Skocz do zawartości

ściana osłonowa - warto?


Jacek K.

Recommended Posts

Jestem pierwszy raz na forum i jeszcze nie wybudowałem domu (robię kosztorys).

Chcę pokryć od wewnątrz ściany tzw. ścianą osłonową, czyli przy gołej ścianie z gazobetonu dać profile UW na suficie i posadzce, między nimi wstawić pionowe profile, między te z kolei wełna 5 cm i na wierzch folię paroizolacyjną. Na to wszystko płyty G-K. Coś jak w domach szkieletowych. Moje pytania:
1. czy warto się w to bawić? Zaletą jest przestrzeń na instalacje (prąd, skrętka UTP, zasilanie grzejników), które można w razie czego dosyć łatwo rozbudować. Również wzrasta izolacyjność termiczna ścian zewn. oraz akustyczna działowych (tego nigdy za wiele). Wady oprócz ceny - jakie???
2. Jaki będzie komfort (mikroklimat) w pomieszczeniach? Słyszałem, że gipsy mocno wysuszają powietrze, a zimą wysuszać je będzie "do zera" rekuperator. Jak sobie z tym poradzić?
3. Dać dwie płyty czy jedną na ruszt?

Jak ktoś coś takiego zrobił sobie w domu niech da znać. Interesuję mnie zwłaszcza wrażenie po okresie grzewczym.
Link do komentarza
Warto, takie rozwiązanie na pewno porawi własności cieplne ściany - zwiększyłbym maksymalnie grubość wełny mineralnej. Sprawna wentylacja mechaniczna (z rekuperatorem jak najbardziej) jest konieczna. Dwie płyty zawsze lepiej niż jedna, można też postawić ściankę np. z klinkieru lub z cegieł silikatowych. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

można też postawić ściankę np. z klinkieru lub z cegieł silikatowych. Mr. Green


TYLKO PO CO ????
klinkier od srdka??

rozwiązanie nie głupie.
Ale jak już napisałeś - konieczna dobra wentylacja.
Można pomyśleć o jakim nawilżaczu?
Tu więcej pewnie ci podpowie Pan T.B. - on jest wielkim zwolennikiem izolacji od środka i pewnie ma spore doświadczene ?!!

Co do dwóch płyt - to myślę, że nie ma takiej potrzeby - chyba, że w miejscach gdzie będziesz wieszać szafki.

Wady
- dodatkowa wada to zmniejszenie powierzchni.
Link do komentarza
Nie rozmawiamy tu o zmniejszeni powierzchni użytkowej, te rozwiązania - klinkier, silikaty to rozwiązania dla ludzi z otwartym umysłem i fantazją oraz poczuciem estetyki, dla których ściana to niekoniecznie biała, gładka powierzchnia, po której "ślizga" się wzrok. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Szanowny Panie Sławku, nie tyle ja jestem zwolennikiem izolowania od środka co fizyka i systemy ogrzewania wymuszają takie rozwiązania. Sciana osadzona na fundamencie jest odbiornikiem ciepła, umieszczanie izolacji termicznej za notorycznym odbiornikiem świadczy o nieznajomości fizyki (nieprawdą jest, że zimno wchodzi) . Dodatkową sprawą jest niemożliwość zabezpieczenia (podobnie jak w dachu czy ścianie w szkielecie) filią przed wnikaniem ciepłego powietrza w przegrodę termiczną. Współczesne systemy ogrzewania posiadają automatykę odpowiadającą za stabilizację temperatury w pokoju, nie występuje więc "nadprodukcja ciepła" dalatego też ściana starego typu nie pełni już roli akumulatora, jest wyłącznie odbiornikiem.
Chętnie wyślę Panu nowe katalogi Xella (oni już się przekonali) Proszę też porównać grubości izolacji i sposoby izolowania na stronach tej samej firmy www.isover.pl i www.isover.se
Link do komentarza
W budownictwie pasywnym często wykorzystuje się ściany ceramiczne jako akumulatory ciepła - ściana taka w ciągu dnia nagrzewa się od słońca, a wieczorem i w nocy oddaje ciepło. Taka ściana musi być jednak wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Warto niektóre pomysły z budownictwa pasywnego wykorzystać przy budowie domów energooszczędnych. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie Sławku, nie tyle ja jestem zwolennikiem izolowania od środka co fizyka i systemy ogrzewania wymuszają takie rozwiązania. Sciana osadzona na fundamencie jest odbiornikiem ciepła, umieszczanie izolacji termicznej za notorycznym odbiornikiem świadczy o nieznajomości fizyki (nieprawdą jest, że zimno wchodzi) . Dodatkową sprawą jest niemożliwość zabezpieczenia (podobnie jak w dachu czy ścianie w szkielecie) filią przed wnikaniem ciepłego powietrza w przegrodę termiczną. Współczesne systemy ogrzewania posiadają automatykę odpowiadającą za stabilizację temperatury w pokoju, nie występuje więc "nadprodukcja ciepła" dalatego też ściana starego typu nie pełni już roli akumulatora, jest wyłącznie odbiornikiem.
Chętnie wyślę Panu nowe katalogi Xella (oni już się przekonali) Proszę też porównać grubości izolacji i sposoby izolowania na stronach tej samej firmy  www.isover.pl  i www.isover.se



Myślę, że kolega mial na myśli ścianę postawioną od wewnątrz pomieszczenia. Ja dodam, że jeśli się ma kominek, to nadprodukcja ciepła występuje i taką ścianę/akumulator można postawić jak najbardziej na przeciw niego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...