Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Oświetlenie na poddaszu

Recommended Posts

Światła LED stanowczo bym odradzał. Światło jest zimne, wręcz nieprzyjemne, co w salonie zepsuje cały nastrój. Do tego są to światła o ściśle określonym strumieniu inaczej niż choćby tradycyjna żarówka, która daje światło rozproszone i ciepłe. Trudno jest zaproponować kompozycję świetlną nie znając rozłożenia mebli, okien i innych przedmiotów. W kuchni na pewno potrzebne jest światło zdecydowanie silniejsze, dokładnie oświetlające miejsca użytku - krojenie, gotowanie itd. Powinny to być raczej jednostkowe źródła z małych lamp, wtedy mamy wrażenie większej funkcjonalności i przestrzeni. W części jadalnej powinno dominować światło bardziej rozproszone, ciepłe i oczywiście nad stołem :] Trudniej jest już określić salon. Tu również światło ciepłe (w pierwszej chwili możemy nie zauważać różnicy między światłem zimnym a ciepłym, ale przy porównaniu bezpośrednim, światło zimne wywiera uczucie chłodu i rodzaj podenerwowania). Światło powinno być rozproszone, skupmy się bardziej na kilku osobnych lampkach niż na świetle sufitowym. To jest miejsce wypoczynku. Im więcej punktów świetlnych na szafkach lub stojących, tym atmosfera jest milsza. Przyda się oczywiście miejsce z silną lampą do czytania. Oświetlenie to niezwykle ważna sprawa przy meblowaniu miejsca do mieszkania. Trzeba je dokładnie zaplanować. Powodzenia! :]
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Poczytaj to, na co linkuje stopka u retrofooda (post wyżej) - on wie o co chodzi...  
    • Odświeżę temat uziemienia. Mam domek jednorodzinny całkowicie podpiwniczony. W części tej znajduje się garaż. W garażu jest wykopany kanał ale jeszcze nie wymurowany. Pomyślałem sobie, czy dobrym pomysłem przed wylaniem podłogi w kanale zakopać tam bednarkę i dodatkowo wbić pręt. Wtedy od tego miejsca pociągnąć kabel do skrzynki elektrycznej znajdującej się w domu (ganek). Na pewno plusem, jest ,że bednarka będzie głęboko i dużo poniżej poziomu przemarzania. Myślę, że im głębiej tym lepiej. Już sam garaż jest poniżej poziomu "0" i jeszcze sam kanał. Potem bym zasypał bednarkę, zrobił izolację np. papa i wylał podłogę kanału i wymurował ścianki. Czy to będzie dobre rozwiązanie? I jeszcze drugi pytanie. Wyczytałem , że żywotności bednarki to ok. 15lat (Jak wykonać dobre uziemienie domu? Pierwsza część poradnika dobrze wykonanej instalacji | Eleserwis - Bezpieczne i funkcjonalne instalacje elektryczne). Jeżeli to prawda , to po tym czasie instalacja by nie spełniała parametrów ochronnych. Myślałem, że kupię ok. 12m bednarki 30x4 zakpię pod kanałem wbiję dodatkowo pręt uziemiający ok. 3m , połączę z bednarką i dalej już kablem 16mm do tablicy z zabezpieczeniem. Budynek już jest postawiony wiele lat temu ,jest odebrany ale nigdy nie był zamieszkany. Kupiłem i jedną z wielu rzeczy , to wymieniam całą instalację elektryczną. Skrzynka licznikowa i z zabezpieczeniami jest nowa, ciągnę nowe kable w pokojach i zrobię uziemienie, którego dotychczas nie był.  Zależy mi na bezpieczeństwie , a nie na papierze, którego nie potrzebuję. Co radzicie w moim przypadku? 
    • Gość Dominik
      Jak obniżyć temperaturę podłogi nie obniżając temperatury w pokoju? Zmniejszyć temperaturę wody na kotle obecie min 18 max 40 czy może regulować na rozdzielacze?
    • Powierzchnia podłogi, która przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego powinna dawać nam komfort cieplny. Pozostaje tylko pytanie czy posadzka powinna być wyczuwalnie ciepła i jaka jest maksymalna rozsądna temperatura jaką może osiągnąć? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12912-jaka-temperature-powinna-miec-posadzka
    • Niestety nie ma półsrodków. Albo konstrukcja z łat i kontrałt, albo PROBLEM w przyszłości.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...