Skocz do zawartości

Służebność przesyłu


Recommended Posts

Gość budujemy dom
wszystko to jestjasne, ale czy oprócz słuzebności przesyłu można rościć o opłatę za transformator na działce i czy te roszczenia działają wstecz . jeśli to które ile.?.
Link do komentarza
Przez moją działkę idzie rurociąg ( krajowy ) z gazem na odcinku ok 30m. Działke mam w posiadaniu od 2009r. rurociąg był tam wszcześniej. Czy mogę żądać odpłatności z tytułu służebności przesyłu za okres 2009r. do chwili obecnej ? Z tego co się orientuję to w przypadku gazociągu wyłączony z użytkowania ma być pas 4m od rurociągu. Czyli w moim przypadku 240m2. Jakie są stawki za użyczenie gruntu w tym przypadku rolnego ?
Link do komentarza
Pytanie jest zbyt ogólne, bo to zależy od tego w jaki sposób ten rurociąg „znalazł się” na tej działce.
Być może poprzedni właściciel w jakiś sposób otrzymał „zadośćuczynienie” np. jednorazowe.

A odpowiadając wprost – nie ma jakiś „urzędowych” tabel ustalających odpłatność.
To są kwoty umowne i bardzo, ale to bardzo negocjowane.
Link do komentarza
Cytat

wszystko to jestjasne, ale czy oprócz słuzebności przesyłu można rościć o opłatę za transformator na działce i czy te roszczenia działają wstecz . jeśli to które ile.?.


Wprowadzenie przepisów o słuzebności przesyłu porządkuje jedynie stan prawny dotyczący wszelkich linii przsyłowych, które istniały na podstawie bezumownego korzystania z gruntu lub na podstawie służebnosci gruntowej.

W praktyce nie dają żadnych dodatkowych uprawnień właścicielowi nieruchomości, a nawet je ograniczają - z mocy prawa usankcjonowane jest istnienie takich instalacji i właściciel nie nie może żądać ich usunięcia.

Kwestia należności ustanowienie służebności przesyłu ustalana jest w drodze umowy z przedsiębiorstwem lub w razie braku porozumienia - przez sąd. Jej wysokość określa się indywidualnie uwzględniając m.in. ceny gruntu w rejonie, stopień uciążliwości dla właściciela nieruchomości itd.

W przypadku linii istniejących może też zachodzić okoliczność tzw. zasiedzenia czyli prawa przesiębiorstwa do nieodpłatnego istnienia instalacji. W praktyce, dochodzenie prawa do należności w takich sytuacjach kończy się sprawą sądową, a ewentualnie przyznawane kwoty w większości przypadków mają wartość symboliczną.
Link do komentarza
w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?
np 1 działka w kształcie prostokąta prawie w całości jest "wyautowana" bo przez środek idzie linia WN(słup na środku działki), ta działka ma ponad 20ar i gdyby nie te słupy byłaby budowlana...tak jak mówię, w rodzinie jest więcej takich działek...jest sens?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?
np 1 działka w kształcie prostokąta prawie w całości jest "wyautowana" bo przez środek idzie linia WN(słup na środku działki), ta działka ma ponad 20ar i gdyby nie te słupy byłaby budowlana...tak jak mówię, w rodzinie jest więcej takich działek...jest sens?


sorry że tak poźno odp. jest sens. ustawa o sł. przesyłu z 2008 mowi że musi to być uregulowane z wł. działki. Mnie właśnie Energ. przysłała zaproszenie do negocjacji. problem w tym że można się nie dogadac a wtedy sąd pozostaje i rozstrzyga wlk. opłaty, którą ZŁ chce raz na zawsze jednorazowo uiścić, a to jest dla Ciebie niekorzystne gdyż wys. opłaty zależy m. in. od wartości działki w danej chwili,
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?
np 1 działka w kształcie prostokąta prawie w całości jest "wyautowana" bo przez środek idzie linia WN(słup na środku działki), ta działka ma ponad 20ar i gdyby nie te słupy byłaby budowlana...tak jak mówię, w rodzinie jest więcej takich działek...jest sens?




Witam, jasne że staraj się o takie odszkodowanie. na przykładzie powiem ci ze coraz więcej ludzi zaczyna starac się o odszkodowanie za słup stojący w ogródku linie wysokiego napiecia czy linie gazociągu które w świetny sposób utrudniaja nam życie na naszym gruncie. Obecnie liczba zainteresowanych tym tematem rośnie wiem to bo pracuje w firmie która pomaga w dochodzeniu takich odszkodowań. Fakt proces uzyskania takiego odszkodowania trwa trochę jednak w wielu przypadkach gra jest warta świeczki i opłaca się czy samemu czy przy pomocy takiej firmy jak ta w której pracuje walczyc o swoje. W razie jakiś pytań jeśli dam radę odpowiem. Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Katarzyna
Witajcie, Jestem właścicielką działki na której pod ziemią zlokalizowana jest kablowa linia energetyczna 110kV. Gdy nabywałam połowe częsci tej działki od gminy nie było powiedziane ,ze ten kabel tam biegnie(2006 rok).Gdy sie o tym dowiedzieliśmy chcielismy w zamian za pas ziemi z kablem otrzymac pas ziemi z sąsiadującej działki-gmina sie nie zgodziła,potem chcielismy aby ten pas gmina dzierżawiła-tez sie nie zgodziła.w 2010 roku nabyłam drugą połowe tej działki i zamierzam ubiegac sie o odszkodowanie i służebnośc przesyłu. Mogę?? Jak sie za to zabrac i jaką kwote mozna żądac. Czekam na Waszą pomoc. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość duki
tak właśnie chodzę po forach i przeglądam wpisy ludzi. widać, że coraz więcej osób wygrywa te sprawy ale prowadzenie ich trochę kosztuje. Adwokaci swoje biorą a pewności nie ma.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
w służebności przeważnie o wygraniu decyduje czynnik zasiedzenia i tutaj na większości liniach firmy przesyłowe mają dużo zasiedzeń.

jak dla mnie mogę mieć te zasiedzenia ale stoją na moim gruncie i obniżają mi wartość nieruchomości, a po za tym mam prawo ich nie wpuszczać na swój grunt. Ponadto jak ograniczają mi nieruchomość to powinni być przymuszenie do naprawy szkody.

Zasiedzenie nie jest zgodne z Konstytucją tylko ,że u nas mało kto szanuję prawo i Konstytucją.

jak można komuś ograniczać korzystanie z nieruchomości i jeszcze brać za to pieniądze
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Gość lolek
ja w praktyce zrealizowałem jedno. bez zasiedzenia. mam jeszcze drugi z zasiedzeniem i rozważam czy atakować już ten temat czy poczekać kilka lat być może się coś ruszy w postkomunistycznym kraju
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Gość Budowa sieci wodociągowej
Witam posiadam na sprzedaż 8 działek gdzie warunki pod zabudowę są na studnie. Chciałam wybudować sieć wodociagowa w drodze dojazdowej do działek. Czy jeśli sprzedam działki przed budowa jest taka możliwość zawarcia w akcie notarialnym aby później właściciel działki mogl udostępnić ta drogę do mediów?? Ponieważ działki będą sprzedawane wraz z udziałem w drodze. Z góry dziękuje
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...