Skocz do zawartości

Termoizolacyjny szalunek fundamentowy


Recommended Posts

Cytat

a ile ta rewelacja kosztuje?



Cennik ma się pojawić na stronie w 10. ( a więc przyszłym) tygodniu - info ze strony. Z opisów, które można tam przeczytać wynika, że zbudowanie fundamentu ta metodą jest, w kosztach całowitych tj. robocizna + materiał, ok. 30 % tańsze od metod tradycyjnych.
Wszystko jest tam opisane, trzeba przeczytać. A cennik obiecali "zawiesić" w przyszłym tygodniu.
Link do komentarza
Cytat

a do jakich metod tradycyjnych to porównują?



Tego nie wiem, przypuszczam jednak, że chodzi o dowolną metodę - tak napisali w ulotce. Jako inżynier budowlany mogę to sobie wyobrazić, gdyż metoda wygląda na bardzo przemyślaną. Jak pojawi się cennik, to trzeba po prostu wziąć ołówek i policzyć samemu. Wtedy nie będzie wątpliwości. Doczytałem, że metoda ma zastosowanie w zasadzie tylko w małych obiektach jak domy, biura itp. Poczytaj sam! Myślę, że warto. Ja przynajmniej nie spotkałem jeszcze czegoś takiego. A rozwiązanie jest rewelacyjnie proste, wręcz genialne. Pewnie dlatego zgłoszone do Urzędu Patentowego RP.
Link do komentarza
ja, jako piekarz, nie widzę w tym nic nadzwyczajnie przemyślanego,
ale pewnie dlatego "genialne" i zgłoszone do urzędu patentowego,
cóż, niektórzy uczą się inaczej, tak jak tb, od podstaw, biorąc na własną "logikę"

i nie czepiam się, ale pewnie nie wierzysz

natomiast nie widzę tam, tego porównania do "tradycyjnego" unsure.gif

ale to znalazłem

3. sjadsja inne coś jdsjads 234zł

ino jednostki nie znam
Link do komentarza
Cytat

ja, jako piekarz, nie widzę w tym nic nadzwyczajnie przemyślanego,
ale pewnie dlatego "genialne" i zgłoszone do urzędu patentowego,
cóż, niektórzy uczą się inaczej, tak jak tb, od podstaw, biorąc na własną "logikę"

i nie czepiam się, ale pewnie nie wierzysz

natomiast nie widzę tam, tego porównania do "tradycyjnego" unsure.gif

ale to znalazłem

3. sjadsja inne coś jdsjads 234zł

ino jednostki nie znam



"Tradycyjnie" jest napisane na rysunku i tam podane są różnice w kosztach i czasie - zakładka szalunek XPS - teoria. Ale myślę, że trzeba poczekać aż dokończą tę stronę, gdyż dzisiaj była już kilka razy aktualizowana - pewnie pracują nad nią. Dla mnie w każdym razie to rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem w wykonawstwie, a dla inwestorów pewnie oszczędnością. Trzeba jednak poczekać na ceny - wtedy się rozstrzygnie.
Możesz się czepiać, mnie to przecież nie przeszkadza icon_smile.gif . Zwróć tylko uwagę na izolację dookoła fundamentu i na sprawność wykonania robót. T o naprawdę duża rzecz!
Link do komentarza
Cytat

jeżeli jesteś wykonawcą robót, to sprawność powinna być gorsza od "tradycji" bo ta to zazwyczaj wykopanie dołku i zalanie ław w szalunku z gruntu, ale skąd to możesz wiedzieć, od tego masz majstrów

i się nadal nie czepiam



Z tym dołkiem to nie jest tak prosto:-)
Trzeba mieć trochę doświadczenia, aby docenić to rozwiązanie. Mnie się ono podoba i pewnie będę na nie namawiał inwestorów.
Jak będę wykonywał jakiś fundament tą metodą, to dam Ci znać. Wpadniesz i sam zobaczysz.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Widzialem juz dawno temu podobne cudo. Na jednej podwroclawskiej budowie w szalunku drewnianym byl wlozony styro tez niebieski. Nie wnikalem bo nie mialem czasu , bylem w trasie. W opisie znalazlem cos co mnie zaciekawilo, mianowice ze przyspiesza to 3-4tygodnie proces budowlany .... mozliwosc prowadzenia dalszych prac od razu po wylaniu fundamentow icon_rolleyes.gif W jakim sensie sie zapytam icon_confused.gif: . Po zapoznaniu sie z opisem moge ztwierdzic ,ze to cudo to malo nie bedzie kosztowalo.
Link do komentarza
Cytat

Widzialem juz dawno temu podobne cudo. Na jednej podwroclawskiej budowie w szalunku drewnianym byl wlozony styro tez niebieski. Nie wnikalem bo nie mialem czasu , bylem w trasie. W opisie znalazlem cos co mnie zaciekawilo, mianowice ze przyspiesza to 3-4tygodnie proces budowlany .... mozliwosc prowadzenia dalszych prac od razu po wylaniu fundamentow icon_rolleyes.gif W jakim sensie sie zapytam icon_confused.gif: . Po zapoznaniu sie z opisem moge ztwierdzic ,ze to cudo to malo nie bedzie kosztowalo.


Jeżeli to jest ten sam styropian XPS który mam to m/3 kosztuje ok 400zł (produkcja węgierska)
Link do komentarza
to policzmy
chałupa 10x10 z jedną wewnętrzną ścianą nośną
fundament 60x40

fundamentu mamy w zaokrągleniu 5x10=50m
jako, że sprzedawane jest zazwyczaj w płytach 0,5x1,0m zakładam, że zużycie 1,5m/mb ławy

50x1,5=75m2
na fotkach jest jakieś 5cm, ja bym dał więcej, np 10cm
daje to 1500 a dla 10cm 3000 PLN jeżeli to kosztuje 400PLN/m3

ja bym stwierdził, że taki "rewolucyjny" pomysł będzie (skonfekcjonowany przez posiadaczy patentu) kosztował co najmniej drugie tyle

pozostaje kwestia zapewnienia szczelności takiej izolacji, bo o ile xps wody nie pije, to na łączniach musi być bezwzględnie szczelny, inaczej o kant doopy potłuc takie ogacenie, podejrzewam, że niezależnie od rodzaju gruntu, bo zawsze jakaś wilgoć tam będzie

tak przynajmniej mi się wydaje
Link do komentarza

Barbarossa, z całym szacunkiem, ale robisz podstawowe błędy!

1/ Wejdź na ich stronę i poczytaj. Wprawdzie ciągle ją rozbudowują, ale wiele rzeczy jest już opisanych. Między innymi sposób łączenia szalunków i uszczelnianie na stykach.

2/ XPS jest sprzedawany w różnych klasach wytrzymałości. Na dach kupowałem kl. 300, a pod podłogę kl. 700. Różnica w cenie jest dwukrotna (300,- zł vs. 600,-zł). Nie przypuszczam, aby stosowali tylko jedną klasę. To nie miałoby ani technicznego, ani ekonomicznego uzasadnienia. Trzeba poczekać na cennik. Z pewnością nie będą tego rozdawać za darmo, ale nie musi to być tak drogie jak np. chleb po podwyżkach:-) (tylko się nie obrażaj)
3/ Liczysz koszty tylko ławy fundamentowej. Cały fundament to ława + ściana fundamentowa. Wyjdzie dużo więcej, niż policzyłeś. Policz też ile wychodzi przy metodzie np. murowania ściany fundamentowej z bloczków, czekania aż wyschnie, lepikowania, okładania styropianem i innymi papami, tynkowania lub obmurowywania itd. Dopiero wtedy mozna uczciwie to porównać. A i tak w metodzie tradycyjnej masz izolację tylko z zewnętrznej strony. Policz więc też straty energii przez np. 20 lat.

4/ Z przesiąkaniem wody to generalnie masz rację. Zauważ jednak, że rzadko która izolacja (nawet typu ciężkiego) jest w 100% skuteczna. Woda zawsze znajdzie miejsce do przesiąkanie (mówimy o warunkach budowlanych, nie laboratoryjnych) Popatrz jednak do podręczników ratownictwa morskiego. Zalecają tam, aby po wpadnięciu do wody nie zdejmować ubrania. To nic, że jest zimne i nasiąknięte wodą, ale zawarta w ubraniu woda, o ile nie jest w ruchu i nie przepływa, ogrzeje się trochę i z pewnością stracisz mniej ciepła niż gdybyś się rozebrał i dał ciągle chłodzić ciało zimnej wodzie. Podobnie jest z wodą w materiałach budowlanych.

Piszą tam, że robili próby przeciekania wody na stykach - i nie przeciekała. Wiele zależy od sposobu wykonania i kultury technicznej. Ja z doświadczenia wiem, że 3/4 błędów budowlanych powstaje w fazie wykonawczej, nie projektowej.
Link do komentarza
Polski wynalazek powiadasz – a wiesz z którego roku?
Powołują się na zgłoszenie do UP – ale zgłoszenie dotyczy (najprawdopodobniej) materiału i sposobu jego łączenia, a nie samego szalunku traconego ze styropianu..

Równie dobrze możesz zgłosić do UP „wynalezienie” kola z gumy i powoływać się na to zgłoszenie.

Reasumując – nie jest to tak „świeża” i taka „innowacja” jak sugerują „wynalazcy” tego „kola”.
Link do komentarza
Cytat

Barbarossa, z całym szacunkiem, ale robisz podstawowe błędy!

1/ Wejdź na ich stronę i poczytaj. Wprawdzie ciągle ją rozbudowują, ale wiele rzeczy jest już opisanych. Między innymi sposób łączenia szalunków i uszczelnianie na stykach.


czyli nie czytając, się zgadzamy, gdzie błąd?

Cytat

2/ XPS jest sprzedawany w różnych klasach wytrzymałości. Na dach kupowałem kl. 300, a pod podłogę kl. 700. Różnica w cenie jest dwukrotna (300,- zł vs. 600,-zł). Nie przypuszczam, aby stosowali tylko jedną klasę. To nie miałoby ani technicznego, ani ekonomicznego uzasadnienia. Trzeba poczekać na cennik. Z pewnością nie będą tego rozdawać za darmo, ale nie musi to być tak drogie jak np. chleb po podwyżkach:-) (tylko się nie obrażaj)


jak jest potrzebne mieszanie klas to pachnie już wielką paździenikową z listopada
oznacza to tylko jedno - tanio nie będzie, więc i opłacalnie pewnie też nie, jaki tu błąd popełniam?

Cytat

3/ Liczysz koszty tylko ławy fundamentowej. Cały fundament to ława + ściana fundamentowa. Wyjdzie dużo więcej, niż policzyłeś. Policz też ile wychodzi przy metodzie np. murowania ściany fundamentowej z bloczków, czekania aż wyschnie, lepikowania, okładania styropianem i innymi papami, tynkowania lub obmurowywania itd. Dopiero wtedy mozna uczciwie to porównać. A i tak w metodzie tradycyjnej masz izolację tylko z zewnętrznej strony. Policz więc też straty energii przez np. 20 lat.


ano liczę tylko fundament, bo ścianę bym i tak ogacił i to z obu stron, więc koszt będzie podobny, widzisz tu jakiś błąd?


Cytat

4/ Z przesiąkaniem wody to generalnie masz rację. Zauważ jednak, że rzadko która izolacja (nawet typu ciężkiego) jest w 100% skuteczna. Woda zawsze znajdzie miejsce do przesiąkanie (mówimy o warunkach budowlanych, nie laboratoryjnych) Popatrz jednak do podręczników ratownictwa morskiego. Zalecają tam, aby po wpadnięciu do wody nie zdejmować ubrania. To nic, że jest zimne i nasiąknięte wodą, ale zawarta w ubraniu woda, o ile nie jest w ruchu i nie przepływa, ogrzeje się trochę i z pewnością stracisz mniej ciepła niż gdybyś się rozebrał i dał ciągle chłodzić ciało zimnej wodzie. Podobnie jest z wodą w materiałach budowlanych.


skoro generalnie mam rację, to gdzie tu błąd?

Cytat

Piszą tam, że robili próby przeciekania wody na stykach - i nie przeciekała. Wiele zależy od sposobu wykonania i kultury technicznej. Ja z doświadczenia wiem, że 3/4 błędów budowlanych powstaje w fazie wykonawczej, nie projektowej.


powiem tak - sam powołujesz się na wykonawstwo, jako z reguły ten najbardziej newralgiczny punkt w procesie inwestycyjnym, git
no to teraz wyobraź sobie jak musi być przygotowane podłoże, aby na nim położyć to "cudo" i żeby ono nie pracowało choćby w fazie betonowania, a co za tym idzie nie rozlazło się na "szwach"?
ja tego nie widzę, przykro mi
Link do komentarza
Ja też widziałem ten szalunek na Budmie i byłem pod wrażeniem.

Zauważyłem na ich stronie www.praktech.pl zdjęcia i filmy z realizacji. Ten szalunek się wcale nie rozpada, pracuje jakby był z gumy. Poddaje się zarówno betonowi, jak i ziemi dociskanej nogą. Nie pęka jak styropian. Obsypać kiedyś trzeba i tak każdy fundament, więc to nie jest problem. Widziałem na filmach, że obsypują nawet koparą - tylko trzeba ją mieć icon_sad.gif

Barbossa, w sprawie podłoża pod szalunek i rozpadania się widziałem jakieś wyjaśnienia na ich stronie - chyba w FAQ - ach. Niestety wciąż nie ma cennika icon_sad.gif.

A te "balonowe" domy próbował kiedyś wprowadzić na nasz rynek pewien francuski developer. Rozmawiał nawet z nami o wykonawstwie, ale sprawa ucichła. Szkoda, bo chętnie bym zobaczył jak to funkcjonuje.
Edytowano przez riko (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość adiqq
mój znajomy budował w systemie thermomur - szalunek styropianiowy od środka 5cm, od zewnątrz bodajże 10-20cm styro. Cały dom tak wybudował, chwalił sobie przede wszystkim łatwość wykonania...sam z żoną i z dziećmi układał "klocki" ,mieszał w betoniarce i zalewał
ale to żadna nowośc, system znany od dawna..

http://www.thermodom.pl/
Link do komentarza
Dokładnie.
Nota bene systemów z szalunkiem traconym ze styropianu jest znacznie więcej na polskim rynku.
Ta super-hiper nowość to chyba tylko i wyłącznie izolowanie stopy fundamentowej, a brak stężeń wewnętrznych to poważny minus, co zresztą demaskuje filmik.
Chwalić się taka "prowizorką" zakrawa na amatorszczyznę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ja nie widziałem na rynku żadnego innego systemu szalunkowego do fundamentów, który stanowił od razu także izolację termiczną i wodną. Czy ktoś zna i może wskazać konkretnie podobny system ? Ten system izoluje ławę (nie stopę, stopa jest przy słupach) także od spodu. To bardzo istotne przy ucieczce ciepła do gruntu.
System termo-mur to system ścienny (do ścian nadziemnych) i ze styropianu, nie z XPS-u. Ja będę zalewał fundament, nie ścianę.
Dla mnie ten film jest po prostu dokumentem z realizacji, a nie pokazową prezentacją. Może jest w nim trochę prowizorki, ale nie ma kłamstwa - to bardzo ważne. Przy zalewaniu fundamentów dwu, trzy - centymetrowe odchyłki nie są bardzo istotne. Dzwoniłem do nich i pytałem o to. Powiedzieli, że przyczyną było nieobsypanie szalunku, ale nie miało to wpływu na dalsze murowanie. To faktycznie możliwe - po prostu komuś się nie chciało wziąć łopaty.
Myślę, że system stężeń wewnętrznych jest zupełnie zbędny, wręcz szkodliwy. To, co na filmie wypływa z betonem, to rozpory dystansowe, które mają być usunięte w czasie zalania - takie info dostałem mailem od PRAKTECH-a. Ten szalunek, moim zdaniem, ma być prosty w zastosowaniu i przyspieszać budowę. Schemat: ułożyć szalunek - obsypać- zalać - zapomnieć to bardzo prosty schemat. Z pewnością wymaga sporej kultury technicznej, ale jest za to szybki i użyteczny (i nie tak bardzo drogi). W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do budowli "czołgowych", które wytrzymają każde prymitywne i siłowe działanie, a w tym wypadku nie o to chodzi.
Dajcie info jeżeli znacie coś podobnego dla porównania!

Link do komentarza
Piszesz że jesteś inżynierem budownictwa, choć w świetle tego co piszesz trochę dziwnie to brzmi.
Cytat

Ja nie widziałem na rynku żadnego innego systemu szalunkowego do fundamentów, który stanowił od razu także izolację termiczną i wodną. Czy ktoś zna i może wskazać konkretnie podobny system ? Ten system izoluje ławę (nie stopę, stopa jest przy słupach) także od spodu. To bardzo istotne przy ucieczce ciepła do gruntu.


A możesz podać jaka jest konkretnie migracja ciepła w dół do gruntu przez spodnią płaszczyznę ławy fundamentowej posadowionej poniżej strefy przemarzania 1,1-1,4m ppt, żeby to było uzasadnione ekonomicznie.
Ściany fundamentowe pozostają oczywiście dalej ocieplone
Cytat

System termo-mur to system ścienny (do ścian nadziemnych) i ze styropianu, nie z XPS-u. Ja będę zalewał fundament, nie ścianę.


Thermomur nie jest jedynym systemem na rynku
http://www.izodom2000polska.com/index.php?...owe&lang=pl
choć ten akurat wymaga jeszcze działań przeciwwilgociowych.
Pomijam fakt że przy budownictwie energooszczędnym izolacja fundamentów jest przeważnie grubości 15-20cm
Cytat

Dla mnie ten film jest po prostu dokumentem z realizacji, a nie pokazową prezentacją. Może jest w nim trochę prowizorki, ale nie ma kłamstwa - to bardzo ważne. Przy zalewaniu fundamentów dwu, trzy - centymetrowe odchyłki nie są bardzo istotne. Dzwoniłem do nich i pytałem o to. Powiedzieli, że przyczyną było nieobsypanie szalunku, ale nie miało to wpływu na dalsze murowanie. To faktycznie możliwe - po prostu komuś się nie chciało wziąć łopaty.


Jeśli to falowanie uważasz za 2-3cm odchyłki to szkoda gadać

Cytat

Myślę, że system stężeń wewnętrznych jest zupełnie zbędny, wręcz szkodliwy.


Możesz rozwinąć ta myśl
Cytat

To, co na filmie wypływa z betonem, to rozpory dystansowe, które mają być usunięte w czasie zalania - takie info dostałem mailem od PRAKTECH-a. Ten szalunek, moim zdaniem, ma być prosty w zastosowaniu i przyspieszać budowę. Schemat: ułożyć szalunek - obsypać- zalać - zapomnieć to bardzo prosty schemat. Z pewnością wymaga sporej kultury technicznej, ale jest za to szybki i użyteczny (i nie tak bardzo drogi). W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do budowli "czołgowych", które wytrzymają każde prymitywne i siłowe działanie, a w tym wypadku nie o to chodzi.
Dajcie info jeżeli znacie coś podobnego dla porównania!


Żeby to było stabilne podczas zalewania wymaga stałego usztywnienia, a nie dokopywania nogą.
Takie dokopywanie i podsypywanie nie ma nic wspólnego z kulturą techniczną.
Link do komentarza
Barbossa, oczywiście, że każdy może to zrobić sam (pomijam sprawę ochrony prawnej, bo się nie znam), ale trzeba było na ten pomysł wpaść! Kajzerka to też prosty wynalazek, a jednak rzymianie go nie wypiekali - tak przypuszczam wg. germańskiej nazwy icon_smile.gif

Jani_63,

1/ ilość ciepła uciekającego do gruntu zależy pewnie od wielu czynników tj. szerokość ławy, wysokość ściany fundamentowej, temp. wewn. pomieszczenia. Jednak elementarna fizyka budowli wskazuje, że fundament przyjmie temperaturę gruntu (proces termodynamicznie ustalony). Mogę sobie wyobrazić jak ciepło z nagrzanej w pomieszczeniu ściany postawionej na fundamencie o temp. ca. 6 st. migruje do ziemi. Według mnie to może być kilka % energii z pomieszczenia. Dokładne obliczenia należałoby jednak przeprowadzić dla konkretnego przypadku.
2/ Termo-mur i izodom2000 to jednak inne systemy, choć cel mają podobny.
3/ Wg. filmów i tego co zrozumiałem z opisów system stężeń - oprócz rozpórek dystansowych jest zbędny. W przypadku przygotowania ławy przeszkadzałby w ułożeniu zbrojenia wewnątrz szalunku. Weźcie pod uwagę, że ten system jest prefabrykowany, czyli, że chodzi o jak najmniejszy wysiłek na budowie kosztem przygotowania szalunku w fabryce. Zmienna szerokość ściany fundamentowej uniemożliwia zastosowanie jednolitego systemu stężeń - tak mi się wydaje, ale może robię błąd. Wprowadzenie wielu systemów stężeń podniesie cenę. Dlatego uważam, że można się obejść bez systemu stężeń zachowując jedynie kulturę wykonania, głównie prawidłowe obsypanie wstępne. Szalunek się nie "złoży", bo rozpórki mu nie pozwolą, a przy wlewaniu betonu nie "rozłoży się", gdyż ziemia go nie puści. To prosty system.
4/ Wielkość "falowania" (choć dla mnie to raczej krzywizna) może wynikać z efektu "rybie oko" obiektywu - nie umiem tego ocenić na filmie. Może też wynikać z projektu. U mnie w projekcie jest kilka krzywych ścian. Krzywizny nie są znaczne, ale jednak widoczne - takie było zamierzenie projektanta. Faktem jest, i widać to na filmie wyraźnie, że szalunek nie był obsypany tak, jak to sugerują w opisach na stronie i dlatego mógł "pracować". Jeżeli jednak to pokazali, to znaczy, że nie wstydzą się tego - przecież mogli to wykasować - mają na stronie kilkanaście filmów. A może chcieli pokazać jak bardzo elastyczny i wytrzymały jest XPS - przecież styropian dawno by się rozpadł, a ten szalunek jednak dobrze się trzymał. Ugniatanie ziemi nogą też na to wskazuje. Myślę, że nie można oceniać książki po okładce. Trzeba to przeanalizować lub ich spytać.
5/ Myślę, że gdyby szalunek został prawidłowo obsypany, to nie pracował (falował) by w ten sposób - to właśnie miałem na myśli pisząc o kulturze technicznej - zachowanie reżimu technologicznego ustalonego przez wytwórcę. Na innych filmach, szczególnie tam gdzie jest obsypany, nie dzieje się nic złego. Wylewanie betonu jest bez zarzutu.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Myślę, że gdyby szalunek został prawidłowo obsypany, to nie pracował (falował) by w ten sposób - to właśnie miałem na myśli pisząc o kulturze technicznej - zachowanie reżimu technologicznego ustalonego przez wytwórcę. Na innych filmach, szczególnie tam gdzie jest obsypany, nie dzieje się nic złego. Wylewanie betonu jest bez zarzutu.



Otóż to... prawa Murphego ciągle żywe icon_smile.gif

Inna kwestia -co zostanie z tego styro pod ławą jak go budynek dociśnie ? Też się wygnie jak guma?
Już wolałbym dać samą folię w wykop
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...