Skocz do zawartości

Zbiornik LPG na wlasnosc


Recommended Posts

Witam,zastanawiam sie nad zakupem zbiornika na gaz LPG na wlasnosc do ogrzewania mojego domu,troche juz poszperalem tu i tam ale nigdzie nie moge znalezc opinii zadowolonych klientow tego czy innego dostawcy.Jeden najbardziej znany z forow budowlanych od niepamietnych czasow podkresla niezmieniona ilosc wykonanych instalacji,przytaczajac jako przyklad ciagle te same fotki z montazy.Szukam klientow sprzedawcow zbiornikow LPG ktorzy moga mi pokazac ich zbiorniki tu na fotkach,moze fotki z calego procesu montazu...itp.Moze jestem zbyt przewrazliwiony ale wydatek 10.000zl(takie oferty otrzymalem) musi byc bardzo dobrze przemyslany,pozbawiony obaw i strachu.W koncu to ogromne pieniadze.Dzieki za wszelkie informacje. Edytowano przez rijswijker (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam,zastanawiam sie nad zakupem zbiornika na gaz LPG na wlasnosc do ogrzewania mojego domu,troche juz poszperalem tu i tam ale nigdzie nie moge znalezc opinii zadowolonych klientow tego czy innego dostawcy.Jeden najbardziej znany z forow budowlanych od niepamietnych czasow podkresla niezmieniona ilosc wykonanych instalacji,przytaczajac jako przyklad ciagle te same fotki z montazy.Szukam klientow sprzedawcow zbiornikow LPG ktorzy moga mi pokazac ich zbiorniki tu na fotkach,moze fotki z calego procesu montazu...itp.Moze jestem zbyt przewrazliwiony ale wydatek 10.000zl(takie oferty otrzymalem) musi byc bardzo dobrze przemyslany,pozbawiony obaw i strachu.W koncu to ogromne pieniadze.Dzieki za wszelkie informacje.



Ze tak się zapytam, na co ci na własność taki zbiornik?
Link do komentarza

DSC01446.jpg

zdarzyło mi się wykonać kilka instalacji LPG, często klienci wyrażali chęć zakupu zbiornika na własność, firma DRAGONGAZ, z którą współpracuję oferowała możliwość zakupu zbiornika za niewielkie pieniądze, jednak nie koszt zakupu zbiornika był problemem, ludzie rezygnowali z zakupu kiedy dowiadywali się jakie czekają ich problemy przy okresowych przeglądach i badaniach zbiornika przez Urząd Dozoru Technicznego, a bez ważnego atestu UDT gazu nie zatankują
montaż "domowego" zbiornika o pojemności 2,7 m3 jest banalnie prosty:
należy zdjąć warstwę humusu pod dwie stopy fundamentowe (wielkości podkładu kolejowego), wykop wysypać żwirem, piaskiem, wyrównać i na tak przygotowane podłoże DRAGONGAZ przywozi samochodem z HDSem zbiornik
można też zamówić zbiornik bez betonowych podkładów, ale trzeba przygotować wówczas płytę fundamentową pod zbiornik, dodatkowo wykonuje się uziemienie otokowe z bednarki ocynkowanej dookoła zbiornika i łączy się je z każdą z dwóch stóp zbiornika, od zbiornika prowadzi się rurę gazową z PEHD lub z miedzi w osłonie z PCV, poza tym izolator przeciw ładunkom elektrostatycznym, zawory, skrzynka na kurek nz budynku, itp.
Link do komentarza
ludzie rezygnowali z zakupu kiedy dowiadywali się jakie czekają ich problemy przy okresowych przeglądach i badaniach zbiornika przez Urząd Dozoru Technicznego, a bez ważnego atestu UDT gazu nie zatankują

Czy moze pan cos wiecej na ten temat napisac.Czy to taki problem,ten UDT o co chodzi z przegladami,dlaczego sa problemowe?
Link do komentarza
Cytat

ludzie rezygnowali z zakupu kiedy dowiadywali się jakie czekają ich problemy przy okresowych przeglądach i badaniach zbiornika przez Urząd Dozoru Technicznego, a bez ważnego atestu UDT gazu nie zatankują

Czy moze pan cos wiecej na ten temat napisac.Czy to taki problem,ten UDT o co chodzi z przegladami,dlaczego sa problemowe?



Małe FAQ ze strony jednego z dostawców takich właśnie rozwiązań:
"
Bezpieczeństwo użytkowania zbiorników paliwowych gazu płynnego jest gwarantowane warunkami Urzędu Dozoru Technicznego, które na producenta i właściciela zbiornika nakładają wysokie wymagania związane z produkcją i eksploatacją.

Dla przybliżenia tej problematyki Klientom BAŁTYKGAZ przytaczamy zakres wymagań UDT związanych z pierwszym odbiorem i eksploatacją zbiornika LPG o poj. do 10 m3 (wg warunków technicznych UDT).

1. Badania zbiorników LPG prowadzone przez UDT u wytwórcy zbiornika

Na etapie budowy zbiornika czynności dozoru technicznego polegają na zatwierdzaniu dokumentacji zbiornika oraz prowadzeniu badań budowy i prób w szczególności: próby wytrzymałości (hydrauliczna wodna), próby szczelności (pneumatyczna) oraz dodatkowe badania jak np.: stan powłoki antykorozyjnej dla zbiorników podziemnych. Wszystkie te badania i próby są przeprowadzone przez inspektorów UDT u producenta zbiornika.
Każdy zbiornik zakupiony przez BAŁTYKGAZ posiada dokumentację producenta tzw. Paszport, w której znajdują się m. innymi stosowne protokoły w. w. badań i prób.

2. Pierwszy odbiór zbiornika w miejscu jego eksploatacji

Badania przeprowadza inspektor UDT z udziałem pracowników BAŁTYKGAZ.
Podstawowy zakres prac rewizji zewnętrznej: sprawdzenie stanu technicznego zbiornika, sprawdzenie stanu zaworów bezpieczeństwa z kontrolą ciśnienia otwarcia zaworu, kontrola zgodności zamontowania zbiornika z projektem budowlanym, sprawdzenie poprawności wskazań pozimowskazu pływakowego fazy ciekłej gazu, sprawdzenie działania sygnalizacji poziomu 85% napełnienia, stanu powłoki antykorozyjnej i koloru zbiornika.
Po uzyskaniu pomyślnego wyniku w. w. badań i prób oraz sprawdzeniu dokumentacji producenta inspektor UDT wydaje decyzję urzędową zezwalającą na eksploatację zbiornika. Decyzja oraz inne dokumenty zbiornika są gromadzone w tzw. Książce Rewizji zbiornika.
UDT wymaga przechowywania Książki Rewizji zbiornika na miejscu jego eksploatacji. Książka Rewizji jest podstawowym dokumentem rejestrowym i eksploatacyjnym zbiornika; drugi egzemplarz książki jest gromadzony w archiwach Oddziałów Terenowych UDT.

3. Eksploatacja zbiornika

Eksploatacja zbiornika na gaz płynny wymaga stałych czynności dozorowych, których częstotliwość jest określana przepisami UDT.
Dla zbiorników na gaz płynny firmy BAŁTYKGAZ stosowane są następujące czynności dozoru podczas ich eksploatacji:

3.1

Kontrola działania zaworów bezpieczeństwa 1 raz na 5 lat. Pracownicy BAŁTYKGAZ sporządzają tzw. poświadczenia kontroli zaworów bezpieczeństwa, które powinny być dołączone do dokumentacji dozorowej tzw. Książki Rewizji zbiornika. Kontrolę ciśnienia otwarcia zaworów bezpieczeństwa wykonuje pracownik BAŁTYKGAZ w obecności inspektora UDT.

3.2

Rewizja zewnętrzna podczas pracy zbiornika - co 2 lata. Rewizja zewnętrzna (wg warunków technicznych UDT) polega na sprawdzeniu stanu technicznego zbiornika, sprawdzeniu stanu zaworów bezpieczeństwa, sprawdzeniu stanu powłoki antykorozyjnej i koloru zbiornika oraz sprawdzeniu kompletności wpisów i poświadczeń składanych do Książki Rewizji zbiornika. Dodatkowo mogą być wykonane inne czynności wg uznania inspektora UDT. Rewizję zewnętrzną przeprowadza inspektor UDT w obecności pracownika BAŁTYKGAZ lub w obecności Klienta upoważnionego przez BAŁTYKGAZ.

3.3

Rewizja wewnętrzna co 5 lat dla zbiorników podziemnych i co 10 lat dla zbiorników naziemnych. Rewizja wewnętrzna polega na wizualnej ocenie stanu technicznego ścianek zbiornika, połączeń spawanych na styku płaszcza z dennicami, połączeń spawanych przy króćcach i w innych miejscach, ocenie stanu technicznego wzmocnień oraz wyposażenia zbiornika (poziomowskaz i inne). Dodatkowo warunki techniczne UDT dla zbiorników podziemnych LPG wymagają wykonania pomiarów grubości ścianek zbiornika. Rewizję wewnętrzną przeprowadzają pracownicy BAŁTYKGAZ z udziałem inspektora UDT.

4. Próba ciśnieniowa (wytrzymałości) zbiornika co 10 lat

Okres wykonania próby ciśnieniowej zbiornika może być przez UDT przedłużony, jeżeli podczas ostatniej rewizji wewnętrznej nie stwierdzono żadnych usterek zbiornika LPG.
Próbę ciśnieniową (wodną) przeprowadzają pracownicy BAŁTYKGAZ z udziałem inspektora UDT. Próba ciśnieniowa zbiornika jest wykonywana zgodnie z warunkami technicznymi UDT.
"

Nazwa firmy jest dużymi literami. Firma jest z Pomorza. Można wnioskować, że tryb działań jest identyczny/zbliżony w przypadku innych dostawców tego typu produktów i usług. Bez usług się tu raczej nie obejdzie.

Na forach toczą si polemiki na temat opłacalności najmu i wykupienia na własność. Zdania sa oczywiście podzielone.

Nie mniej jednak na temat okresowych kontroli zbiorników LPG można poczytać w PN-EN 12818:2002 Kontrola i badania okresowe podziemnych zbiorników do skroplonych gazów węglowodorowych LPG o pojemności do 13 m3 włącznie
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
to weź zadzwoń do właściwego UDT i się dowiedz ile to kosztuje, bo najprawdopodobniej z 1-2 stówki rocznie
straszą UDT-em, żeby nie brać swojego zbiornika (tu też jest ważna jego pojemność)
poszukaj w necie, pełno tego (wymogów co do naziemnych zbiorników na gaz )

a ludzie z UDT to nie wilki, czasami wystarczy im wystawienie fakturki
Link do komentarza
Cytat

to weź zadzwoń do właściwego UDT i się dowiedz ile to kosztuje, bo najprawdopodobniej z 1-2 stówki rocznie
straszą UDT-em, żeby nie brać swojego zbiornika (tu też jest ważna jego pojemność)
poszukaj w necie, pełno tego (wymogów co do naziemnych zbiorników na gaz )

a ludzie z UDT to nie wilki, czasami wystarczy im wystawienie fakturki



Barbossa-ok.ok.-tylko ja juz pomijam UDT i takie tam ja chcialem zobaczyc fotki i uslyszec opinie ludzi tu z forum ktorzy cos podobnego juz montowali i maja jakiegos sprawdzonego dostawce(sprzedawce).
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Barbossa-ok.ok.-tylko ja juz pomijam UDT i takie tam ja chcialem zobaczyc fotki i uslyszec opinie ludzi tu z forum ktorzy cos podobnego juz montowali i maja jakiegos sprawdzonego dostawce(sprzedawce).


Witam, przegladam fora za tym samym tematem, jestem w identycznej sytuacji i ciekaw jestem do jakich konkretnych odpowiedzi dotrles (rijswijker)dosyc pilne bo na jesien chcialbym miec caly ten zestawik.
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Odpowiem na Państwa pytania dotyczące UDT oraz rejestracji zbiornika.
Przedstawię szereg wykonanych instalacji oraz zdjęcia.
Przedstawię swoją ofertę - kompleksowo, jedyne co klient zapewnia to mapka do celów projektowych
Znajdę najtanszego dostawcę gazu na lokalnym rynku.
Daje rok gwarancji na wykonywane usługi.
Prosze o kontakt telefoniczny:
518 966 788



No to ja juz zasiadam przed komputerem i oczekuje na obszerne fotorelacje z przeprowadzonych przez pana instalacji...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam,

Odpowiem na Państwa pytania dotyczące UDT oraz rejestracji zbiornika.
Przedstawię szereg wykonanych instalacji oraz zdjęcia.
Przedstawię swoją ofertę - kompleksowo, jedyne co klient zapewnia to mapka do celów projektowych
Znajdę najtanszego dostawcę gazu na lokalnym rynku.
Daje rok gwarancji na wykonywane usługi.
Prosze o kontakt telefoniczny:
518 966 788



No sie Pan fachowiec nie popisal fotami i szeregiem wykonanych instalacji(tak jak zreszta podejrzewalem,w Polsce wielu "fachowcom" wydaje sie ze sa "Fachowcami",bez urazy dla "Fachowcow"-he he...
Pisze aby zakonczyc wlasne jak i zainteresowanych oczekiwania na kogos kompetentnego w temacie zbiornikow LPG do ogrzewania domu na wlasnosc,na moje szczescie najblizsza mi gazownia(czy raczej dystrybutor) zadeklarowali ze do konca 2013 roku mam gaz z rurki,wiec moim rozwiazaniem jest na ten okres wynajem dwoch butli 33kg polaczonych trojnikiem i w ten sposob ogrzewac.Cala taka impreza-dwa komplety butli napelnionych,w tym kaucja za jeden komplet wyniesc ma 1000zl,dodac nalezy reduktor i trojnik...oczywiscie pozniej zaleznie od zuzycia koszty napelnienia zestawu... Edytowano przez rijswijker (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No sie Pan fachowiec nie popisal fotami i szeregiem wykonanych instalacji(tak jak zreszta podejrzewalem,w Polsce wielu "fachowcom" wydaje sie ze sa "Fachowcami",bez urazy dla "Fachowcow"-he he...
Pisze aby zakonczyc wlasne jak i zainteresowanych oczekiwania na kogos kompetentnego w temacie zbiornikow LPG do ogrzewania domu na wlasnosc,na moje szczescie najblizsza mi gazownia(czy raczej dystrybutor) zadeklarowali ze do konca 2013 roku mam gaz z rurki,wiec moim rozwiazaniem jest na ten okres wynajem dwoch butli 33kg polaczonych trojnikiem i w ten sposob ogrzewac.Cala taka impreza-dwa komplety butli napelnionych,w tym kaucja za jeden komplet wyniesc ma 1000zl,dodac nalezy reduktor i trojnik...oczywiscie pozniej zaleznie od zuzycia koszty napelnienia zestawu...



Instalacja nadziemna 2700 podczas realizacji.
[attachment=10935:bs.pdf]

Instalacja podziemna 2700l z osłoną katodową przed zasypaniem.
Szafka z reduktorem II stopnia oraz zaworem odcinającym.
[attachment=10936:pod1.pdf]
[attachment=10942:szfka1.pdf]

Instalacja podziemna 4850l z osłoną katodową.
W szafce oprócz reduktora oraz zaworu odcinającego znajduje się również licznik gazu oraz zawór elektromagnetyczny.
[attachment=10940:szfka2.pdf][attachment=10941:szfka3.pdf]
[attachment=10939:pod4.pdf][attachment=10938:pod3.pdf]


Proszę wybaczyć jakość fotografii lecz "fachowcem" od zdjęć nie jestem.
W razie wszelkich zapytań proszę o kontakt.

Jan Doliński
D-LPG
tel. 518 966 788
e-mail: j.dolinski@wp.pl

bs.pdf

pod1.pdf

pod2.pdf

pod3.pdf

pod4.pdf

szfka2.pdf

szfka3.pdf

szfka1.pdf

bs.pdf

pod1.pdf

pod2.pdf

pod3.pdf

pod4.pdf

szfka2.pdf

szfka3.pdf

szfka1.pdf

Edytowano przez D-LPG (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No sie Pan fachowiec nie popisal fotami i szeregiem wykonanych instalacji(tak jak zreszta podejrzewalem,w Polsce wielu "fachowcom" wydaje sie ze sa "Fachowcami",bez urazy dla "Fachowcow"-he he...
Pisze aby zakonczyc wlasne jak i zainteresowanych oczekiwania na kogos kompetentnego w temacie zbiornikow LPG do ogrzewania domu na wlasnosc,na moje szczescie najblizsza mi gazownia(czy raczej dystrybutor) zadeklarowali ze do konca 2013 roku mam gaz z rurki,wiec moim rozwiazaniem jest na ten okres wynajem dwoch butli 33kg polaczonych trojnikiem i w ten sposob ogrzewac.Cala taka impreza-dwa komplety butli napelnionych,w tym kaucja za jeden komplet wyniesc ma 1000zl,dodac nalezy reduktor i trojnik...oczywiscie pozniej zaleznie od zuzycia koszty napelnienia zestawu...



Nawiązując to opisywanego przez Pana rozwiązania. Osobiście nie słyszałem nigdy o takiej instalacji do celów grzewczych/mieszkaniowych. Wiem natomiast, że do wykonania wszelkich wewnętrznych instalacji gazu, wymagane jest uzyskanie pozytywnej decyzji Starostwa Powiatowego do złożonego wcześniej projektu oraz wniosku o pozwolenie budowlane.

Instalacja na gaz płynny jest rozwiązaniem dla klientów którzy szukają przede wszystkim wygodnego oraz 'czystego' źródła energii. Takie 'urządzenie', o ile można to tak nazwać wydaje mi się również mało praktyczne jeśli chodzi o tankowanie. Nie wiem jak daleko ma Pan do punktu wymiany butli.

Zastanawia mnie również jak planuje Pan rozwiązać kwestie UDT. Jeśli używa Pan urządzenia do magazynowania gazu płynnego (np. propan, propan butan) do celów grzewczych to wymagana jest rejestracja w wojewódzkim UDT gdyż jest to wówczas zbiornik ciśnieniowy.

Nie polecam podłączenia przenośnych butli do PIECA w domku. Zastanawiał się Pan co będzie jeśli np podczas tych 2 lat instalacja się rozszczelni i gaz zacznie się ulatniać???!!!

Życzę szybkiego podłączenia do gazu ziemnego. Oby to nie było tak jak z tymi stadionami i drogami. Niby miały być a dalej ich nie ma icon_smile.gif

Pozdrawiam
J.D.
D-LPG
tel. 518 966 788
e-mail: j.dolinski@wp.pl
Link do komentarza
Cytat

Nawiązując to opisywanego przez Pana rozwiązania. Osobiście nie słyszałem nigdy o takiej instalacji do celów grzewczych/mieszkaniowych. Wiem natomiast, że do wykonania wszelkich wewnętrznych instalacji gazu, wymagane jest uzyskanie pozytywnej decyzji Starostwa Powiatowego do złożonego wcześniej projektu oraz wniosku o pozwolenie budowlane.

Instalacja na gaz płynny jest rozwiązaniem dla klientów którzy szukają przede wszystkim wygodnego oraz 'czystego' źródła energii. Takie 'urządzenie', o ile można to tak nazwać wydaje mi się również mało praktyczne jeśli chodzi o tankowanie. Nie wiem jak daleko ma Pan do punktu wymiany butli.

Zastanawia mnie również jak planuje Pan rozwiązać kwestie UDT. Jeśli używa Pan urządzenia do magazynowania gazu płynnego (np. propan, propan butan) do celów grzewczych to wymagana jest rejestracja w wojewódzkim UDT gdyż jest to wówczas zbiornik ciśnieniowy.

Nie polecam podłączenia przenośnych butli do PIECA w domku. Zastanawiał się Pan co będzie jeśli np podczas tych 2 lat instalacja się rozszczelni i gaz zacznie się ulatniać???!!!

Życzę szybkiego podłączenia do gazu ziemnego. Oby to nie było tak jak z tymi stadionami i drogami. Niby miały być a dalej ich nie ma icon_smile.gif

Pozdrawiam
J.D.
D-LPG
tel. 518 966 788
e-mail: j.dolinski@wp.pl



Jesli Pan "Fachowiec"nie widzial takiego rozwiazania to znaczy ze malo jeszcze widzial(ja juz kilka domow ogladalem z takim wlasnie rozwiazaniem),UDT?-przeciez napisalem ze bede te butle wynajmowal(kaucja) wiec odpowiedzialnosc jakby spada na kogos innego...instalacja rozszczelni?-a co bedzie jak Panska instalacja sie rozszczelni?swoja droga dziekuje bardzo za i tak spoznione zdjecia,bycmoze gdybym je dostal kiedy szukalem bylbym do dzis panskim zadowolonym klientem a tak-slabe dzialania DO klienta i wynik slabszy(przynajmniej o jednego mniej).pozdrawiam i niech Pan pamieta,ze w terazniejszych czasach ponad polowa klienteli siedzi w sieci i to jest droga do nich...

Ps.zanim zacznie mi Pan cos zarzucac,sam jestem tylko prostym handlowcem,fakt rynek zachodnioeuropejski ale przeciez i Polska jest w Europie,wiec mialem prawo myslec ze podobnie "lowi"sie klientele.

A propos stadionow itp.sam Pan przytacza wlasny przyklad niby tyle instalacji,relacje mialy byc ,a tak dlugo kazal Pan nam czekac na nie ze az klient Panu sprzed nosa zwial...
Link do komentarza
Cytat

Jesli Pan "Fachowiec"nie widzial takiego rozwiazania to znaczy ze malo jeszcze widzial(ja juz kilka domow ogladalem z takim wlasnie rozwiazaniem),UDT?-przeciez napisalem ze bede te butle wynajmowal(kaucja) wiec odpowiedzialnosc jakby spada na kogos innego...instalacja rozszczelni?-a co bedzie jak Panska instalacja sie rozszczelni?swoja droga dziekuje bardzo za i tak spoznione zdjecia,bycmoze gdybym je dostal kiedy szukalem bylbym do dzis panskim zadowolonym klientem a tak-slabe dzialania DO klienta i wynik slabszy(przynajmniej o jednego mniej).pozdrawiam i niech Pan pamieta,ze w terazniejszych czasach ponad polowa klienteli siedzi w sieci i to jest droga do nich...

Ps.zanim zacznie mi Pan cos zarzucac,sam jestem tylko prostym handlowcem,fakt rynek zachodnioeuropejski ale przeciez i Polska jest w Europie,wiec mialem prawo myslec ze podobnie "lowi"sie klientele.

A propos stadionow itp.sam Pan przytacza wlasny przyklad niby tyle instalacji,relacje mialy byc ,a tak dlugo kazal Pan nam czekac na nie ze az klient Panu sprzed nosa zwial...



Nie jedno forum jest w internecie. Prosze poszukać lepiej.
Wracając do wynajmu:
Jeśli wynajmie Pan samochód i spowoduje wypadek to tez odpowiedzialność spada na firmę wynajmująca?
Wszystkim rzeczom które są wynajmowane towarzyszy umowa, która radzę dobrze przeczytać. Wszelkie prace związane z inst jakiegokolwiek gazu, wykonywane bez uzgodnień ze Starostwem Powiatowym sa samowolą budowlana, grozi to kara nawet pozbawienia wolności. Chętnie zobaczę projekt omawianej instalacji. Człowiek całe życie sie uczy. Jeśli moja instalacja sie rozsczelni, to zamontowane jest zabezpieczenie elektromagnetyczne, dodatkowo zawsze proponuje detektor gazu swoim klientom oraz odpowiednia wentylacje.
Pozdrawiam
J.D.
Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Chyba się wszyscy pogubiliscie.
Pytanie było o rzetelnego wykonawcę /instalatora/ zbiornika LPG na własność, a doszło do niepotrzebnej 'wymiany poglądów' nie na temat.
Opisze swoje doświadczenia.
11 lat temu podpisałam umowę z jednym z koncernów /nie wymienię nazwy, nie chcac być posadzana o antyreklamę, chociaz myślę, że u wszystkich jest podobnie/.
Projekt gratis, zbiornik gratis, pierwsze tankowanie 1 zł/l brutto. Opłata dzierżawna 145 zł/kw. Kolejne tankowanie już znacznie droższe. Na przestrzeni 10 lat cena dochodzi do 2,80 zł/l NETTO /wiosną tego roku/. Jeszcze 3 lata temu nie zakładali plomb na zawory, więc co drugie tankowanie u niezależnych dostawców gazu. Różnica w cenie dochodziła 1,5 zł na 1 l. Nie trudno policzyć ile taniej przy zatankowaniu 2 000 l. 3 lata temu pojawiają się plomby na zaworach, koniec sielanki i oczekiwanie na koniec umowy. Umowa skonstruowana w cyklach 5 letnich - nie pamietałaś 3 miesiace przed upływem 5 lat o wypowiedzeniu to przedłużamy automatycznie na następne bez możliwosci wypowiedzenia /kary za niewypełnienie minimalnych ilosci kupownych litrów/. Tym razem pamiętałam o kończącej sie umowie. Najpierw szukanie dostawcy zbiornika, dogadanie się co do kosztów i wypowiedzenie umowy z koncernem.
Jest koniec marca, jeszcze zimno. Najlepiej byłoby, aby nie było przerwy w dostawie ciepła /małe dzieci/. Trzeba jednego dnia zdemontować zbiornik koncernu i tego samego dnia przepiąć nowy zbiornik, wypompować resztki gazu koncernu i przepompować do nowego oraz uzupełnić do pełna.
Zaczynają o 8 rano kończą o 18. Bez dżwigu bo w między czasie powstał dom na działce obok i nie było dostępy do zbiornika. Wszystko zrobili ręcznie tocząc oba zbiorniki na doczepionych kółkach /dwóch chłopa/ ponad 50m.
A teraz koszty.
Projekt /niestety po zmianie zbiornika potrzebny jest nowy, poprzedni jest własnością koncernu, zbiornik, wykonanie podłączeń zamkneło sie kwotą prawie 8 000 zł. Postument zbiornika i instalacja całe szczeście były moja własnością co trochę obniżyło koszty. Wszystko, łacznie z UDT załatwili sami.
Finał: tankowanie 1 800 litrów w ostatnich dniach marca br = 1,85 BRUTTO. Koniec z dogrzewaniem domu kominkiem. Drewno kosztuje więcej 190 zł/m3 + brud w domu.
Czas zwrotu inwestycji w porównaniu z koncernem góra 2 lata. Zużywam ok. 3 -3 500 l/r.
Rozpisałam się, ale ludzie weźcie długopis i kalkulator do ręki. Popytajcie sąsiadów ile płacą w firmach na A..., B..., G..., za litr, kg czy m3 i policzcie. tabele przelicznikowe są w internecie.
A teraz odpowiedź 'rijswijker, zaczynającemu temat.
Też się zastanawiałam nad firma z polecenia. Pomyslałam jednak -płacę to wymagam. Podpisałam umowę z okresleniem warunków. Fakt - nie zgodzili sie na 1 dzien w umowie, ale na 2 dni i owszem. Zrobili to w 1 dzień i chwała chłopakom. Poza zaliczką resztę zapłaciłam po wykonaniu umowy. I to by było na tyle.

Link do komentarza

A teraz odpowiedź 'rijswijker, zaczynającemu temat.
Też się zastanawiałam nad firma z polecenia. Pomyslałam jednak -płacę to wymagam. Podpisałam umowę z okresleniem warunków. Fakt - nie zgodzili sie na 1 dzien w umowie, ale na 2 dni i owszem. Zrobili to w 1 dzień i chwała chłopakom. Poza zaliczką resztę zapłaciłam po wykonaniu umowy. I to by było na tyle.
[/quote]

Dzieki bardzo za pamiec o mnie,ja juz na szczescie nie musze korzystac z takiego rozwiazania wiec mi juz nie pomozesz w podjeciu decyzji.

Swoja droga bardzo dramatyczna,ciekawa,przejmujaca,pelna akcji opowiesc,ja sie na nia jednak nie nabieram bo mam ogrzewanie inne z ktorego jestem zadowolony.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam Wszystkich Forumowiczów!

W instalacjach zbiornikowych firma etaGaz specjalizuje się od dawna. Posiadanie własnego zbiornika na LPG ma znacznie więcej zalet niż wad. Warunek jest jeden: * planujemy taką inwestycję na co najmniej 3-5 lat.
Koszty związane z zakupem zbiornika na własność i wykonaniem całej instalacji zwracają się średnio po 3 sezonach grzewczych.

Firmy, które mają własne zbiorniki i wydzierżawiają je klientom zarabiają w 100% na dostawach gazu do tych zbiorników mając prawie dwukrotnie wyższą cenę gazu od tej rynkowej a koszty instalacji biorą na siebie.
Do tego nakładają na klienta opłatę związaną z dzierżawieniem zbiornika, która raz zależy od ilości zużywanego gazu, dwa jest znacznie wyższa od kosztu przeglądu UDT (około 150 zł/rok), który mając własny zbiornik musimy wykonać.

Jeśli ktoś z Forumowiczów zastanawia się nad rozwiązaniem ogrzewania domu z wykorzystaniem własnego zbiornika LPG zapraszam do kontaktu mailowego info@etagas.pl.

Pozdrawiam
etaGaz Edytowano przez etaGas (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
WITAM,
CHCĘ ZAKUPIĆ ZBIORNIK 2700L LPG NA WŁASNOŚĆ, ŻEBY UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD JEDNEGO DOSTAWCY I CEN NARZUCANYCH PRZEZ NIEGO.
JAKIE SĄ WASZE DOŚWIADCZENIA? RÓŻNICA W CENIE OD INDYWIDUALNYCH DOSTAWCÓW JEST NA TYLE DUŻA, ŻE ZAKUP SIĘ ZWRÓCI W DŁUŻSZYM OKRESIE CZASU?
POZDRAWIAM
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

WITAM,
CHCĘ ZAKUPIĆ ZBIORNIK 2700L LPG NA WŁASNOŚĆ, ŻEBY UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD JEDNEGO DOSTAWCY I CEN NARZUCANYCH PRZEZ NIEGO.
JAKIE SĄ WASZE DOŚWIADCZENIA? RÓŻNICA W CENIE OD INDYWIDUALNYCH DOSTAWCÓW JEST NA TYLE DUŻA, ŻE ZAKUP SIĘ ZWRÓCI W DŁUŻSZYM OKRESIE CZASU?
POZDRAWIAM




Witam wszystkich
Zakup zbiornika na własność ma jak wszystko swoje "+" i "-" i trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

-kiedy jest planowane wykonanie sieci gazu ziemnego (czy są takie plany) przecież każdy liczy że w końcu zostanie doprowadzony gaz ziemny warto się dowiedzieć czy gazownia ma taką inwestycję w najbliższe latach w swoich planach-[polecam osobistą wizytę w gazowni]
1] jeśli okres jest dłuższy niż 3 lata to już opłaca się mam kupić zbiornik na własność. początkowe koszty (kupienie zbiornika, projekt, montaż) już nam się zwrócą
-koszty UDT wynoszą 157,50 zł w tym roku[ link http://www.udt.gov.pl/HTML/files/file/D20111736%5B1%5D.pdf ](pierwsze przegląd zleca firma która montuje zbiornik (kolejne co 2 lata rewizje zewnętrzne i co 10 lat rewizje wewnętrzne i próbę ciśnienia (zbiornik podziemny co 5 lat rewizja wewn. ale gdy zastosujemy anody antykorozyjne wydłużone zostaje do 10 lat-trzeba zwrócić na to uwagę) więc nie ma tragedii i wystarczy zgłosić się do biura UDT

plusy własnego zbiornika na własność:
1. najważniejsze ceny gazu (przeważnie są tańsze o ponad 1zł)
2. uniezależnienie od jednego dostawcy, który mam dyktuje cenę (sami wybieramy dostawcę z najlepszą ofertą) .A firm oferujących gaz jest naprawdę sporo.

wady:
1. jeśli są plany budowy sieci gazu ziemnego za rok, dwa to lepszy jest zbiornik w dzierżawie, płacimy wyższe co prawda ceny za gaz (i opłatę za dzierżawę zbiornika) ale gdy już podłącza nam gaz ziemny firma zabiera zbiornik i nie martwimy się co zrobić ze zbiornikiem na działce. Również wykonanie całej instalacji jest rabatowane
2. dużo firm oferuję rozliczanie miesięczne za zużyty gaz a rachunek otrzymujemy co miesiąc pocztowo lub na maila
3.w przypadku zbiornika na własność płacimy za całą ilość zatankowanego gazu z reguły min. 1000 litrów

Jest jeszcze sporo innych aspektów

JEŚLI JESTEŚCIE PAŃSTWO ZAINTERESOWANI WŁASNYM ZBIORNIKIEM LUB DZIERŻAWĄ A MOŻE NURTUJĄ PAŃSTWA INNE PYTANIA W TEMATYCE GAZU PŁYNNEGO PROSIMY O KONTAKT MAILOWY danseb@interia.eu
TEL. 506181283
RAZEM ROZWIĄŻEMY PROBLEMY I DORADZIMY NAJLEPSZĄ DLA PAŃSTWA WARIANT, PRZEDSTAWIMY OFERTĘ.
Link do komentarza
Cytat

wady:
1. jeśli są plany budowy sieci gazu ziemnego za rok, dwa to lepszy jest zbiornik w dzierżawie, płacimy wyższe co prawda ceny za gaz (i opłatę za dzierżawę zbiornika) ale gdy już podłącza nam gaz ziemny firma zabiera zbiornik i nie martwimy się co zrobić ze zbiornikiem na działce. Również wykonanie całej instalacji jest rabatowane.
2. dużo firm oferuję rozliczanie miesięczne za zużyty gaz a rachunek otrzymujemy co miesiąc pocztowo lub na maila
3.w przypadku zbiornika na własność płacimy za całą ilość zatankowanego gazu z reguły min. 1000 litrów



No nie do końca się z Panem w tych punktach zgadzam.

pkt 1.
Jak napisałem kilka postów wyżej zakup zbiornika na własność to decyzja na co najmniej 3 lata-wtedy są realne szanse na zwrot kosztów poniesionych na inwestycję dzięki zakupowi dużo tańszego gazu.
Jeśli wydzierżawimy zbiorniki to podpiszemy kontrakt - na ile? na średnio 15000 litrów! - podzielmy to przez 2500 bo średni dom tyle zużyje przy założeniu że mamy 2+1 rodzinę i będziemy korzystać "rozsądnie" z LPG. - ile lat? Łatwo policzyć.
Jeśli zerwiemy kontrakt wcześniej zapłacimy karę - jaką? Taką jaka jest wpisana w kontrakcie - średnio 3,5 tyś netto. Do tego dojdzie koszt demontażu instalacji i co dość ważne odessania gazu - nie wolno transportować zbiorników napełnionych. Koszt demontażu - około 1tyś, koszt odessania - 800-2000 w zależności ile cysterna ma do przejechania km.
Jeśli mamy zbiornik własny - zawsze możemy go odsprzedać - jest na to popyt i odzyskać część zainwestowanych pieniędzy.
2. rozliczanie telemetryczne - to tak na prawdę kolejna smycz na klienta.
a. klient nie zatankuje zbiornika u konkurencji - bo zapłaci 2x. Raz za gaz kupiony w innej firmie, dwa za ten sam gaz - po wskazaniu z licznika - firmie, z którą ma kontrakt. (Telemetria rozliczna jest w/g wskazań gazomierza a nie za wlany gaz do zbiornika)
b. cena za gaz w telemetrii jest określana co tydzień (czasem co miesiąc, w zależności od kontraktu). Każdy wie że w sezonie zimowym cena jest najwyższa bo wtedy jest zapotrzebowanie. W lecie jest bardzo dużo promocji i można kupić bardzo dobry gaz za połowę ceny zimowej.
Zaleta to miesięczny rachunek a nie za całość i brak kosztów odessania za zerwanie kontraktu - gaz w zbiorniku jest dostawcy a nie klienta i to dostawca ustala dostawy (kiedy mu pasuje) a nie klient.
pkt3.
Do własnego zbiornika gaz kupujemy latem kiedy cena jest najniższa i przeważnie kupujemy max zbiornik, bo 1000l nie wystarczy na sezon. Zresztą nie spotkałem się przy własnym zbiorniku z jakimś limitem dostawy. Taki limit o jakim Pan pisze jest przy zbiorniku dzierżawiony.

Serdecznie pozdrawiam
etaGaz.pl

Link do komentarza
Witam

Widzi Pan z "etaGaz" też nie mogę się z tym do końca zgodzić:

1. Zerwanie umowy przed wykorzystaniem limitu gazu obliguje użytkownika dzierżawionej instalacji do zwrotu nie nazwał bym tego "karą" lecz części rabatu który jest naliczony w trakcie podpisywania umowy z dostawcą. Z reguły należy oddać proporcjonalnie do zużytego gazu [przykład: Firma "A" z którą podpisaliśmy umowę na dzierżawę zbiornika i dostawę gazu chce abyśmy w okresie trwania umowy wykorzystali np. 10 000 litrów i w momencie podpisania umowy udziela nam 3 tyś zł rabatu na wykonanie całej instalacji zbiornikowej. Z rożnych przyczyn chcemy rozwiązać umowę ale nasze zużycie wynosi tylko 5000 litrów więc firma na pewno upomni się proporcjonalnie o 50% rabatu czyli 1500 zł. Jeśli chcemy możemy zapłacić całość bez rabatu za całą instalację i wtedy firma nie upomni się o żadne pieniądze [takie rozwiązanie może zaoferować nasza firma partnerska]. Ale czy to się opłaca płacić za całą instalację bez rabatu jeśli chcemy zbiornik w dzierżawie? przecież podejmując tak ważną decyzję jak wybór sposobu ogrzewania, który generuje mam największe koszty utrzymania domu decyzja taka jest długoletnia. Faktycznie koszt demontażu ponosi klient ale nie takie duże jak wylicza Pan z etaGaz. Jeśli chcecie Państwo uzyskać dokładne informacje na temat kosztów zbiorników dzierżawionych ceny montażu, demontażu itp. prosimy o kontakt [mail:danseb@interia.eu ]

2. jeśli chodzi o telemetrię to się zgadzam jest to uwiązanie do dostawcy z którym mamy podpisaną umowę dzierżawy zbiornika, gdyż płacimy za faktyczne zużycie gazu, które rejestrowane jest przez gazomierz zainstalowany w szafce gazowej. Ale niestety umowa nas obliguje do zaopatrywania się u dzierżawcy zbiornika. Ale większość firm od których dzierżawimy zbiornik a która nie posiada rozliczania np. telemetrycznego(rachunki za zużyty co miesiąc gaz) stosuje plomby zabezpieczające przed tankowaniem z "obcych źródeł"

3.cena za gaz u klientów z telemetrią jest ustalana raz na rok (tzn. z reguły w sierpniu jest ustalana cena za 1m3 gazu na cały następny rok) [oferta naszej firmy partnerskiej]

4. to się zgadza że cena gazu jest najniższa latem (ale mało sobie ludzi zdaje sprawę, że wraz ze wzrostem temperatury faza płynna zwiększa znacznie swoją objętość właściwą (16-krotnie w porównaniu z wodą)[przykład: temperatura 0 oC =1,85 l/kg ; a temperatura 25 oC= 2,02 l/kg -widać różnicę bez komentarza

5. zgadza się 1000 l z reguły nie wystarczy na sezon, ale jak Pan ma kaprys i zażyczy sobie zatankować do swojego zbiornik 100 l gazu to ciekaw czy Panu za dojazd autocysterną nie policzą. Ja osobiście się spotkałem że minimalna dostawa to 1000 l a z reguły napełnia się cały i ma się spokój.



pozdrawiam


JEŚLI JESTEŚCIE PAŃSTWO ZAINTERESOWANI WŁASNYM ZBIORNIKIEM LUB DZIERŻAWĄ A MOŻE NURTUJĄ PAŃSTWA INNE PYTANIA W TEMATYCE GAZU PŁYNNEGO PROSIMY O KONTAKT MAILOWY danseb@interia.eu [w mailu proszę podać podstawowe dane i powiat w celu przygotowania oferty]
TEL. 506181283
RAZEM ROZWIĄŻEMY PROBLEMY I DORADZIMY NAJLEPSZĄ DLA PAŃSTWA WARIANT, PRZEDSTAWIMY OFERTĘ.




Link do komentarza
Cytat

Witam

Widzi Pan z "etaGaz" też nie mogę się z tym do końca zgodzić:

1. Zerwanie umowy przed wykorzystaniem limitu gazu obliguje użytkownika dzierżawionej instalacji do zwrotu nie nazwał bym tego "karą" lecz części rabatu który jest naliczony w trakcie podpisywania umowy z dostawcą. Z reguły należy oddać proporcjonalnie do zużytego gazu...



tak ma Pan racjęicon_smile.gif, proszę tylko pamiętać ile oddaliśmy dzierżawcy w gazie.

Cytat

Faktycznie koszt demontażu ponosi klient ale nie takie duże jak wylicza Pan z etaGaz.



no i tu mamy różne informacje - zależne od tak zwanego partnera:)
moje są bardzo zbliżone do tych, które podałem.

Cytat

3.cena za gaz u klientów z telemetrią jest ustalana raz na rok (tzn. z reguły w sierpniu jest ustalana cena za 1m3 gazu na cały następny rok) [oferta naszej firmy partnerskiej]



No przykro mi, ale nie do końca ma Pan rację. U jednych takie rozwiązanie nazywa się Comfort - i tu jest określana cena z góry na przyszły rok, w/g szacunkowego zużycia gazu za poprzedni (jeśli klient współpracuje co najmniej rok), lub z klucza segmentu do którego klient należy. Działa to na zasadzie przedpłaty dokonywanej przez 11 miesięcy, miesiąc 12 jest rozliczeniowy - dopłacamy różnice lub zostaje nam zwrócona nadpłata. Ma to swoje zalety - stała cena, wady - jeśli nasze zużycie zostało źle oszacowane to sporo nadpłacimy (choć można podczas podpisania stosownego aneksu prosić o przeliczenie "raty miesięcznej"), nie ma możliwości obniżenia stałej ceny w przypadku jej spadku na rynku.

U tego samego dzierżawcy jest dostępna również opcja zwykła - cena ustalana w każdy pierwszy poniedziałek na dany miesiąc.

Cytat

4. to się zgadza że cena gazu jest najniższa latem (ale mało sobie ludzi zdaje sprawę, że wraz ze wzrostem temperatury faza płynna zwiększa znacznie swoją objętość właściwą (16-krotnie w porównaniu z wodą)[przykład: temperatura 0 oC =1,85 l/kg ; a temperatura 25 oC= 2,02 l/kg -widać różnicę bez komentarza



no nie tak bez komentarza bo różnica wynosi zaledwie 9%, zaś cena może wahać się nawet o 40%.
przy 1200kg - 9% to raptem 230 litrów przy założonym przeliczniku 0,52 dla propanu.
Tak więc różnica wynikająca z tankowania latem a zimą vs litry - znikoma, vs - cena - olbrzymia.

Cytat

5. zgadza się 1000 l z reguły nie wystarczy na sezon, ale jak Pan ma kaprys i zażyczy sobie zatankować do swojego zbiornik 100 l gazu to ciekaw czy Panu za dojazd autocysterną nie policzą. Ja osobiście się spotkałem że minimalna dostawa to 1000 l a z reguły napełnia się cały i ma się spokój.



no i tu znowu powracamy do firm współpracujących. Jeśli klient jest "po drodze" nie ma problemu z minimalną ilością dostawy, ale fakt nikt nie tankuje 100l, choć spotkałem się z zamówieniami na poziomie 500l. Ja osobiście nie widziałem umowy dostaw do własnego zbiornika z klauzulą minimalnego zmówienia - ale pewnie takie istnieją.


Serdecznie pozdrawiam
etagaz.pl Edytowano przez etaGas (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

witam! a czy ktoś z Was korzystał już z usług dostawcy amerigas (chodzi mi o tą firmę https://budujemydom.pl/shellgas)?



o co dokładnie Pani pyta?
O ofertę?
O jakoś gazu?

Dostawy?

To jest firma, która dzierżawi zbiorniki i dostarcza "swój" gaz. Mają kilka opcji kontraktu. Każda z limitem chyba 15000 litrów gazu. Można instalację kupić za rozsądne pieniądze. Gaz dobry, dostawy w miarę terminowe. Cena kosmos.

Jeśli potrzebuje Pani dokładniejsze informację służę pomocą.

Pozdrawiam
etaGaz.pl
Link do komentarza
Cytat

o co dokładnie Pani pyta?
O ofertę?
O jakoś gazu?

Dostawy?

To jest firma, która dzierżawi zbiorniki i dostarcza "swój" gaz. Mają kilka opcji kontraktu. Każda z limitem chyba 15000 litrów gazu. Można instalację kupić za rozsądne pieniądze. Gaz dobry, dostawy w miarę terminowe. Cena kosmos.

Jeśli potrzebuje Pani dokładniejsze informację służę pomocą.

Pozdrawiam
etaGaz.pl


witam i dziękuję za odpowiedź! chodzi mi o jakość współpracy, terminowość, możliwość negocjacji cen itp.
Link do komentarza
Cytat

witam i dziękuję za odpowiedź! chodzi mi o jakość współpracy, terminowość, możliwość negocjacji cen itp.


- jakość współpracy - co to znaczy?
- terminowość - w szczycie sezonu do 14 dni roboczych,
- negocjacje cen - 1 rok współpracy bardzo dobra jak wszędzie - później bardzo małe rabaty.

Pozdrawiam
etaGaz.pl Edytowano przez etaGas (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,

Cytat

Ogrzewanie gazem jest tańsze !



Proszę o info na jakiej podstawie takie wnioski?

Moja firma specjalizuje się w instalacjach LPG, i to co pisze jest delikatnie mówiąc mało marketingowe, ale w/g mnie jeśli bierzemy pod uwagę same koszty to ogrzewanie LPG jest droższe.
Nie dysponuję co prawda dokładnymi danymi kosztu ogrzania domu ekogroszkiem, ale kupno zbiornika, montaż instalacji LPG, i samego "ciepła" jest dość drogie.
Cena propanu to średnio 2 zł/PLN za litr. Średnie zużycie w skali roku to 2500l. Oczywiście są Klienci, którzy zużywają 1000l ale są i tacy którym zbiornik 4850 nie wystarczy.

Ogrzewanie gazem płynnym ma szereg zalet: jak choćby wygoda, ekologia, bezpieczeństwo, "czystość" itd. ale w/g mnie tańsze od ekogroszka nie jest.

Pozdrawiam
etaGaz.pl
Link do komentarza
Cytat

Witam,zastanawiam sie nad zakupem zbiornika na gaz LPG na wlasnosc do ogrzewania mojego domu,troche juz poszperalem tu i tam ale nigdzie nie moge znalezc opinii zadowolonych klientow tego czy innego dostawcy.Jeden najbardziej znany z forow budowlanych od niepamietnych czasow podkresla niezmieniona ilosc wykonanych instalacji,przytaczajac jako przyklad ciagle te same fotki z montazy.Szukam klientow sprzedawcow zbiornikow LPG ktorzy moga mi pokazac ich zbiorniki tu na fotkach,moze fotki z calego procesu montazu...itp.Moze jestem zbyt przewrazliwiony ale wydatek 10.000zl(takie oferty otrzymalem) musi byc bardzo dobrze przemyslany,pozbawiony obaw i strachu.W koncu to ogromne pieniadze.Dzieki za wszelkie informacje.



Witam reprezentuje firmę axan. sprzedajemy zbiorniki na własność proszę o kontakt k_klewek@o2.pl
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam nie na temat ale jak wygladaja koszta ogrzewania gazem domu w porownaniu do pieca na ekogroszek...jestem na etapie wyboro pieca i mam dylematy zwiazane z tym wyborem:( [moda prosze o przeniesnienie posta w odpowiednie miejsce jesli nie na temat]



Witam,

Z kosztami ogrzewania gazem nie ma tragedii pod warunkiem ,że kupisz zbiornik na własność i jesteś niezależny jeśli chodzi o dostawce gazu (czytaj kupujesz gaz w normalnej cenie). Przy 150 m. używam rocznie 3000l. propanu na ogrzewanie domu i podgrzanie ciepłej wody, ekogroszku pewno spaliłbym 4 może 5 ton, może i by wyszło trochę taniej, ale uważam ,że mój czas to też pieniądz (poza tym brud w kotłowni, składowanie węgla, czyszczenie pieca, palenie żeby w lecie podgrzać wodę - nie dziękuję). Jeśli chodzi o firmy gdzie możesz kupić zbiornik i zmontować instalację jest ich masa (wystarczy przejrzeć to forum). Ja osobiście mogę polecić CHEM-GAZ z Płocka , zrobili projekty, zamontowali nowy zbiornik ,wykonali instalację, handlowiec który mnie obsługiwał pomógł z formalnościami (zapewniam, że z UDT nie miałem najmniejszych problemów - roczna opłata dozorowa dla nich to 132 zł). Ważne też ,że sprzedają dobrej jakości gaz propan w bardzo dobrej cenie (to już niewiele firm które sprzedają zbiorniki oferuje) w lecie zeszłego roku zatankowałem po 1,4 netto+ 23% VAT. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz , pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Też mi się wydaje, że z ogrzewaniem gazem nie ma tragedii, zbiorniki teraz dostawcy oferują w dzierżawę bez opłat stałych, płaci się jedynie za gaz, tak ma np. Amerigas. czyli zawsze jakiś koszt odchodzi. oszczędzić można także na wykonaniu instalacji.



W kosztach ogrzewania propanem, w perspektywie kilku - kilkunastu lat /a na tyle budujemy system grzewczy/, koszt instalacji ma małe znaczenie. Istotna jest cena paliwa.
Nie jest trudno udowodnić, że instalacja we własny zbiornik zwraca się po 2 - 3 latach. Wynika to z różnicy w cenie propanu na wolnym rynku, a ceną oferowaną przez koncerny swoim dzierżawcom.
W skrajnych przypadkach ta różnica dochodzi do 2 zł za litr. Standardem jest 1,5 zł.
Przy zużyciu np. 3 000 litrów propanu daje to 4 500 zł rocznie. Po 2 - 3 latach koszt inwestycji w zbiornik się zwraca i jesteśmy już tylko "do przodu".

I nie pomogą tu promocje pt. "Instalacja za 1 zł", chociaż jest to świetny chwyt marketingowy.
Aż dziw bierze, że nikt nie wpadł na pomysł: wybuduję ci kotłownię na węgiel za 1 zł, pod warunkiem zakupu węgla u mnie. Limit zużycia ustalamy na 5 ton rocznie i umowę podpisujemy na 10 lat. Magazynek węgla plombujemy. Cenę węgla ustalamy na 1 500 zł/tona z możliwością zmiany /podwyżki/ raz do roku. W razie nie wykorzystania w pełni limitu rocznego wpłacasz 1 000 zł kary, a umowa automatycznie zostaje przedłużona o rok.Wypowiedzenie umowy przed czasem skutkuje karą w wysokości 5 000 zł i demontażem kotłowni.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
JEŚLI JESTEŚCIE PAŃSTWO ZAINTERESOWANI WŁASNYM ZBIORNIKIEM LUB DZIERŻAWĄ A MOŻE NURTUJĄ PAŃSTWA INNE PYTANIA W TEMATYCE GAZU PŁYNNEGO PROSIMY O KONTAKT. TO NIC NIE KOSZTUJE A ZAOSZCZĘDZI PAŃSTWA CZAS
biuro@danseb.pl [w mailu proszę podać podstawowe dane i powiat w celu przygotowania oferty]
TEL. 506181283
www.danseb.pl
RAZEM ROZWIĄŻEMY PROBLEMY I DORADZIMY NAJLEPSZĄ DLA PAŃSTWA WARIANT, PRZEDSTAWIMY OFERTĘ

Nasza firma świadczy swoje usługi dla wszystkich ceniących wygodę i profesjonalizm. Współpracujemy tylko z najlepszymi i sprawdzonymi partnerami. Dzięki temu mamy pewność iż Państwo jako nasi klienci otrzymacie sprawdzone, cenione i bezpieczne rozwiązania, które zaowocują dalszą współpracą z naszą firmą.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Aktualna cena propanu w woj. mazowieckim i łódzkim:

1 litr = 1,75 zł brutto

Dzierżawcy zbiorników w koncernie powinni ją porównać ze swoją ceną zakupu.

Dla korzystających z telemetrii i rozliczających się w m3:
1m3 propanu = 3,87 litra, co daje cenę

1m3 = 6,77 zł brutto

Przy tej cenie propanu ogrzewanie bezpośrednio prądem jest nieopłacalne i to niezależnie od taryfy oraz porównywalne z ceną płaconą za grzanie gazem z 'rurki".
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
No ja też myślałem, że to wszystko jest takie proste i tanie jak tu piszecie. I niestety nie do końca takie jest. Zaczynam wchodzić w temat głębiej i ciągle „pod górkę”
Zbiornik znalazłem tanio, jestem na etapie opiniowania dokumentacji, przez UDT, żeby nie było potem problemów. Jak słyszałem ile jest przy tym załatwiania i pilnowania, no i dodatkowych kosztów, to mi się powoli odechciewa…
U tych co dzierżawią przynajmniej jest tak, że prawie wszystko załatwiają sami. Szlag mnie trafia jak w urzędach odsyłają mnie od okienka do okienka, a nie daj boze jak się jakiegoś papierka nie przyniesie, wtedy kolejna wyprawa do urzędu i nerwy… Czy w tej Polsce wszystko musi być skomplikowane?
Link do komentarza
Cytat

Małe FAQ ze strony jednego z dostawców takich właśnie rozwiązań:
"
Bezpieczeństwo użytkowania zbiorników paliwowych gazu płynnego jest gwarantowane warunkami Urzędu Dozoru Technicznego, które na producenta i właściciela zbiornika nakładają wysokie wymagania związane z produkcją i eksploatacją.

Dla przybliżenia tej problematyki Klientom BAŁTYKGAZ przytaczamy zakres wymagań UDT związanych z pierwszym odbiorem i eksploatacją zbiornika LPG o poj. do 10 m3 (wg warunków technicznych UDT).

1. Badania zbiorników LPG prowadzone przez UDT u wytwórcy zbiornika

Na etapie budowy zbiornika czynności dozoru technicznego polegają na zatwierdzaniu dokumentacji zbiornika oraz prowadzeniu badań budowy i prób w szczególności: próby wytrzymałości (hydrauliczna wodna), próby szczelności (pneumatyczna) oraz dodatkowe badania jak np.: stan powłoki antykorozyjnej dla zbiorników podziemnych. Wszystkie te badania i próby są przeprowadzone przez inspektorów UDT u producenta zbiornika.
Każdy zbiornik zakupiony przez BAŁTYKGAZ posiada dokumentację producenta tzw. Paszport, w której znajdują się m. innymi stosowne protokoły w. w. badań i prób.

2. Pierwszy odbiór zbiornika w miejscu jego eksploatacji

Badania przeprowadza inspektor UDT z udziałem pracowników BAŁTYKGAZ.
Podstawowy zakres prac rewizji zewnętrznej: sprawdzenie stanu technicznego zbiornika, sprawdzenie stanu zaworów bezpieczeństwa z kontrolą ciśnienia otwarcia zaworu, kontrola zgodności zamontowania zbiornika z projektem budowlanym, sprawdzenie poprawności wskazań pozimowskazu pływakowego fazy ciekłej gazu, sprawdzenie działania sygnalizacji poziomu 85% napełnienia, stanu powłoki antykorozyjnej i koloru zbiornika.
Po uzyskaniu pomyślnego wyniku w. w. badań i prób oraz sprawdzeniu dokumentacji producenta inspektor UDT wydaje decyzję urzędową zezwalającą na eksploatację zbiornika. Decyzja oraz inne dokumenty zbiornika są gromadzone w tzw. Książce Rewizji zbiornika.
UDT wymaga przechowywania Książki Rewizji zbiornika na miejscu jego eksploatacji. Książka Rewizji jest podstawowym dokumentem rejestrowym i eksploatacyjnym zbiornika; drugi egzemplarz książki jest gromadzony w archiwach Oddziałów Terenowych UDT.

3. Eksploatacja zbiornika

Eksploatacja zbiornika na gaz płynny wymaga stałych czynności dozorowych, których częstotliwość jest określana przepisami UDT.
Dla zbiorników na gaz płynny firmy BAŁTYKGAZ stosowane są następujące czynności dozoru podczas ich eksploatacji:

3.1

Kontrola działania zaworów bezpieczeństwa 1 raz na 5 lat. Pracownicy BAŁTYKGAZ sporządzają tzw. poświadczenia kontroli zaworów bezpieczeństwa, które powinny być dołączone do dokumentacji dozorowej tzw. Książki Rewizji zbiornika. Kontrolę ciśnienia otwarcia zaworów bezpieczeństwa wykonuje pracownik BAŁTYKGAZ w obecności inspektora UDT.

3.2

Rewizja zewnętrzna podczas pracy zbiornika - co 2 lata. Rewizja zewnętrzna (wg warunków technicznych UDT) polega na sprawdzeniu stanu technicznego zbiornika, sprawdzeniu stanu zaworów bezpieczeństwa, sprawdzeniu stanu powłoki antykorozyjnej i koloru zbiornika oraz sprawdzeniu kompletności wpisów i poświadczeń składanych do Książki Rewizji zbiornika. Dodatkowo mogą być wykonane inne czynności wg uznania inspektora UDT. Rewizję zewnętrzną przeprowadza inspektor UDT w obecności pracownika BAŁTYKGAZ lub w obecności Klienta upoważnionego przez BAŁTYKGAZ.

3.3

Rewizja wewnętrzna co 5 lat dla zbiorników podziemnych i co 10 lat dla zbiorników naziemnych. Rewizja wewnętrzna polega na wizualnej ocenie stanu technicznego ścianek zbiornika, połączeń spawanych na styku płaszcza z dennicami, połączeń spawanych przy króćcach i w innych miejscach, ocenie stanu technicznego wzmocnień oraz wyposażenia zbiornika (poziomowskaz i inne). Dodatkowo warunki techniczne UDT dla zbiorników podziemnych LPG wymagają wykonania pomiarów grubości ścianek zbiornika. Rewizję wewnętrzną przeprowadzają pracownicy BAŁTYKGAZ z udziałem inspektora UDT.

4. Próba ciśnieniowa (wytrzymałości) zbiornika co 10 lat

Okres wykonania próby ciśnieniowej zbiornika może być przez UDT przedłużony, jeżeli podczas ostatniej rewizji wewnętrznej nie stwierdzono żadnych usterek zbiornika LPG.
Próbę ciśnieniową (wodną) przeprowadzają pracownicy BAŁTYKGAZ z udziałem inspektora UDT. Próba ciśnieniowa zbiornika jest wykonywana zgodnie z warunkami technicznymi UDT.
"

Nazwa firmy jest dużymi literami. Firma jest z Pomorza. Można wnioskować, że tryb działań jest identyczny/zbliżony w przypadku innych dostawców tego typu produktów i usług. Bez usług się tu raczej nie obejdzie.

Na forach toczą si polemiki na temat opłacalności najmu i wykupienia na własność. Zdania sa oczywiście podzielone.

Nie mniej jednak na temat okresowych kontroli zbiorników LPG można poczytać w PN-EN 12818:2002 Kontrola i badania okresowe podziemnych zbiorników do skroplonych gazów węglowodorowych LPG o pojemności do 13 m3 włącznie



Jestem na etapie zastanawiania się czy własny, czy dzierżawiony, czy mógłby ktoś, kto to już przechodził dokładnie rozpisać w kosztach jak to wyglada?
Link do komentarza
Cytat

No ja też myślałem, że to wszystko jest takie proste i tanie jak tu piszecie. I niestety nie do końca takie jest. Zaczynam wchodzić w temat głębiej i ciągle „pod górkę”
Zbiornik znalazłem tanio, jestem na etapie opiniowania dokumentacji, przez UDT, żeby nie było potem problemów. Jak słyszałem ile jest przy tym załatwiania i pilnowania, no i dodatkowych kosztów, to mi się powoli odechciewa…
U tych co dzierżawią przynajmniej jest tak, że prawie wszystko załatwiają sami. Szlag mnie trafia jak w urzędach odsyłają mnie od okienka do okienka, a nie daj boze jak się jakiegoś papierka nie przyniesie, wtedy kolejna wyprawa do urzędu i nerwy… Czy w tej Polsce wszystko musi być skomplikowane?



Nie rozumiem Twoich problemów i kłopotów.

1. Dostarczasz np. do nas aktualną mapę do celów projektowych,
2. My przygotowujemy projekt zewnętrzny i wewnętrzny instalacji gazowej.
3. Składasz projekty w starostwie/gminie.
4. Odbierasz decyzję + dodatkowy dziennik budowy jeśli wykonujesz instalację wewnetrzna.
5. Umawiasz się z nami na termin instalacji.
6. Przyjeżdżamy, instalujemy zbiornik, wykonujemy instalację gazową wewnętrzną.
7. My zgłaszamy wykonaną instalację do UDT i .... to wszystko.

W sumie dwie wizyty w starostwie/gminie i dwa okienka.

Mógłbyś wymienić koszty z którymi się spotkałeś? Pomijam benzynę i dwie godziny liczone z dojazdem na załatwienie formalności.
Przepraszam, że zapytam. Nie jesteś przypadkiem pracownikiem firmy na G lub A?
Rysujesz scenariusze jakby z innego świata i próbujesz dowieść, że jedynym rozwiązaniem jest tylko dzierżawa.
Jednocześnie nie zadałeś sobie trudu zapytania sąsiada dzierżawiącego zbiornik ile płaci za propan i skonfrontowania tej ceny z rynkową.
Link do komentarza
Cytat

Jestem na etapie zastanawiania się czy własny, czy dzierżawiony, czy mógłby ktoś, kto to już przechodził dokładnie rozpisać w kosztach jak to wyglada?



1. Odbiór nowo zainstalowanego zbiornika ok. 250 zł /pierwsza wizyta inspektora/.
2. Opłata roczna za dozór UDT - 157,5 zł.
3. Rewizja po 10 latach mieści się w ramach opłat rocznych.
4. Zbiorniki produkowane od kilku lat przez Chemet nie wymagają próby ciśnieniowej, a jedynie spuszczenia gazu przed wizytą inspektora - koszt 300 zł. Taką czynność wykonuje się raz na 10 lat.
5. Rewizje roczne przeprowadza inspektor UDT samodzielnie - nie jest wymagana niczyja obecność.
6. Nie trzeba samodzielnie pilnować żadnych terminów - pamięta za nas UDT.
6. Cały przytoczony tekst został skonstruowany w taki sposób aby wykazać: - Drogi kliencie, nie poradzisz sobie /jest to bardzo skomplikowane, jesteś za głupi/, instalację zbiornikową możesz zrobić tylko z nami.

PS.
Nigdzie na forach nie znalazłem hymnów pochwalnych nt dzierżawy zbiornika, raczej odwrotnie.
To własnie ceny gazu dostarczanego do zbiorników dzierżawionych powodują, iż propan w powszechnej świadomości uważany jest za najdroższe medium.
Prawda jest inna.
Koszty ogrzewania propanem kupowanym na wolnym rynku są zbliżone do kosztów ogrzewania gazem ziemnym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...