Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
BF

warunki zabudowy

Recommended Posts

W 2005r otrzymałam warunki zabudowy ,które ustaliło kolegium. Na tej podstawie dostałam pozwolenie na budowę.Dom jest już w stanie surowym zamkniętym .Teraz okazało się,że sąsiad zakład przemysłowy odwołał się od decyzji kolegium do sądu administracyjnego,który uchylił decyzję kolegium , zasądził kolegium zwrot kosztów-500 zł ,określił,że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.Co to oznacza dla mnie?Jakie mogą być dalsze kroki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z opisu sytuacji wynika, że warunki zabudowy wydało samorządowe kolegium odwoławcze jako organ drugiej instancji prawdopodobnie w wyniku odwołania wniesionego przez sąsiada. Decyzja ta została następnie zaskarżona do sądu administracyjnego, który stwierdził, że została wydana z naruszeniem przepisów prawa. W takiej sytuacji organ wydający decyzję powinien stwierdzić jej nieważność co z kolei unieważnia pozwolenie na budowę i inspektor nadzoru budowlanego wyda postanowienie o jej wstrzymaniu. Ponieważ zaistniała sytuacja powstała w wyniku błędu urzędu wydającego decyzję o warunkach zabudowy, inwestorowi przysługuje odszkodowanie za poniesione straty. Dalszy rozwój tej sprawy zależeć będzie od rodzaju uchybień określonych przez sąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czy kolegium może odwołać się od wyroku sądu?Jak długo może ciągnąć się jeszcze ta sprawa?Starostwo wydało pozwolenie na budowę zgodnie z przepisami prawa budowlanego.Jeżeli będzie taka konieczność ,to do kogo mam wystąpić o odszkodowanie?ćo mam zrobić ,jeżeli już wzięłam kredyt hipoteczny a mieszkanie w bloku sprzedałami do końca lipca mam się wyprowadzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sprawa jest bardzo kłopotliwa dla inwestora, gdyż bez własnej winy został wplątany w zawiłości formalności administracyjnych. Kolegium może odwołać się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego i do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia zaskarżona decyzja utrzymywana jest w mocy. Sprawa może ciągnąć się nawet kilka lat i dopóki inwestor nie otrzyma decyzji wstrzymującej prace powinien je jak najszybciej prowadzić. Jeśli uda się uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku (nawet części domu) to zmartwieniem urzędów będzie jak ten problem rozwiązać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Czy kolegium powinno, czy może a nie musi stwierdzić o nieważności swojej decyzji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×