Skocz do zawartości

Czy opłaca się izolować?


Recommended Posts

Dom energooszczędny - to 30kWh/m2 rocznie
Stare domy to 70 kWh/m2 rocznie
obciach to 100 kWh/m2 rocznie
kryminał to 150kwh/m2 rocznie


4 tony ekogroszku na 196m2 to 170 kWh/m2 nie licząc prądu!!! – jak to określić??? A 2700 zł + koszty palacza ? czy Pani wie , że na następną zimę ekogroszek będzie za 800 zł ale juz w 2012 około 1500 zł.
Wie Pani, że w 95’ olej opałowy kosztował 0.60zł/litr a w 98’ 3 zł
Link do komentarza
Każdy rodzaj energii idzie do góry ..... byłoby dziwne gdyby jedno windowało, a drugie stało w miejscu.
Normalne , że będzie drożało a nie taniało ..... i po co mi Pan to pisze?
Mam jeszcze opcję palenia np. drewnem (ruszt żeliwny) w razie czego.
Ponadto - nie wiem, czy Pan zauważył, ale w każdym jednym wątku właśnie to zaznaczam - że energia pod każdą postacią będzie drożała i dlatego wskazanie jest izolowanie domów i budowa domów jak najbardziej energooszczędnych - ale z zachowaniem jednocześnie proporcji zwrotu inwestycji i ekonomii. Nie jest sztuką wybudowanie domu energooszczędnego z drogimi nowinkami za 100.000zł więcej niż standardowego, bo to się najzwyczajniej nie zwróci - dokładnie jak pisała kropeczka.
To, że idzie mi w komin rocznie powiedzmy uśredniając na dziś 3.000zł nie jest tragedią ... załóżmy, że zaizolowałabym ściany swojej chałupy , powiedzmy że oszczędziłabym 1-1,5 tony rocznie , to daje jakieś 1000zł .... w 10 lat to jest 12.000zł , w 20 lat to jest 24.000zł ..... i co z tego? tyle to ja wydałabym na rekuperator i max. docieplanie .....
a przecież za 10 lat mogą powstać nowe bardziej ekonomiczne rozwiązania z których będę mogła skorzystać zamiast tych które mam teraz ....
Nie należy z taką pewnością jak Pan patrzyć w tak odległą przyszłość i zadręczać się czasami których być może nie dożyjemy ....



Cytat

Daga
daj mu namiary na projektanta niech złoży doniesienie do prokuratury i się [...]



no tak mi chyba przyjdzie zrobić , gdyż Pan Brzęczkowski tak bardzo się przejął moim losem, że aż mnie to zobowiązuje do dalszych posunięć icon_rolleyes.gif ..... nie poradzę, trza będzie dać .... icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Link do komentarza
Nie chodzi mi o Pani los - forum jest między innymi po to by ostrzegać innych przed kretynami na których Pani trafiła. Ponad 170kWh/m2 rocznie – mówi samo za siebie! Przynajmniej tym co się na budownictwie znają.
Cytat

zachowaniem jednocześnie proporcji zwrotu inwestycji i ekonomii.


Gdyby Pani nie napisała, że nie czyta moich postów i Ją one nie interesują, nazwał bym to wielkiej klasy bezczelnością. DOMY ENERGOOSZCZĘDNE ( DO 30kWh/m2 ROCZNIE) - KOSZTUJĄ INWESTYCYJNIE MNIEJ LUB TYLE CO PANI!- O tym właśnie piszę.


Nie chodzi mi o Pani los - forum jest między innymi po to by ostrzegać innych przed kretynami na których Pani trafiła. Ponad 170kWh/m2 rocznie – mówi samo za siebie! Przynajmniej tym co się na budownictwie znają.
Cytat

zachowaniem jednocześnie proporcji zwrotu inwestycji i ekonomii.


Gdyby Pani nie napisała, że nie czyta moich postów i Ją one nie interesują, nazwał bym to wielkiej klasy bezczelnością. DOMY ENERGOOSZCZĘDNE ( DO 30kWh/m2 ROCZNIE) - KOSZTUJĄ INWESTYCYJNIE MNIEJ LUB TYLE CO PANI!- O tym właśnie piszę.
Cytat

no tak mi chyba przyjdzie zrobić , gdyż Pan Brzęczkowski tak bardzo się przejął moim losem, że aż mnie to zobowiązuje do dalszych posunięć ..... nie poradzę, trza będzie dać ....


Czy może Pani podać namiary tego kretyna? Niech Poda mnie do sądy! Byleby nikt więcej w jego łapy nie trafił.
Link do komentarza
Cytat

Nie chodzi mi o Pani los - forum jest między innymi po to by ostrzegać innych przed kretynami na których Pani trafiła. Ponad 170kWh/m2 rocznie – mówi samo za siebie! Przynajmniej tym co się na budownictwie znają.



Przykro mi , rozczaruję Pana - mam większe problemy na głowie niż to, że wydaję rocznie 1000zł więcej na opał. Doprawdy na tym się świat nie kończy ..... ludzi dotykają powodzie , tracą dobytek życia w pożarach , niektórych nie stać na budowę domu czy choćby zakup małej klitki, niektórzy trafiają na ekipy budowlane które puszczają ich z torbami finansowo , niektórzy chorują na raka jeszcze inni w jednym momencie na skutek choroby zmieniają się w roślinkę . A Pan mi tu demonizuje i do rangi masakry sprowadza fakt , że wydaję rocznie 1000zł więcej na opał niż Pan mi sugeruje . Niech mnie Pan nie rozśmiesza.


Cytat

Gdyby Pani nie napisała, że nie czyta moich postów i Ją one nie interesują, nazwał bym to wielkiej klasy bezczelnością. DOMY ENERGOOSZCZĘDNE ( DO 30kWh/m2 ROCZNIE) - KOSZTUJĄ INWESTYCYJNIE MNIEJ LUB TYLE CO PANI!- O tym właśnie piszę.



Zapomniał Pan zaznaczyć taki mały nieistotny fakcik : nie każdy systemem gospodarczym potrafi tanio taki wybudować. Firmy które się oferują - cenami sięgają kosmosu. Już ten temat był tu poruszany - nie zamierzam się powtarzać , jeśli ma Pan kaprys się zapoznać - zapraszam do lektury kilka stron wstecz.




Cytat

Czy może Pani podać namiary tego kretyna? Niech Poda mnie do sądy! Byleby nikt więcej w jego łapy nie trafił.



Przykro mi - jednak Mu tego oszczędzę .... po prostu Go lubię i nie chcę narażać na dyskusje z Panem .
Link do komentarza
Cytat

Przykro mi , rozczaruję Pana - mam większe problemy na głowie niż to, że wydaję rocznie 1000zł więcej na opał.


Ostrzegam przed tym nim to jest problemem. Ale mogę z doświadczenia stwierdzić, że procentowy udział problemów związanych z kosztami ogrzewania - będzie u Pani narastał. A gdy zabraknie sił na zarabianie sporej kasy i targanie 4 ton - inne problemy zejdą na plan dalszy.
Proponowane przeze mnie systemy są dużo łatwiejsze do montażu w systemie gospodarczym niż centralne! Izolacja podobnie. Na tym forum już wiele osób robiło to we własnym zakresie - i to po moich namowach! Bo ja nie mam czasu!

Cytat

Przykro mi - jednak Mu tego oszczędzę .... po prostu Go lubię i nie chcę narażać na dyskusje z Panem .


Nie chcę z kretynem dyskutować! Chcę przed kretynem ostrzec innych! Czy to coś złego???
Link do komentarza
Cytat

Ostrzegam przed tym nim to jest problemem. Ale mogę z doświadczenia stwierdzić, że procentowy udział problemów związanych z kosztami ogrzewania - będzie u Pani narastał.



jak i u innych ..... nigdy nie jest tak, że jeden rodzaj paliwa idzie drastycznie w górę a inne stoją w miejscu ....
generalnie energia drożeje , ameryki Pan nie odkrył....

Cytat

A gdy zabraknie sił na zarabianie sporej kasy



o to się proszę nie martwić....

Cytat

i targanie 4 ton - inne problemy zejdą na plan dalszy.



Nie musimy targać 4 ton - samochód wysypuje opał bezpośrednio do skrzyni która stoi w linii prostej 3 metry od pieca - a przeniesienie te kilka/naście wiaderek tygodniowo o 3 metry zdrowia nas nie pozbawi ...
Natomiast nikt nigdzie nie powiedział, że na ekogroszek skazałam się do końca swoich dni ..... technologie idą do przodu - jestem pewna , ze za 10-15 lat będzie to już przeżytek i być może zmienię na coś innego .... może tańszego, więc niepotrzebnie się tu wytrząsamy nad moim problemem którym tak się Pan przejął....

Cytat

Proponowane przeze mnie systemy są dużo łatwiejsze do montażu w systemie gospodarczym niż centralne! Izolacja podobnie. Na tym forum już wiele osób robiło to we własnym zakresie - i to po moich namowach! Bo ja nie mam czasu!



Nie zaprzeczam .... nie potwierdzam ... jak już wspominałam - nie zagłębiałam się w Pana teorie...

Cytat

Nie chcę z kretynem dyskutować! Chcę przed kretynem ostrzec innych! Czy to coś złego???



To projekt sprzed 4-5 lat - wtedy domy w technologii ściany jednowarstwowej były popularne , teraz niekoniecznie - więc proszę się tak nie podniecać .... nie ma potrzeby.
Link do komentarza
wbrew pozorom, domy w technologii 1W dalej są popularne i pewnie dalej będą...np. mój kolega zaczą w kwietniu/maju taki budować...muszę mu dać znać, że musi złożyć doniesienie do prokuratury na architekta...
Link do komentarza
Cytat

nie zagłębiałam się w Pana teorie...

Jest Pani złośliwa, nie piszę o teoriach. Wydała Pani sąd ( koszty budowy) bez zapoznania się - zaocznie.
technologia ściany jednowarstwowej skończyła się w 1980 roky!
Kretynizm, nie jest 'popularnością" Dlaczego Pani źle życzy innym forumowiczom. Nalegam by kretyna który 5 lat temu zaprojektował dom zużywający ponad 170 kWh / m2 rocznie ujawnić. Chodzi o to by nikomu już krzywdy nie czynił.


Link do komentarza
Cytat

Jest Pani złośliwa,



to jedyna rzecz którą Pan dziś do mnie napisał z którą mogę się zgodzić....

Cytat

nie piszę o teoriach. Wydała Pani sąd ( koszty budowy) bez zapoznania się - zaocznie.
technologia ściany jednowarstwowej skończyła się w 1980 roky!



dobrze , że nie wiedzą o tym projektanci którzy nadal je projektują ...

Cytat

Kretynizm, nie jest 'popularnością" Dlaczego Pani źle życzy innym forumowicxzom.



nie życzę źle - uznałabym to za bezczelność gdybym nie wiedziała, że Pan nie czyta moich wpisów....
za każdym razem piszę, że zalecam ścianę docieplaną ponieważ cena energii (jakiejkolwiek) stale rosnąć będzie ...
to, że dla mnie 1000zł rocznie jest niewielką kwotą nie znaczy , że biorę za pewnik - że dla każdego ....
i dlatego to, że ja sobie taką wybudowałam - nie znaczy że zalecam ją każdemu na lewo i prawo, bo tak nie jest ....
proszę nie mierzyć innych swoją miarą .... proszę przyjąć, że jeśli ktoś zrobi nie tak jak pan zaleca to nie oznacza z automatu że jest skończonym kretynem , bo obraża Pan ludzi ....
nie tylko Pan ma rację ... z racją jest jak z doopą - każdy ma swoją ....
może komuś być wszystko jedno ten tysiak więcej rocznie na paliwo a woli mieć jednowarstwówkę bo mieszka blisko lasu i nie lubi jak mu w styropianie dzięcioły dziuple wydziobują.... tak?
może być 1500 powodów dla których ludzie dokonują takich a nie innych wyborów i do jasnej cholery mają do tego prawo, tak? jedni lubią jak im skarpetki śmierdzą a inni ścianę jednowarstwową lub dom standardowo docieplony z wentylacją grawitacyjną ....
demokrację mamy .... a Pan , Panie Brzęczkowski nie ma tu monopolu na wiedzę.....
więc proszę się za przeproszeniem od mojego domu odstosunkować i zająć czymś innym , np. dla uspokojenia nerwów wyprowadzić psa na spacer....
finito ... kończę temat , na więcej nerw mi chyba nie styknie ...



Link do komentarza
Cytat

Czy monopolem jest, że architekt Pana autorusha przy świadkach powiedział w piątek wieczorem, ze trzeba być kompletnym i.... by ocieplać ściany od zewnątrz?



boszsszszzzz ... to zaraźliwe .... blink.gif

a serio .... czego to dowodzi co Pan napisał? że musi się Pan podpierać innymi żeby być wiarygodnym .... niedobrze ....
ponadto - napisałam wcześniej coś o racji ..... to, że Panu się wydaje to jedyną słuszną metodą nie oznacza , że tak właśnie jest - powiem więcej - jest Pan w mniejszości ....
nie neguję Pana metody - ale niech mi Pan nie wciska że jest jedyną słuszną - bo miliony budujących ludzi ocieplają domy od zewnątrz od lat - mieszkają, żyją i wszystko i jest ok ....
Pana problem - przepraszam - pogląd .... nie jest najważniejszą rzeczą na świecie .... powiem więcej - nieistotną , bo są ludzie którzy chcą zbudować mały standardowy domek bez bawienia się w U i inne pieprzoty .... i ja ich rozumiem ....
Link do komentarza


W IELKI Boże ! Jeżeli nie mam racji to proszę podać kogoś kto zrobi to inaczej niż ja o tym piszę! Niech Pani wreszcie to poda! Pisząc o "monopolu" musi Pani wiedzieć, że są inne sposoby. Jeżeli ich Pani nie zna TO SKĄD TAKIE STWIERDZENIA?
Cytat

czego to dowodzi co Pan napisał? że musi się Pan podpierać innymi żeby być wiarygodnym


Nie podpierwm się! Piszę o swoich doświadczaniach. Podałem przykład , bo Pani użyła "jedyny" "monopol"
Link do komentarza
hmmm, nie podpiera się, spotkanie to doświadczenie
z pewnością wywało na nim (to spotkanie) ogromne wrażenie i jeszcze nie raz o tym usłyszymy

prośba - jeżeli Niedyplomowany pisze o swoich doświadczeniach, proście go o dokładniejszy opis tychże, bo może coś w nich jest godne uwagi, bo na razie to co pisał/doświadczał to niestety pożal się Boże eksperymenty nieuka (vide ten o oknach połaciowych), lub odkrywa na nowo dawno odkryte

postaram siejuż więcej tu nie śmiecić, bo temat w sumie nie o tym
Link do komentarza
Daga masz normalne, typowe koszty ogrzewania podobne do moich. Tym się różnią opinie praktyków i teoretyków icon_biggrin.gif . I jeszcze jeden aspekt pieniążków na rachunki icon_smile.gif Jeśli budujemy na kredyt jak większość- 20 tys więcej w trakcie budowy to nie jest 20 tys, tylko 20 tys plus odsetki ! A 500 wiecej na rachunki to srednio 40 zl miesiecznie z naszych biezacych zarobkow.
Link do komentarza
Cytat

Daga masz normalne, typowe koszty ogrzewania podobne do moich. Tym się różnią opinie praktyków i teoretyków icon_biggrin.gif . I jeszcze jeden aspekt pieniążków na rachunki icon_smile.gif Jeśli budujemy na kredyt jak większość- 20 tys więcej w trakcie budowy to nie jest 20 tys, tylko 20 tys plus odsetki ! A 500 wiecej na rachunki to srednio 40 zl miesiecznie z naszych biezacych zarobkow.


Jak długo można będzie użytkować dom zużywający ponad 170 kWh/m2 rocznie? Jak wzrośnie cena ekogroszku gdy w styczniu 2012 wejdzie akcyza i planowane zrównanie cen kWh?
Skoro jestem krytykowany to może konstruktywnie! Mamy 200 000 zł chcemy dom – ma on zużywać 20kWh/m2 rocznie na ogrzewanie – proszę o inne rozwiązania.
Link do komentarza
Cytat

Czy monopolem jest, że architekt Pana autorusha przy świadkach powiedział w piątek wieczorem, ze trzeba być kompletnym i.... by ocieplać ściany od zewnątrz? O ścianach jednowarstwowych z bk to nawet nam do głowy nie przyszło, ze ktoś tak jeszcze robi.



Tak się zastanawiam, co na to Pan architekt S.

To, że akurat Pan nie posiada dostatecznej wiedzy o współczesnych materiałach do budowy ścian 1W z BK mnie nie dziwi, ale fakt braku znajomości u projektanta – trochę szokuje i raczej nie wzbudza do niego zaufania.

Współczesna ściana 1W z BK, może bez ocieplenia, osiągnąć współczynnik U=0,19 (Wm2K) czyli taki co ściana 2W z ponad 20cm izolacją.

Natomiast prawdą jest, że są to raczej drogie rozwiązania i raczej za 200 tys. Nie do osiągnięcia.
Link do komentarza
Cytat

Tak się zastanawiam, co na to Pan architekt S.

To, że akurat Pan nie posiada dostatecznej wiedzy o współczesnych materiałach do budowy ścian 1W z BK mnie nie dziwi, ale fakt braku znajomości u projektanta – trochę szokuje i raczej nie wzbudza do niego zaufania.

Współczesna ściana 1W z BK, może bez ocieplenia, osiągnąć współczynnik U=0,19 (Wm2K) czyli taki co ściana 2W z ponad 20cm izolacją.

Natomiast prawdą jest, że są to raczej drogie rozwiązania i raczej za 200 tys. Nie do osiągnięcia.


- Szanowny bajbago :
Czy beton komórkowy 0.19W/m2 x K - będzie suchy (do 1%), bez paroizolacji?
Czy uważa Pan projekt domu zużywającego ponad 170kWh/m2 rocznie za dopuszczalny?
Czy nie czytał Pan, że od 20 lat za izolację uważam 0.1W/m2 xK a nie 0.19?
Link do komentarza
Zaśmiecę jeszcze watek – wybaczcie.

Zupełnie nie wiem skąd przeświadczenie, ze dom Dagi „spala” 170kWh/m2.

Równie dobrze można napisać, ze dom ogrzewany elektrycznością o spalaniu np. 20kWh/m2 w rzeczywistości spala około 80kWh/m2 bo takie są faktyczne (łączne) „koszty” wytworzenia 1kWh energii elektrycznej.
Link do komentarza
Cytat

Zaśmiecę jeszcze watek – wybaczcie.

Zupełnie nie wiem skąd przeświadczenie, ze dom Dagi „spala” 170kWh/m2.

Równie dobrze można napisać, ze dom ogrzewany elektrycznością o spalaniu np. 20kWh/m2 w rzeczywistości spala około 80kWh/m2 bo takie są faktyczne (łączne) „koszty” wytworzenia 1kWh energii elektrycznej.



Nie brnęłam w te wyliczenia.
Wiem ile spalam w roku kalendarzowym na CO i CWU, wiem ile mam powierzchni i kubatury , wiem ile mam w domu stC ... a te wyliczenia Pana TB to dla mnie o doope roztrzaś - do szczęścia mi nie są niepotrzebne.
Link do komentarza
Mnie się bardzo spodobało chłodne i racjonalne nie dyktowane panika lub własnymi korzyściami podejście do sprawy akcyzy Henia ... aż przytoczę żeby inni nie musieli szukać:

Cytat

Prawdą jest, że akcyza na węgiel, koks i gaz ziemny jest wstrzymana dla Polski do 31.12.2011 r. Po tym terminie Polska ma obowiązek wprowadzenia akcyzy na te paliwa. Minimalna stawka akcyzy, którą RP będzie musiała zastosować wynosi 0,3Euro/GJ. GJ dotyczy kaloryczności paliwa. Dla węgla przecietna kaloryczność to 25GJ/tonę. Możemy się więc spodziewać akcyzy na węgiel w wysokości 7,5Euro/tonę, co przy obecnym kursie 1Euro-4,2PLN daje kwotę 31,5PLN/tonę. Jak widać nie jest to kwota, z której wynikałyby drastyczne podwyżki cen ogrzewania z wykorzystaniem węgla, czy gazu.
Dla porównania, przy tej samej ilości energii zużywanej, przy korzystaniu z energii elektrycznej akcyza wynosi ponad 10 razy więcej.

Link do komentarza
Tylko jest jeszcze jeden problem- Akcyza wiąże się z dokładnym księgowaniem i puszczaniem wszystkiego 'przez' licznik, co podniesie cenę. Celem akcyzy jest wyeliminowanie energochłonnego budownictwa. Nie poskutkuje mała akcyza - to się ją zwiększy.
Dziwi mnie też, że tak niektórzy bronią kretyna, który zaprojektował "dom" zużywający ponad 170 kWh/m2 rocznie.
Link do komentarza
Cytat

Dziwi mnie też, że tak niektórzy bronią kretyna, który zaprojektował "dom" zużywający ponad 170 kWh/m2 rocznie.



Proponuje powiesić wszystkich którzy zaprojektowali/projektują domy w technologii ściany jednowarstwowej , oraz tych którzy budują z tanich lokalnych materiałów (pustak żużlowy) ... i jeszcze tych którzy w życiu nie czytali żadnego forum budowlanego , wybudowali standardowo i szczęśliwie mieszkają spalając 4 tony rocznie .... czy ktoś został pominięty? icon_lol.gif


i sprawa:

Cytat

Tylko jest jeszcze jeden problem- Akcyza wiąże się z dokładnym księgowaniem i puszczaniem wszystkiego 'przez' licznik, co podniesie cenę. Celem akcyzy jest wyeliminowanie energochłonnego budownictwa. Nie poskutkuje mała akcyza - to się ją zwiększy.



odpowiedź:

Cytat

Prawdą jest, że akcyza na węgiel, koks i gaz ziemny jest Jak widać nie jest to kwota, z której wynikałyby drastyczne podwyżki cen ogrzewania z wykorzystaniem węgla, czy gazu.
Dla porównania, przy tej samej ilości energii zużywanej, przy korzystaniu z energii elektrycznej akcyza wynosi ponad 10 razy więcej.





Cytat

Tylko jest jeszcze jeden problem- Akcyza wiąże się z dokładnym księgowaniem i puszczaniem wszystkiego 'przez' licznik,



Nie daje mi to spokoju .... a teraz to niby co? wszystko "na lewo"? blink.gif


I jeszcze raz zaznaczam żeby nie było niedomówień - nie jestem przeciwnikiem izolowania domu ... wręcz przeciwnie , i zawsze to zaznaczam ...
Link do komentarza
Cytat

Proponuje powiesić wszystkich którzy zaprojektowali/projektują domy w technologii ściany jednowarstwowej , oraz tych którzy budują z tanich lokalnych materiałów (pustak żużlowy) ... i jeszcze tych którzy w życiu nie czytali żadnego forum budowlanego , wybudowali standardowo i szczęśliwie mieszkają spalając 4 tony rocznie .... czy ktoś został pominięty? icon_lol.gif


Zdecydowanie tak! jak w każdym zawodzie lekarz, handlowiec, piekarz... jest jakaś granica błędu. Skoro za te same pieniądze można wybudować dom zużywający na ogrzewanie 20kwh, to sprzedanie takiego projektu jest oszustwem. Tak jak sprzedanie przegrzanego pustaka ceramicznego, który pęka itp. Nie jestem bolszewikiem by to, że ilość kretynów projektujących tak fatalnie miała dla mnie wiążące znaczenie. Ilość nie jest usprawiedliwieniem. jest powodem do szerszego działania.
Link do komentarza
No to liczmy:
- wartość opalowa węgla to około 7kWh/1kg x 4000kg = 28.000kWh
- dom Dagi to 196m2 co daje około 143kWh/m2
- zostaje 27kWh/m2 x 196m2 = 5.290kWh na energie elektryczna do „napędu”, a to daje około 14kWh na dzień w ciągu całego roku.

A teraz pytanie – kto produkuje kotły o sprawności (realnej) 100% i zużyciu energii elektrycznej w cyklu dobowym, w ciągu całego roku około 14kWh ? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Lepiej się od razu przyznaj! Na pewno masz w garażu jakiś "bieda szyb" icon_wink.gif.



bardzo dobry pomysł , Heniu .... ale nie do zrealizowania .... Karvina wydobywa niedaleko, ale nie sięga ... icon_lol.gif icon_wink.gif


Cytat

Będzie jak z olejem z 60gr na 3 zł podrożał w niecałe 3 lata po wprowadzeniu akcyz. Ale nie chodzi o paliwo a o ponad 170kWh/m2 !!!



nie o
Cytat

170kWh/m2 !!!

tylko o 4 tony ekogrochu ...
Link do komentarza
Cytat

No to liczmy:
- wartość opalowa węgla to około 7kWh/1kg x 4000kg = 28.000kWh
- dom Dagi to 196m2 co daje około 143kWh/m2
- zostaje 27kWh/m2 x 196m2 = 5.290kWh na energie elektryczna do „napędu”, a to daje około 14kWh na dzień w ciągu całego roku.

A teraz pytanie – kto produkuje kotły o sprawności (realnej) 100% i zużyciu energii elektrycznej w cyklu dobowym, w ciągu całego roku około 14kWh ? icon_biggrin.gif


ekogroszku -ponad 8... A to, że Pani Dagmara nie zużywa prądu to jakoś Panu nie wierzę.
Link do komentarza
Cytat

Daga, a Ty czym ogrzewasz CWU ?



Tym samym ekogrochem ... 4 tony na rok kalendarzowy zużywam łącznie na CO i CWU ...
Czyli uśredniając i zawyżając - miesięcznie CO i CWU kosztuje mnie około 250zł biorąc pod uwagę wszystko . Tylko nieco mniej płaciłam na blokach za metraż 70m2. Dla mnie nie tragedia.
Link do komentarza
No to liczymy dalej:
- straty na zasobniku CWU, licząc tak jak Pan podaje 4kWh x 365 dni = 1460kWh
- na podgrzanie CWU (3,5 osoby) daje 1.460kWh w ciągu roku.

I teraz skoro przyjmuje Pan, ze producenci mijają się z prawdą odnośnie sprawności rekuperacji, to takie samo założenie można przyjąć dla kotłów, dlatego zakładam 60% średnią sprawność kotła.

A biorąc to wszystko pod uwagę dom Dagi spala na ogrzewanie powierzchni od 70 do 100kWh/m2 w zależności od „kaloryczności” tego zakupionego i spalanego ekogroszku – łącznie z energią elektryczną do jego „obsługi”.
Link do komentarza
Cytat

Nie brnęłam w te wyliczenia.
Wiem ile spalam w roku kalendarzowym na CO i CWU, wiem ile mam powierzchni i kubatury , wiem ile mam w domu stC ... a te wyliczenia Pana TB to dla mnie o doope roztrzaś - do szczęścia mi nie są niepotrzebne.



Dokładnie TAK Daga . Nie udało mi się nigdy doliczyć ile tych kwh za m2 /rok i nie jest to dla mnie istotne ma być ciepło, wygodnie, i rachunek do przyjęcia no i mam być zadowolony. I w moim przypadku wszystko jest na TAK. Domek ok 130m2 rachunek całkowity roczny za prąd 4600 zl (383zl średnio na miesiąc) + 600 zł za drewno do kominka tez na cały rok.
Nie wiem skąd takie idiotyczne podejście do wzrostu cen nośników, przecież gdyby prąd kosztował nie 60 gr za kwh tylko dajmy na to 2 zł spowoduje że większość ludzi przestanie płacić, skutkiem tego dopływ pradu zostanie im odcięty i co dalej? Jak zostanie odcięty to nie będzie mógł być produkowany. A w tym akurat przypadku musi być produkowany i zużywany w jednakowym czasie. W przypadku innych nośników wzrost ich ceny powoduje spadek popytu i szukanie źródeł alternatywnych co skutkuje spadkiem ceny konkretnego nośnika. Przykładem może być olej opałowy super modny swojego czasu.
Link do komentarza
Cytat

No to liczymy dalej:
- straty na zasobniku CWU, licząc tak jak Pan podaje 4kWh x 365 dni = 1460kWh
- na podgrzanie CWU (3,5 osoby) daje 1.460kWh w ciągu roku.

I teraz skoro przyjmuje Pan, ze producenci mijają się z prawdą odnośnie sprawności rekuperacji, to takie samo założenie można przyjąć dla kotłów, dlatego zakładam 60% średnią sprawność kotła.

A biorąc to wszystko pod uwagę dom Dagi spala na ogrzewanie powierzchni od 70 do 100kWh/m2 w zależności od „kaloryczności” tego zakupionego i spalanego ekogroszku – łącznie z energią elektryczną do jego „obsługi”.


jestem pod wrażeniem jak najbardziej pozytywnym . icon_biggrin.gif Zarówno co do wyniku jak i samego wyliczenia. Na serio chyba Cię poproszę o wyliczenie tych "KWH/rok/m2" ale tylko na podstawie zuzycia co w moim przypadku jest w miarę proste bo mam wszystko na prąd. Co do liczenia przegród itd to sie poddaje icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Towarzystwo wzajemnej adoracj...




Gdzieś się pomyliłem?

Błędnie założyłem?

Proszę o korektę

Ja przynajmniej podałem z czego wynikają te wartości – Pan podał „z kapelusza” bo tak było Panu potrzebne.





A przypominam, że chodzi o zbrodnicze projektowanie domu Dagi (konkretny) , który dla celów grzewczych powierzchni, „spala” 170kWh/m2
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...