Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
T. Brzęczkowski

serce aż bolało

Recommended Posts

nie sposób nie zauważyć. Chodzi mi o to co dalej. Chyba nie chcecie mi wmówić że to tak ma zostać. Musi być jakiś ukryty icon_biggrin.gif pomysł na to.

Mi to raczej wygląda na remont mieszkania zamieszkałego już kilka-kilkanaście lat -modernizacja .

A wykonawca tej „fachowej” instalacji wentylacji był (jest) ?

Cytat

A wykonawca tej „fachowej” instalacji wentylacji był (jest) ?

"Fachowej"? Zrobiliśmy co się dało, po zamaskowaniu było jak wcześniej. Projektant - powiedział, że "kratki dał" Kierownik, że " tak jak na projekcie - kratki są" - a wentylacji nie ma! Ale dla Szanownego bajbagi - dyplom mają to wolno im bez wentylacji budować!

Cytat

Projektant - powiedział, że "kratki dał" Kierownik, że " tak jak na projekcie - kratki są" - a wentylacji nie ma!

Projekt to jedno, a wykonawstwo, to druga sprawa.
Nie wiem z którego roku jest ten projekt budowlany (istotne, bo były nowele), ale mimo to zaręczam Panu, że w rzeczonym projekcie, jak w banku, jest opis jak „wykonać” wentylację tego budynku.

Pan znów bazuje na tym co powiedziała „sklepowa” w miejscowym sklepiku – a nie na zapisach w tym projekcie budowlanym.

Idę o zakład, że brak wentylacji był spowodowany brakiem nawiewu do pomieszczeń i (lub) brakiem odpowiednich szczelin w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami. Istnieje również możliwość, że okna były zamknięte na „szczelnie”.

Być może (nie znam uwarunkowań) wystarczyło zastosowanie nawiewników w oknach ( lub (i) „ustawowych” okien - zgodnie z opisem w projekcie budowlanym) aby przywrócić „zaprojektowaną” wentylację.

Oczywiście z Pana punktu widzenia, najprościej jest zastosowanie wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej), bo przecież z tego Pan żyje – ale nie było to jedyne rozwiązanie dla tej, wadliwie wykonanej lub wadliwie użytkowanej, wentylacji.

Dopisałem:

Ten wpis nie oznacza wcale, że jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej. icon_biggrin.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Cytat

Projekt to jedno, a wykonawstwo, to druga sprawa.
Nie wiem z którego roku jest ten projekt budowlany (istotne, bo były nowele), ale mimo to zaręczam Panu, że w rzeczonym projekcie, jak w banku, jest opis jak „wykonać” wentylację tego budynku.

Pan znów bazuje na tym co powiedziała „sklepowa” w miejscowym sklepiku – a nie na zapisach w tym projekcie budowlanym.

Idę o zakład, że brak wentylacji był spowodowany brakiem nawiewu do pomieszczeń i (lub) brakiem odpowiednich szczelin w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami. Istnieje również możliwość, że okna były zamknięte na „szczelnie”.

Być może (nie znam uwarunkowań) wystarczyło zastosowanie nawiewników w oknach ( lub (i) „ustawowych” okien - zgodnie z opisem w projekcie budowlanym) aby przywrócić „zaprojektowaną” wentylację.

Oczywiście z Pana punktu widzenia, najprościej jest zastosowanie wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej), bo przecież z tego Pan żyje – ale nie było to jedyne rozwiązanie dla tej, wadliwie wykonanej lub wadliwie użytkowanej, wentylacji.

Dopisałem:

Ten wpis nie oznacza wcale, że jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej. icon_biggrin.gif

Projekt 2008 budowa zakończona w zeszłym roku. Świeżyzna ! Czy za wykonanie nikt nie odpowiada? Czy kierownik budowy nie ma OBOWIĄZKU zgłosić błędy w projekcie? Czy zła wentylacja w tym domu to jakiś odosobniony przypadek?
Pewnie łatwiej się do mnie doczepić niż napisać prawdę o tym co "wiedzą" o wentylacji architekci!

Cytat

Czy kierownik budowy nie ma OBOWIĄZKU zgłosić błędy w projekcie?

Ma Pan wyjątkowe uprzedzenia do ludzi wykształconych – zwłaszcza w budowlance.

Skąd stwierdzenie, i pewność, że w projekcie był (jest) błąd?

A może to wina kierownika budowy, który robi na zasadzie „ od 20 lat tak robię i jest dobrze” , a nie zgodnie z opisem z projektu ?

Pani „sklepowa” tak powiedziała?

Zna Pan wymagania jakie musi spełniać projekt architektoniczno- budowlany dla domu jednorodzinnego?

eeee tam jakieś przepisy - kulawe i robione przez wykształciuchów
Niedyplomowy to praktyk od 20 lat, WT nie są mu potrzebne, wręcz przeszkadzają

Cytat

Ma Pan wyjątkowe uprzedzenia do ludzi wykształconych – zwłaszcza w budowlance.

T o nie prawda - źle mnie Pan zrozumiał.- Z wieloma współpracuję . Mam uczulenie na ludzi niewykształconych z dyplomem - to zasadnicza różnica - jak izolacja termiczna przed czy za odbiornikiem ciepła.

Tak na marginesie.

W opisywanym przypadku zmiana systemu wentylacji jest zmianą projektu architektoniczno-budowlanego, a w związku z tym powinna być kwalifikowana przez projektanta i naniesiona na projekt, lub dołącza się projekt takowej.

Obowiązek wykonania projektu instalacji wentylacyjnej (dotyczy WM) wprowadzono w 2009r – choć przepisy nie dość jasno definiują ten obowiązek, w przypadku budownictwa jednorodzinnego (PB, Art. 34.2.).

Cytat

Tak na marginesie.

W opisywanym przypadku zmiana systemu wentylacji jest zmianą projektu architektoniczno-budowlanego, a w związku z tym powinna być kwalifikowana przez projektanta i naniesiona na projekt, lub dołącza się projekt takowej.

Obowiązek wykonania projektu instalacji wentylacyjnej (dotyczy WM) wprowadzono w 2009r – choć przepisy nie dość jasno definiują ten obowiązek, w przypadku budownictwa jednorodzinnego (PB, Art. 34.2.).

I była .

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Gość Budowniczy
      Fajny, ciekawie napisany artykuł! Powodzenia przy dalszym remontcie domu.
    • Jako, iż jest to mój pierwszy post więc WITAJCIE! Podpowiedzcie czy pomysł na zbieranie wody (z drenażu wokół płyty) która będzie odprowadzana do zbiornika podziemnego to jedyne dobre (słuszne) i niedrogie rozwiązanie? Zaznaczę, iż obecnie jest chyba brak możliwości odprowadzenia jej w jakikolwiek inny sposób: kanalizacja deszczowa, studzienka, rów itp. Poziom wód gruntowych kształtuje się dość wysoko na poziomie ok. 1,2 m. a dodatkowo od większej połowy działki jest glina która jak wiadomo nie przepuszcza wody więc długo jest bajorko na działce (załączyłem zdjęcie przekroju od geologa z miejsca usadowienia budynku). Ze względu na ten poziom wody, z tego co się orientowałem studnia chłonna też odpada gdyż „przebije” ten poziom 1,2 m bo taka studnia to podobno na 2 m w głąb wchodzi. Tak na marginesie to rodzi się kolejne pytanie jak poradzić sobie z tą warstwą gliny czy ją zrekultywować, wywieźć, nasypać, przekopać itp…. no ale te pytanie i problem na temat późniejszy jak i post! Zaznaczę, iż odprowadzenie wody do sąsiada który np. jest niżej również odpada… wiecie… z sąsiadami trzeba dobrze żyć! W głowie kolejny problem co w przypadku długotrwałych opadów zrobić z nadmiarem wody która się zgromadzi w zbiorniku? Podlewać kałuże? Jak duży ten zbiornik dać aby na nie duże opady wystarczył? Co powinien zawierać taki zbiornik: pływak, pompę, jakiś filtr, inne? Czy też może jak gdzieś wyczytałem w takim jak wyżej przypadku zrezygnować z drenażu wokół płyty a co za tym idzie problem będzie brutalnie rozwiązany bo nie będzie dosłownie zbierania wody. Jednakże chciałbym mieć te płytę ochronioną przed stojąca wodą. Krótki wycinek z opisu badania geologa: Analizując profile litologiczne wykonanych otworów w podłożu projektowanego budynku niepodpiwniczonego, przewiduje się występowanie czwartorzędowych gruntów niespoistych w postaci piasków drobnych oraz gruntów spoistych wykształconych jako gliny piaszczyste, piaski gliniaste oraz gliny pylaste. W strefie przypowierzchniowej występuje warstwa gruntów nasypowych (gleba) o miąższości około 0,2m. W obu z wykonanych otworów geotechnicznych nawiercono zwierciadło wód gruntowych. W otworze nr 1 poziom wód stabilizuje się na głębokości 1,2m natomiast w otworze nr 2 na głębokości 1,3m. Poniżej warstwy geotechnicznej nr III tj. w warstwie nr IV występuję napięte zwierciadło wód gruntowych, które w obu otworach stabilizuje się na głębokości 1,0m. Warstwa geotechniczna II została stwierdzona w obu otworach badawczych i obejmuje czwartorzędowe osady wykształcone jako piaski drobne w stanie średniozagęszczonym (ID=0,50), o barwie jasno szarej. Warstwa zalega na głębokości 0,2-0,6 – 1,6-1,8m p.p.t. W warstwie stwierdzono zawodnienie mogące powodować zalewania wykopów. W otworze nr 1 na głębokości 1,2m natomiast w otworze nr 2 na głębokości 1,3m. Pomóżcie… Podpowiedzcie... Przekrój (dom będzie usadowiony pomiędzy tymi odwiertami)
    • Gość Waldek
      Tylko narzekania, krytyka, a może by tak coś na temat, a nie jak nasi "dzielni" politycy
    • idealne dla pracocholików, nawet w domu mogą poczuć się jak w biurowcu
    • Każdy medal ma dwie strony. Dla kierowców, którzy przejeżdżają tylko przez drogę  z zamontowanym progiem jest to dodatkowy "strup" ale czasami warto spojrzeć okiem wnioskodawcy. Mieszkam w okolicy, gdzie droga ma 3,5 szerokości, brak chodnika a czasem nawet pobocza. Droga była tzw "ślepa" czyli bez przejazdu, natężenie ruchu znikome ale sytuacja się zmieniła. Droga nie jest już ślepa, bo połączyli ją z inną, natężenie ruchu wzrosło ale największym problemem jest prędkość samochodów przejezdnych.  Jakieś propozycje ?
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...