do komentarza
A teraz żebym był dobrze przygotowany idąc do notariusza i dalej. Co muszę załatwić jako pierwsze?

1. Umowa użyczenia (u notariusza lub nie, zobaczymy)

2. Umowa przedwstępna zamiany/sprzedaży (a za pięć lat umowa przyrzeczona)

3. Prawo do gospodarowania nieruchomością na cele budowlane - na to mam wniosek, który sam wypełniam - i co, to wystarczy? czy może w umowie użyczenia też trzeba zawrzeć coś na ten temat?

4. Prawo do wykonywania robót i obiektów budowlanych - czy na to też jest jakiś wniosek?


Z tego co wiem to żeby wystartować z formalnościami właśnie to wszystko będzie mi niezbędne, czy może o czymś jeszcze zapomniałem?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
W środę podpisujemy z Wujkiem Umowę użyczenia, następnie do Notariusza i złożenie samych podpisów.

Ponieważ z oszczędności sam staram się przygotować to umowę to nie wiem czy aby wszystko co konkretne ująłem. Jeśli o czymś zapomniałem lub coś pokręciłem to proszę mnie poprawić:

UMOWA UŻYCZENIA

zawarta dnia........................................... w................................................................... pomiędzy
................................................................................
.......................................................................
zwanym dalej Użyczającym,
a
................................................................................
.......................................................................
zwanym dalej Biorącym w użyczenie.

§ 1 Przedmiotem użyczenia jest .......................................... , którego Użyczający jest właścicielem.

§ 2 Użyczający oddaje Biorącemu do bezpłatnego używania Przedmiot użyczenia. Biorący w użyczenie
oświadcza, że zapoznał się z jego stanem i stwierdza, że jest on przydatny do umówionego użytku jakim
jest „Budowa domu jednorodzinnego”

§ 3 Użyczający daje Biorącemu w użyczenie Prawo do gospodarowania nieruchomością na cele budowlane
oraz prawo do wykonywania robót i obiektów budowlanych zgodnie z prawem budowlanym.

§ 4 Użyczający upoważnia Biorącego w użyczenie do nieograniczonego korzystania z przyłączy:
wodno-kanalizacyjnego, energetycznego. Na Biorącym w użyczenie ciąży obowiązek utrzymania
oraz koszt związany dostawą mediów.

§ 5 Biorący w użyczenie zobowiązuje się, że będzie używać Przedmiotu użyczenia zgodnie
z jego przeznaczeniem i właściwościami.

§ 6 Umowa zostaje zawarta na okres do dnia ......................................................

§ 7 Każda ze stron może wypowiedzieć umowę zachowując ...................... okres wypowiedzenia,
a ponadto Użyczający może wypowiedzieć niniejszą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia,
jeżeli Biorący do używania używa Przedmiot użyczenia niezgodnie z przeznaczeniem lub narusza
inne postanowienia niniejszej umowy.

§ 8 W sprawach nieuregulowanych w umowie mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

§ 9 Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 10 Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


??




Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...