Skocz do zawartości

problem z ociepleniem poddasza.


Recommended Posts

Witam.
Jestem amatorem budowlanym, więc język jakim będę operował może nie być czysto fachowy, proszę o wyrozumiałość.
Planuję adaptację poddasza. Poddasze długie jest na 18m i szerokie na 8m. Po środku są 2 wnęki głębokie na 2m. Skos dachu zaczyna się od samego stropu pod kątem 45 stopni (nie występują ścianki kolankowe). W szczycie poddasze sięga 4m wysokości. Jętki są na wysokości 250cm i na tę wysokość zamierzam obniżyć sufit. Problem jest następujący:
Poddasze zostało ocieplone w całości wełną 15cm (oprócz ścianek szczytowych, które są zbudowane z jednej warstwy pustaka). Nad wełną jest folia paroprzepuszczalna (niebieska), a pod wełną jest folia paroizolacyjna( zwykła żółta).
1. Czy zatem mogę dołożyć na to wełnę 5cm między profilami nie dając już drugiej warstwy folii paroizolacyjnej?? Na wełnę od razu przykręciłbym regips.
Jeśli chodzi o podwieszany sufit, to chciałbym zrobić podobnie, tylko zastosować wełnę 15cm. Nad sufitem zostanie ocieplona przestrzeń, która w szczycie wynosić będzie 1,5m.
2. Czy nie lepiej zerwać jest obecną folię, dołożyć wełnę i dopiero ponownie ją założyć? A może położyć wełnę a na to drugą warstwę folii paroizolacyjnej??
3. Czy w krokwiach NAD podwieszanym sufitem potrzebna jest wełna, która jest tam obecnie czy zerwać ją razem z folią i położyć tylko na regipsy podwieszonego sufitu?

Bardzo proszę o pomoc dostosowaną do obecnego stanu ocieplenia poddasza. Czy ocieplenie będzie wystarczające? Czy wentylacja będzie ok? Co zmienić?
Z góry serdecznie dziękuję wszystkim życzliwym forumowiczom.
Link do komentarza
Może nie przedstawiłem problemu zbyt fachowo i jasno, więc zamieszczam zdjęcie obrazujące obecny stan ocieplenia. Zamierzam dodatkowo położyć na skosach wełnę 5cm i na wiszącym suficie wełnę 15cm. Nie wiem zatem czy mam zerwać folię paroizolacyjną, dołożyć wełnę na skosach i dopiero dać folię? Czy może ponakłuwać obecną folię w celu lepszego obiegu powietrza, dołożyć wełnę i dopiero wtedy założyć nową folię? Bardzo proszę o poradę.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Usunąć folię paroizolacyjną na skosach. Zamontować stelaż, dołożyć wełnę, przykleić folię paroizolacyjną. W części szczytowej przestrzeń nieogrzewana musi być wentylowana - izolacja cieplna dachu jest tam zbędna, ale może zostać jeśli umożliwi się przepływ powietrza (kratki wentylacyjne w szczytach, wywietrznik dachowy). Sufit powinien mieć układ warstw taki jak w połaci dachowej - folia paroizolacyjna, ocieplenie, folia paroprzepuszczalna, ażurowe pokrycie podłogi. Grubość wełny w tym miejscu to przynajmniej 20 cm. Ścianki kolankowe powinny również mieć taki układ warstw.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

A jakie mogłyby być konsekwencje tego, gdybym na obecny stan dołożył:
- na skosy wełnę 10cm bez folii + płyty RK
- na sufit wełnę, pod nią folię paroizolacyjną+ płyty RK ??

Wentylacji niestety nie ma w przestrzeni nad sufitem icon_sad.gif

Chciałbym to zrobić ponosząc jak najmniejszy wkład finansowy i nie ingerując za bardzo w stan obecny.


Link do komentarza
Cytat

...
A jakie mogłyby być konsekwencje tego, gdybym na obecny stan dołożył:
...


Wilgoć w ociepleniu.


Cytat

...
Wentylacji niestety nie ma w przestrzeni nad sufitem icon_sad.gif
...


Cytat

...
(kratki wentylacyjne w szczytach, wywietrznik dachowy)
...



Na twoim miejscu zrobiłbym coś jeszcze ze ścianami szczytowymi.
Ta jedna warstwa pustaków nie wygląda za dobrze.

Ja u siebie ścianę (dokładnie taki sam przypadek) ociepliłem 15cm wełny mineralnej za ślepą ścianą z k-g
Link do komentarza
Postanowiłem, że folię ściągnę, dołożę wełnę 5cm w profile na skosy i założę folię ponownie. Na sufit dam dodatkowo wełnę 20cm i zrobię wentylację nad sufitem. Ściany szczytowe również zamierzam ocieplić, ale myślę nad styropianem a nie wełną. A Wy jak polecacie??
I jeszcze mam ostatnie pytanie - czy jeżeli dam wentylację w przestrzeni nad sufitem, to czy ta wełna która tam zostanie w jakimś stopniu przyczyni się do tego, że na w mieszkaniu na poddaszu będzie cieplej? Jeśli tak, to w jak dużym stopniu?? Bo jeżeli nie, to chyba lepiej zerwać stamtąd wełnę i położyć ją na sufit... Jak myślicie ??
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...