Skocz do zawartości

Klinkier a pustak ceramiczny - jaka może być różnica w wycenie robocizny?


Recommended Posts

Witam wszystkich,
Proszę was o pomoc przy wycenie robocizny a właściwie jaka może być różnica w robociźnie pomiędzy postawieniem ściany zewnętrznej z pustaka ceramicznego a z klinkieru.

Dom będzie składać się z ściany 3-warstwowej (cegła 25cm - wełna 2x5cm - szczelina powietrzna 2cm -cegła 11,5cm)

Problem tkwi w tym, że firma budowlana wyceniała mi budowę domu na podstawie projektu, w którym ok. połowa domu była z klinkieru, z którego jednak chcemy z żoną zrezygnować. Wydaje nam się, że rezygnacja z klinkieru powinna spowodować obniżenie ceny robocizny.

Temat powstał po tym jak firma budowlana zażyczyła sobie dopłaty za podniesienie zera o 2 rzędy pustaków. W sumie to jest logiczne, ale skoro oni by chcieli więcej zarobić na zmianach, to my tym bardziej chcieli byśmy też zaoszczędzić na zmianach.

Nie znamy się za bardzo na budowlance dlatego stąd pytanie do was na forum o pomoc w tej sprawie. Miło by było usłyszeć(przeczytać) jakieś podpowiedzi na temat technologi budowy domu z klinkieru, które będą służyć jako atuty do obniżenia ceny robocizny z firmą budowlaną i nie wyjść na kompletnych lewych co można im każdy kit wcisnąć (przewidujemy że rozmowa będzie polegać na tym, że budowlaniec powie nam, że wykonanie klinkieru i zwykłej ściany to jest to samo- i chcemy tego uniknąć).

Mam nadzieję że wasza pomoc pozwoli mi lepiej przygotować się do rozmowy z firmą budowlaną.
W końcu przy budowie domu każdy grosz się liczy icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Wykonanie ścian z cegły klinkierowej jest bardzo czasochłonne, a zatem kosztowne.
Skoro nie będzie ścian osłonowych z klinkieru, cena za wykonanie powinna być obniżona i to znacząco.



Przykładowo jaka może być różnica w cenie między postawieniem 1m2 ściany osłonowej z pustaka ceramicznego a z cegły klinkierowej ? Chodzi o porównanie, żeby mniej więcej wiedzieć ile zbić cenę icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Zostawię jak jest, dziękuję za rozwianie wątpliwości.
    • Wymieni na większy, albo nie wymieni, bo nie będzie miejsca. A po co "dodatkowa" szyna, skoro już teraz można zrobić tak, żeby niczego nie zamieniać? Podobnie jest z zostawianiem pustych miejsc w rozdzielnicy na szynie TH, o czym wielu inwestorów zapomina. Też można powiedzieć, że w razie potrzeby można rozdzielnicę wymienić na większą. Tylko po co komplikować sobie życie, skoro już TERAZ można pomyśleć o przyszłości?
    • W jaki sposób? Przecież ma N na bloku rozdzielczym, a jak zabraknie zacisków, to wymieni na większy, albo wyjdzie z bloku na dodatkową szynę.   Zgadzam się, dlatego ja bym zakupił zacisk Morek OTL50-3 ye/gr i podłączył pod niego: PEN z sieci zasilającej PEN do SPD uziemienie punktu rozdziału pod GSU PE na listwę PE N na blok rozdzielczy Jest to moim zdaniem najbardziej przejrzysty sposób podziału PEN.
    • I owszem, idea słuszna. Jednak "do minimum" nie oznacza "do zera". Elektryk słusznie prawi i należy wdrożyć jego rozwiązanie.  Natomiast troska o redukcję połączeń nie może oznaczać patologii, uniemożliwiającej rozbudowę instalacji. Bo nie wiemy co za dziesięć lat świat wymyśli i nam przyjdzie to zasilać. A czytelność i przejrzystość instalacji już nieraz ratowała ludziom życie. I w przenośni, i dosłownie.
    • Mam taki dylemat. Elektryk wykonał podział PEN poprzez wprowadzenie tego przewodu bezpośrednio na listwę PE, z której wykonany jest mostek na listwę N. Następnie z listwy N przewód poprowadzony jest na blok rozdzielczy, z którego rozprowadzone jest zasilanie pomiędzy RCD. Trochę mnie to zdziwiło, ponieważ na listwie N mam wpięte tylko dwa przewody - 1) łączący listwę z blokiem rozdzielczym, oraz 2) mostek do listwy PE.   Co chciałbym zmienić: usunąć listwę N wraz z mostkiem pomiędzy nim, a szyną PE, a przewód łączący szynę N z bloku rozdzielczego wpiąć bezpośrednio w listwę PE. Tym samym usunąłbym dwa połączenia po drodze na przewodzie neutralnym.   Elektryk stwierdził, że podział w jego wykonaniu jest jasny i czytelny i tak to zaleca zostawić. Ja z kolei jestem osobą, która uważa, że ilość połączeń powinno się redukować do minimum. Czy taka modyfikacja to dobry/zły pomysł? Poniżej uproszczony rysunek, tak aby pokazać samą ideę:    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...