Skocz do zawartości

Brak planu zagosp. a wpis do księgi wieczystej


Recommended Posts

Witam,
mja gmina nie ma planu zagopsodarowania, chce kupic dzialke, która w projekcie jest budowlana i jest czescia inne większej dzialki. geodeta podzielil duza dzialke na dwie mniejsze - jedna z nich kupuje wlasnie ja. w starostwie nic nie wiedza o nowym podziale dzialek, wlascicele pokazali mi wstepny projekt podzialu nieruchomosci. twierdza ze mimo tych wszystkich brakow w papierach mozemy spisac normalna umowe kupna - sprzedazy nieruchomosci, wystąpic o pozwolenie na budowe i zaczac prace. notariusza i ksiegi wieczyste proponuja zostawic na pozniej czyli wtedy jak zostanie zatwierdzony plan dla gminy, bo i tak przed jego uchwaleniem nikt nam tej dzialki nie wpisze do ksiag wieczystych. czy nie ma w tym jakiegos "haczyka", czy w świetle prawa bede wlascicelem tego gruntu?
geodeta ktory robil podzial,twierdzi ze nie zglosil tego bo nie ma planu, nie wiem czy tak sie rzeczywiscie robi?
Link do komentarza
Umowa kupna sprzedaży nieruchomości może być zawarta jedynie w formie aktu notarialnego - w innym przypadku jest z mocy prawa nieważna. Konieczny jest więc podział działek i wpisanie ich do ewidencji gruntów a dopiero wtedy można myśleć o zakupie nieruchomości. Obecny właściciel może też wystąpić o wydanie warunków zabudowy i wtedy będzie wiadomo jakie może być przeznaczenie tej działki.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź.
Czy jednak brak planu jest formalną przeszkodą w podziale działki, zgłoszeniu tego podziału do starostwa/gminy i wpisaniu tego podziału do ewidencji gruntów? Czy może geodeta czeka ze zgłoszeniem - bo poziału działki już dokonał - z jakiego inne względu (dodatkowe opłaty - sam nie wiem). Z tego co wiem o decyzję o warunkach zabudowy mogę wystąpić nawet ja - nie będąc formalnie właścicielem - czy w takim razie dysponując wstępnym planem podziału działki mogę złożyć wniosek o wydanie decyzji, powołując się na nowy nr działki? Czy decyzja będzie dotyczyć tylko całości działki?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...