Skocz do zawartości

dom energooszczedny czyli jaki ?


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

Tobie to teraz lotto bo w przeciwieństwie do pumpaluna nie masz jeszcze nic wybudowanego (zajrzałem w Twój dziennik) i dobrze się zakłada przed budową na papierku co i jak i za ile a jak przyjdzie budowa to wtedy teoria kontra praktyka i w większości przypadków ta druga nie idzie w parze z tą pierwszą.


Być może ale nie buduję na wariata tylko "buduję" już od dwóch lat icon_smile.gif
Nawet jeśli wirtualnie ale bardziej wiarygodnie niż ktoś kto zaczyna lub już zaczął albo nawet już skończył budować.
P.S.
Moi znajomi,którzy mają domy patrzą na mnie jak wariata jak im mówię,że będę grzał prądem icon_biggrin.gif
Patrzą jak na wariata,że nie będę miał tradycyjnych fundamentów,pytają się co to jest płyta fundamentowa icon_biggrin.gif
Wysyłają mnie do wariatkowa,bo będę miał dom posadowiony na...styropianie icon_biggrin.gif
Nie wierzą,że na elewację można dać 25cm styropianu icon_biggrin.gif
Nie słyszeli nigdy o montażu okien w warstwie ocieplenia icon_biggrin.gif
Czy to oznacza,że mógłbym z tego wszystkiego zrezygnować ??
NIE ! icon_biggrin.gif
Bo buduję dla siebie a nie dla znajomych icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Być może ale nie buduję na wariata ale "buduję" już od dwóch lat icon_smile.gif
Nawet jeśli wirtualnie ale bardziej wiarygodnie niż ktoś kto zaczyna lub już zaczął.
P.S.
Moi znajomi,którzy mają domy patrzą na mnie jak wariata jak im mówię,że będę grzał prądem icon_biggrin.gif
Patrzą jak na wariata,że nie będę miał tradycyjnych fundamentów icon_biggrin.gif


Ja tam za prąd nie będę Ci płacił icon_lol.gif Jak sam zauważyłeś każdy robi wg siebie i to co mi odpowiada nie znaczy,że musi innym się podobać czy muszą robić tak samo.A może i Ona tzn pumpaluna też od kilku lat planowała budowę i teraz gdy się zaczęła budować plany się trochę pozmieniały,u mnie to samo co innego w planach a co innego w trakcie budowy.Co do udzielania porad i odbioru ich przez pumpaluna to nie zauważyłem jako by ona komuś tu na forum coś podobnego odpowiedziała,zresztą sam jej kilka porad udzieliłem mniej i bardziej trafnych jak na forum ale nagany za to nie otrzymałem.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Co do udzielania porad i odbioru ich przez pumpaluna to nie zauważyłem jako by ona komuś tu na forum coś podobnego odpowiedziała,zresztą sam jej kilka porad udzieliłem mniej i bardziej trafnych jak na forum ale nagany za to nie otrzymałem.


Jak pisałem mnie to lotto ;)
pumpaluna wie o co biega icon_smile.gif
Nie zamierzam się uzewnętrzniać ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Być może ale nie buduję na wariata tylko "buduję" już od dwóch lat icon_smile.gif
Nawet jeśli wirtualnie ale bardziej wiarygodnie niż ktoś kto zaczyna lub już zaczął albo nawet już skończył budować.
P.S.
Moi znajomi,którzy mają domy patrzą na mnie jak wariata jak im mówię,że będę grzał prądem icon_biggrin.gif
Patrzą jak na wariata,że nie będę miał tradycyjnych fundamentów,pytają się co to jest płyta fundamentowa icon_biggrin.gif
Wysyłają mnie do wariatkowa,bo będę miał dom posadowiony na...styropianie icon_biggrin.gif
Nie wierzą,że na elewację można dać 25cm styropianu icon_biggrin.gif
Nie słyszeli nigdy o montażu okien w warstwie ocieplenia icon_biggrin.gif
Czy to oznacza,że mógłbym z tego wszystkiego zrezygnować ??
NIE ! icon_biggrin.gif
Bo buduję dla siebie a nie dla znajomych icon_biggrin.gif


Kwestia jeszcze pieniążków.Widziałem a raczej murarz mi opowiadał jak u jednego gościa okna zamurowywał bo jak rachunek dostał to chłop posiwiał i tak samo z wykuszem było bodajże 5 albo 6 okien sobie chłop walnął po czym chyba tylko 3 zostawił resztę kazał zamurować. Tak więc nie zawsze do końca można przewidzieć i zrealizować swoje przemyślenia i plany.To o czym piszesz jest mi tak po trochu znane,w okolicach Wrocławia firma Lipińscy wybudowali dom pokazowy pasywny ,można go powiedzmy zwiedzać i zobaczyć co i jak.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Kwestia jeszcze pieniążków.Widziałem a raczej murarz mi opowiadał jak u jednego gościa okna zamurowywał bo jak rachunek dostał to chłop posiwiał i tak samo z wykuszem było bodajże 5 albo 6 okien sobie chłop walnął po czym chyba tylko 3 zostawił resztę kazał zamurować. Tak więc nie zawsze do końca można przewidzieć i zrealizować swoje przemyślenia i plany.


No jak nie można jak można icon_smile.gif Trza jedynie myśleć a nie opierać się na murarzu czy znajomych ;)
Wiesz ile masz okien w projekcie,rzucasz do wyceny jako "bogate" i "biedne" i co ? Jeśli wyszło Ci drożej niż myślałeś to kombinujesz.A może wystarczy fix zamiast okna ? Takim sposobem mam kilka fix-ów ale okna z U=0,8 w cenie U=1,5 projektowych icon_smile.gif
Proste ?
Druga sprawa to projekt,myśmy wybierali chyba z rok,żeby był i funkcjonalny i tani icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No jak nie można jak można icon_smile.gif Trza jedynie myśleć a nie opierać się na murarzu czy znajomych ;)
Wiesz ile masz okien w projekcie,rzucasz do wyceny jako "bogate" i "biedne" i co ? Jeśli wyszło Ci drożej niż myślałeś to kombinujesz.A może wystarczy fix zamiast okna ? Takim sposobem mam kilka fix-ów ale okna z U=0,8 w cenie U=1,5 projektowych icon_smile.gif
Proste ?
Druga sprawa to projekt,myśmy wybierali chyba z rok,żeby był i funkcjonalny i tani icon_smile.gif



Nie tacy chojracy byli w planowaniu i jak to określiłeś "Trza jedynie myśleć" icon_wink.gif a życie zweryfikowało ich plany i decyzje. icon_smile.gif Realia życia się zmieniają. Mówisz że będziesz grzał prądem a musisz brać pod uwagę to, że jak wybudujesz to przy zwiększającym się popycie na energie elektryczną linie przesyłowe w naszym kraju mogą mieć więcej awarii. Więcej kataklizmów może wpływać na jej brak w dłuższym czasie. Zaraz mi powiesz ze przewidujesz to i zaopatrzysz się w agregat. Dobrze ale ten agregat musi mieć też jakieś paliwo. Więc nie opierałbym się na tej teorii tak bezgranicznie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

P.S.
Moi znajomi,którzy mają domy patrzą na mnie jak wariata jak im mówię,że będę grzał prądem icon_biggrin.gif
Patrzą jak na wariata,że nie będę miał tradycyjnych fundamentów,pytają się co to jest płyta fundamentowa icon_biggrin.gif
Wysyłają mnie do wariatkowa,bo będę miał dom posadowiony na...styropianie icon_biggrin.gif
Nie wierzą,że na elewację można dać 25cm styropianu icon_biggrin.gif
Nie słyszeli nigdy o montażu okien w warstwie ocieplenia icon_biggrin.gif
Czy to oznacza,że mógłbym z tego wszystkiego zrezygnować ??
NIE ! icon_biggrin.gif
Bo buduję dla siebie a nie dla znajomych icon_biggrin.gif



Nie uważam Cię za wariata ....
Nikt nie zabrania budować energooszczędnie ... ba , teraz to coraz powszechniejsze - nie widzę w tym nic niezwykłego...
natomiast czytałam Cię trochę na forum - i wydaje mi się , że jesteś pedantem , człowiekiem skrupulatnym , konkretnym i dobrze zorganizowanym ... nie ma miejsca u Ciebie na niedomówienia , wszystko planujesz bardzo dokładnie i nie ma miejsca na kompromis . Cechy te mogą w życiu przeszkadzać ... przy budowie domu pomogą, choć nie zawsze.
Natomiast na pewno nie zazdroszczę Twoim wykonawcom.
Link do komentarza
Arturo na Twoim prywatnym forum z pewnością pytań o budowę nie zadam, a tymczasem czy BD czy FM to fora ogólnodostępne i chyba że admin da bana to każdy może pytać.
Wiele osób mi tutaj pomogło za co im jestem bardzo wdzięczna ale POMOGŁO a nie zachowywało się na zasadzie 'moja racja mojsza'. Wydaje mi się że doradzanie a narzucanie zdania (i jeżenie się jeśli ktoś nie stwierdzi że tak postąpi) to zupełnie dwie inne sprawy. znasz to żyj i pozwól żyć innym? sparafrazuję buduj i pozwól budować innym Teoria sobie a praktyka sobie, jeszcze się zdziwisz ile zaplanowanych rzeczy potrafi człowieka zaskoczyć w trakcie budowy ale jak najbardziej życzę ci powodzenia w budowie.
Link do komentarza
Cytat

No jak nie można jak można icon_smile.gif Trza jedynie myśleć a nie opierać się na murarzu czy znajomych ;)
Wiesz ile masz okien w projekcie,rzucasz do wyceny jako "bogate" i "biedne" i co ? Jeśli wyszło Ci drożej niż myślałeś to kombinujesz.A może wystarczy fix zamiast okna ? Takim sposobem mam kilka fix-ów ale okna z U=0,8 w cenie U=1,5 projektowych icon_smile.gif
Proste ?
Druga sprawa to projekt,myśmy wybierali chyba z rok,żeby był i funkcjonalny i tani icon_smile.gif


A czy te okna i fixy masz już kupione? Powiem Ci jedno plany i kosztorysy na papierze to z grubsza wyliczenie kosztów.Ja jak miałem zamiar się budować to ytong 36,5 kosztował 10 -12 zł za szt a gdy przyszedł czas budowy kosztował 20 -22 zł i szlak trafił kosztorys,ale dobrze ,że się budowa przeciągnęła i kupiłem ytonga za 11,25 zł.I to samo może być w Twoim przypadku ,dziś masz wycenę budowy domu taką, a jak przyjdzie czas może być dwa razy droższa (bo i tańsza też może być,ale na to się nie zanosi) i co wtedy jak nie będziesz dysponował odpowiednią kwotą? Albo tniesz wydatki rezygnując z bajerów, albo bierzesz kredyt ,albo się nie budujesz w co nie wierzę bo jak ktoś się na coś napali to raczej nie rezygnuje icon_biggrin.gif .Tak więc pozostają dwie pierwsze wersję.Ja też wybierałem taki projekt aby był tani i prosty zarówno w budowie jak i w utrzymaniu (w utrzymaniu to może trochę mniej ale na pewno w porównaniu ze starym to będzie dom pasywny icon_lol.gif ) i w końcu zrobiłem indywidualny.
Link do komentarza
Cytat

Ja jak miałem zamiar się budować to ytong 36,5 kosztował 10 -12 zł za szt a gdy przyszedł czas budowy kosztował 20 -22 zł i szlak trafił kosztorys



Miałam podobnie ... nie dość , że drogo to w dodatku nic w składach wtedy nie było , trafiłam na boom i brało się co było - czekanie rok nie wchodziło w grę, bo kredyt był wzięty i trzeba było zacząć i szybko kończyć... poza tym nikt nie dawał gwarancji, że za rok będzie lepiej .
Podejrzewam, że gdyby nie boom i ceny materiałów windujące - niektórych niejednokrotnie o 100% , a beton i stal to już w ogóle z dnia na dzień icon_confused.gif - zmieściłabym się z budową w kwocie 200.000zł tak jak zakładałam wstępnie.
Niestety nie mogłam przewidzieć tego co się wydarzyło - jesienią kiedy kupiłam działkę i robiłam papierologię wszystko było super , a na wiosnę kolejnego roku była już masakra , ceny kosmiczne , i kwota za robociznę również poszła w górę.

Aczkolwiek ja myślę, że da się dobrze zaplanować i zorganizować budowę - potrzeba do tego bardzo dużo czasu i samozaparcia. Ale trzeba się liczyć także z czynnikami niezależnymi od inwestora , wtedy człowiek taki jak Arturo , poukładany - ma krok do depresji icon_lol.gif .

Idealnie byłoby korzystać z obniżek zimowych i promocji rozmaitych i kupować materiał wcześniej - tylko trzeba by mieć na niego oko , żeby nóg nie dostał icon_wink.gif

Link do komentarza
Cytat

Aczkolwiek ja myślę, że da się dobrze zaplanować i zorganizować budowę - potrzeba do tego bardzo dużo czasu i samozaparcia. Ale trzeba się liczyć także z czynnikami niezależnymi od inwestora , wtedy człowiek taki jak Arturo , poukładany - ma krok do depresji icon_lol.gif .


Ja planowałem,miałem poukładane prace co kiedy ,obcykanych wykonawców i pech chciał złamałem nogę miesiąc wcześniej zanim miałem ruszyć z budową.Jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło icon_biggrin.gif Szczęście,że kredytu nie zdążyłem wsiąść ,bo ogrom prac robię z pomocą rodziny i swoimi (tymi) ręcami icon_lol.gif a i jak doszedłem do siebie to i ceny też doszły (a raczej zeszły) do normalności.A ile ja się na w...łem na początku jak nogę złamałem to lepiej już dalej nie będę pisał bo już na samo wspomnienie mnie unosi.I teraz jak ktoś mnie pyta o budowę o terminy to już nić nie planuję ,mówię przyjdzie czas to zrobię icon_biggrin.gif I tak jak mówisz budowa zmienia bardzo człowieka i albo taki jak arturo się zmieni albo popadnie w załamke i depresje, jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli to mu to nie grozi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rybniczak, akurat dom Arturo będzie mieć tak dużą bezwładność cieplną, że temperatura będzie mu bardzo wolno spadać...nowe energooszczene i akumulacyjne domy z WM tak mają icon_smile.gif


I co przy awariach sieci przesyłowych wytrzyma mu temperatura zimą po dwa tygodnie a może i dłużej(jak to juz bywało u nas w pewnych rejonach) icon_wink.gif ?
Nie potępiam ogrzewania elektrycznego i tego typu domu,tylko podejście arturo72 że wszystko przewidzi logicznie myśląc. Z naturą jeszcze nikt nie wygrał i trzeba mieć dla niej dużo pokory, dostosowując się do niej w danym czasie. icon_smile.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
wiesz, przytaczasz przypadki skrajne i domagasz się by je traktować jako reprezentatywne....dzisiaj prawie żaden piec bez prądu nie pociągnie, a jak pociągnie, to obiegówki nie będą działać....
a swoją drogą, on w swoim domu przez 2 tygodnie by nie zamarzł...przy -20C na zewnątrz, myślę że po 2 tygodniach na pewno miałby dodatnią temperaturę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

wiesz, przytaczasz przypadki skrajne i domagasz się by je traktować jako reprezentatywne....dzisiaj prawie żaden piec bez prądu nie pociągnie, a jak pociągnie, to obiegówki nie będą działać....
a swoją drogą, on w swoim domu przez 2 tygodnie by nie zamarzł...przy -20C na zewnątrz, myślę że po 2 tygodniach na pewno miałby dodatnią temperaturę icon_biggrin.gif



Podstawą ogrzewania jest obieg grawitacyjny. Potem można wspomagać go pompami itd Dlatego jeśli zastosowałby jeszcze dodatkowy system ogrzewania(np.kominek), to już miałby alternatywne źródło ogrzewania niezależne od energii. Za bardzo się uzależniamy od dostawców energii. Przykładem tego jest brak zrobienia zakupów przy braku prądu. icon_wink.gif Przy takiej polityce nie trzeba wiele na zrobienie haosu w państwach cywilizowanych. Wystarczy pozbawić ich energii na dłuższy czas. icon_smile.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

tylko podejście arturo72 że wszystko przewidzi logicznie myśląc. Z naturą jeszcze nikt nie wygrał i trzeba mieć dla niej dużo pokory, dostosowując się do niej w danym czasie. icon_smile.gif


Oczywiście nie przewidzę awarii,nawet miesięcznej ale od tego,żebym nie zamarzł będzie kominek z DGP grawitacyjnym,od tego,żebym z głodu nie umarł będzie zapasowa kuchenka na butlę gazową a od tego,żebym nie żył w ciemnościach będzie generator prądu icon_smile.gif
Dwóch ostatnich rzeczy bym się bał na poważnie,wychłodzenia nie ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jeszcze zrób sobie grubsze ściany , jak nic będzie służył jako schron przeciwatomowy icon_smile.gif Sorry ale nie mogłem się powstrzymać icon_smile.gif


Może nie jako przeciwatomowy ale jako przeciw trzęsieniu ziemii będzie służył na pewno ;)
To wszystko z uwagi na wzmocnienia i zabezpieczenia na szkody górnicze kat.III icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...