Skocz do zawartości

kotłownia gazowa & wentylacja grawitacyjna


Recommended Posts

Witam

Uprzejmie proszę jednoznaczną odpowiedź lub o skierowanie do przepisów w kwestii:
Dom jednorodzinny, ogrzewanie gazowe (kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania), wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
W tej chwili w projekcie mam w kotłowni kanał spalinowy w kominie (odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do spalania w kotle) ale nie mam kanału wentalycyjnego grawitacyjnego (went. mechaniczna jest, nawiew), który ponoć (według kominiarza) jest konieczny ze względów bezpieczeństwa. Proszę o potwierdzenie czy tak jest rzeczywiście, bo jutro mam odebrać projekt i nie wiem czy zgłaszać błąd czy nie ...
Link do komentarza
Cytat

§ 170.
1. .....
2. .....
3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
...
§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
2. (99) Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
3. (100) Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
4. W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.



interpretacji się nie podejmuję icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Kotłownia z piecem kondensacyjnym ma mieć wentylację - nie ma powiedziane jaką! To raz, dwa... nie ma czegoś takiego jak wentylacja grawitacyjna.


Jest takie pojęcie jak wentylacja grawitacyjna w tym przypadku zawsze zadziała i wentylacja grawitacyjna z kratką pod sufitem usunie metan.

Głównym składnikiem stanowiącym ponad 90% gazu ziemnego jest zawsze metan .Metan jest gazem lżejszym od powietrza ,ale w gazie prócz niego mogą występować niewielkie ilości propanu, butanu a to gaz cięższy od powietrza .

Jeżeli chodzi propan, butanu a to gaz cięższy od powietrza pomieszczenie z gazem powinno być ponad poziomem gruntu i powinno mieć kratkę (wentylacja grawitacyjna) na poziomie podłogi pozwalająca na wypłynięcie ew takiego gazu z pomieszczenia.


Dla własnego bezpieczeństwa który gaz chcesz usuwać z pomieszczenia w razie rozszczelnienia jak chcesz to zrobić (gdzie nawiew gdzie wywiew) i czy tymi samymi przewodami wentylacyjnymi ,które biegną przez całe mieszkanie chcesz pompować gaz ?.

Można elektryczny kocioł założyć wtedy wolna amerykanka .
Link do komentarza
Precyzując, tak stanowią przepisy – Rozporządzenie w sprawie WT….. i przywołana przez nie norma PN-B-02431-1:1999 :

Cytat

urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych;




Czyli w sytuacji kiedy kocioł jest w pomieszczeniu mieszkalnym (łazience, kuchni, itp.)

Natomiast dla kotłowni (pomieszczenia) technicznego, obowiązują w zakresie wentylacji tego pomieszczenia:


Cytat

Pomieszczenie kotłów powinno posiadać niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, którego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości maksimum 30 cm nad podłogą oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni minimum 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu.

Przy czym dla propanu (gazu cięższego od powietrza) nawiew ten ma być przy posadzce.



Czyli w "kotlowni" wentylacja musi byc rozwiazana jak powyżej.


Być może wydaje się to nielogiczne, ale zwracam uwagę na fakt, że kotły z zamknięta komorą spalania mogą być instalowane w pomieszczeniach, które spełniają wymogi wentylacyjne dla tych pomieszczeń - co jest już logiczne.
Inaczej mówiąc, jak instaluje się taki kocioł w łazience, to dla łazienki są określone wymogi wentylacyjne, tak jak dla kuchni, czy innego pomieszczenia mieszkalnego.

Jeśli kocioł będzie instalowany w pomieszczeniu przeznaczonym na pralnię, czy suszarnię – pomieszczenia te też mają określone wymagania w zakresie wentylacyjnym.

To samo dotyczy kotłowni (pomieszczenia technicznego) w którym instalowany jest ten kocioł- ma odrębne wymagania co do wentylacji.
Link do komentarza
Piszę o wentylacji nie o pojęciach - nie ma czegoś takiego jak "wentylacja grawitacyjna" Choć muszę przyznać, ze jak widzę projekty domów z sypialniami na poddaszu bez "kratki" i ze szczelnym oknem to jestem pewien, że "projektant" powyższego wierzy w "wentylacje grawitacyjną" czyli, że będzie stała i niemożliwa do zakłócenia ( tak jak grawitacja). To jest wentylacja konwekcyjna.
Link do komentarza
I nie przeszkadza mi to, dokąd je nie będę musiał go pchać. Natomiast wentylacja grawitacyjna powinna działać bez otworów w pomieszczeniu. I są takie projekty, czyli są jej wyznawcy! A to mi już przeszkadza. Dlatego będę, tym wyznawcą ( bo jest to kwestia wiary, nie wiedzy) tłumaczył, że wentylację „niemechaniczną „ napędza konwekcja czyli, muszą być spełnione określone warunki! W pomieszczeniu (wlot… wylot… ) musi być różnica temperatur lub duże stężenie CO2 i H2O.
Link do komentarza
Cytat

Natomiast wentylacja grawitacyjna powinna działać bez otworów w pomieszczeniu. I są takie projekty, czyli są jej wyznawcy! A to mi już przeszkadza. Dlatego będę, tym wyznawcą ( bo jest to kwestia wiary, nie wiedzy) tłumaczył, że wentylację ?niemechaniczną ? napędza konwekcja czyli, muszą być spełnione określone warunki! W pomieszczeniu (wlot? wylot? ) musi być różnica temperatur lub duże stężenie CO2 i H2O.



A jednak kotłownia z kotłami na gaz ziemny rządzi się innymi prawami "wentylacja grawitacyjna" w trakcie awarii cięższy gaz wypiera ten lżejszy .I nie muszą być spełnione warunki ,choć wlot jest- pęknięta rura z gazem ,a wylot -kratka wentylacyjna ,ale co to działa bezczelnie bez różnicy temperatur .
Link do komentarza
gaz cieplarniany "chłonie" podczerwień w przeciwieństwie do innych gazów, dlatego stężenie jego rośnie wraz z wysokością, nawet jak ma większy ciężar molekularny ( np. CO2) --- czy w związku z tym balon na ciepłe powietrze też możemy nazwać, że lata dzięki grawitacji?
Oczywiście - filozoficznie sprawę ujmując, w pewnym stopniu, wszystko zawdzięczamy grawitacji . Ale projektowanie i wykonywanie wentylacji jako grawitacyjnej, bez nawiewników, bez "siły ciągu" jest dla mnie niedopuszczalne - Gdyby istniała wentylacja grawitacyjna - nawiewniki i wywiewniki byłyby zbędne ( i tak uważa i projektuje cała masa "fachowców i inwestorów) - Dodam, ze nawet kierunek działania grawitacji mi do wentylacji nie pasuje, nienawidzę cofek z kanałów!
Z drugiej strony jest to świetny tester - gdy słyszę wentylacja grawitacyjna - od razu wiem, że nie mam do czynienia z fachowcem.
Link do komentarza
a ja wiem, że jak ktoś uprawia tego typu filozofię, to z pewnością jest samoukiem
odkrywcą odkrytego,
piewcą prawdy objawionej, że 2+2=4
prekursorem właściwych prędkości przepływu 2-5m/s
autorem rewolucyjnych twierdzeń, że wentylacja grawitacyjna wymaga nawiewników
i wielu wielu innych
ale tak to jest, jak się do szkoły nie chodziło
Link do komentarza
Cytat

Cięższy CO2 ma większe stężenie pod sufitem...

... po co odzysk ciepła jak jest kotłownia gazowa?


Jak to po co ? Po to by odzyskiwać ciepło.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zaraz sie zabiorę do czytania ale juz widzę, że jednoznacznej odpowiedzi nie ma icon_smile.gif

Cytat

Z drugiej strony jest to świetny tester - gdy słyszę wentylacja grawitacyjna - od razu wiem, że nie mam do czynienia z fachowcem.



Pod nazwą "wentylacja grawitacyjna" mam na myśli ogólnie przyjętą nazwę dla tradycyjnej wentylacji, nie mechanicznej.
Link do komentarza
Cytat

Jak to po co ? Po to by odzyskiwać ciepło.

W jakim celu? - skoro dom zamiast izolować ogrzewamy gazem! Kotłownia gazowa nie "uwzględni" zysków z odzysku! Albo budujemy dom energooszczędny albo nie – trochę jednego w drugim nie przyniesie efektów.
Cytat

Pod nazwą "wentylacja grawitacyjna" mam na myśli ogólnie przyjętą nazwę dla tradycyjnej wentylacji, nie mechanicznej

wentylacja konwekcyjna.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

witam
ja mam troche inne pytanie

robie kominek gazowy i wykonawca upiera sie ze musi byc wentylacja poprzez kratke

mam zalozone reku i mu tlumacze ze nie mozna laczyc wentylacji dwoch typow

czy mam racje?

jakie sa przepisy na to?



To zaślep WM i wstaw kratkę albo zrezygnuj z kominka gazowego zrób elektryczny .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...