Skocz do zawartości

Dobór grzejników a pompa ciepła


Recommended Posts

Witam serdecznie ,
Bardzo proszę o poradę czy dobrze dokonałam doboru grzejników
Planuje w nowo pobudowanym domu zainstalować pompę LG Therma V o mocy 16kW
Budynek ma 213,30 m2
kubatura 1095,00m3
zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 70,5W/m2
zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 24,3W/m3
i teraz jak dobrać grzejniki wiec przeczytałam troszkę artykułów i proszę sprawdzić czy moje rozumowanie jest prawidłowe
Pompa ciepła przyjęłam ze pracuje na parametrach 55/45 /choć nie jestem pewna , wiec jeśli się mylę proszę sprostować /

Przykład:sypialnia pow.14,7 m2
zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu – 14,7 x 70,5 = 1036,35 W /wg Q [W] = A [m2] x q [W/m2]./
parametry, dla których producent podaje moc grzejników – 75/65/20°C;
parametry pracy instalacji – 55/45 C;
temperatura w pomieszczeniu – 20°C;
współczynnik korekcyjny – 196 ;/wg tabeli purmo /
wymagana moc grzejnika: 1036,35 W x 1,96 = 2031,24 W.

i tak analogicznie do każdego pomieszczenia tj w łazienkach temp 24°C wiec współczynnik korekcyjny rośnie 2,37
w pomieszczeniach duży pokój , kuchnia komunikacja - podłogówka bo podobno czy pompie ciepłej lepiej się sprawdza a grzejniki niskotemperaturowe



no to na tyle a teraz czekam na ekspertów icon_cool.gif
Link do komentarza
Ja wyznaję pogląd, że w przypadku pompy ciepła, grzejniki są niewskazane – w całym domu podłogówka.
Pompa ciepła to typowy „kocioł” niskotemperaturowy (bardzo nisko) a im wyższa temperatura medium, tym niższy jej COP.
Z tego względu, najlepszym rozwiązaniem jest podłogówka w całym domu.


Zwłaszcza że ta PCi jest powietrze/woda
Link do komentarza
Cytat

Ja wyznaję pogląd, że w przypadku pompy ciepła, grzejniki są niewskazane – w całym domu podłogówka.
Pompa ciepła to typowy „kocioł” niskotemperaturowy (bardzo nisko) a im wyższa temperatura medium, tym niższy jej COP.
Z tego względu, najlepszym rozwiązaniem jest podłogówka w całym domu.




ale w sypialniach chciałabym grzejniki

do tego garaż , kotłownia , gospodarczy , wiatrołap , garderoba tu chciałam grzejniki no i sypialnie , resztę podłogówka
Link do komentarza
Nie ma (ja nie znam) przeciwwskazań do zastosowania podłogówki w sypialni.
Te grzejniki będą musiały mieć bardzo dużą powierzchnie grzewczą, albo pompa ciepła będzie musiała pracować na „wysokiej temperaturze”, co może obniżyć jej COP i to znacząco, a grzałka będzie się włączała znacznie wcześniej niż przy podłogówce (np. już przy -5 stopniach na zewnątrz, a nie przy -10 - upraszczając).
Link do komentarza
Witam.
Bardzo dobrze dobierasz moc grzejników. Jestem pod wrażeniem. Faktycznie przy instalacji niskotemperaturowej a taką na pewno będzie przy pompie ciepła, moc a co za tym idzie wielkośc grzejników musi być większa. Uwaga: śmiało można zastosować instalację grzejnikową lub mieszaną grzejnikowo-podłogową w pracy z pompą ciepła. Ale, ale, ale muszą być spełnione pewne warunki co do dystrybucji ciepła wyprodukowanego przez pompę. W przeciwnym razie pompa będzie bardzo często wchodzić w stan awarii.
Tak na marginesie - zastanawiam się czy dobrze jest dobrana moc pompy. hmmm...
Jeśli jesteś nadal zainteresowana tym tematem, możemy jutro podyskutować.
pozdrawiam


Cytat

Witam serdecznie ,
Bardzo proszę o poradę czy dobrze dokonałam doboru grzejników
Planuje w nowo pobudowanym domu zainstalować pompę LG Therma V o mocy 16kW
Budynek ma 213,30 m2
kubatura 1095,00m3
zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 70,5W/m2
zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 24,3W/m3
i teraz jak dobrać grzejniki wiec przeczytałam troszkę artykułów i proszę sprawdzić czy moje rozumowanie jest prawidłowe
Pompa ciepła przyjęłam ze pracuje na parametrach 55/45 /choć nie jestem pewna , wiec jeśli się mylę proszę sprostować /

Przykład:sypialnia pow.14,7 m2
zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu ? 14,7 x 70,5 = 1036,35 W /wg Q [W] = A [m2] x q [W/m2]./
parametry, dla których producent podaje moc grzejników ? 75/65/20°C;
parametry pracy instalacji ? 55/45 C;
temperatura w pomieszczeniu ? 20°C;
współczynnik korekcyjny ? 196 ;/wg tabeli purmo /
wymagana moc grzejnika: 1036,35 W x 1,96 = 2031,24 W.

i tak analogicznie do każdego pomieszczenia tj w łazienkach temp 24°C wiec współczynnik korekcyjny rośnie 2,37
w pomieszczeniach duży pokój , kuchnia komunikacja - podłogówka bo podobno czy pompie ciepłej lepiej się sprawdza a grzejniki niskotemperaturowe



no to na tyle a teraz czekam na ekspertów icon_cool.gif

Link do komentarza
Skoki , dziękuje
Natomiast ma dylemat ponieważ rozmawiałam z 4 fachowcami i każdy ma inny pomysł na rozwiązanie ogrzewania w budynku , miedzy ogrzewaniem podłogowym + grzejniki lub samym podłogowym .
Ale żaden z nich mnie nie przekonał na tyle bym podjęła decyzje .
Co do pompy 16kW jest najwyższa mocą , ja czekam na wersje na rynek skandynawski ma wyższe parametry , dodatkowo chce zainstalować kolektory / nie zdecydowałam jakiej firmy / oraz kominek o mocy 16kW . Cześć dzienna mam otwarta z antresola połączona z kuchnia i jadalnia i komunikacja , dodatkowo duże przeszklenia w całym domu
Link do komentarza
Pompa ciepła to urządzenie które najlepiej sprawuje się jeśli pracuje z instalacja niskotemperaturową czyli np podłogówką albo ogrzewaniem płaszczyznowym. Przy niskim parametrze na zasileniu instalacji uzyskujemy bardzo wysokie wartości wspólczynnika efektywności tzw COP. Przykładowo to samo urządzenie pracując na dolnym źródle o tej samej temepraturze np dla pompy ciepła typu powietrze-woda Vitocal 350-A o mocy nominalnej 10,6kW:
temp powietrza zasilającego 7stC, temp zasilenia obiegu grzewczego 35stC - COP=4,1
temp powietrza zasilającego 7stC, temp zasilenia obiegu grzewczego 50stC - COP=3,1

Dlatego też tak jak pisali przedmówcy najlepiej mieć cały dom ogrzewany tylko poprzez podłogówkę. Wystarczy jeden grzejnik, który wymaga wyższego parametru niż podłogówka i pompa ciepła musi ogrzać wodę grzewczą do temperatury wymaganej przez grzejnik. Obieg podłogówki będzie schładzał sobie wodę zasilajacą poprzez mieszacz. Ekonomia pracy takiej instalacji od strony PC będzie jak dla obiegów grzejnikowych.
Jeśli obawia się pani ogrzewania podłogówką w sypialni i innych pomieszczeniach, może warto rozważyć zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego ściennego w tych pomieszczeniach? Jest to coraz popularniejsza forma ogrzewania. Można powiedzieć że to taka "podłogówka" w ścianie. Zaletą jest znacznie lepsze wykorzystanie powierzchni ściany niż podłogi do chłodzenia latem - zakładam, że skoro Pani decyduje się na pompę ciepła do ogrzewania, to wybierze Pani model z funkcją chłodzenia laptem. Takie rozwiązanie to niewątpliwa oszczędność pieniędzy, bo nie trzeba kupować klimatyzatorów. W zimie PC grzeje, a w lecie chłodzi wytwarzajać tzw wodę lodową, która przepływając przez instalacje grzewczą ochładza pomieszczenia w upalne dni. Sterowanie procesem chłodzenia realizuje oczywiście automatyka pompy ciepła. Nie trzeba kupować żadnych dodatkowych urzadzeń, do chłodzenia można wykorzystać obieg grzewczy. Firma Viessmann ma tego typu urządzenia w ofercie np Vitocal 200-S AWS-AC, Vitocal 300-A

Argumentem za podłogówką w całym domu jest też fakt,że mając grzejniki najczęsciej konieczne jest stosowanie zbiornika buforowego, co wiązę się koniecznoscią wygospodarowanie miejsca na jego posadowienie i oczywiście kosztem zakupu montażu itd. Ogrzewanie tylko instalacją podłogową i/lub ścienną jeśli będzie dobrze dobrane obejdzie się bez bufora.
Oczywiście pompa ciepła będzie współpracować bezproblemowo z grzejnikami jednak z mniejszą ekonomią. Proszę jeszcze raz zastanowić się czy nie warto jednak całości ogrzewania zrobić jako ogrzewanie płaszczyznowe.
Link do komentarza
Cytat

Skoki , dziękuje
Natomiast ma dylemat ponieważ rozmawiałam z 4 fachowcami i każdy ma inny pomysł na rozwiązanie ogrzewania w budynku , miedzy ogrzewaniem podłogowym + grzejniki lub samym podłogowym .
Ale żaden z nich mnie nie przekonał na tyle bym podjęła decyzje .
Co do pompy 16kW jest najwyższa mocą , ja czekam na wersje na rynek skandynawski ma wyższe parametry , dodatkowo chce zainstalować kolektory / nie zdecydowałam jakiej firmy / oraz kominek o mocy 16kW . Cześć dzienna mam otwarta z antresola połączona z kuchnia i jadalnia i komunikacja , dodatkowo duże przeszklenia w całym domu



Cześć.
Ach Ci fachowcy, jak słyszę określenie fachowiec to na moich ustach pojawia się od razu uśmiech. Z nimi to tak jak z Yeti - ponoć jest ale nikt go nie widział. Proszę Cię uważaj na tych panów. Słuchaj ich uważnie, podpytuj i sama wnioskuj. Zawsze stosuj zasadę logiki. Jeśli każdy z nich ma inny pomysł to proszę zbierz te pomysły i niech każdy z nich pokolei wypowie się na temat pomysłu swojego kolegi po fachu. Powiem Ci, że ja w tej chwili jestem na etapie kończenia budowy domu i mam dość tych nieuków, nieudaczników i leniuchów!!. W całym etapie budowy spotkałem tylko dwóch fachowców - kierownik budowy oraz pan który mi uruchamiał kocioł kondensacyjny. Reszta do worka i na księżyc.
Pomysł na podłogówkę i grzejniki jest tylko jeden i nie może być więcej!! Dla tych którzy naprawdę się znają to nie jest skompikowany układ - wręcz stwierdzę że prosty. Tak jak Pan z viessmann napisał, przy takiej mieszanej instalacji należy zastosować bufor oraz odpowiednio wykonać resztę instalacji rurowo-pompowej. Tak owszem trochę spadnie sprawność pompy w zależności od tego czy grzejników będzie dużo czy mało. Im mniej tym lepiej. Ja u siebie mam tylko pięć grzejników reszta to podłogówka. Muszę przyznać że super grzeje podłogówka. Grzejniki powiesiłem w sypialni na poddaszu, w gabineciem, w pokoju gościnnym na poddaszu i u dziecka mimo, że u niego też jest podłogówka - a dlaczego to wyjaśnię Ci w następnym mailu - oczywiście jeśli będziesz chciała. Parter jest tak jak u Ciebie całkowicie otwarty. Kuchnia całkowicie połączona z jadalnią a jadalnia z salonem. Wchodząc do domu z korytarza otwartego bez dodatkowych pośrednich drzwi możesz przejść do kuchni lub salonu lub na górę. Projekt nazywa się dom w werbenach 5 -archon. Cały dół jest w podłogówce. Oprócz tego w salonie mamy kominek - rewelacja. Podpowiem jedną rzecz - jeśli chcesz kominek i bardzo dobrze, to nie kupuj kominka z płaszczem wodnym.
Pozwól, że odpowiem na resztę Twoich wątpliwości w punktach.
1. pompa ciepłą 16kW hmm hmm - ja uważam że jest za duża. wystarczy Ci 12kW no może 13kW. czekasz na pompę o lepszych parametrach - jakie masz na myśli?? co może być jeszcze takiego super w pompie? Najważniejsza rzecz w pompie to sprężarka - serce całego urządzenia, potem automatyka i reszta oprzyrządowania tak jak: pompa dolnego żródła, pompa górnego żródła, wymienniki. Ważne kto jest producentem tych poszczególnych podzespołów?Jakiego są rodzaju? Klasa energetyczna pomp dolnego żródła?.
Uwaga nawet najlepsza pompa na świecie nie będzie pracować jeśli "fachowiec" zrobi żle instalację hydrauliczną. Pompa produkuje ciepło, to ciepło musi być odpowiednio przesłane, przepompowane tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie i wtedy gdy jest na nie zapotrzebowanie ! A to już nie wszyscy potrafią. Idę o zakład, że na pewno wśród tych Twoich czterech fachowców trzech się myli. Bardzo ważna rzecz to mieć dobrą firmę która będzie wiedziała jak podłączyć pompę i zrobić rozprowadzenie ciepła.
Nie wiem skąd jesteś, może mógłbym kogoś godnego polecić.
2. kolektory słoneczne ?! Wnioskuję z tego że masz dużo pieniędzy - i bardzo dobrze, tak trzymać. Ale ale po co kolektory skoro decydujesz się na pompę ciepła. Jedno wyklucza drugie no chyba, że chcesz podgrzewać wodę w basenie, w innym przypadku to zbędny wydatek. Nie wiesz jaki producent podpowiem - byle nie chiński i bardzo uważaj na polskich producentów. Dziś prawie każda firma w Polsce z branży grzewczej oferuje kolektory. Ten co wcześniej spawał kotły na groszek dziś ma kolektory. Przy tego typu orządzeniach jak pompa ciepła czy kolektor słoneczny bardzo ważna jest żywotność. A to wychodzi po 4 - 5 latach. Im z lepszych materiałów wykonane tym droższe ale i tym trwalsze.
Nie łakom się na taniość!
3. kominek to bardzo fajny pomysł.
4. A przemyśl temat grzania wody do kompieli. Co w tym temacie? jaki zasobnik?
pozdrawiam i do następnego
ciekaw jestem jakie teraz masz przemyślenia? z chęcią podzielę się swoją wiedzą.
Link do komentarza
poczytaj dokładnie to co Ci napisali z Viessmanna,
PCI powietrze-woda z grzejnikami to jest totalne nieporozumienie,
no chyba, że dobierzesz grzejniki na 35/25/20, (zasilanie/powrót/temperatura pomieszczeń)
ale kto by chciał mieć takie olbrzymie grzejniki?
Link do komentarza
Cytat

poczytaj dokładnie to co Ci napisali z Viessmanna


Dziękuje za poparcie icon_biggrin.gif

Jest dokładnie tak jak piszesz... Można dobrać grzejniki na niski parametr, ale ile one wtedy zajmą miejsca??? Jesli zależy nam na taniej eksploatacji pompy ciepła to tylko ogrzewanie płaszczyznowe, niskotemperaturowe czyli podłogówka lub ogrzewanie ścienne.

Wystarczy jeden grzejnik który wymaga np zasilenia 50 stC i pompa ciepła musi do takiej temperatury ogrzać całą wodę grzewczą. Zasilenie podłogówki będzie wtedy schładane na mieszaczu do żadanych np 35stC. Jeśli grzejnika nie będzie, to pompa ciepła ogrzeje wodę grzewczą tylko do 35stC - taniej i z wyższym COP.
Link do komentarza
Nie sądziłbym, że Pan z viessmanna, potrzebuje poparcia swojej wiedzy hmm...
Zastanówmy się i zróbmy bilans cieplny i elektryczny analizując wypowiedź Pana z firmy viessmann.
Bez względu czy ogrzewanie będzie grzejnikowo - podłogowe czy tylko podłogowe wraz ze ściennym ogrzewaniem bilans cieplny jest stały. Musimy dostarczyć zawsze tyle samo ciepła. Bilans energetyczny: czy w przypadku ogrzewania mieszanego pompa ciepła zużyje więcej energii czy mniej zużyje w przypadku ogrzewania podłogowego??? Powtarzam - Ilość ciepła jaką należy dostarczyć zawsze jest taka sama- ilość ciepła jaką należy wyprodukować też jest taka sama. Więc, możę się mylę, czy bilans energetyczne też nie będzie taki sam?? W czym jest problem??
pozdrawiam
Link do komentarza
OZC zawsze jest stałe,
ale w przypadku pompy ciepła jej COP, (czyli to co nas najbardziej interesuje i dlaczego instalujemy pompę ciepła), jest największe w przypadku gdy różnica temperatur dolnego źródła pomiędzy temperaturą zasilania obiegu grzewczego jest jak najmniejsza,

jak pisałem, można zastosować grzejniki, ale po co?
po to, żeby świadomie rezygnować z większego COP,

co będzie bardziej efektywne?

czy ogrzewanie płaszczyznowe z różnicą temperatur 35C, czy ogrzewanie grzejnikowe, gdzie ta różnica będzie o 20C większa,

w Twoim przypadku zainteresował bym się taką pompą i tutaj warto pójść w pompę o mocy 13 kW, bo punkt pracy dla Twojego budynku, jak sprawdzałem u dostawcy, wynosi -16C do -18C, dokładne wyliczenia po obliczeniu zapotrzebowania na ciepło, (punkt pracy jest to temperatura przy której konieczne jest zastosowanie wspomagania dla pompy ciepła),

koszty porównywalne,

te LG która ma COP wg producenta 4,2 ale dla temperatur +7C, +35C i w dodatku dla podłogówki,
przy -7C i = 35C na zasilaniu te COP spada do 2,82 a dla grzejników te COP wynosi już 2,35,

powiem jedno i tak to Ty musisz dokonać wyboru,
ja uważam, że pójście w pompę ciepła powietrze woda nie jest wcale takim głupim rozwiązaniem, jak się niektórym wydaje,
ale to z reguły jest efektem pobieżnej wiedzy, niestety,

skoski dobrze by było wiedzieć o czym się pisze,
Cytat

Bez względu czy ogrzewanie będzie grzejnikowo - podłogowe czy tylko podłogowe wraz ze ściennym ogrzewaniem bilans cieplny jest stały. Musimy dostarczyć zawsze tyle samo ciepła. Bilans energetyczny: czy w przypadku ogrzewania mieszanego pompa ciepła zużyje więcej energii czy mniej zużyje w przypadku ogrzewania podłogowego??? Powtarzam - Ilość ciepła jaką należy dostarczyć zawsze jest taka sama- ilość ciepła jaką należy wyprodukować też jest taka sama. Więc, możę się mylę, czy bilans energetyczne też nie będzie taki sam?? W czym jest problem??
pozdrawiam


ogrzewanie podłogowe i ścienne to takie same rodzaje ogrzewania i jedno i drugie jest ogrzewaniem płaszczyznowym i wymaga takich samych temperatur zasilania,

natomiast ogrzewaniem mieszanym jest podłogówka i grzejniki,
tutaj temperatury zasilania są różne,

grzejniki muszą mieć wyższą i do tych temperatur z niższym COP pompa musi grzać wodę, dodatkowo trzeba rozbudować instalację o układ mieszający który obniży temperaturę zasilania podłogówki,

przemyślenia zostawiam autorce wątku,
Link do komentarza
Cytat

.....bilans cieplny jest stały. Musimy dostarczyć zawsze tyle samo ciepła. Bilans energetyczny: czy w przypadku ogrzewania mieszanego pompa ciepła zużyje więcej energii czy mniej zużyje w przypadku ogrzewania podłogowego???



Przy podłogówce, PCi zużyje mniej energii elektrycznej, a w przypadku ogrzewania „mieszanego” zużyje więcej, w przypadku samych kaloryferów jeszcze więcej – „mechanizm” opisał wyżej 1950.

Zwracam uwagę również na fakt, że w każdym przypadku, podłogówka zużywa mniej energii niż kaloryfery, dla zapewnienia takiego samego komfortu termicznego w pomieszczeniu – wynika to z innych rozkładów temperatur.
Link do komentarza
Gość adiqq
mi na szczęście budowa opóźniła się o rok z róznych względów i miałem rok czasu żeby trochę poczytac...dzięki temu mam teraz podłogówkę po całości i WM - na pewno 2 najlepsze decyzje podjęte podczas budowy domu icon_smile.gif
3 i 4 to taki a nie inny dobór ocieplenia i decyzja na PC...no ale te wszystkie decyzje był ze sobą od samego początku powiązane...

kilka lat wcześniej to ja nawet nie wiedziałem co to jest ogrzewanie podłogowe, nawet jakbym wiedział, to pewnie powtarzałbym obiegowe mity nt podłogówki...już o WM nawet nie wspominam icon_wink.gif

Dodam jeszcze, że czytałem mnóstwo opinii użytkowników użytkujących podłogówkę po całości i systemów mieszanych (podłogówka parter+grzejniki na poddaszu/pietrze) i ci co mieli podłogówkę po całości po raz kolejny zrobiliby tak samo, a ci co mieli system mieszany jakby mogli to robiliby podłogówkę po całości drugi raz....to o czymś świadczy...
Link do komentarza
Cytat

Nie sądziłbym, że Pan z viessmanna, potrzebuje poparcia swojej wiedzy hmm...


Każda pomoc jest potrzebna w obalaniu obiegowych, niepotwierdzonych informacji, jak choćby w tym temacie nieprawdziwe informcje o wadach podłogówki i stwierdzeniu że nie ma znaczenia z jakim ogrzewaniem pracuje pompa ciepła bo zawsze zużywa tyle samo energii.
Proponuje zerknąć na wykres zależności poboru energii elektrycznej PC od generowanej temperatury wody grzewczej i będzie wszystko jasne...

Brak obrazka

Każda pompa ciepła typu powietrze - woda wymaga wsparcia drugim źródłem ciepła w najchłodniejsze dni. Czy będzie to stary kocioł (instalacje modernizowane) czy grzałka elektryczna (nowe instalacje) zawsze musi być uwzględnione przy wyborze PC typu AW... Podawane przez 1950 temperatury biwalentne na poziomie -16 -18 stC mogą być zbyt niskie gdyż trzeba uwzględnić jeszcze problem zamarzania parownika PC. Realne temperatury pracy PC powietrznej pewnie będą troszkę wyższe: -12 -14 stC. Pytanie jak długo w ciągu roku takie temperatury panują?

W przypadku pomp ciepła firmy Viessmann można w komplecie zamontować dedykowaną grzałkę elektryczną o maksymalnej mocy 9kW (regulacja 3/6/9kW), która wspomoże pracę pompy ciepła.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...