Skocz do zawartości

Projekt wentylacji - położenie anemostatów


Recommended Posts

Ze względów ekonomicznych jestem zmuszony do samodzielnego wykonania instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła.
Zanim na dobre zabiorę się za projektowanie muszę określić w których miejscach umieszczone będą anemostaty.

Na załączonym obrazku narysowany "na szybko" rzut mojego domu - budynek parterowy z poddaszem nieużytkowym.
Zaznaczone zielone i czerwone punkty (kółka) to otwory, które mam pozostawione w stropie przez budowlańców i te mogą chyba zostać tak jak są. Nie bardzo jednak wiem, w którym miejscu umieścić nawiew w salonie i wywiew w kuchni.
W tej właśnie kwestii chciałbym prosić o pomoc.

Zastanawiam się również nad następującymi zagadnieniami:
- czy umieszczać w salonie dodatkowo anemostat wywiewny
- czy umieszczać nawiew w wiatrołapie
- czy garaż "wpinać" do systemu went. mechanicznej, czy wentylować grawitacyjnie

Brak obrazka

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc i wszelkie sugestie oraz uwagi. Edytowano przez lazarus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
też bedę sam wykonywał instalację went z rekuperacją - garaz i kotlownia musi być grawitacyjnie - nie wpinaj jej w reku bo nie ma takiej potrzeby , nawiew w wiatrołapie - ja daje bo zawsze cos tam może stać , jakies obuwie itp - tylko chyba dam wyciąg a nie nawiew icon_smile.gif salon mam z otwarta kuchnia - nawiewy w salonie a wyciagi w kuchni - wystarczy chyba - zreszta tez mam porobione przepusty na kanały wentylacyjne - wiecej info o mojej budowie :
BLOG BUDOWLANY NORBIWOLOW BUDUJE KORALGOLA2

Wyciagi beda w kuchni , wc, wiatrołapie, łazience, pom.gosp. (minispa) i chyba w przedpokoju , nawiewy w salonie, pokojach na górze, sypialni

instalacje planuje na sztywnych kanałach pvc ( dostepne na allegro ) do tego samodzielnie ocieple je wełna ( wychodzi taniej niz kupowac juz ocieplone ) rekuperator na strychu
pozdro
Link do komentarza
Cytat

MUSI? Dlaczego?



z tego co jakis czas temu czytałem to garaz bez wzgledu na ogrzewanie musi miec went. grawitacyjna - ryzyko zatrucia spalinami w przypadku zamknietego garażu i np przerwy pradu w went. mech. - tak mi sie wydaje ale moge się mylić - ja u siebie mam wentylacje grawitacyjna - 3 kanały - garaż, kotłownia ( choc zawiśnie pewnie tam kondensat z zamknieta komora spalania) i 3 kanał do wentylacji kanalizacji
Link do komentarza
Cytat

Przyznam, że nie bardzo rozumiem takiego usytuowania anemostatów – z czego to wynika (wynikało)?


tak miałem zaprojektowane otwory w stropie pod went. grawitacyjną - do każdego kominek na dachu.
Zdecydowałem jednak że wentylacja będzie mechaniczna. Czy coś nie tak z tym rozmieszczeniem?

Cytat

Co do garażu – sposób (wymogi) wentylacji zależą od tego czy jest ogrzewany, czy nie .


garaż będzie delikatnie dogrzewany - jednak tu wykonam chyba went. grawitacyjną

Cytat

dopisałem:
Również sposób (wymogi) wentylacji kotłowni zależą od tego jakie paliwo.


kondensacyjny kocioł gazowy

wracając do pozostałych zagadnień:
- gdzie wykonać otwory w salonie i kuchni
- czy umieszczać w salonie dodatkowo anemostat wywiewny (salon ma ok 45m2)
- co z wiatrołapem - czy zamontowanie wywiewu nie będzie wychładzać instalacji? a może zamontować nawiew?
Link do komentarza
Cytat

to też chyba nie najlepszy pomysł. Chyba że będziesz wytwarzał (poprzez centralę) nadciśnienie w domu.


z tego co czytałem takie rozwiązanie też jest dopuszczalne - kwestia jeszcze do przemyślenia.

Póki co, chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze miejsca na anemostaty w kuchni i salonie. Edytowano przez lazarus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

hmm no ale wytłumacz mi, po co Ci wentylacja z odzyskiem ciepła w takim razie? Skoro najwięcej ciepła będziesz wywalał przez ten komin?


jak już wspomniałem zostawiam to jeszcze do przemyślenia.

Póki co, chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze miejsca na anemostaty w kuchni i salonie (przy założeniu, że nad kuchnią będzie okap wyłączony z instalacji WM).
Link do komentarza
Cytat

jak już wspomniałem zostawiam to jeszcze do przemyślenia.

Póki co, chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze miejsca na anemostaty w kuchni i salonie (przy założeniu, że nad kuchnią będzie okap wyłączony z instalacji WM).


A gdzie masz anemostaty w salonie?
Dlaczego w jednym z pokoi masz nawiew przy drzwiach?
Link do komentarza
Zdecydowanie macie rację. Otwory, które zaznaczyłem na rys. zostawili budowlańcy w stropie (projekt przewidywał went. grawitacyjną i tak sobie to projektant wymyślił).
W pokojach zrobię na pewno nowe otwory (tak, żeby nie były przy drzwiach).
W salonie i kuchni nie mam jeszcze żadnych otworów, wiąż rozważam ich położenie - jeśli macie jakieś sugestie, chętnie się z nimi zapoznam.
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie macie rację. Otwory, które zaznaczyłem na rys. zostawili budowlańcy w stropie (projekt przewidywał went. grawitacyjną i tak sobie to projektant wymyślił).
W pokojach zrobię na pewno nowe otwory (tak, żeby nie były przy drzwiach).
W salonie i kuchni nie mam jeszcze żadnych otworów, wiąż rozważam ich położenie - jeśli macie jakieś sugestie, chętnie się z nimi zapoznam.



Ja bym nawiewy P3, P4 iP5 u Ciebie poprzesuwał w pobliże okien (zresztą P1 i P2 również), natomiast w salonie skoro jest dość spory to 2 lub 3 - jeden w jadalni drugi w okolicach balkonu i bym jeszcze pomyślał nad trzecim w rogu obok kominka.
Wyciągi w kuchni ze dwa: nad lodówką i w rogu po drugiej stronie okna, a osobno okap do komina.

wesolego
m_f
Link do komentarza
Cytat

Ja bym nawiewy P3, P4 iP5 u Ciebie poprzesuwał w pobliże okien (zresztą P1 i P2 również), natomiast w salonie skoro jest dość spory to 2 lub 3 - jeden w jadalni drugi w okolicach balkonu i bym jeszcze pomyślał nad trzecim w rogu obok kominka.
Wyciągi w kuchni ze dwa: nad lodówką i w rogu po drugiej stronie okna, a osobno okap do komina.

wesolego
m_f


Nie uważasz za troszkę za dużo tego, chcesz nawiać do salonu 200m3/h trzema anemostatami?
Analogia z kuchnią - 2 + 1 - czyli także 200m3/h ? icon_smile.gif
Daj tak jak powinno salon 2, reszta pomieszczeń po 1
Link do komentarza
Cytat

Nie uważasz za troszkę za dużo tego, chcesz nawiać do salonu 200m3/h trzema anemostatami?
Analogia z kuchnią - 2 + 1 - czyli także 200m3/h ? icon_smile.gif
Daj tak jak powinno salon 2, reszta pomieszczeń po 1



Napisałem że ja bym tak zrobił icon_smile.gif - wolał bym mieć więcej łagodnie dmuchających anemostatów niż dwa wiuchające na maxa icon_wink.gif ale tak w ogóle to wszystko zależy od instalacji między innymi jaka średnica anemostatów np ProVent zaleca:
* dla strumieni 30-50 m3/h stosować ∅ 100
* dla strumieni 50-100 m3/h stosować ∅ 125 - ∅ 160

wesołego
m_f
Link do komentarza
Cytat

Odradzam! W praktyce znacznie lepiej sprawdza sie nawiew w spiżarni i garderobie!
Przeciąganie "zepsutego" i ciepłego powietrza przez chłodniejszą spiżarnie spowoduje znaczy wzrost zawilgocenia - a tam im suchsze powietrze tym lepiej - Zapach też nie przysłużą się ani produktom spożywczym ani czystym ciuchom.


ale wtedy na poddaszu mam jeden wywiew, a na parterze dwa wywiewy, dadzą radę? Nie będą świszczeć i gwizdać, czy może gdzieś jeszcze dołożyć (zwłaszcza na poddaszu)

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Odradzam! W praktyce znacznie lepiej sprawdza sie nawiew w spiżarni i garderobie!
Przeciąganie "zepsutego" i ciepłego powietrza przez chłodniejszą spiżarnie spowoduje znaczy wzrost zawilgocenia - a tam im suchsze powietrze tym lepiej - Zapach też nie przysłużą się ani produktom spożywczym ani czystym ciuchom.


dałbym sobie głowę uciąć że jakiś czas temu, to właśnie pan przekonywał o tym, żeby dać "wyciąg" w spiżarce, co by zapachów ze spiżarki (np.kiszonki) nie wdmuchiwać do mieszkania.



oj przepraszam, już znalazłem. To był bajbaga ale tam była inna sytuacja bo spiżarka w piwnicy. Cóż za pomyłka. Jeszcze raz przepraszam.
Link do komentarza
Cytat

dałbym sobie głowę uciąć że jakiś czas temu, to właśnie pan przekonywał o tym, żeby dać "wyciąg" w spiżarce, co by zapachów ze spiżarki (np.kiszonki) nie wdmuchiwać do mieszkania.

Jeżeli miały by w spiżarce być jakieś wyjątkowo aromatyczne rzeczy, to można tam dać zarówno nawiew jak i wywiew. Jednak w większości przypadków powinien wystarczyć nawiew, zwłaszcza, gdy spiżarnia przylega do kuchni.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli miały by w spiżarce być jakieś wyjątkowo aromatyczne rzeczy, to można tam dać zarówno nawiew jak i wywiew. Jednak w większości przypadków powinien wystarczyć nawiew, zwłaszcza, gdy spiżarnia przylega do kuchni.


a czy mała liczba wywiewów na kondygnacji nie jest problemem?
Link do komentarza
W zasadzie, to wywiew powinien być jeszcze w garderobie (pomieszczenie bezokienne).

Moim zdaniem te dwa pomieszczenia (sypialnia i garderoba) powinny mieć wentylacje zrównoważoną – czyli taka samą ilość powietrza nawiewanego i usuwanego (projektowana nie mniejsza niż 20m3/h na 1 osobę w tej sypialni).
W takim przypadku w drzwiach między tą sypialnią a korytarzem, nie powinno być „otworów” wentylacyjnych.
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie, to wywiew powinien być jeszcze w garderobie (pomieszczenie bezokienne).


Tak może bez sensu się zapytam: a co ma okno czy brak okna do umiejscowienia wywiewu?
w sypialni planuję szafę typu Komandor na całą szerokość ściany - lepsze to niż za wąska garderoba.

Cytat

Moim zdaniem te dwa pomieszczenia (sypialnia i garderoba) powinny mieć wentylacje zrównoważoną ? czyli taka samą ilość powietrza nawiewanego i usuwanego (projektowana nie mniejsza niż 20m3/h na 1 osobę w tej sypialni).
W takim przypadku w drzwiach między tą sypialnią a korytarzem, nie powinno być ?otworów? wentylacyjnych.



Garderoba jest oznaczona słowem garderoba i nie ma połączenia z żadną sypialnią, ale rozumiem że tam (w garderobie) powinien być wywiew a nie nawiew.
Link do komentarza
Cytat

ale wtedy na poddaszu mam jeden wywiew, a na parterze dwa wywiewy, dadzą radę? Nie będą świszczeć i gwizdać, czy może gdzieś jeszcze dołożyć (zwłaszcza na poddaszu)
[attachment=9453:plan_dom_wm2.JPG]




Cytat

Oczywiście, że nawiew. Wilgoć nie jest w garderobie wskazana. Dla wentylacji nie ma też znaczenia, czy jest szczelne okno czy go nie ma.




Cytat

a czy jeden wywiew (w łazience) na piętro nie jest za mało?




Cytat

Nie !



Poproszę o Pana opinię na temat rozwiązania wentylacji w "moim projekcie"
Link do komentarza
Pisząc, miałem na uwadze sypialnię 1 i wydzielone w nim na rzucie pomieszczenie, które nazwałem garderobą.


Co do wywiewów w pomieszczeniach - mając na uwadze ewentualne kłopoty przy odbiorze - można zrobić jak kategorycznie zaleca Pan TB, a można zgodnie z przepisami,.

Cytat

…usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba)…..


Link do komentarza
Cytat

…usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba)…..



Cytat

Robiąc nawiew... też powietrze usuwamy!!



icon_eek.gif

No idąc tym tropem, to puszczając bąka odświeżamy powietrze. icon_biggrin.gif

A w dalszej konsekwencji – po co wywiewy w innych pomieszczeniach – przyznam, że bardzo ciekawa teoria – w całym domu tylko nawiewy......


dopisalem:


cytaty. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Trochę zaniedbałem temat - byłem na urlopie daleko od komputerów i innych zdobyczy cywilizacji icon_smile.gif.
Wróciłem i wziąłem się do roboty.
Poniżej zmiany jakie naniosłem:

DSC01446.jpg



W salonie postanowiłem umieścić anemostat nawiewny w rogu przy drzwiach balkonowych - myślałem o ø125, ale może powinienem dać 150mm?.
Dodatkowo chciałem umieścić nawiew ø125 nad stołem (niebieski punkt) - tu proszę o opinię, czy ma to sens.
W kuchni wywiew w rogu mniej więcej po przekątnej do wyciągu, z uwagi na to, że kuchnia jest otwarta na salon chciałem dać ø150mm.
Proszę o ewentualne uwagi/sugestie.

Link do komentarza
Cytat

Trochę zaniedbałem temat - byłem na urlopie daleko od komputerów i innych zdobyczy cywilizacji icon_smile.gif.
Wróciłem i wziąłem się do roboty.
Poniżej zmiany jakie naniosłem:
[attachment=9585:rzut_2.jpg]

W salonie postanowiłem umieścić anemostat nawiewny w rogu przy drzwiach balkonowych - myślałem o ø125, ale może powinienem dać 150mm?.
Dodatkowo chciałem umieścić nawiew ø125 nad stołem (niebieski punkt) - tu proszę o opinię, czy ma to sens.
W kuchni wywiew w rogu mniej więcej po przekątnej do wyciągu, z uwagi na to, że kuchnia jest otwarta na salon chciałem dać ø150mm.
Proszę o ewentualne uwagi/sugestie.


Powietrze nie powinno rozprężać się w kanałach ( grozi wyższym poziomem szumów) - jeżeli centrala ma na wyjściu 160mm ( 200 cm2) i mamy 5 anemostatów nawiewnych... pole powierzchni każdego powinno wynosić 40cm2
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...