Skocz do zawartości

Pompa ciepła pytania "świerzaka"...


Peny

Recommended Posts

Witam

Planuję budowę domu 135 m2 powierzchni użytkowej - 180 m2 powierzchni netto.
Zastanawiam się nad ogrzewaniem domu, mój brat który postawił dom i właśnie go wykańcza zainstalował piec na ekogroszek. I mówi mi że tragedia, że powinien zainstalować pompę ciepła lub piec na gaz płynny, syf mu się zrobił w kotłowni, ciągle musi go doglądać, powstaje sporo popiołu i przez jakiś czas piec mu nie działał bo coś się zepsuło.
Tyle, że pompa ciepła musi być czymś wspomagana, a przeglądając te fora nic o tym nie znalazłem.

i moje pytania:

1. Czy pompa ciepła wystarczy żeby ogrzać dom o takiej powierzchni?
2. Czy pompy ciepła podgrzewają wodę np do kąpieli?
3. Do jakiej temperatury można podgrzać mieszkanie w środku na max?
4. Do jakiego zasilania podpięta pompa ciepła normalnego czy siłowego?
5. Co z tymi odwiertami? od czego zależy głębokość? czy trzeba mieć na to jakieś specjalne zezwolenia, i czym się różnią te poziome od pionowych.
6. jak z eksploatacją pomp (przedstawicielom dziękuje) czy to się psuje czy nie, bo tez różne sa opinie.

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tyle, że pompa ciepła musi być czymś wspomagana, a przeglądając te fora nic o tym nie znalazłem.


Niby dlaczego musi być wspomagana?
No może w przypadku pomp powietrze-woda...

Cytat

i moje pytania:

1. Czy pompa ciepła wystarczy żeby ogrzać dom o takiej powierzchni?
2. Czy pompy ciepła podgrzewają wodę np do kąpieli?
3. Do jakiej temperatury można podgrzać mieszkanie w środku na max?
4. Do jakiego zasilania podpięta pompa ciepła normalnego czy siłowego?
5. Co z tymi odwiertami? od czego zależy głębokość? czy trzeba mieć na to jakieś specjalne zezwolenia, i czym się różnią te poziome od pionowych.
6. jak z eksploatacją pomp (przedstawicielom dziękuje) czy to się psuje czy nie, bo tez różne sa opinie.

pozdrawiam


Ad 1.
Wystarczy pod warunkiem, że moc PC zostanie odpowiednio dobrana do zapotrzebowania na ciepło twojego domu. Zresztą tak samo jak z każdym innym źródłem ciepła...

Ad 2.
Jak najbardziej.

Ad 3.
Nie próbowałem do jakiej max temp. można nagrzać, ale ja nie grzeję powyżej 23 st. bo jest mi za gorąco.

Ad 4.
Siła

Ad 5.
Możesz mieć kolektor poziomy lub pionowy. Jeżeli masz odpowiednią ziemię (glina - dobrze, piach - niezbyt dobrze) i odpowiednio dużo miejsca na działce, to możesz położyć poziomy. Ja mam dwa obiegi po 225 m ułożone na głębokości 1,5 m. Przy kolektorze pionowym potrzebujesz pozwolenia przy odwiertach powyżej 30 m.

Ad 6.
Ja mam PC 1,5 roku i wszystko gra. Za dużo to tam nie ma do psucia: sprężarka + pompy obiegowe. Generalnie większa lodówka. Najważniejsza jest jakość sprężarki, bo to dosyć drogi element.
Ogólnie rzecz biorąc - tak jak z każdym sprzętem - jak masz wyjątkowego pecha to zepsuje ci się zaraz po gwarancji, a jak nie to posłuży długie lata... icon_mrgreen.gif Edytowano przez seboooool (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pompa ciepła powietrze-woda ma grzałkę back-up-ową. Moja ma dwustopniową 3kW i 6 kW - razem 9. Włącza się tylko jako back-up wg określonego schematu.
Klimatyzacja była opcją - zestaw kosztowałby 1000 zł więcej. Tylko jak potem realizować klimatyzację? - podłogówką? Fancoile chłodzące kosztowałyby ok. 2000 zł za sztukę plus 500 zł za montaż. Za takie pieniądze to możesz mieć prawdziwą klimatyzację na cały dom.
Link do komentarza
Gość adiqq
ja docelowo chcę rozbudować instalacje o namiastke klimatyzacji - chłodzenie pasywne podłogówką(bedzie regenerowac latem DZ)...do tego gruntowy wymiennik ciepła glikolowy, obniżający mi temperaturę na wejściu do reku...

Z jednej strony nie wiem jak dom bedzie sie zachowywac latem(chodzi o temperatury), ale sciane frontowa mam na poludnie, wiec raczej bedzie to koniecznosc icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Pompa ciepła jest to bardzo dobry wynalazek o bardzo dużym współczynniku sprawności cieplnej dochodzącej nawet 5,03 co oznacza że włożenie 1kW energii zwraca nam 5,03kW ciepła gdzie relatywnie piece z regulowanymi podajnikami ledwo wyciągają współczynnik 3

Jeśli chodzi o dolne źródło różnica pomiędzy płaskim i pionowym źródłem jest w zasadzie oczywista w naszym kraju stopień geotermiczny wynosi 1C na około 33m co oznacza że czym głębiej tym cieplej i tak dla porównania na 800m kolektora poziomego wystarczy 180 m w otworach czyli 6 otworów po 30 m gdyż wiercenie otworów poniżej 30 m wymaga pozwolenia wodno-prawnego a to już dodatkowy koszt. No i generalnie otwory pionowe są wydajniejsze czyli ich zdolność do regeneracji jest o wiele większa.

Jeśli chodzi o zasilanie to są pompy zasilane i na 230V i na 400V przy tych samych parametrach. Do ogrzania 135m2 w zupełności wystarczy pompa 8kW z wbudowanym wewnętrznym zbiornikiem na cwu. przeważnie taki zbiornik mieści od 160 do 180 l wody, co na 4 osobową rodzinę w zupełności wystarcza.

Klimatyzacja

Do klimatyzacji nie polecam wykorzystywać podłogówki tylko moduł schładzający powietrze i rozprowadzenie go w budynku. Obie metody czyli chłodzenie podłogówką i powietrzem wymagają i tak od nas dokupienia przystawki do pompy i obie wykorzystują dolne źródło z tym że powietrze jest szybciej schładzane poprzez moduł i co za tym idzie jest to metoda o wiele tańsza. Weźmy jeszcze pod uwagę że ustawiamy czujnik temperatury na żądanym poziomie i pompa jest w stanie pracy aż nie zostanie osiągnięta zadana wartość temperatury. A za oknem 30C albo więcej i w rezultacie pompa chodzi jak szalona podłoga zimna że bez papci odpadają kulasy a w pokoju wciąż za ciepło.


Jeśli chodzi o temperaturę jaką można osiągnąć przy PC to właściwie można osiągać takie same temperatury jak przy piecach czy ogrzewaniu gazowym. Ja na początku wygrzewania budynku dobijałem okresowo do 25C i pewnie mógłbym i więcej tylko pot ściekał mi po no nie ważne po czym.
Z tym że należy pamiętać że przy ogrzewaniu podłogowym bez względu na metodę podawania ciepła istnieje jeszcze taki parametr jak bezwładność cieplna co z polskiego na nasze oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle że na to żeby zrobiło się cieplej musimy poczekać dobrom godzinkę albo więcej zanim nastąpi wypromieniowanie ciepła z podłogi w przeciwieństwie do grzejników gdzie ciepło mamy oddawane już po chwili.
Link do komentarza
Cytat

1. Czy pompa ciepła wystarczy żeby ogrzać dom o takiej powierzchni?
2. Czy pompy ciepła podgrzewają wodę np do kąpieli?
3. Do jakiej temperatury można podgrzać mieszkanie w środku na max?
4. Do jakiego zasilania podpięta pompa ciepła normalnego czy siłowego?
5. Co z tymi odwiertami? od czego zależy głębokość? czy trzeba mieć na to jakieś specjalne zezwolenia, i czym się różnią te poziome od pionowych.
6. jak z eksploatacją pomp (przedstawicielom dziękuje) czy to się psuje czy nie, bo tez różne sa opinie.


Podstawowe pytanie to:
Czy warto aż tak źle izolować dom, by pompa ciepła miała uzasadnienie ekonomiczne?
Pompy ciepła w systemie centralnym, wymyślono do obiektów, które zaizolować się nie da a ogrzewać trzeba – do zabytków.
Przy małych potrzebach ciepła to skrajnie nieekonomiczne działanie. Zmniejszenie zużycia energii izolacją i odzyskiem ciepła z wentylacji jest nieporównywalnie trwalsze, mniej awaryjne i dające większy komfort termiczny.
Izolacja termiczna ma za zadanie marginalizować rolę ogrzewania, tak więc „spece” od pomp ciepła w systemie centralnego ogrzewania są zaprzysięgłymi wrogami izolacji. Można się o tym przekonać choćby czytając to forum.
Link do komentarza
Cytat

Podstawowe pytanie to:
Czy warto aż tak źle izolować dom, by pompa ciepła miała uzasadnienie ekonomiczne?
Pompy ciepła w systemie centralnym, wymyślono do obiektów, które zaizolować się nie da a ogrzewać trzeba – do zabytków.
Przy małych potrzebach ciepła to skrajnie nieekonomiczne działanie. Zmniejszenie zużycia energii izolacją i odzyskiem ciepła z wentylacji jest nieporównywalnie trwalsze, mniej awaryjne i dające większy komfort termiczny.
Izolacja termiczna ma za zadanie marginalizować rolę ogrzewania, tak więc „spece” od pomp ciepła w systemie centralnego ogrzewania są zaprzysięgłymi wrogami izolacji. Można się o tym przekonać choćby czytając to forum.



Jak widze nadal potrafisz Panie TB "czyatc ze zrozumieniem" pytania.
Nikt Cie nie pytal czy sie oplaca czy nie, zreszta sam Pan zacytowal pytania i wogole nie odpowiedzial na zadne z nich.
No coz, nie moze Pan odpowiedziec bo nic Pan nie wie na ich temat oprocz tego co wyczytane z folderow reklamowych czy "zaslyszane" ...

Czy ktos stosuje filtry do wody pitnej?
Nie stosuj filtrow tylko izoluj dom od srodka.Filtry nic nie dadza jak dom zle zaizolowany ...

Niestety to taki poziom "rozmowy" z Panem. Najlepiej prosze nie odzywac sie w tematach o ktorych Pan nic nie wie.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Czy warto aż tak źle izolować dom, by pompa ciepła miała uzasadnienie ekonomiczne?


Nie ! Nie warto. Mała świadomość i wiedza o izolacji o cieple i kosztach oraz ogram reklam wprawia, że dajemy się wpuścić w tego typu urządzenia jak pompa ciepła w układzie centralnego ogrzewania. Zawsze zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło należy szukać w rzeczy tańszych niż pompa ciepła w układzie co, oraz trwalszych i mniej awaryjnych. Nie należy się sugerować opiniami wpuszczonych w centralne z pompą ciepła - oni będą chwalić swój system - by się lepiej czuć. Tak jak chwalą swoje Ci co palą węglem. Tendencja marketingowa widoczna na forach i reklamach jest prosta : Ludzie wydajcie jak najwięcej kasy by tylko nie izolować domu! Szukajcie kwadratowych jaj - by tylko nie izolować domu!
Mam nadzieję, że myślący człowiek nie da się tak łatwo marketingowi i reklamie.

Tam gdzie pompa ciepła się sprawdza - jest już tępiona, gdy zużywamy ponad normatywnie ( unia przyjmuje do obliczeń 35 l/ 24h/osobę ) cwu – tam pompę ciepła umieszczoną w zasobniku na cwu zastępuje się kretyńskim solarem! Byle tylko odwieść od pomp ciepła w systemie niecentralnym.

MIEJMY NA TYLE WIEDZY I ROZUMU BY NIE ULEGAĆ REKLAMOM I NIE DAĆ SIĘ WPUSZCZAĆ W DROGIE POŚREDNIE SYSTEMY OGRZEWANIA.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

a co z klimatyzacją? każda pompa może chłodzić w lato? czy potrzeba do tego oddzielnych instalacji, bo chyba nie każdy to ma bo mało kto pisze o klimatyzacji, a przecież to także ważna rzecz icon_smile.gif



Jeżeli zamierzasz chłodzić pompą ciepła, powinieneś wybrać taki model, który to umożliwia. Zgadzam się z przedmówcami, że podłogówka nie jest zbytnio efektywna do zmniejszania temperatury, bo jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się, także do tego celu najlepsza jest sufitówka.
Myśląc o chłodzeniu, warto zastanowić się nad pompą odwracalną, która działa jak lodówka. Wystarczy zmienić obieg i pompa zaczyna chłodzić. Jest to tzw. chłodzenie aktywne, czyli takie które wykorzystuje kompresor, co pozwala uzyskać zadawalające efekty.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Również zgadzam się z przedmówcami. Na pewno musisz poszukać pompy ciepła z wbudowanym modułem chłodzenia. Pompy Vaillant posiadają w sobie moduły chłodzenia pasywnego (wykorzystujące tylko pompki obiegowe), ale już np. Danfoss umożliwia montaż modułu pasywnego jak i aktywnego (dającego lepszy efekt i wykorzystującego prace sprężarki). Oczywiście też pomysł o wspominanym chłodzeniu sufitowym albo o zamontowaniu klimakonwektorów. Osobiście bardziej polecam też chłodzie pasywne przy kolektorze pionowym (odwiertach).

Jacek Walewski
Doradca Klienta
Prometeus S.C.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
to że pompy ciepła moga chłodzic pasywnie czy aktywnie ( przez układ gazowy ) nie jest niczym nadzwyczajnym.
problemem jest to,że jeśli puścimy wode lodową na podłogę to i tak wystąpi tzw punkt rosy, czyli nastapi skroplenie wody , szczególnie latem gdy jest największa wilgotność i temperatura. By chłodzenie było poprawne różnica temperatur musi byc spora np. gdy mamy w domu +30C to na podłoge musimy podać od 12 do 20 C , czyli różnica min. 10C.
Więc kałuże, woda stojąca i kapiąca za darmo...w salonie.
Prawidłowo powinno sie wykonać oddzielną instalację wody lodowej z tzw " fan coil" i wymuszonym obiegiem powietrza i odprowadzeniem skroplin poza budynek.
Stąd taniej wyjdzie montaz zwykłego klimatyzatora
Bartosz Janiak
pompy ciepła Exotherm
http://exotherm.pl/
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Nie ! Nie warto. Mała świadomość i wiedza o izolacji o cieple i kosztach oraz ogram reklam wprawia, że dajemy się wpuścić w tego typu urządzenia jak pompa ciepła w układzie centralnego ogrzewania. Zawsze zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło należy szukać w rzeczy tańszych niż pompa ciepła w układzie co, oraz trwalszych i mniej awaryjnych. Nie należy się sugerować opiniami wpuszczonych w centralne z pompą ciepła - oni będą chwalić swój system - by się lepiej czuć. Tak jak chwalą swoje Ci co palą węglem. Tendencja marketingowa widoczna na forach i reklamach jest prosta : Ludzie wydajcie jak najwięcej kasy by tylko nie izolować domu! Szukajcie kwadratowych jaj - by tylko nie izolować domu!
Mam nadzieję, że myślący człowiek nie da się tak łatwo marketingowi i reklamie.

Tam gdzie pompa ciepła się sprawdza - jest już tępiona, gdy zużywamy ponad normatywnie ( unia przyjmuje do obliczeń 35 l/ 24h/osobę ) cwu – tam pompę ciepła umieszczoną w zasobniku na cwu zastępuje się kretyńskim solarem! Byle tylko odwieść od pomp ciepła w systemie niecentralnym.

MIEJMY NA TYLE WIEDZY I ROZUMU BY NIE ULEGAĆ REKLAMOM I NIE DAĆ SIĘ WPUSZCZAĆ W DROGIE POŚREDNIE SYSTEMY OGRZEWANIA.



Tak jest ma Pan racje. A ziemia jest płaska.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Zupełnie sie nie zgadzam,to nie jest chwyt reklamowy,tylko suche fakty oraz opinie użytkowników i nic tego nie zmieni. Pompa ciepłą bardzo się opłaca,a na początek warto zapoznać się z podstawami jej działania oraz kosztów. Naszej stronie znajdziesz ciekawe informacje,chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Też nie uważam, że pompa ciepła jest "chwytem marketingowym". Możesz poczytać coś na temat urządzeń na www.prometeus.co, choć zawsze uważam, że najlepiej porozmawiać z użytkownikiem pc.

Jacek Walewski
tel. 601096066
www.prometeus.co


Są takie systemy i dobrze się sprawdzają. Możliwe jest zastosowanie Gruntowej pompy ciepła, jak i powietrznej. Cena powietrzne oscyluje w granicy 10tys (zależy jaki producent), gruntowej jest troszkę wyższa, ale mamy gwarancję ciepłej wody przez cały rok. Decydując się na powietrzna pompę, trzeba wybrać odpowiednie miejsce na usytuowanie jej. Ponadto istnieje w leci także możliwość schładzania przyległego pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

Są takie systemy i dobrze się sprawdzają. Możliwe jest zastosowanie Gruntowej pompy ciepła, jak i powietrznej. Cena powietrzne oscyluje w granicy 10tys (zależy jaki producent), gruntowej jest troszkę wyższa, ale mamy gwarancję ciepłej wody przez cały rok. Decydując się na powietrzna pompę, trzeba wybrać odpowiednie miejsce na usytuowanie jej. Ponadto istnieje w leci także możliwość schładzania przyległego pomieszczenia.



Co do powietrznych z mojego doświadczenia nadają się do termomodernizacji, gdzie współpracują z innym systemem grzewczym lub ewentualnie, jak sam zauważyłeś, co c.w.u. Jako jedyne źródło ciepła raczej byłbym sceptyczny. Co innego pompy glikol-woda. Sam sugeruje nawet klientom często montaż - o ile warunki pozwalają - kolektora poziomego zamiast odwiertów. Rozwiązanie jest tańsze i jednocześnie przy przewymiarowaniu kolektora równie wydajne. w Bielsku mamy np. na tyle przewymiarowany kolektor płaski, że minionej zimy sprawdził się lepiej niż odwierty.

Jacek Walewski
tel. 601096066
jacek.walewski@poczta.fm
Link do komentarza
Cytat

Co do powietrznych z mojego doświadczenia nadają się do termomodernizacji, gdzie współpracują z innym systemem grzewczym lub ewentualnie, jak sam zauważyłeś, co c.w.u. Jako jedyne źródło ciepła raczej byłbym sceptyczny. Co innego pompy glikol-woda. Sam sugeruje nawet klientom często montaż - o ile warunki pozwalają - kolektora poziomego zamiast odwiertów. Rozwiązanie jest tańsze i jednocześnie przy przewymiarowaniu kolektora równie wydajne. w Bielsku mamy np. na tyle przewymiarowany kolektor płaski, że minionej zimy sprawdził się lepiej niż odwierty.

Jacek Walewski
tel. 601096066
jacek.walewski@poczta.fm


Co do powietrznych to powiem tak...zależy to od regionu gdzie są instalowane (min temp zewn), ale także od miejsca gdzie są umiejscowione. Jeśli pompę umieścimy w pomieszczeniu o odpowiednich gabarytach, które jest także w miarę ciepłe (tzn, gdzie temp. jest min 10st C, to taka pompa dobrze się sprawdzi. Oczywiście gruntowa pompa jest lepsza...ale droższa i potrzeba rozkopać ogródek...:)Generalnie jeśli ktoś w zimie ogrzewa dom (i wodę) z np. kotła to pompa powietrzna na czas po sezonie niskich temperatur jest jak najbardziej OK:)
Odwierty...na ostatnim szkoleniu na którym byłem, dosyć dobrze był wałkowany temat poziome czy pionowe...praktycznie nie ma różnicy pomiędzy wydajnością, ani stabilnością warunków, kwestia tylko możliwości powierzchniowych. No i odwierty to ok 100zł/m, a koparka za rozkopanie ogródka nawet sporego to pewnie koło 3000zł.
Link do komentarza
Cytat

.........Jeśli pompę umieścimy w pomieszczeniu o odpowiednich gabarytach, które jest także w miarę ciepłe (tzn, gdzie temp. jest min 10st C, to taka pompa dobrze się sprawdzi. ......



icon_eek.gif

A co niby ogrzewa to pomieszczenie ?
Jakieś nowe perpetuum mobile ?


Cytat

........Odwierty...na ostatnim szkoleniu na którym byłem, dosyć dobrze był wałkowany temat poziome czy pionowe...praktycznie nie ma różnicy pomiędzy wydajnością, ani stabilnością warunków, .......



icon_eek.gif

Coś mi się wydaje, że szkolących należy wysłać na szkolenie. Farmazony, Panie prawią – farmazony.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif

A co niby ogrzewa to pomieszczenie ?
Jakieś nowe perpetuum mobile ?




icon_eek.gif

Coś mi się wydaje, że szkolących należy wysłać na szkolenie. Farmazony, Panie prawią – farmazony.



No ma tyle do tego. że pompa powietrza musi skądś czerpać powietrze:)) i jej sprawność wynika z tego czy czerpie zimniejsze czy cieplejsze:) z zewnątrz w okresach przejściowych (wiosna, jesień) jest chłodniej niż wewnątrz pomieszczenia w którym jest stale ok 10st C:)
Link do komentarza
Cytat

No ma tyle do tego. że pompa powietrza musi skądś czerpać powietrze:)) i jej sprawność wynika z tego czy czerpie zimniejsze czy cieplejsze:) z zewnątrz w okresach przejściowych (wiosna, jesień) jest chłodniej niż wewnątrz pomieszczenia w którym jest stale ok 10st C:)



No i wyczerpie za minutę. A potem... rozstąp się ziemio!!! Bo "stale" okazało się chwilowe.
Link do komentarza
Cytat

No i wyczerpie za minutę. A potem... rozstąp się ziemio!!! Bo "stale" okazało się chwilowe.


Co wyczerpie za minutę? Powietrze w pomieszczeniu?? Kilka postów wyżej zaznaczyłem że kubatura pomieszczenia musi być odpowiednia. Poza tym pompa nie działa non stop....podgrzewa i się wyłącza. No i jeśli w okresach zimy grzejemy czym innym, to spokojnie można zastosować czerpnię z zewnątrz
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Co ty wypisujesz ? Zastanów się co ogrzewa to pomieszczenie – przeca nie dodatkowy kocioł węglowy ! :scratching:

Powietrzna PCi zużywa od 100 do ponad 300m3/h – to co ogrzewa to powietrze, skoro na zewnątrz jest zimniej ? Krasnoludki pedałują na rowerach i napędzają dynamo ? zalamka.jpg


Min kubatura pomieszczenia to 30m3, jak to co ogrzewa? przecież to nie jest wolno stojąca szopka na środku szczerego pola. Pomieszczenie w budynku, garaż, piwnica, suszarnia czy coś podobnego. Jak mamy alternatywne źródło ogrzewania to korzystamy z PC kiedy nie ogrzewamy domu/wody z np. kotła. i powietrze czerpiemy z zewnątrz(wtedy kiedy jest ciepło).
Wyżej stwierdziłem że jesli nie ma alternatywnego ogrzewania wody/domu to lepsze są gruntowe PC. Jednak można PPC wspomóc "pozwalając" jej korzystać z powietrza wewnątrz. A pomieszczenia same przez siebie także muszą być wentylowane, więc nikt się nie udusi. Konkretny dobór pompy już zależy od indywidualnych spraw klienta. Ale istnieją i znam takie przypadki gdzie PPC do c.w.u. sprawdzają się bardzo dobrze, zamontowane w piwnicy choćby. Aczkolwiek bardziej polecę to rozwiązanie komuś kto mieszka nad morzem, niż komuś z Zakopanego:)
Link do komentarza
Cytat

Co do powietrznych to powiem tak...zależy to od regionu gdzie są instalowane (min temp zewn), ale także od miejsca gdzie są umiejscowione. Jeśli pompę umieścimy w pomieszczeniu o odpowiednich gabarytach, które jest także w miarę ciepłe (tzn, gdzie temp. jest min 10st C, to taka pompa dobrze się sprawdzi. Oczywiście gruntowa pompa jest lepsza...ale droższa i potrzeba rozkopać ogródek...:)Generalnie jeśli ktoś w zimie ogrzewa dom (i wodę) z np. kotła to pompa powietrzna na czas po sezonie niskich temperatur jest jak najbardziej OK:)
Odwierty...na ostatnim szkoleniu na którym byłem, dosyć dobrze był wałkowany temat poziome czy pionowe...praktycznie nie ma różnicy pomiędzy wydajnością, ani stabilnością warunków, kwestia tylko możliwości powierzchniowych. No i odwierty to ok 100zł/m, a koparka za rozkopanie ogródka nawet sporego to pewnie koło 3000zł.



Faktycznie przy przewymiarowanym kolektorze płaskim nie ma jakiś znaczących różnic pomiędzy poziomym a odwiertami. Co do ceny za metr odwiertu to lekko przesadzasz. 100 zł netto to cena przy metodzie młotek-powietrze, czyli wtedy, gdy występują skały. W sytuacji, gdy nie ma skał można wiercić metodą tzw. płuczki. Wtedy to cena 70-75 zł netto za metr.

Jacek Walewski
tel. 601096066
Link do komentarza
Cytat

Min kubatura pomieszczenia to 30m3, jak to co ogrzewa? przecież to nie jest wolno stojąca szopka na środku szczerego pola..



icon_eek.gif

A co ogrzewa te pomieszczenia, „okalające” ?
To co zużyje PCi do ogrzania, trzeba czymś i w jakiś sposób uzupełnić.
Stosowanie PCi dla potrzeb wentylacyjnych jest najgorszym z możliwych wariantów – pod każdym względem, zarówno w okresie grzewczym jak i poza nim.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif

A co ogrzewa te pomieszczenia, „okalające” ?
To co zużyje PCi do ogrzania, trzeba czymś i w jakiś sposób uzupełnić.
Stosowanie PCi dla potrzeb wentylacyjnych jest najgorszym z możliwych wariantów – pod każdym względem, zarówno w okresie grzewczym jak i poza nim.


No w sezonie grzewczym dom ogrzewa jakiś tam kocioł...poza sezonem nie trzeba ogrzewać powietrza.
Stosowanie PCi dla potrzeb wentylacyjnych?? czyli?

Cytat

Faktycznie przy przewymiarowanym kolektorze płaskim nie ma jakiś znaczących różnic pomiędzy poziomym a odwiertami. Co do ceny za metr odwiertu to lekko przesadzasz. 100 zł netto to cena przy metodzie młotek-powietrze, czyli wtedy, gdy występują skały. W sytuacji, gdy nie ma skał można wiercić metodą tzw. płuczki. Wtedy to cena 70-75 zł netto za metr.

Jacek Walewski
tel. 601096066


Myślałem o cenie brutto:) to jeszcze zależy na jakim rejonie wykonuje się odwiert...są firmy, które specjalnie zawyżają cenę usługi, bo same "interesują" się wykonastwem PCi
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...