Skocz do zawartości

Diody LED niebezpieczne dla użytkowników


Recommended Posts

W powszechnie używanych diodach oświetleniowych LED, uznawanych do tej pory za przyjazne użytkownikom i środowisku, znaleziono dużą ilość substancji niebezpiecznych, jak ołów, arsen, miedź i nikiel. Wszystkie rodzaje badanych diod dostępnych w supermarketach i sklepach motoryzacyjnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

.....

Według badaczy, szkodliwe związki chemiczne znajdują się w każdej części diod, co dowodzi, że ryzyko związane z kontaktem z nimi występuje zarówno podczas produkcji, jak i użytkowania czy recyklingu. W przypadku zniszczenia w domu lampy z diodami LED naukowcy zalecają, podobnie jak w przypadku świetlówek rtęciowych starego typu, usunięcie odłamków w masce na twarzy i gumowych rękawiczkach. Jeśli lampa LED zniszczy się poza domem, jej resztki także należy zebrać w rękawiczkach i wyrzucić do kosza na śmieci.

Cały tekst artykułu
Link do komentarza
Kiedys zachwalano jarzeniowki, ale podono po jakims czasie okazalo sie ze zawieraja rtec. Pozniej moda przyszla na energooszczedne zarowki, ale one tez maja jakies substancje szkodliwe. Zarowki zwykle wycofuja bo za duzo wcinaja pradu, ledowe podobno mialy byc cudem a teraz ten tekst (nie neguje ze jest nieprawdziwy) ale uwazam ze co jeden czlowiek by nie wynalazl to drugi doszyje taka latke ze hej. Widac taka natura ludzka icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Kiedys zachwalano jarzeniowki, ale podono po jakims czasie okazalo sie ze zawieraja rtec. Pozniej moda przyszla na energooszczedne zarowki, ale one tez maja jakies substancje szkodliwe. Zarowki zwykle wycofuja bo za duzo wcinaja pradu, ledowe podobno mialy byc cudem a teraz ten tekst (nie neguje ze jest nieprawdziwy) ale uwazam ze co jeden czlowiek by nie wynalazl to drugi doszyje taka latke ze hej. Widac taka natura ludzka icon_biggrin.gif


Ale z tego co piszesz wynika, że zwykłe żarówy są i tak najbardziej eko!
Link do komentarza
Cytat

W powszechnie używanych diodach oświetleniowych LED, uznawanych do tej pory za przyjazne użytkownikom i środowisku, znaleziono dużą ilość substancji niebezpiecznych, jak ołów, arsen, miedź i nikiel. Wszystkie rodzaje badanych diod dostępnych w supermarketach i sklepach motoryzacyjnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

.....

Według badaczy, szkodliwe związki chemiczne znajdują się w każdej części diod, co dowodzi, że ryzyko związane z kontaktem z nimi występuje zarówno podczas produkcji, jak i użytkowania czy recyklingu. W przypadku zniszczenia w domu lampy z diodami LED naukowcy zalecają, podobnie jak w przypadku świetlówek rtęciowych starego typu, usunięcie odłamków w masce na twarzy i gumowych rękawiczkach. Jeśli lampa LED zniszczy się poza domem, jej resztki także należy zebrać w rękawiczkach i wyrzucić do kosza na śmieci.

Cały tekst artykułu



Proponuje umiejętnie interpretować informacje zawarte w podanym linku, ponieważ tak tworzy się legenda albo plotka. Pierwszy artykuł, który zwróciła wyszukiwarka google dotyczył diod samochodowych i ozdób choinkowych. A mam wrażenie, że w Twojej opowieści jest mowa o każdej diodzie LED. Co zrobimy z telewizorami w nowej technologii LED, oświetleniem codziennego uzytku itd itp. We wszystkim niezbędny jest umiar a już na 100 % zdrowy rozsądek.

Oto moje źródło.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Proponuje umiejętnie interpretować informacje zawarte w podanym linku, ponieważ tak tworzy się legenda albo plotka. Pierwszy artykuł, który zwróciła wyszukiwarka google dotyczył diod samochodowych i ozdób choinkowych. A mam wrażenie, że w Twojej opowieści jest mowa o każdej diodzie LED. Co zrobimy z telewizorami w nowej technologii LED, oświetleniem codziennego uzytku itd itp. We wszystkim niezbędny jest umiar a już na 100 % zdrowy rozsądek.

Oto moje źródło.



Bo dioda LED to dioda LED, co za różnica, gdzie jest użyta?
Link do komentarza
Tak, się złożyło, że się wyuczyłem kiedys jako technik elektronik. Też czytałem ten artykuł i się uśmiałem. Technologia produkcji LED praktycznie nie zmienia się od wielu lat, pomijając miniaturyzację, diody były od zawsze produkowane z takich materiałów i nagle ktoś w artykule wyciąga niebezpieczeństwa korzystania z LED-ów - gdyby były tak szkodliwe jak wieść niesie to powinienem świecić jak choinka i mieć wszystkie odmiany raka (tu lepiej odpukam w niemalowane). Dziwne jest, że tego typu bzdury są publikowane, gdy jakaś technologia zaczyna przekraczać pułap, na którym zaczyna zagrażać dominującym lub wylobbowanym rozwiązaniom technologicznym; patrz tzw. świetlówki energooszczędne forsowane przez duże koncerny typu Philips, Osram itp.
Zaczynam mieć alergię na wszystkie międzynarodowe firmy, im tylko zależy na kasie, a nie na jakiś ideologiach ekologicznych.
Link do komentarza
Cytat

Tak, się złożyło, że się wyuczyłem kiedys jako technik elektronik. Też czytałem ten artykuł i się uśmiałem. Technologia produkcji LED praktycznie nie zmienia się od wielu lat, pomijając miniaturyzację, diody były od zawsze produkowane z takich materiałów i nagle ktoś w artykule wyciąga niebezpieczeństwa korzystania z LED-ów - gdyby były tak szkodliwe jak wieść niesie to powinienem świecić jak choinka i mieć wszystkie odmiany raka (tu lepiej odpukam w niemalowane). Dziwne jest, że tego typu bzdury są publikowane, gdy jakaś technologia zaczyna przekraczać pułap, na którym zaczyna zagrażać dominującym lub wylobbowanym rozwiązaniom technologicznym; patrz tzw. świetlówki energooszczędne forsowane przez duże koncerny typu Philips, Osram itp.
Zaczynam mieć alergię na wszystkie międzynarodowe firmy, im tylko zależy na kasie, a nie na jakiś ideologiach ekologicznych.




Otóż to. W mojej opinii ekologia kończy się tu na potencjalnej oszczędności energii przez zakup zarówek, które pobierają mniej energii i, ostatnio w reklamach, środków myjacych do zmywarek, które zapewniająskutecznośc czyszczenia naczyń w niższych temperaturach. Nikt nie wspomina o błędnym zarządzaniu energią w domu.

Wracajac do LED. Zgadzam się z Tobą w 100%. Poza tym skoro coś jest aż tak szkodliwe, to czemu nadal inwestuje się w tą technologię?.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 8 miesiące temu...
Może to zależy od producenta diod ledowych. W tych najtańszych (chińskich) nie wiadomo co siedzi icon_biggrin.gif, ja właśnie czytałem ostatnio artykuł w zupełnie innym klimacie, który mówił o ledach jako o najbardziej przyjaznym środowisku i ekologicznym oświetleniu
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie wiem co może być niebezpiecznego w diodzie led, która jest zalana tworzywem i zwykły użytkownik ma kontakt jedynie z wystającymi posrebrzanymi końcówkami. Arsenek galu to półprzewodnik, tak samo jak krzem. Miedzi i jej związków(tlenków) jest pełno w każdej nowej instalacji elektrycznej, a ołów do niedawna był podstawą spoiwa lutowniczego (60 %Cyny i 40% ołowiu)
Link do komentarza
Cytat

Może to zależy od producenta diod ledowych. W tych najtańszych (chińskich) nie wiadomo co siedzi icon_biggrin.gif, ja właśnie czytałem ostatnio artykuł w zupełnie innym klimacie, który mówił o ledach jako o najbardziej przyjaznym środowisku i ekologicznym oświetleniu



Kiedyś tak mówiono o świetlówkach. Zapraszam zatem do podrzeszowskiego Pogwizdowa. Na tereny starej fabryki.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Żarówki LED niszczą wzrok! Przerażające wyniki badań!

Cytat

Technologia LED bardzo szybko stała się częścią naszej codziennej rzeczywistości. Producenci wykorzystują ją do produkcji energooszczędnych żarówek, które są prawdziwą rewolucją w naszych domach. Pozwalają sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, ale czy światło LED jest bezpieczne dla ludzi? Naukowcy opublikowali przerażające wyniki badań.



Uczeni z Uniwersytetu Complutense w Madrycie opublikowali przerażające wyniki badań. Z raportu wynika, że długotrwałe oddziaływanie światła LED może nieodwracalnie uszkodzić ludzki wzrok. Dr Celia Sánchez-Ramos zwraca uwagę, że światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego.
Link do komentarza
Cytat

W przypadku zniszczenia w domu lampy z diodami LED naukowcy zalecają, podobnie jak w przypadku świetlówek rtęciowych starego typu, usunięcie odłamków w masce na twarzy i gumowych rękawiczkach. Jeśli lampa LED zniszczy się poza domem, jej resztki także należy zebrać w rękawiczkach i wyrzucić do kosza na śmieci.

Ten fragment wyraźnie świadczy, kto jest sponsorem tych badań.
Świetlówki starego typu są złe, ale nowego już nie?
Proponuję przeprowadzić takie same badania dla świetlówek "nowego typu".
Nie zmienia to faktu, że tradycyjne żarówki są pod tym względem najbardziej ekologiczne.
Link do komentarza
Cytat

W przypadku zniszczenia w domu lampy z diodami LED naukowcy zalecają, podobnie jak w przypadku świetlówek rtęciowych starego typu, usunięcie odłamków w masce na twarzy i gumowych rękawiczkach.



Czyli kupując taką diode LED w pakiecie należy zaopatrzyć się w maske (jaką? ) i gumowe rękawice (pewnie takie do łokci )
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...