Skocz do zawartości

koszt projektu


Recommended Posts

Do zrobienia jest projekt budowlany w nastepujacym zakresie :
architektura
zagospodarowanie terenu
konstrukcja
opinia konstrukcyjna
wod-kan
ogrzewanie
elektryka

KOSZT PROJEKTU BUDOWLANEGO :
architektura+zagospodarowanie = 5000zł
konstrukcja + opinia konstrukcyjna = 3000zł
wod-kan+ogrzewanie 1500 zł
elektryka 1000 zł

RAZEM 10500 ZŁ
to chyba duzo jak za projekt
Link do komentarza
no więc napisz coś więcej o swoim projekcie. U mnie była działka nietypowa. Nie łatwy MPZP a do tego miałem kilka zachcianek które nie są typowe. Tak więc ja za projekt małego domku zapłacę 10 tysięcy. Dla mnie to w ciul, ale nie miałem wyjścia. A jak dostanę Pozwolenie na Budowę to nie będę żałował ani złotówki z tej kasy na projekt. Mało tego, tak się schlam, że mnie rodzona żona nie pozna (gdzieś przez tydzień).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cena zawsze zależy od tego co jet w projekcie. Jeżeli jest to projekt robiony na indywidualne zamówienie wraz z adaptacją do danej działki i jet to cena końcowa za wszystko, to cena jest w normie. Uprzedzam tylko, że można kupić projekt gotowy w dobrej pracowni, który w cenie od 2000 do 3000 zł (w zależności od wielkości domku) zawiera:
- architekturę,
- konstrukcję,
- instalacje sanitarne,
- instalacje elektryczne,
- charakterystykę energetyczną,
- pakiet energooszczędny.
Do tej ceny dolicz architekta adoptującego projekt do działki, który może również zmienić kilka szczegółów w projekcie jeżeli zechcesz, weźmie tez ok 3000, to suma summarum i tak wyjdzie taniej niż ponad 10 000.

Link do komentarza
Cytat

Cena zawsze zależy od tego co jet w projekcie. Jeżeli jest to projekt robiony na indywidualne zamówienie wraz z adaptacją do danej działki i jet to cena końcowa za wszystko, to cena jest w normie. Uprzedzam tylko, że można kupić projekt gotowy w dobrej pracowni, który w cenie od 2000 do 3000 zł (w zależności od wielkości domku) zawiera:
- architekturę,
- konstrukcję,
- instalacje sanitarne,
- instalacje elektryczne,
- charakterystykę energetyczną,
- pakiet energooszczędny.
Do tej ceny dolicz architekta adoptującego projekt do działki, który może również zmienić kilka szczegółów w projekcie jeżeli zechcesz, weźmie tez ok 3000, to suma summarum i tak wyjdzie taniej niż ponad 10 000.


Nieznalazłem takiego projektu jak potrzebuję (ale dużo zbliżonych) i w związku z tym pytanie jak szukać podobnego projektu: co jest ważne a co nie, czy ważne są tylko mury zewnętrzne a środek to już w ramach adaptacji? Czy zgodne muszą być wszystkie ściany nośne? Czy schody i kominy muszą być w w tym miejscu co u mnie czy mogą być w innym miejscu, a adaptując projekt przeniosę ję we właściwe miejsca?
Link do komentarza
mnie projekt indywidualny kosztował 2600 3 lata temu(tzn najpierw był dom 10x12 a potem przerobiony na 10x10 - rodzina - cena urosła z 2000 na 2600) Normalna cena byłaby pewnie x2
ŚE - kosztowało mnie 100zł
projekt przyłącza wody - 500zł (wodociągi)
pakiet energooszczędny - we własnym zakresie(WM z reku + ocieplenie, projekt WM robiła firma montujaca WM)
instalacje elektryczne,sanitarne - we własnym zakresie
można taniej, a akurat w/w projekty nie były mi do niczego potrzebne...
Link do komentarza
Cytat

A może ważniejszy jest układ (zblizony) a wymiary zewnętrzne można dopasować (poszerzyć i/lub wydłużyć dom)?



Generalnie w projekcie można zmienić wszystko. Wydłużyć, zmniejszyć, poprzestawiać ściany, kominy, schody i co tylko chcesz. Rzecz w tym, że im więcej zmieniasz (adoptujesz) tym wyższe koszty adaptacji. Najlepiej skontaktować się z pracownią, która oprócz gotowych projektów (są takie pracownie, co mają w swojej ofercie projekty różnych pracowni z całego kraju) robi też ich adaptacje. Kompleksowa usługa. Architekt na miejscu pomoże ci wybrać taki projekt, aby w jak najprostszy sposób mógł go dostosować do Twoich potrzeb. Poszukaj takich pracowni w twojej okolicy zawsze warto je odwiedzić i się podpytać. Za to nic nie płacisz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Generalnie w projekcie można zmienić wszystko. Wydłużyć, zmniejszyć, poprzestawiać ściany, kominy, schody i co tylko chcesz. Rzecz w tym, że im więcej zmieniasz (adoptujesz) tym wyższe koszty adaptacji. Najlepiej skontaktować się z pracownią, która oprócz gotowych projektów (są takie pracownie, co mają w swojej ofercie projekty różnych pracowni z całego kraju) robi też ich adaptacje. Kompleksowa usługa. Architekt na miejscu pomoże ci wybrać taki projekt, aby w jak najprostszy sposób mógł go dostosować do Twoich potrzeb. Poszukaj takich pracowni w twojej okolicy zawsze warto je odwiedzić i się podpytać. Za to nic nie płacisz.

Pozdrawiam


No raczej nie wszystko. co mi wiadomo to nie można zmienić ścian nośnych oraz ścian zewnętrznych tzn nie można domu wydłużyć ani skrócić.
Link do komentarza
A gdy MPZP jest dopiero w trakcie uchwalania można już kupowac (tworzyć) projekt? Czy dopiero jak będzie uchwalony?
Pytam bo w MPZP będą określone dopuszczalne wymiary, usytuowanie itd. a chciałbym jak najszybciej zacząć starać sie o PnB (jak tylko uchwalą plan) bez zbędnej zwłoki na projekt.
Link do komentarza
lepiej poczekaj na MPZP...bo kupisz projekt, a potem sie okaze ze tego domu nie wybudujesz, bo projekt jest niezgodny z MPZP
a czas oczekiwania mozesz przeznaczyc na poglebianie wiedzy budowlanej icon_smile.gif
mi budowa o rok sie opoznila z roznych wzgledow i ciesze sie bardzo ze tak sie stalo...duzo przez ten czas sie dowiedzialem i wcielilem w zycie..
Link do komentarza
Cytat

A gdy MPZP jest dopiero w trakcie uchwalania można już kupowac (tworzyć) projekt? Czy dopiero jak będzie uchwalony?
Pytam bo w MPZP będą określone dopuszczalne wymiary, usytuowanie itd. a chciałbym jak najszybciej zacząć starać sie o PnB (jak tylko uchwalą plan) bez zbędnej zwłoki na projekt.


To zależy kiedy go uchwalą. Jeżeli zdarzysz przed uchwaleniem planu tzn dostaniesz pozwolenie na budowę to mpzp nie będzie Cię obowiązywać, ale nie jest powiedziane że teraz możesz budować jak chcesz bo musisz uwarunkować się do warunków zabudowy które wydaje gmina.

Jeszcze jedna mała uwaga - abyś nie wywalił pieniędzy w błoto za projekt to udaj się do gminy z katalogiem czy szkicem domu (ewentualnie wydrukuj z internetu) i tam Ci powiedzą czy możesz go budować
Link do komentarza
Cytat

lepiej poczekaj na MPZP...bo kupisz projekt, a potem sie okaze ze tego domu nie wybudujesz, bo projekt jest niezgodny z MPZP
a czas oczekiwania mozesz przeznaczyc na poglebianie wiedzy budowlanej icon_smile.gif
mi budowa o rok sie opoznila z roznych wzgledow i ciesze sie bardzo ze tak sie stalo...duzo przez ten czas sie dowiedzialem i wcielilem w zycie..


czekam już 3 lata i wiem wszystko i nic, icon_biggrin.gif bo to co myslałem że wiedziałem okazuje się że źle wiedziałem

Cytat

To zależy kiedy go uchwalą. Jeżeli zdarzysz przed uchwaleniem planu tzn dostaniesz pozwolenie na budowę to mpzp nie będzie Cię obowiązywać, ale nie jest powiedziane że teraz możesz budować jak chcesz bo musisz uwarunkować się do warunków zabudowy które wydaje gmina.

Jeszcze jedna mała uwaga - abyś nie wywalił pieniędzy w błoto za projekt to udaj się do gminy z katalogiem czy szkicem domu (ewentualnie wydrukuj z internetu) i tam Ci powiedzą czy możesz go budować


Mają uchwalić na jesień (może na wiosnę) - pójdę do UG i się spytam - czekając na uchwalenie mogę pracować nad projektem
Link do komentarza
jeżeli mają uchwalić na jesień, czy wiosnę, to mogą zawiesić wydawanie WZ i wtedy i tak nic nie dostaniesz
co do PnB a uchwalenia MPZP, to tylko ostateczna decyzja tu się obroni, niby nic, ale w przypadku oprotestowania PnB przez sąsiada można zostać w pupie
a to dlatego, że nie zawsze nasz ukochany projekt będzie w zgodzie z MPZP (choć dla kurników to rzadszy przypadek)

możesz spróbować dotrzeć do planisty i dowiedzieć sie co tam kombinuje, być może unikniesz rozczarowań
Link do komentarza
Cytat

jeżeli mają uchwalić na jesień, czy wiosnę, to mogą zawiesić wydawanie WZ i wtedy i tak nic nie dostaniesz
co do PnB a uchwalenia MPZP, to tylko ostateczna decyzja tu się obroni, niby nic, ale w przypadku oprotestowania PnB przez sąsiada można zostać w pupie
a to dlatego, że nie zawsze nasz ukochany projekt będzie w zgodzie z MPZP (choć dla kurników to rzadszy przypadek)

możesz spróbować dotrzeć do planisty i dowiedzieć sie co tam kombinuje, być może unikniesz rozczarowań


W tym co piszesz jest prawda,ale uważam że nie do końca. Proces tworzenia MPZP jest dość długi w czasie, ale poprzedzający czy pierwszy powiedzmy etap to jest studium planu , jest to wstęp do sporządzenia MPZP. Dopiero po uchwaleniu czy zakończeniu prac nad studium gmina może rozpocząć sporządzanie MPZP. MPZP nie może się różnić od studium, chyba że gmina uchwali między czasie zmiany w studium przed przystąpieniem nad pracami MPZP. TO co opisuję doświadczyłem sam i mimo, że w moim przypadku było zatwierdzone studium planu a gmina pracowała nad MPZP to otrzymałem WZ . Udałem się do gminy ze szkicem domu oraz sposobem zagospodarowania działki, było OK, praktycznie zgrzytów z urzędem nie miałem.
Link do komentarza
Cytat

a kto tu wyjeżdżał ze studium unsure.gif


Nikt oprócz mnie icon_biggrin.gif Chodziło mi o to co napisałeś "a to dlatego, że nie zawsze nasz ukochany projekt będzie w zgodzie z MPZP (choć dla kurników to rzadszy przypadek)

możesz spróbować dotrzeć do planisty i dowiedzieć sie co tam kombinuje, być może unikniesz rozczarowań" wspomniałem o studium bo to prawie to samo co plan tym bardziej że najpóźniej na jesień ma być uchwalony MPZP więc żadnych rozczarowań nie powinien mieć gdy pójdzie do gminy po info.
Link do komentarza
WZ nie mam i nie będę już składał wniosku o WZ (zawieszenie na 9 miesięcy). Czekam na MPZP ale chciałbym juz rozpocząć prace nad projektem aby jak tylko uchwalą MPZP móc złożyć dokumenty na PnB. I dlatego pytam się czy to ma sens.
Z tego co piszecie wynika że dla "kurnika" czy "stodoły" (muszę tylko sprawdzić jakie są planowane dopuszczalne wymiary i kąty dachu w studium) nie powinno być problemu.
Link do komentarza
Chwilunia – on takiej decyzji nie ma, bo nie złożył wniosku o WZ. icon_biggrin.gif

Moim zdaniem;
Po 9 miesiącach od zawieszenia, urząd będzie musiał wznowić postępowanie o WZ i wydać decyzję w teoretycznym terminie 2 m-cy, od zawieszenia postępowania.

W przypadku kiedy prace nad uchwaleniem MPZP przeciągną się, taki tryb może (teoretycznie) przyspieszyć wydanie PnB.
Koszty „kwitomani” nie są porażające, tak więc może gra jest warta przysłowiowej świeczki?

Nie składając wniosku o WZ nie jest stroną w przypadku nie uchwalenia w tym terminie MPZP.

Opinia prawna w tym zakresie (Agata Legat) - moze komuś sie przyda;

Cytat

Zawieszenie nie może służyć przewlekaniu postępowania

Wykładnia art. 62 ust 1 upzp w powiązaniu z ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego jakimi są wyrażona w art. 7 k.p.a. zasada uwzględniania słusznego interesu strony oraz wyrażona w art. 12 k.p.a. zasada szybkości postępowania, prowadzi do wniosku, że ratio legis analizowanego przepisu jest umożliwienie organom wykonawczym gminy zawieszenia postępowania tylko wtedy, gdy realnym jest, że w okresie zawieszenia rada gminy uchwali plan. Przyjęcie odmiennej interpretacji prowadziłoby do bezcelowego zawieszania spraw w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Nie po to prawodawca udzielił organom kompetencji do zawieszania postępowań (ale nie zobowiązał ich do tego), aby czyniły z niej użytek w każdym przypadku złożenia wniosku o warunki zabudowy w sytuacji braku planu lub przystąpienia do jego opracowania. (wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 maja 2008 r., II SA/Łd 216/08, niepubl.).

W konsekwencji zawieszając postępowanie na podstawie art. 62 ust 1 upzp organ każdorazowo powinien zbadać czy realnym jest, że w okresie zawieszenia rada gminy uchwali plan miejscowy. Czyniąc to, ma obowiązek przewidywany termin uchwalenia planu miejscowego, a prognoza ta powinna wynikać ze szczegółowej kalkulacji zaplanowanych czy potencjalnych czynności w procedurze planistycznej (wyrok WSA w Krakowie z dnia16 stycznia 2008 r., II SA/Kr 781/07, niepubl.). W/w okoliczności powinny zostać szczegółowo opisane w uzasadnieniu postanowienia w przedmiocie zawieszenia postępowania celem umożliwienia jego instancyjnej i sądowej kontroli.

Na postanowienie o zawieszeniu służy zażalenie

Zwlekając z uchwaleniem planu dla danego terenu gmina powinna liczyć się z tym, że polityka przestrzenna na tym terenie będzie prowadzona w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy. Negatywnych konsekwencji zaniechań organów gminy w tym przedmiocie nie należy przerzucać na inwestorów. Inwestor, który nie godzi się z zawieszeniem postępowania w sprawie wnioskowanych przez niego warunków zabudowy, może zaskarżyć postanowienie w tym przedmiocie w ciągu 7 dni od jego doręczenia. Zażalenie należy złożyć do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który zawiesił postępowanie.

Link do komentarza
O WZ nie występowałem gdyż otrzymałbym zgodę na budowę jednego budynku na działce (co najwyżej bliźniaka) gdyż w najbliżej okolicy istnieje właśnie taka zabudowa. A ja chcę podzielić działkę na pół i jedną część sprzedać a na drugiej się budować.

Po 3 latach czekania poczekam jeszcze te pół roku (góra rok) na MPZP który w końcu ruszył z miejsca (przez ten czas czekaliśmy na zgodę MR, która już jest)
Link do komentarza
Witam.
Jeśli zamawiają Państwo projekt w pracowni u architekta to ceny bedą niewspółmiernie duże w stosunku do ceny rzeczywistej wykonania danej dokumentacji projektowej do pozwolenia na budowę.
Pozatym architekci we własnych biurach "pracowniach architektonicznych" prowadzą tylko i wyłacznie jedna branżę - architektoniczną (w 80% istniejacych biur architektonicznych w kraju) i pośredniczą w roli mediatora z pozostałymi branżami tzn. konstruktorem, instalatorem sanitarnym i elektrycznym. Pośrednictwo takie (zdaniem architektów) wiąże się poszukiwaniem na rynku odpowiednich, pozostałych branżystów (jeżeli dane biuro architektoniczne nie współpracuje na stałe z takimi) i "załatwianiem" podpisów i "klepnięciem" pieczątki - stąd ceny:
więcej dla architekta, mniej dla konstruktora a najmniej dla instalatorów. Co dziwne, rysunki architekta pozostałyby tylko rysunkami na papierze gdyby nie obliczenia konstruktora i rysunki budowlane rysowane przez tego branżystę, dzieki którym mozecie Państwo wybudować swój dom. Proponowałbym szukać (w przypadku zlecenia projektu) biura tzw. branżowego, czyli takiego, które nie jest biurem prowadzonym przez architektów - tylko i wyłacznie (można to sprawdzić choćby na stronie danego biura) (zawsze Państwo więcej będziecie płacić) a prowadzonym przez ludzi z różnymi branżami. W takich biurach projektów otrzymacie Państwo dokumentacje projektową zawierajacą mniej błędów (współpraca branżowa odbywa się w jednym biurze projektowym, co za tym idzie jeden sprawdza drugiego itp), projekty wykounje się szybciej i czytelniej i przede wszystkim nie jesteście narażeni Państwo na słuchanie bajek od architekta w stylu "w tym pomieszczeniu np.300m2 nie trzeba robić podciągów", po dwóch tygodniach podczas rozmowy słyszycie Państwo "jednak trzeba", bo architekt był konsultować projekt z konstruktorem i czas wykonania projektu sie wydłużył. Koszta wykonania projektu domu jednorodzinnego nie są tak wysokie jak Państwo opisujecie.
Klienta można "oczarować" podczas uzgodnień i cenę można narzucić ale realia są inne.
Pozdrawiam
Aleksander Kaminski
p.s
Oczywiscie usłyszę tutaj za chwilę opinie architektów pod swoim adresem (nieciekawe zresztą)- ale już się zdystansowałem do "mydlenia oczu" i narzekania "jak to architekt musi się wielce narobić przy projektowaniu i załatwianiu wszelkich formalności" a takze "o zabieganiu o klienta i umiejętnego podtrzymywania dobrych relacji z Inwestorem " icon_smile.gif
p.s 2

"...konstrukcja + opinia konstrukcyjna = 3000zł.." żaden uprawniony konstruktor (przy takim podziale cen - architekt/konstruktor) nie wykonałby zlecenia dla danego architekta (za taką cenę), świadczyć to tylko moze o tym, że nie jest zaradny i decyduje się na wszystko, żeby zarobić na chleb a co za tym idzie chałturzy, czyli wykonuje swoja robotę byle jak, byleby było, lub "klepie pieczątki" za 500zł (a taki konstruktor to nie konstruktor) co skutkuje tym że wykonany projekt zawiera błędy i błędy te wyłapywane są przy wykonawstwie - a to skolei więcej pieniędzy kosztuje Inwestora (czyli tego co buduje dom).
Dobry konstruktor współpracując z architektem sprawdza i poprawia jego projekt pod względem późniejszej wykonalnosci na budowie, stąd mniej problemów podczas realizacji inwestycji. Edytowano przez konstruktor0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

p.s
Oczywiscie usłyszę tutaj za chwilę opinie architektów pod swoim adresem (nieciekawe zresztą)- ale już się zdystansowałem do "mydlenia oczu" i narzekania "jak to architekt musi się wielce narobić przy projektowaniu i załatwianiu wszelkich formalności" a takze "o zabieganiu o klienta i umiejętnego podtrzymywania dobrych relacji z Inwestorem " icon_smile.gif



Słusznie prawi, słusznie... dlatego wszyscy zainteresowani znad Tanwi i Sanu zgłaszać się do mnie!
PROJEKTY - adaptacje, zmiany , NADZÓR, KIEROWNICTWO BUDÓW... do wyboru, do koloru! Branże też załatwimy.
Pisać na PW.
Link do komentarza
Cytat

Ostatnio znalazłem cenę od 220 zł/m^2 przy domach indywidualnych - czyli dla domu 150 m^2 koszt projektu powinien wynieść ok. 33 000 zł !!!


A zapytaj się ile projektów ten architekt sprzedał? Z takimi cenami to niech się bujają w kosmosie icon_biggrin.gif Za za swój indywidualny 135 m2 w 2008 dałem 2000 zł wraz z adaptacją.
Link do komentarza
Cytat

A zapytaj się ile projektów ten architekt sprzedał? Z takimi cenami to niech się bujają w kosmosie icon_biggrin.gif Za za swój indywidualny 135 m2 w 2008 dałem 2000 zł wraz z adaptacją.


być może zapłaciłeś tak mało, bo Twój projekt był już zrobiony wcześniej dla kogoś innego. A łut szczęścia architekta sprawił że mógł go sprzedać Tobie po raz drugi.
Ja nie wiem jak można zrobić projekt indywidualny za 2 tysiące. Przecież to jest siedzenia na chyba z miesiąc.
Link do komentarza
Cytat

być może zapłaciłeś tak mało, bo Twój projekt był już zrobiony wcześniej dla kogoś innego. A łut szczęścia architekta sprawił że mógł go sprzedać Tobie po raz drugi.
Ja nie wiem jak można zrobić projekt indywidualny za 2 tysiące. Przecież to jest siedzenia na chyba z miesiąc.




Zapewne to działa tak, ze pracownia ten sam projekt sprzedaje 100 osobom. Z lekkimi zmianami. Nieźle na tym wychodzą a i projekt robią tylko raz. Po 2tys to wychodzi spokojnie 200tys icon_smile.gif

Tylko co to ma wspólnego z projektem indywidualnym?
Link do komentarza
no jak się trafi z upodobaniami i rozmiarem, to zostaje tylko wmówić inwestorowi że otrzymuje wyjątkowy projekt.
Ja nie wiem czy są takie praktyki. Teoretyzuje. Ale jak słyszę że 2 koła za projekt indywidualny, to nie rozumiem kto go zrobił w takiej cenie, skoro naprawdę nasiedzieć się trzeba.
Link do komentarza
Bo, w zasadzie, dzisiaj wszystko leci ze „sztancy”.
Programy do projektowania posiadają „gotowce” – wystarczy „zapodać” dane i „wylatuje” indywidualny, który tak naprawdę jest tylko „dostosowany” do potrzeb i wyobrażeń inwestora. Te same bryły, więcej zmian w rozplanowaniu pomieszczeń i z reguły, w ramach „konstrukcyjnych” ścian nośnych.

Te prawdziwe projekty indywidualne, wykraczają poza zakres „gotowców” z oprogramowania. Trzeba posiedzieć, nieraz samodzielnie wyliczyć, lub (i) rozrysować - a to już kosztuje.
Link do komentarza
Cytat

Bo, w zasadzie, dzisiaj wszystko leci ze „sztancy”.
Programy do projektowania posiadają „gotowce” – wystarczy „zapodać” dane i „wylatuje” indywidualny, który tak naprawdę jest tylko „dostosowany” do potrzeb i wyobrażeń inwestora. Te same bryły, więcej zmian w rozplanowaniu pomieszczeń i z reguły, w ramach „konstrukcyjnych” ścian nośnych.

Te prawdziwe projekty indywidualne, wykraczają poza zakres „gotowców” z oprogramowania. Trzeba posiedzieć, nieraz samodzielnie wyliczyć, lub (i) rozrysować - a to już kosztuje.



no to chyba zamyka sprawę i tema. Lepiej się tego wytłumaczyć nie dało. Plusik icon_smile.gif
Link do komentarza
a w czym tkwi problem?
indywidualny to pikuś
konstruktor dobiera fundament - analogicznie w gotowcu
poza tym - sprawdzi filarek, policzy krokiew i tyle
architekt - skorupy nie są skrajnie różne od "gotowców"
aranżacja środka? przy ogarniętym inwestorze, nie jest to filozofią
zawsze problem to branżyści, bo jak wyżej kolega stwierdził, architekt raczej branżystą nie jest,
cena projektu indywidualnego to kosz ego projektanta, jakkolwiek byłoby to nazwane formalnie
Link do komentarza
Cytat

no jak się trafi z upodobaniami i rozmiarem, to zostaje tylko wmówić inwestorowi że otrzymuje wyjątkowy projekt.
Ja nie wiem czy są takie praktyki. Teoretyzuje. Ale jak słyszę że 2 koła za projekt indywidualny, to nie rozumiem kto go zrobił w takiej cenie, skoro naprawdę nasiedzieć się trzeba.




bo pytanie trzeba postawić po co projekt indywidualny? Czy aby był jedyny i niepowtarzalny czy po to aby był maksymalnie dostosowany do twoich potrzeb. Mnie interesuje to drugie. Nie znalazłem w projektach nic co do końca spełniałoby moje wymagania. Wszystko miało coś nie tak.
Chciałbym podejść do architekta i pokazać mu moje wypociny a on niech wyjmie z szuflady projekt np. Leonard i powie: to powinno spełnić wszystkie warunki, 2-4 tys proszę.
Link do komentarza
Cytat

być może zapłaciłeś tak mało, bo Twój projekt był już zrobiony wcześniej dla kogoś innego. A łut szczęścia architekta sprawił że mógł go sprzedać Tobie po raz drugi.
Ja nie wiem jak można zrobić projekt indywidualny za 2 tysiące. Przecież to jest siedzenia na chyba z miesiąc.


Projekt był robiony wg mojego rysunku. Co prawda prosty bez żadnych bajerów , prostokąt ,dach dwu spadzisty. Trwało to około 3 miechów, ale cóż opłaciło się.Nie był robiony projekt inst wodno-kanal , inst elektrycznej ani inst c.o. . I muszę dodać ,że architekt który mi robił ma wzięcie, "drzwi się nie zamykały od klientów". Ciekaw jestem ile projektów za 30 tysiaków zrobił ten czy tamten architekt czy raczej sprzedał.
Link do komentarza
Cytat

Projekt był robiony wg mojego rysunku. Co prawda prosty bez żadnych bajerów , prostokąt ,dach dwu spadzisty. Trwało to około 3 miechów, ale cóż opłaciło się.Nie był robiony projekt inst wodno-kanal , inst elektrycznej ani inst c.o. . I muszę dodać ,że architekt który mi robił ma wzięcie, "drzwi się nie zamykały od klientów". Ciekaw jestem ile projektów za 30 tysiaków zrobił ten czy tamten architekt czy raczej sprzedał.


Widziałem artykuł w "Ładnym domie" opisującym ten dom i kontakt do architekta z ceną 220 zł za m kw.

Więc napewno jeden sprzedał
Link do komentarza
Cytat

Projekt był robiony wg mojego rysunku. Co prawda prosty bez żadnych bajerów , prostokąt ,dach dwu spadzisty. Trwało to około 3 miechów, ale cóż opłaciło się.Nie był robiony projekt inst wodno-kanal , inst elektrycznej ani inst c.o. . I muszę dodać ,że architekt który mi robił ma wzięcie, "drzwi się nie zamykały od klientów". Ciekaw jestem ile projektów za 30 tysiaków zrobił ten czy tamten architekt czy raczej sprzedał.



To co wchodziło w skład projektu boś trochę rzeczy wykluczył.? A zagospodarowanie terenu w okół?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...