Skocz do zawartości

wyjazd z siostrzenicą :) może ktoś wie?


Recommended Posts

Cytat

Może ktoś z wam będzie wiedział icon_smile.gif Chcę zabrać na wakacje za granicę siostrzenicę która jest jeszcze niepełnoletnia (ma 17 lat) . Czy poza tym że musi mieć paszport muszę mieć jakąś oficjalną zgode jej rodziców na wyjazd?




Polecam wyjazd na Ibizę icon_wink.gif Nocne kluby i te sprawy. Na pewno będzie zadowolona.

A tak na serio to polecam Chorwację.
Link do komentarza
Cytat

Może ktoś z wam będzie wiedział icon_smile.gif Chcę zabrać na wakacje za granicę siostrzenicę która jest jeszcze niepełnoletnia (ma 17 lat) . Czy poza tym że musi mieć paszport muszę mieć jakąś oficjalną zgode jej rodziców na wyjazd?



Z tego co mi wiadomo - jest wymagana zgoda obojga rodziców w formie aktu notarialnego.
Link do komentarza
Jedziemy do Hiszpanii w tym roku, w Chorwacji byliśmy z zeszłym- na Korczuli , w Dubrowniku i w Mostarze cudnie było icon_smile.gif Czyli tylko kraje UE- jedziemy przez Niemcy, Francję, 3 dni w Pirenejach, 3 na wybrzeżu Atlantyku i tydzień byczenia koło Barcelony icon_smile.gif No właśnie.... o to mi chodzi czy musi być zgoda- ona paszport ma, ale to nie moje dziecko icon_smile.gif żeby mnie ktoś nie poądził o porwanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jedziemy do Hiszpanii w tym roku, w Chorwacji byliśmy z zeszłym- na Korczuli , w Dubrowniku i w Mostarze cudnie było icon_smile.gif Czyli tylko kraje UE- jedziemy przez Niemcy, Francję, 3 dni w Pirenejach, 3 na wybrzeżu Atlantyku i tydzień byczenia koło Barcelony icon_smile.gif No właśnie.... o to mi chodzi czy musi być zgoda- ona paszport ma, ale to nie moje dziecko icon_smile.gif żeby mnie ktoś nie poądził o porwanie icon_smile.gif


Czemu mialby ktos Cie posadzic o porwanie? Przeciez w kajdankach nie bedzie chodzic z Toba icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Powinnaś wziąc takie oświadcznie od rodziców że zgadzają się na wyjazd z Tobą, powinny znajdować się na oświadczeniu dane Twoje i tego dzieciaka. Dobrze żeby w razie jakiegoś wypadku udzielono ci informacji na temat dziecka i żebyś mogła zadecydować jakby coś. Dzieci nawet jak jadą na wycieczkę ze szkoły to muszą mieć zgodę rodziców, a co dopiero jak opuszczją kraj. Na oświadczeniu musi się znajdowac data od kiedy do kiedy dziecko będzie pod twoją opieką. Gdzies miałam takiego gotowca. W necie też coś może być.
Link do komentarza
Takie „cóś” znalazlem:
Cytat

My, niżej podpisani... zamieszkali... posiadający dowody osobiste, paszporty nr... Wyrażamy zgodę aby nasza córka / syn... paszport nr... podróżował/a do ...i po krajach ościennych z opiekunem .....
Zezwalamy również aby córka/syn wrócił/a sama z ... do ....
Miejsce, data i podpisy

po francusku:

À présenter aux personnes concernées.

Nous, soussignés, …( imię i nazwisko matki, ojca), demeurant …( dokładny adres rodziców) titulaires des cartes d’identité n°…(podać numer dowodu osobistego, gdy potrzeba, obojga rodzićow), autorisons notre fille (gdy ćorka) - notre fils (gdy syn)…(imię i nazwisko córki lub syna), titulaire du passeport n° ….(podać numer paszportu syna lub ćorki) à voyager en …( kraj docelowy) et dans les les pays limitrophes en compagnie de …(imię i nazwisko dorosłego opiekuna).
Nous autorisons aussi à notre fille/fils de retourner seul de ... (skąd) à …… (dokąd).

Fait à ...(miejsce i data wystawienia i podpisy)

Po angielsku:

To whom it may concern,

We...( imię i nazwisko matki, ojca, adres zamieszkania, numery paszportów) are giving permission for our daughter (gdy córka) – son (gdy syn) ....(jej/jego imię i nazwisko) passeport Nr... travel to ... (kraj docelowy) and around with … (imię i nazwisko dorosłego opiekuna).
We are also giving permission for … ( imię syna/corki) to return by herself from … (skąd) to … (dokąd).

Miejsce, data i podpisy



Ale, w zasadzie nie jest to konieczne, bo dziecko które ukończyło 17 lat uważane jest (w tym zakresie) za osobę dorosłą (dorosłą, a nie pełnoletnią).
Link do komentarza
To duża dziewczynka, ale lepiej jakiś kawałek papieru mieć i tyle. Nigdy nic nie wiadomo. Wystarczy że się gdzies zgubi. Myślę, że nie musi być poświadczone notarialnie, bo opieka nad dużym dzieckiem a właściwie dorosłym człowiekiem w końcu będzie i na dość krótki okres.
My przygotowałyśmy dla szefa który zabierał bratanicę dokumenty w j polskim i angielskim,to co ważne rodzice : matka i ojciec czytelnie podpisani i czas sprawowania opieki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...