Skocz do zawartości

koszt projektu


Recommended Posts

Cytat

To co wchodziło w skład projektu boś trochę rzeczy wykluczył.? A zagospodarowanie terenu w okół?


Tylko instalacje nie były robione. Zagospodarowanie terenu.

Cytat

Widziałem artykuł w "Ładnym domie" opisującym ten dom i kontakt do architekta z ceną 220 zł za m kw.

Więc napewno jeden sprzedał


Też czytałem ten artykuł w ostatnim nr "ŁD".
Link do komentarza
Cytat

Najważniejsze żebyś ze swojego domu w przyszłości był zadowolony, a czy dałeś 2 tys czy 50 tys to nie ma znaczenia. icon_smile.gif


Święte słowa! O to właśnie chodzi o zadowolenie, mam to co chciałem .Mi pasuje a komuś nie musi. Domy nie mogą być wszystkie takie same bo zrobiło by się nudno i szaro na tym świecie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
"...konstruktor dobiera fundament - analogicznie w gotowcu
poza tym - sprawdzi filarek, policzy krokiew i tyle
architekt - skorupy nie są skrajnie różne od "gotowców"
aranżacja środka? przy ogarniętym inwestorze, nie jest to filozofią
zawsze problem to branżyści, bo jak wyżej kolega stwierdził, architekt raczej branżystą nie jest,
cena projektu indywidualnego to kosz ego projektanta, jakkolwiek byłoby to nazwane formalnie..."

"...konstruktor dobiera fundament - analogicznie w gotowcu..."
żeby dobrać fundament, trzeba przeliczyć budynek z góry do dołu - czyli wiatr, śnieg (dla odpowiedniej strefy), więźbę, stropy etc, na koniec biorąc pod uwagę rodzaj i nośność gruntu - troszkę liczenia jest, poza tym odpowiedzialność większa niż z branży architektonicznej.
("...poza tym - "sprawdzi filarek, policzy krokiew i tyle..." - osobiście, chciałbym żeby takie rzeczy mógł przeliczać architekt, przynajmniej nie musiałby do mnie biegać z byle jaką duperelą i głowę zawracać, myślę, że zmienią zapisy w ustawie prawo budowlane i dylematy się w końcu skończą dla obu branż),
"...zawsze problem to branżyści, bo jak wyżej kolega stwierdził, architekt raczej branżystą nie jest.."
architekci to też branżyści - od zawsze (na stronie tytułowej projektu pisze się: "branża architektoniczna (podpis architekta), branża budowlana: (podpis budowlańca) itp - to tak do wiadomości dla laików i niezorientowanych w temacie), a z "branżami" czy "branżystami" nie ma "problemów", problemy są raczej z ludźmi, którzy mają coś zaprojektować albo podpisać (np. projekt) i tzw główny "problem" - za ile?

Pozdrawiam

p.s
"Najważniejsze żebyś ze swojego domu w przyszłości był zadowolony, a czy dałeś 2 tys czy 50 tys to nie ma znaczenia"

Owszem ma znaczenie i to duże, bo nikt z logicznie myślących ludzi nie ma ochoty przepłacać (tym bardziej, że większość ludzi decyduje się wybudować dom z pieniędzy pożyczonych z banku i powinna liczyć koszty) za proste projekty domów jednorodzinnych (nawet robionych indywidualnie - projekt. Schemat liczenia i poziom trudności wykonania takiego projektu jest podobny do zwykłych - katalogowych projektów domów jednorodzinnych za 1500-2500zł).
Pieniądze lepiej jest spożytkować w wykonawstwie czyli przy budowie domu choćby na materiały budowlane i wykończeniowe i na to Państwa uczulam. Edytowano przez konstruktor0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

żeby dobrać fundament, trzeba przeliczyć budynek z góry do dołu - czyli wiatr, śnieg (dla odpowiedniej strefy), więźbę, stropy etc, na koniec biorąc pod uwagę rodzaj i nośność gruntu - troszkę liczenia jest, poza tym odpowiedzialność większa niż z branży architektonicznej


Kolego, takie trudne sprawy to do excela lub mathcada, ewentualnie ołówek i gotowiec, 2h pracy i pozamiatane, nie jest to szczyt możliwości przeciętnego konstruktora, choć znam orłów, co kurniki liczyli w Robocie
więźba? - parę tabelek z norm, teoretycznie zabawa większa przy wiązarach (jeżeli nie prefabrykowane), lub nietypowych więźbach samonośnych, ale co w tym może być trudnego, skoro rolę grają praktycznie rozmiary i wymiary?
stropy? a są jakieś straszne różnice? obciążenia te same, niejednokrotnie dobiera się z automatu, często katalogowo, policzyć trzeba zapewne jakiś podciąg
grunt? jedna dwie dane do policzenia fundamentu, który "tradycyjnie" ma wymiary 40x60

projekt indywidualnego kurnika to trywialne zajęcie, więcej formalności niż pracy zawodowej, jeżeli ktoś to uważa za wielkie know-how to niestety nie wzbudza wielkiego szacunku

były czasy, gdzie taki kurnik mógł praktycznie zaprojektować budowlaniec z upr wykonawczymi
ale było za dobrze czyli źle, banda darmozjadów z SARP, tudzież podobnych, "wylobbowała" swego czasu zniesienie tego "przywileju" i to ludziom, którzy, aby uzyskać uprawnienia, zdają egzaminy, a nie dostali papierek od dyra, że dymali na budowie (parząc np jemu kawkę i to w biurze) przez co przed '94 rokiem uzyskiwali uprawnienia "z urządu"

teraz pełno jest podrzędnych architektów, którzy puszą piórka przy zabawie w kurniki, jakby to było Bóg wie co, a jest to tylko (lub powinno być) rozgrzewką przed porządnym dymankiem przy złożonych projektach
taka jest prawda
i jeżeli taki architekt utrzymuje się tylko i wyłącznie z takiej chałtury, to jego sprawa, poszedł na łatwiznę, niech ma ten pieniądz z tego, nie żaluję, ale bez nadętego filozofowania, zważywszy, że całą mecyję "liczenia i projektowania" kurnika poznaje się na na I/II roku studiów
Cytat

architekci to też branżyści - od zawsze (na stronie tytułowej projektu pisze się: "branża architektoniczna (podpis architekta), branża budowlana: (podpis budowlańca) itp - to tak do wiadomości dla laików i niezorientowanych w temacie), a z "branżami" czy "branżystami" nie ma "problemów", problemy są raczej z ludźmi, którzy mają coś zaprojektować albo podpisać (np. projekt) i tzw główny "problem" - za ile?


dobrze wiesz o co mi chodzi - pisząc branżyści nie miałem na myśli Wielce Szanownego Pana Architekta, czy też Koństruktora, tylko instalatorów, bo teraz mają zdecydowanie większe pole do popisu niż jeszcze 20 lat temu

Cytat

p.s
"Najważniejsze żebyś ze swojego domu w przyszłości był zadowolony, a czy dałeś 2 tys czy 50 tys to nie ma znaczenia"

Owszem ma znaczenie i to duże, bo nikt z logicznie myślących ludzi nie ma ochoty przepłacać (tym bardziej, że większość ludzi decyduje się wybudować dom z pieniędzy pożyczonych z banku i powinna liczyć koszty) za proste projekty domów jednorodzinnych (nawet robionych indywidualnie - projekt. Schemat liczenia i poziom trudności wykonania takiego projektu jest podobny do zwykłych - katalogowych projektów domów jednorodzinnych za 1500-2500zł).
Pieniądze lepiej jest spożytkować w wykonawstwie czyli przy budowie domu choćby na materiały budowlane i wykończeniowe i na to Państwa uczulam.


tu się zgadzam - jest podobny, tym bardziej dziwi mnie ta róznica w cenach
owszem, są projekty indywidualne robione od podstaw, o bardzo ciekawej, nietradycyjnej architekturze, to może więcej kosztować, ale nie na litość Boga tradycyjny kurnik
tyle, że takie domy raczej nie powstają na zamówienie kredytobiorców RnS
Link do komentarza
Cytat

nieźle
jak widać placisz za artystę architekta, nie za rzemieślnika i tu tkwi problem
bo ten Twój projekt to nie jakiś unikat na skalę światową


i dlatego liczyłem na 5-6 tys a nie 3-4 razy więcej

a moze ktoś zna projekt domu na bazie prostokąta bez wykuszy, lukarn itp
dach dwuspadowy - kalenica równoległa do frontu
garaż dostawiony (nie w bryle)
32< salon < 40 m kw.
kominek
kuchnia od ogrodu (łatwiej obsługiwać imprezki tarasowe)
spiżarnia
wc z prysznicem na parterze
gabinet
kotłownia na paliwo stałe w bryle

na poddaszu 3 sypialnie, garderoba i łazienka

całość ok 130-150 m kw pow. użytkowej
najchętniej 1 komin oraz 1 pion wod-kan
Link do komentarza
Popełniłeś podstawowy błąd – „pomocy” szukałeś w biurach projektowych. icon_biggrin.gif

Poszukaj na własnym terenie projektanta „wolnego strzelca” – takiego co weźmie sprawy w swoje ręce, w całości – od wykonania projektu do jego zatwierdzenia przez starostwo.


Cytat

igaraż dostawiony (nie w bryle)



Jeśli będziesz ubiegać się o kredyt RnS, to sprawdź czy w takim przypadku, ten „dostawiony garaż” tez „załapie się” na wymogi tego kredytu – bo może być różnie.
Link do komentarza
Cytat

dostałem kilka odpowiedzi:
ceny 18-20 tys zł !!!

przyjdzie szukac jednak gotowca icon_sad.gif
ktoś wybudował juz Jantara z DK
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow...ekt-1353_jantar


wow!! Ja zapłaciłem za projekt 10 tysięcy i myślałem że to sporo. Choć ile jest wart mój projekt okaże się "sun" bo aktualnie czekam na PnB.
Szukaj też po forach. Ja właśnie tak znalazłem a u mnie sprawa była dość skomplikowana. Wąska działka, bardzo nietypowy dach (chyba sensacyjny nawet), dom na płycie fundamentowej, pompa ciepła, ściany w systemie Izodom2000. Na lokalnym podwórku nie znalazłem chętnego, więc ruszyłem na fora.
Nie szukaj biur z pierwszych stron google. Szukaj "mniej okazałych", tak jak napisał bajbaga - wolnych strzelców. Ogłoś się w prasie (ja tego nie zrobiłem bo mi do głowy nie przyszło - ale wiem że daje efekt).
Link do komentarza
Można też „od tyłu”. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif

Znaleźć wpierw kierbuda, a ci z reguły, mają „odpowiednie” i sprawdzone namiary.



Ps. Moim zdaniem, za ten (taki) projekt, vega1 zapłacił „psie” pieniądze.

Tym bardziej, że podana kwota (tak domniemam) była nie tylko za projekt domu, ale za całość usługi związanej z projektem budowlanym.
Link do komentarza
Usług projektowych, związanych z przedsięwzięciem budowlanym tj. projekt domu, projekt zagospodarowania działki (a tu miał problem – zresztą ściśle powiązany z projektem budynku).
Raczej nie sądzę, że w grę wchodziły projekty instalacji wewnętrznych, a jeśli tak, to była to wyjątkowa „taniocha”.

Moim zdaniem Twój projekt ma wiele cech wyróżniających ten projekt, tak że można go uznać (projekt) za indywidualny – a nie „zindywidualizowany”. Wiele tam bardzo nietypowych rozwiązań – w tym konstrukcyjnych.


Moim zdaniem - oczywiście. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
a no to tak. Cena obejmowała całość, od zagospodarowania działki a kończąc na instalacjach (prąd i inst. sanit.) wewnątrz domu. Jakkolwiek może są dość pobieżne, ale są. Zresztą to chyba jest wymagane do uzyskania PnB, więc być musi. Czy nie?
No a to że mój projekt jest indywidualny to nie podlega wątpliwościom. Ten dom nie mógł wyjść z żadnego gotowca. I nawet nie dlatego że mam udziwniony gust. U mnie wszystko determinował MPZP oraz wąska i źle ułożona działka.
Link do komentarza
No to teraz porównaj – prosta „stodoła”, w zasadzie z typowym rozkładem pomieszczeń. Program sam „wyliczy” i „rozrysuje”, wszystkie kąty proste (90 stopni) – nawet mało wprowadzania (wklepania) danych.
Biorąc to pod uwagę, to zgodnie z przedstawiona ofertą cenową biur, Twój projekt domu musiałby kosztować (teoretycznie) minimum 100.000zł.

Mogę się założyć, że w drugą stronę to nie zadziała.
vip42 nie ma szans (lub są bardzo małe) na zamknięcia całości usług projektowych w kwocie 3.000zł, nawet w przypadku „przerobionego gotowca”.
Będzie miał szczęście jak zamknie się kwotą około 5.000zł.
Link do komentarza
Cytat

i dlatego liczyłem na 5-6 tys a nie 3-4 razy więcej

a moze ktoś zna projekt domu na bazie prostokąta bez wykuszy, lukarn itp
dach dwuspadowy - kalenica równoległa do frontu
garaż dostawiony (nie w bryle)
32< salon < 40 m kw.
kominek
kuchnia od ogrodu (łatwiej obsługiwać imprezki tarasowe)
spiżarnia
wc z prysznicem na parterze
gabinet
kotłownia na paliwo stałe w bryle

na poddaszu 3 sypialnie, garderoba i łazienka

całość ok 130-150 m kw pow. użytkowej
najchętniej 1 komin oraz 1 pion wod-kan



Zrobiłem ci projekt - tam gdzie komin masz wpisany to dostawisz kominek w saolonie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

możemy podyskutować, ale jeśli nie masz pieczątki to nadal mnie to będzie kosztować parenaście tysięcy złotych u architekta




Ot, tośmy sobie zupełnie niepotrzebnie pogadali.

Kwota w przedziale od 5.000zł do 7.000zł, za całość prac jest jak najbardziej realna.

Szukaj – a znajdziesz. icon_biggrin.gif

Ps. I nie szukaj architekta, tylko projektanta.
Link do komentarza
Cytat

Ot, tośmy sobie zupełnie niepotrzebnie pogadali.

Kwota w przedziale od 5.000zł do 7.000zł, za całość prac jest jak najbardziej realna.

Szukaj – a znajdziesz. icon_biggrin.gif


Ja rozumiem, że tych architektów co mi odpowiedzieli to mam omijać ale to są jedyne kwoty które otrzymałem oraz wasze zapewnienia że powinno byc duzo mniej. A więc będę szukał
Link do komentarza
Cytat

Ja rozumiem, że tych architektów co mi odpowiedzieli to mam omijać ale to są jedyne kwoty które otrzymałem oraz wasze zapewnienia że powinno byc duzo mniej. A więc będę szukał


tu na forum reklamowało się już kilku. Poszukaj, popytaj ich. Pisz żeś z forum. Kto wie, może któryś z nich na dobry początek dla siebie nie będzie się srogo cenił.
Link do komentarza
Cytat

możemy podyskutować, ale jeśli nie masz Bardzo Waznej Pieczątki to nadal mnie to będzie kosztować parenaście tysięcy złotych u architekta



Ja na tej samej zasadzie zrobiłem swój projekt - BardzoWażnaPieczatka dzieki temu kosztowała mnie 2800 zł zamiast kilkunastu tysięcy icon_smile.gif + zjazd i POŚ
Link do komentarza
Gość adiqq
bajbaga - pisałem o tym na 1 stronie - moja ciocia jest projektantem - oficjalny cennik to 4tys (przynajmniej tak było 2 lata temu) - za projekt indywidualny. Mnie kosztował 2tys, po czym zmieniła się działka, projekt był przerabiany i dopłaciłem jeszcze 600zł.
Link do komentarza
Cytat

bajbaga - pisałem o tym na 1 stronie - moja ciocia jest projektantem - oficjalny cennik to 4tys (przynajmniej tak było 2 lata temu) - za projekt indywidualny. Mnie kosztował 2tys, po czym zmieniła się działka, projekt był przerabiany i dopłaciłem jeszcze 600zł.


Otrzymałem już oferty na 10 tys, 7,5 oraz 4 tys zł (+ adaptacja 1,5 + 1,5 obsługa starostwa) czyli zaczyna to już wyglądać obiecująco.
Link do komentarza
Cytat

Adaptacja projektu indywidualnego icon_eek.gif



Skoro nie mam MPZP ani WZ to teraz projekt domu (z instalacjami) a jak będzie MPZP to adaptacja do warunków

tak to rozumiem


NAZWA - CENA BRUTTO

Projekt domu jednorodzinnego,
(branża architektoniczno - konstrukcyjna, sanitarna, elektryczna, wentylacyjna) 4 000 zł

adaptacja projektu 1 500 zł

zorganizowanie formalności administracyjnych do pozwolenia na budowę (cena dotyczy powiatu bydgoskiego) 1 500 zł

Razem 7 000 zł

Warto? Czy dalej szukać intensywnie?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Skoro nie mam MPZP ani WZ to teraz projekt domu (z instalacjami) a jak będzie MPZP to adaptacja do warunków


Dla mnie takie działanie jest bez sensu,projekt w ciemno ?
A jak będzie np.nakaz budowy domu jedynie z dachem czterospadowym lub z kalenicą prostopadłą do drogi ?
Link do komentarza
Formalności ? Co to za formalności ? Chyba że masz daleko do starostwa, musisz złożyć wnioski że jesteś właścicielem gruntu, wyciągi z ewidencji gruntów, mapy 1:1000 z geodezji, wniosek o pozwolenie na budowę ( jak masz juz projekt ) i to wszystko chyba, maksymalnie 2 dni załatwiania po 10 minut. Więc zarobek 1500 zł za 45 minut ( z dojazdami icon_smile.gif )
Link do komentarza
Gość adiqq
zależy jak kto ma daleko, ale i tak na pewno taniej wyjdzie samemu to załatwić...
te papiery o których pisze Draagon to i tak musisz zawiezc do projektanta, wnioski wypełniałem sam...
instalacje też chyba nie są wymagane w projekcie do PnB - ja mam tylko kominy narysowane i w projekcie jest uwzględnione szambo. I tak robiłem WM(osobny projekt) a w międzyczasie skończyli kanalizację.
Elektrykę,wodę,kanalizację można bez problemu sobie samemu rozrysować lub z elektrykiem/rurkarzem - nie trzeba za to płacić tyle kasy...
Link do komentarza
Cytat

Formalności ? Co to za formalności ? Chyba że masz daleko do starostwa, musisz złożyć wnioski że jesteś właścicielem gruntu, wyciągi z ewidencji gruntów, mapy 1:1000 z geodezji, wniosek o pozwolenie na budowę ( jak masz juz projekt ) i to wszystko chyba, maksymalnie 2 dni załatwiania po 10 minut. Więc zarobek 1500 zł za 45 minut ( z dojazdami icon_smile.gif )


piszesz już o samym finale. Ten nie jest trudny - fakt. Ale ile wcześniej trzeba się napocić? A to przyłącza. A to zarząd dróg. A ZUDP?
To ostatnie lubi dać popalić.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

sprawdzałem co planują - zupełnie w ciemno nie chcę robic projektu icon_smile.gif
nie musze kupować pakietu usług - moge tylko poszczególne punkty i za projekt zapłacić 4 tys. zł - ale jeszcze poszukam


Żeby Ci trochę ulżyć w poszukiwaniach wyślę Ci na priv info.
Link do komentarza
woj podlaskie -projekt domu + załatwienie wszystkich formalności -> 4,5tys
Kreślił młody projektant, wszystko rysował z nami od zera - pod nasze widzimisię (tyle, że miałam karteczkę z wyrysowaniem co chcę na podstawie kilku gotowych projektów), działka dość kłopotliwa bo długa a bardzo wąska (tylko 12,6m). Mieliśmy działkę bez warunków zabudowy czy planu zagospodarowania, facet załatwiał wszystko od pozwoleń w wodociągach przez elektrownię aż po odstępstwo ministerialne, nie mamy projektu instalacji ale ze współpracy jesteśmy jak dotąd zadowoleni.
Nasz budowlaniec bardzo pozytywnie wyrażał się o projekcie, jak zamieszkamy to zobaczymy czy dalej będzie tak różowo icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
udało mi się znaleźć projektanta z Bydgoszczy, który za 5k zrobi mi mój projekt z zagospodarowaniem terenu itp (w zakresie potrzebnym do uzyskania PnB) za dodatkowe 1,5k załatwia wszystkie formalności (od uzyskania warunków przyłączenia mediów, poprzez podział i odrolnienie działki, na uzyskaniu PnB kończąc)

reasumując: wydam 6,5 tys zł (brutto) + opłaty na uzyskanie PnB
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

udało mi się znaleźć projektanta z Bydgoszczy, który za 5k zrobi mi mój projekt z zagospodarowaniem terenu itp (w zakresie potrzebnym do uzyskania PnB) za dodatkowe 1,5k załatwia wszystkie formalności (od uzyskania warunków przyłączenia mediów, poprzez podział i odrolnienie działki, na uzyskaniu PnB kończąc)

reasumując: wydam 6,5 tys zł (brutto) + opłaty na uzyskanie PnB


Zrobisz jak uważasz, ale 1,5 k za formalności które zajmną powiedzmy 10 dni to ładny zarobek. Ja za warunki przyłączenia wody i prądu oraz za odrolnienie nie zapłaciłem ani grosza. Za PnB też nie płacisz, chyba że masz garaż wolno stojący, ja płaciłem coś około 50 zl.
Link do komentarza
nas formalności jako takie kosztowały 500zł, nie musiałam do żadnego urzędu iść, wszystkie papiery miałam do domu dostarczone przez architekta. Zważywszy na tutejsze "cud-miód" urzędniczki to i 2 tys bym zapłaciła żeby tylko nic z nimi wspólnego nie mieć. no i jeszcze jeden plus załatwiania spraw przez architekta - omija się okres oczekiwania - każdy urząd ma swój czas na odp a my wszystkie zgody i później umowy dostawaliśmy z dnia na dzień
za PnB ani inne zgody nic nie płaciliśmy, jedynie w starostwie za mapki dopłacałam i wiadomo za geodetę
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

Pieniądze lepiej jest spożytkować w wykonawstwie czyli przy budowie domu choćby na materiały budowlane i wykończeniowe i na to Państwa uczulam.


Moje doświadczenie jest zupełnie przeciwne. Warto 10 razy pomyśleć i raz zrobić niż na odwrót. Taka jest idea projektowania.
Kto oszczędza na projekcie zapłaci na etapie zarówno wykonawstwa jak i użytkowania domu wielokrotnie więcej.
Projekt spełnia różne funkcje. Zasadniczo ma zapewnić szybki i bezbolesny proces robót i usunąć wszelkie przeszkody formalne, prawne i techniczne w ich realizacji.
Ile one mogą kosztować? Często wieloletnie oszczędności.
Jeżeli już chcemy oszczędzać, zróbmy to profesjonalnie, obliczając koszt inwestycji w jej cyklu trwałości technicznej lub zamierzonym okresie użytkowania conajmniej. Oszczędzanie na projekcie może się wydawać atrakcyjne temu, kto buduje na sprzedaż, ponieważ nie musi potem mieszkać w tym domu. Jeśli jednak możemy określić ile ma nas kosztować cała inwestycja, to warto mieć choć przybliżoną wizję tego na co wydajemy pieniądze. Na komfort? Na tanie utrzymanie domu? Na luksus? Na prestiż? Na szybką realizację?
W każdym przypadku inaczej będzie wyglądało finansowanie, i to właśnie określa projekt, nawet jeśli inwestor nie zdaje sobie z tego sprawy.
Można powiedzieć, że dla indywidualnego inwestora budującego dom wybór projektu to podpisanie umowy z samym sobą co do dalszych losów inwestycji oraz swojego życia. Zakładam, że to ma być dom, w którym inwestor chce spędzić część swojego życia i znaczną część swoich pieniędzy.

Warto pamiętać, że zamówienie projektu np. bez instalacji może powodować trudności w optymalizacji zużycia energii. Rachunek za projekt płaci się raz--rachunki za energię do końca życia. Edytowano przez integrated_design (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kolego, takie trudne sprawy to do excela lub mathcada, ewentualnie ołówek i gotowiec, 2h pracy i pozamiatane, nie jest to szczyt możliwości przeciętnego konstruktora, choć znam orłów, co kurniki liczyli w Robocie


Ciekawe kto zdobywa dane i analizuje teren? Można postawić dom nawet na kanale melioracyjnym i ja takie realizacje widziałem wielokrotnie. Przez pierwszy sezon czasem jeszcze są zamieszkałe. Chętnie obejrzę arkusz excela zawierający dane o moim terenie.

Cytat

tu się zgadzam - jest podobny, tym bardziej dziwi mnie ta róznica w cenach
owszem, są projekty indywidualne robione od podstaw, o bardzo ciekawej, nietradycyjnej architekturze, to może więcej kosztować, ale nie na litość Boga tradycyjny kurnik
tyle, że takie domy raczej nie powstają na zamówienie kredytobiorców RnS


To tylko jeden z aspektów indywidualnego projektu. Tradycyjny projekt indywidualny też różni się od tradycyjnego projektu typowego.
To że indywidualne domy nie powstają na zamówienie kredytobiorców świadczy jedynie o niefrasobliwości kredytodawców. Instytucja kredytująca powinna być zainteresowana oszczędnościami na etapie spłaty kredytu, a to oznacza dom energooszczędny i dom tani w utrzymaniu. Koszty kredytu byłyby mniejsze jeśli "equity" inwestora byłoby ustalone łącznie z jakością projektu domu.
Duże pieniężne wydatki lub oszczędności są pochodną decyzji co i jak budować. Atrakcyjna architektura jest fajna, ale argument, że to stanowi o wartości projektu, jest błędny. O wartości projektu stanowi dopasowanie go do warunków lokalizacji i potrzeb klienta, w tym finansowych organizacyjnych i czasowych.
Dobra architektura jest pochodną.
Link do komentarza
Cytat

frazesy, na które trza było rok czekać
żeś się namachał :bezradny:


Vox populi vox dei.
Czy mogę liczyć na bardziej szczegółowe rozwinięcie Pana komentarza?
Jestem nowy na forum i niezupełnie rozumiem pańską myśl.
Przyznam, ze nie czytałem wcześniejszych pańskich postów,
zatem nawet minimalne wyjaśnienie rzuciłoby światło na naturę komentarza.
Link do komentarza
Sprawdziłem ofertę z pierwszej strony wyszukiwarki.
Zapytałem ile kosztuje projekt budowlany--tj. projekt będący podstawą do pozwolenia na budowę.
Oto odpowiedź:
Cytat

Witam,
dziękuję za pytanie. Sprzedajemy projekty typowe. Nie zajmujemy się
formalnościami związanymi z odrolnianiem oraz sprawami urzędowymi.
Możemy Panu zaoferować gotowy projekt, reszta spocznie w rękach Pana i
architekta adaptującego.


Proszę o oferty architektów adaptujących.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...