Skocz do zawartości

Zapowietrzone grzejniki!


FreeRunner

Recommended Posts

Właśnie się wprowadziłem do domku, mieszkam tam od dwóch miesięcy i co dwa tygodnie zapowietrzaja mi się grzejniki. Co może być tego przyczyną?
mam piec Vissmana Vitopend gazowy, grzejniki płytowe elektroluksa
domek z użytkowym poddaszu i na poddaszu grzeję na maxa a na dole ze względu na kominek odkręcam na "trójkę"
Link do komentarza
Instalacja po uruchomieniu nie została prawdopodobnie całkowicie odpowietrzona i powietrze, które znajduje się w instalacji zbiera się co jakiś czas w grzejnikach - będzie się tak działo do momentu całkowitego usunięcia powietrza z instalacji. Oczywiście nie jest to sytuacja normalna - błąd popełnił instalator nieumiejętnie napełniając instalację wodą. Przy instalacjach wykonanych z tworzyw sztucznych (np. z PP) ze względu na dyfuzję tlenu przez ścianki rur może zdarzyć się, że od czsu do czasu trzeba odpowietrzyć instalację i uzupełnić wodę, ale na pewno nie będzie to co dwa tygodnie - najwyżej 2-3 razy w ciągu sezonu grzewczego. Ponadto w takich instalacjach powstaje szlam, który powinno się usuwąć co dwa-trzy lata dokonując płukania instalacji - jest to szczególnie ważne w instalacjach ogrzewania podłogowego (małe średnice rur 16x2,0 mm) - nawet wykonanych z rur z barierą antydyfuzyjną. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
W nowych instalacjach ich zapowietrzenie może być spowodowane odgazowywaniem preparatów konserwujących którymi pokrywane są wnętrza grzejników. Po pewnym czasie częstotliwość odpowietrzania powinna ograniczyć się do 2 - 3 zabiegów w ciągu roku. Jeśli jednak zjawisko to nie ustąpi, przyczyna zapowietrzenia są nieszczelności w instancji grzewczej, które trzeba będzie zlokalizować. Niekiedy sprawia to kłopot, gdyż przy mikronieszczelnościach ciepła woda szybko odparowuje i nie ma śladów zawilgocenia. W takich sytuacjach trzeba przeprowadzić próbę ciśnieniową na zimno, ale ma to sens gdy całą instalacje można dokładnie obejrzeć.
Link do komentarza
Cytat

Po pewnym czasie częstotliwość odpowietrzania powinna ograniczyć się do 2 - 3 zabiegów w ciągu roku



Mieszkam w bloku - od 4 lat - nie licząc pierwszego sezonu instalacja wymaga odpowierzania max raz w roku - przy starcie systemu, a tak naprawdę ostatni raz była wykonana w 2003r na jesieni. poza tym odbywa się raz do roku na początku sezonu regulacja w wymiennikach

[ Dodano: 11.04.2006, 22:40 ]
tak więc jeżeli koniecznośc odpowietrzania występuje częściej - to pewnie coś jest nie tak.
Link do komentarza
Jest jeszcze jedna możliwość, bardzo często występująca.
W instalacji może wydzielać się wodór, wskutek elektrolizy wody.
Dotyczy to instalacji, w które wkomponowany jest np. zasobnik z blachy ocynkowanej a instalacja jest z miedzi. Inne3 skojarzenia różnych metali też mogą powodować to zjawisko.
Jak to sprawdzić? Ostrożnie! Głowa daleko! Przyłożyć zapałkę do odpowietrznika podczas wypuszczania z niego "powietrza". Jeśli jest wodór, pojawi się płomyk.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...