Skocz do zawartości

serce aż bolało


Recommended Posts

Cytat

Projektant - powiedział, że "kratki dał" Kierownik, że " tak jak na projekcie - kratki są" - a wentylacji nie ma!



Projekt to jedno, a wykonawstwo, to druga sprawa.
Nie wiem z którego roku jest ten projekt budowlany (istotne, bo były nowele), ale mimo to zaręczam Panu, że w rzeczonym projekcie, jak w banku, jest opis jak „wykonać” wentylację tego budynku.

Pan znów bazuje na tym co powiedziała „sklepowa” w miejscowym sklepiku – a nie na zapisach w tym projekcie budowlanym.

Idę o zakład, że brak wentylacji był spowodowany brakiem nawiewu do pomieszczeń i (lub) brakiem odpowiednich szczelin w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami. Istnieje również możliwość, że okna były zamknięte na „szczelnie”.

Być może (nie znam uwarunkowań) wystarczyło zastosowanie nawiewników w oknach ( lub (i) „ustawowych” okien - zgodnie z opisem w projekcie budowlanym) aby przywrócić „zaprojektowaną” wentylację.

Oczywiście z Pana punktu widzenia, najprościej jest zastosowanie wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej), bo przecież z tego Pan żyje – ale nie było to jedyne rozwiązanie dla tej, wadliwie wykonanej lub wadliwie użytkowanej, wentylacji.


Dopisałem:

Ten wpis nie oznacza wcale, że jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej. icon_biggrin.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Projekt to jedno, a wykonawstwo, to druga sprawa.
Nie wiem z którego roku jest ten projekt budowlany (istotne, bo były nowele), ale mimo to zaręczam Panu, że w rzeczonym projekcie, jak w banku, jest opis jak „wykonać” wentylację tego budynku.

Pan znów bazuje na tym co powiedziała „sklepowa” w miejscowym sklepiku – a nie na zapisach w tym projekcie budowlanym.

Idę o zakład, że brak wentylacji był spowodowany brakiem nawiewu do pomieszczeń i (lub) brakiem odpowiednich szczelin w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami. Istnieje również możliwość, że okna były zamknięte na „szczelnie”.

Być może (nie znam uwarunkowań) wystarczyło zastosowanie nawiewników w oknach ( lub (i) „ustawowych” okien - zgodnie z opisem w projekcie budowlanym) aby przywrócić „zaprojektowaną” wentylację.

Oczywiście z Pana punktu widzenia, najprościej jest zastosowanie wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej), bo przecież z tego Pan żyje – ale nie było to jedyne rozwiązanie dla tej, wadliwie wykonanej lub wadliwie użytkowanej, wentylacji.

Dopisałem:

Ten wpis nie oznacza wcale, że jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej. icon_biggrin.gif


Projekt 2008 budowa zakończona w zeszłym roku. Świeżyzna ! Czy za wykonanie nikt nie odpowiada? Czy kierownik budowy nie ma OBOWIĄZKU zgłosić błędy w projekcie? Czy zła wentylacja w tym domu to jakiś odosobniony przypadek?
Pewnie łatwiej się do mnie doczepić niż napisać prawdę o tym co "wiedzą" o wentylacji architekci!
Link do komentarza
Cytat

Czy kierownik budowy nie ma OBOWIĄZKU zgłosić błędy w projekcie?



Ma Pan wyjątkowe uprzedzenia do ludzi wykształconych – zwłaszcza w budowlance.

Skąd stwierdzenie, i pewność, że w projekcie był (jest) błąd?

A może to wina kierownika budowy, który robi na zasadzie „ od 20 lat tak robię i jest dobrze” , a nie zgodnie z opisem z projektu ?

Pani „sklepowa” tak powiedziała?

Zna Pan wymagania jakie musi spełniać projekt architektoniczno- budowlany dla domu jednorodzinnego?
Link do komentarza
Tak na marginesie.

W opisywanym przypadku zmiana systemu wentylacji jest zmianą projektu architektoniczno-budowlanego, a w związku z tym powinna być kwalifikowana przez projektanta i naniesiona na projekt, lub dołącza się projekt takowej.

Obowiązek wykonania projektu instalacji wentylacyjnej (dotyczy WM) wprowadzono w 2009r – choć przepisy nie dość jasno definiują ten obowiązek, w przypadku budownictwa jednorodzinnego (PB, Art. 34.2.).

Link do komentarza
Cytat

Tak na marginesie.

W opisywanym przypadku zmiana systemu wentylacji jest zmianą projektu architektoniczno-budowlanego, a w związku z tym powinna być kwalifikowana przez projektanta i naniesiona na projekt, lub dołącza się projekt takowej.

Obowiązek wykonania projektu instalacji wentylacyjnej (dotyczy WM) wprowadzono w 2009r – choć przepisy nie dość jasno definiują ten obowiązek, w przypadku budownictwa jednorodzinnego (PB, Art. 34.2.).


I była .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...