Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
zaborca

kotłownia gazowa & wentylacja grawitacyjna

Recommended Posts

Witam

Uprzejmie proszę jednoznaczną odpowiedź lub o skierowanie do przepisów w kwestii:
Dom jednorodzinny, ogrzewanie gazowe (kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania), wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
W tej chwili w projekcie mam w kotłowni kanał spalinowy w kominie (odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do spalania w kotle) ale nie mam kanału wentalycyjnego grawitacyjnego (went. mechaniczna jest, nawiew), który ponoć (według kominiarza) jest konieczny ze względów bezpieczeństwa. Proszę o potwierdzenie czy tak jest rzeczywiście, bo jutro mam odebrać projekt i nie wiem czy zgłaszać błąd czy nie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kotłownia z piecem kondensacyjnym ma mieć wentylację - nie ma powiedziane jaką! To raz, dwa... nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna. Trzy w razie problemów z kominiarzem wykonać można telefon do Janusza Rękasa (www.kominiarczyk.pl)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

§ 170.
1. .....
2. .....
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
...
§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. (99) Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
3. (100) Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
4. W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.interpretacji się nie podejmuję icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kotłownia z piecem kondensacyjnym ma mieć wentylację - nie ma powiedziane jaką! To raz, dwa... nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna.


Jest takie pojęcie jak wentylacja grawitacyjna w tym przypadku zawsze zadziała i wentylacja grawitacyjna z kratką pod sufitem usunie metan.

Głównym składnikiem stanowiącym ponad 90% gazu ziemnego jest zawsze metan .Metan jest gazem lżejszym od powietrza ,ale w gazie prócz niego mogą występować niewielkie ilości propanu, butanu a to gaz cięższy od powietrza .

Jeżeli chodzi propan, butanu a to gaz cięższy od powietrza pomieszczenie z gazem powinno być ponad poziomem gruntu i powinno mieć kratkę (wentylacja grawitacyjna) na poziomie podłogi pozwalająca na wypłynięcie ew takiego gazu z pomieszczenia.


Dla własnego bezpieczeństwa który gaz chcesz usuwać z pomieszczenia w razie rozszczelnienia jak chcesz to zrobić (gdzie nawiew gdzie wywiew) i czy tymi samymi przewodami wentylacyjnymi ,które biegną przez całe mieszkanie chcesz pompować gaz ?.

Można elektryczny kocioł założyć wtedy wolna amerykanka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Precyzując, tak stanowią przepisy – Rozporządzenie w sprawie WT….. i przywołana przez nie norma PN-B-02431-1:1999 :

Cytat

urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych;
Czyli w sytuacji kiedy kocioł jest w pomieszczeniu mieszkalnym (łazience, kuchni, itp.)

Natomiast dla kotłowni (pomieszczenia) technicznego, obowiązują w zakresie wentylacji tego pomieszczenia:


Cytat

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu.

Przy czym dla propanu (gazu cięższego od powietrza) nawiew ten ma być przy posadzce.Czyli w "kotlowni" wentylacja musi byc rozwiazana jak powyżej.


Być może wydaje się to nielogiczne, ale zwracam uwagę na fakt, że kotły z zamknięta komorą spalania mogą być instalowane w pomieszczeniach, które spełniają wymogi wentylacyjne dla tych pomieszczeń - co jest już logiczne.
Inaczej mówiąc, jak instaluje się taki kocioł w łazience, to dla łazienki są określone wymogi wentylacyjne, tak jak dla kuchni, czy innego pomieszczenia mieszkalnego.

Jeśli kocioł będzie instalowany w pomieszczeniu przeznaczonym na pralnię, czy suszarnię – pomieszczenia te też mają określone wymagania w zakresie wentylacyjnym.

To samo dotyczy kotłowni (pomieszczenia technicznego) w którym instalowany jest ten kocioł- ma odrębne wymagania co do wentylacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piszę o wentylacji nie o pojęciach - nie ma czegoś takiego jak "wentylacja grawitacyjna" Choć muszę przyznać, ze jak widzę projekty domów z sypialniami na poddaszu bez "kratki" i ze szczelnym oknem to jestem pewien, że "projektant" powyższego wierzy w "wentylacje grawitacyjną" czyli, że będzie stała i niemożliwa do zakłócenia ( tak jak grawitacja). To jest wentylacja konwekcyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

.... - nie ma czegoś takiego jak "wentylacja grawitacyjna" .......Nudne, ale skoro Pan nalega – a jest cos takiego jak samochód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I nie przeszkadza mi to, dokąd je nie będę musiał go pchać. Natomiast wentylacja grawitacyjna powinna działać bez otworów w pomieszczeniu. I są takie projekty, czyli są jej wyznawcy! A to mi już przeszkadza. Dlatego będę, tym wyznawcą ( bo jest to kwestia wiary, nie wiedzy) tłumaczył, że wentylację „niemechaniczną „ napędza konwekcja czyli, muszą być spełnione określone warunki! W pomieszczeniu (wlot… wylot… ) musi być różnica temperatur lub duże stężenie CO2 i H2O.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

I nie przeszkadza mi to, dokąd je nie będę musiał go pchać.Co poeta ma na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Natomiast wentylacja grawitacyjna powinna działać bez otworów w pomieszczeniu. I są takie projekty, czyli są jej wyznawcy! A to mi już przeszkadza. Dlatego będę, tym wyznawcą ( bo jest to kwestia wiary, nie wiedzy) tłumaczył, że wentylację ?niemechaniczną ? napędza konwekcja czyli, muszą być spełnione określone warunki! W pomieszczeniu (wlot? wylot? ) musi być różnica temperatur lub duże stężenie CO2 i H2O.A jednak kotłownia z kotłami na gaz ziemny rządzi się innymi prawami "wentylacja grawitacyjna" w trakcie awarii cięższy gaz wypiera ten lżejszy .I nie muszą być spełnione warunki ,choć wlot jest- pęknięta rura z gazem ,a wylot -kratka wentylacyjna ,ale co to działa bezczelnie bez różnicy temperatur .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Cięższy CO2 ma większe stężenie pod sufitem...

Bo rywalizuje z powietrzem a nie z metanem.

Cytat

... po co odzysk ciepła jak jest kotłownia gazowa


Nie wiem może to kaprys inwestora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

... i które będzie na górze! Wie Pan!


CH4 \
--------------- gaz cieplarniany
CO2 /

H2O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gaz cieplarniany "chłonie" podczerwień w przeciwieństwie do innych gazów, dlatego stężenie jego rośnie wraz z wysokością, nawet jak ma większy ciężar molekularny ( np. CO2) --- czy w związku z tym balon na ciepłe powietrze też możemy nazwać, że lata dzięki grawitacji?
Oczywiście - filozoficznie sprawę ujmując, w pewnym stopniu, wszystko zawdzięczamy grawitacji . Ale projektowanie i wykonywanie wentylacji jako grawitacyjnej, bez nawiewników, bez "siły ciągu" jest dla mnie niedopuszczalne - Gdyby istniała wentylacja grawitacyjna - nawiewniki i wywiewniki byłyby zbędne ( i tak uważa i projektuje cała masa "fachowców i inwestorów) - Dodam, ze nawet kierunek działania grawitacji mi do wentylacji nie pasuje, nienawidzę cofek z kanałów!
Z drugiej strony jest to świetny tester - gdy słyszę wentylacja grawitacyjna - od razu wiem, że nie mam do czynienia z fachowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja wiem, że jak ktoś uprawia tego typu filozofię, to z pewnością jest samoukiem
odkrywcą odkrytego,
piewcą prawdy objawionej, że 2+2=4
prekursorem właściwych prędkości przepływu 2-5m/s
autorem rewolucyjnych twierdzeń, że wentylacja grawitacyjna wymaga nawiewników
i wielu wielu innych
ale tak to jest, jak się do szkoły nie chodziło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Cięższy CO2 ma większe stężenie pod sufitem...

... po co odzysk ciepła jak jest kotłownia gazowa?


Jak to po co ? Po to by odzyskiwać ciepło.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zaraz sie zabiorę do czytania ale juz widzę, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma icon_smile.gif

Cytat

Z drugiej strony jest to świetny tester - gdy słyszę wentylacja grawitacyjna - od razu wiem, że nie mam do czynienia z fachowcem.Pod nazwą "wentylacja grawitacyjna" mam na myśli ogólnie przyjętą nazwę dla tradycyjnej wentylacji, nie mechanicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jak to po co ? Po to by odzyskiwać ciepło.

W jakim celu? - skoro dom zamiast izolować ogrzewamy gazem! Kotłownia gazowa nie "uwzględni" zysków z odzysku! Albo budujemy dom energooszczędny albo nie – trochę jednego w drugim nie przyniesie efektów.
Cytat

Pod nazwą "wentylacja grawitacyjna" mam na myśli ogólnie przyjętą nazwę dla tradycyjnej wentylacji, nie mechanicznej

wentylacja konwekcyjna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

wentylacja konwekcyjna.Też nie adekwatna, bo co jak są takie same temperatury, ale występuje różnica ciśnień, wywołana np. wiejącym wiatrem?

Samochód też sam nie chodzi – i co z tego?
No chyba że tester...... icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Kotłownia z piecem kondensacyjnymPrzyganiał kocioł garnkowi.

Ps. A to już z czystej złośliwości. icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam
ja mam troche inne pytanie

robie kominek gazowy i wykonawca upiera sie ze musi byc wentylacja poprzez kratke

mam zalozone reku i mu tlumacze ze nie mozna laczyc wentylacji dwoch typow

czy mam racje?

jakie sa przepisy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

witam
ja mam troche inne pytanie

robie kominek gazowy i wykonawca upiera sie ze musi byc wentylacja poprzez kratke

mam zalozone reku i mu tlumacze ze nie mozna laczyc wentylacji dwoch typow

czy mam racje?

jakie sa przepisy na to?To zaślep WM i wstaw kratkę albo zrezygnuj z kominka gazowego zrób elektryczny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Z tego co wiem, to jest problem z metalowymi kotwami łączącymi płyty. Ale wg konstruktorów - do rekonstrukcji. Brak izolacji i szczeliny bywały takie, że sciany przemarzały, mimo gorących kaloryferów. Wiem, bo jako student, robiłem spis powszechny na nowym osiedlu - i mieszkańcy mi to pokazali, gdy poczułem, jak ciągnęło chłodem od ściany. Sam mieszkałem w bloku z cegły - tam ściany były typowe 38 cm. Ale na odmianę były piece pokojowe albo tzw ogrzewanie etażowe indywidualne. Potem zaczęto ocieplać styropianem ściany (a może od razu?) - najpierw 5 cm, potem więcej.  Na mieszance kleju z cementem i piaskiem.  Trzeba pamiętać że energia była stosunkowo tania, czy to węgiel, koks, więc grzejniki parzyły dłonie, a kotłownie były państwowe lub spóldzielcze. Windy typowo nadal są raczej od 4 czy piątego piętra - w niższych chyba nadal nie ma.    
  • Co sądzicie o szkle z grafiką jako ściana prysznicowa?
  • ładne To ja polecę taką mieszanką fantazji i historyzmu - takich fascynatów kreskówki i muzyki midi - takie filmy robią:   Polecam inne filmy tych autorów - synchronizacja muzyczki i obrazu oraz wyobraźnia i obrazki imponujące - ale trzeba znaleźć w sobie trochę dziecka 
  • A ja bym zostawił ten modrzew, a wyrzucił to piętro, wyglądające dla mnie, jak kawałek więzienia, albo maszynowni. Nie chciałbym też, żeby życie mojej rodziny, czy moje osobiste było aż takie publiczne, dzięki takiemu przeszkleniu. Chyba że działka ma kilka ha. Elfir pewnie zrobi ci wykład nt kosztów grzania w takim domu (i słusznie) (nie mówiąc o tej nadbudówce - pewnie ze schodami ) Jak widzisz mamy swoje subiektywne zastrzeżenia. Jesli to ma być wzorzec - to na projekt typowy. To ładny dom, elegancki i nowoczesny w formie (oprócz tego piętra). Mnie się podoba. Ale osobiście nie mieszkałbym w takim z powodu nadmiernego przeszklenia i braku prywatności - znowu subiektywne wrażenie. 
  • Ale przecież dla ciebie liczy się tylko nowoczesność, sam to napisałeś. Przynajmniej się tego nie wypieraj i bądź konsekwentny. Ludzkość wypracowała wiele wzorców piękna i wykluczały sie one często z pokolenia na pokolenie, czy stylu na styl. Kto teraz przejmuje sie zlotym podziałem, czy np. proporcjami kolumny doryckiej. I ty też tego nie tolerujesz, jako stare i mało ambitne - NIE NOWOCZESNE.   ty zaledwie możesz zrozumieć dawne klimaty, sam to piszesz. I OK. Tylko że współczesna architektura, jak i sztuka ogólnie zazwyczaj jest w opozycji do starych stylów.  No to wymień te cechy, prawidła nowoczesnej architektury na które, wg ciebie i są stosowane teraz, pokaż przykłady, konkretne wzorce, wzory, definicje - do których stosują się teraz wielcy architekci. Wzorce i konkrety - a nie subiektywne gust i smak.  Chyba że powodujesz się tylko smakiem i gustem osobistym - ja np. sie tym posługuję. Ale ja nigdy nie powiem nikomu, że jego twórczość to szajs - powiem najwyżej, że mnie się nie podoba.  Tylko mnie i wcale nie przesądza to owartości jego projektu. Może to wziąść pod uwagę, mogę mu pokazać, co mi się nie podoba, co bym zmienił, pokazać przykłady, które mi sie podobają. Może równie dobrze powiedzieć, że ma inne poczucia harmonii, proporcji, piękna i ma do tego prawo. I nie impotuję mu, że jest niedouczony, nie ma gustu, jest idiotą, czy emerytem myślącym o trumnie.   I proszę, piszesz mhtylowi: widzisz i czujesz - to się zgadza. Ale to subiektywne postrzeganie - każdy ma inaczej. Pokaż mi budynek, obraz, rzeźbę - który podoba się bez zastrzeżeń każdemu, ba - każdemu krytykowi, czyli wyksztalconemu.  Natomiast słowo wie wskazuję na konkretną wiedzę - no to podaj tę konkretną wiedzę. Wg mnie  nie ma takiej w stosunku do formy współczesnej - są tylko odczucia. Są konkrety odnośnie funkcji, ale formy nie. Architektura to forma + funkcja.   Na koniec przykład z samochodami - tak samo sztuka użytkowa jak dom w kwestii formy. Na pewno jedne ci się podobają, inne zupełnie  nie - też je widzisz i czujesz - chodzi mi o formę, nie o technikę (funkcję). A przecież tworzą je wykształceni styliści za ciężkie pieniądze.  Bo chodzi o to że to klienci mają różne gusty i wyobrażenia - i nawet każda potwora znajdzie swego amatora - tak one są różne.   Na koniec - to do Elfir też. Nasze tutaj spory są subtelne i delikatne w stosunku do tych, którzy toczą miedzy sobą artyści, nie mówiąc o krytykach. A oni nic nie robią tylko w tym siedzą i naprawdę często wiedzę mają encyklopedyczną w temacie.   Co chce przez to powiedzieć? że to są bardzo indywidualne odczucia, dlatego trzeba być ostrożnym z mentorskim tonem w stosunku do innych, a przede wszystkim tolerancyjnym. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...