Skocz do zawartości

Projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Recommended Posts

Cytat

ok, a jaki +/- jest koszt w/w wentylacji (kanały, skrzynki, rekuperator, robocizna itp)? czy to będzie bliżej 20 tys zł czy może 50 tys zł?



E tam , bez przesady icon_smile.gif Wydaje mi sie że główny ciężar kosztu to centrala i jaką sobie wybierzesz tyle więcej zapłacisz.

Ja zamierzam się zmieścić w tej pierwszej kwocie ale ja ma m sporawa chałupę i dwa reku. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie no bez przesady a jak kolega sobie kupi reku za 8tys to wiadomo ze się nie wyrobi.
Napisz jaki reku chcesz kupić to będzie łatwiej.


Fakt,za szybko napisałem icon_wink.gif
max.10tys.zł z Optimalem 400,skrzynkami rozdzielczymi,rurkami 75mm,anemostatami,samemu rozkładając.
Lepiej ?
icon_smile.gif
Link do komentarza
Hmm.
Troszkę te ceny raczej nijak się mają do rzeczywistości...
Producentów takich systemów jest wielu i wybierając pierwszego z google z cennikiem, to zakup rur, skrzynek rozdzielczych oraz rozprężnych dla średniego domu z np. 12 anemostatami - to koszt 9000 netto. (oczywiście cena orientacyjna)
A gdzie jeszcze rekuperator?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Hmm.
Troszkę te ceny raczej nijak się mają do rzeczywistości...
Producentów takich systemów jest wielu i wybierając pierwszego z google z cennikiem, to zakup rur, skrzynek rozdzielczych oraz rozprężnych dla średniego domu z np. 12 anemostatami - to koszt 9000 netto. (oczywiście cena orientacyjna)
A gdzie jeszcze rekuperator?


Może ja znam "inną" rzeczywistość ale jak kogoś stać na "firmowe" rzeczy to zapewne wyda i ponad 10tys.zł ale jeśli komuś zależy na cięciu kosztów to wyda nie więcej jak 3tys.zł na rury,skrzynki,anemostaty i 4tys.zł na reku.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Podaj jakiego producenta brałeś ceny ?


Żeby nie być gołosłownym np:
rurki są różne ale tego typu na szybko (ok.100-150m):
http://allegro.onet.pl/rura-arot-fi-75-sup...1488478221.html
anemostaty(12szt):
http://allegro.onet.pl/dospel-anemostat-na...1485342682.html
skrzynki rozdzielcze (2szt-nie ma problemu ze zrobieniem na dowolny wymiar i dowolny kształt-1szt-100zł):
http://allegro.onet.pl/skrzynka-rozdzielcz...1457943303.html
Jaka cena wyszła,czy mnie oczy nie mylą-ok.1000zł ?
Rekuperator:
http://allegro.onet.pl/centrala-wentylacyj...1485341919.html
Za całość ok.5tys.zł ?
Poskładanie tego wszystkiego do kupy,czy jest takie trudne ?
Link do komentarza
Cytat

A jak chcesz jeszcze taniej: http://sklep.dospel.com/product_info.php?c...osCsid=ahslpqfl
A jak dobrze poszukasz, to taki zestaw kupisz i za 1.600zł.

Przy domach z poddaszem, można oprzeć wentylację na 2szt takiego zestawu – co jest, moim zdaniem, bardzo dobrym rozwiązaniem.

Masz możliwość wyboru, od najtańszego rozwiązania, aż po bardzo wypasione.


czyli na dom z poddaszem około 160 m2 wystarczą dwie Luny za 4,5 tys zł z osprzętem + robocizna
Link do komentarza
Cytat

Żeby nie być gołosłownym np:
rurki są różne ale tego typu na szybko (ok.100-150m):
http://allegro.onet.pl/rura-arot-fi-75-sup...1488478221.html
anemostaty(12szt):
http://allegro.onet.pl/dospel-anemostat-na...1485342682.html
skrzynki rozdzielcze (2szt-nie ma problemu ze zrobieniem na dowolny wymiar i dowolny kształt-1szt-100zł):
http://allegro.onet.pl/skrzynka-rozdzielcz...1457943303.html
Jaka cena wyszła,czy mnie oczy nie mylą-ok.1000zł ?
Rekuperator:
http://allegro.onet.pl/centrala-wentylacyj...1485341919.html
Za całość ok.5tys.zł ?
Poskładanie tego wszystkiego do kupy,czy jest takie trudne ?



Arota kanały nie są do wentylacji!!! Wnętrze musi być antystatyczne i nieśmierdzące. Jak odróżnić... wentylacyjne są białe w środku.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Na pewno jedna będzie lepsza niż wentylacja naturalna . A co do dwóch... można. Kiedyś jeden z prekursorów takiej wentylacji ( Walter Kaczorowski ) produkował centrale modułowe - spinało sie jedna obok drugiej... itd. w zestaw. Tylko, że za niecałe 5000 zł jest parę fajnych 300-tek i 400-tek. Z wentylatorami DC




A jaki jest +/- roczny koszt użytkowania (filtry + koszt prądu) Bliżej 200 zł czy 1000 zł?
Link do komentarza
Cytat

Producent Luny twierdzi że jest przeznaczona dla domów do 100m2 - to skąd ta nawiązka?



Luna może (zgodnie z wymaganiami) „obsłużyć” dom w którym są 2 łazienki + 1 kuchnia + osobne 1 WC + 1 pomieszczenie bezokienne i stale przebywa do 10 osób.

Cytat

A co do dwóch... można. Kiedyś jeden z prekursorów takiej wentylacji ( Walter Kaczorowski ) produkował centrale modułowe - spinało sie jedna obok drugiej... itd. w zestaw. Tylko, że za niecałe 5000 zł jest parę fajnych 300-tek i 400-tek. Z wentylatorami DC



Ja proponuję trochę inne rozwiązanie - w określonych sytuacjach.
Po jednej centrali na kondygnacji - z osobnymi obiegami wentylacyjnymi - np. osobny dla parteru i osobny dla poddasza.

Przy tak taniej centrali, moim zdaniem, rozwiązanie to ma szereg zalet, a nie podraża istotnie kosztów inwestycyjnych .
Link do komentarza
Cytat

Luna może (zgodnie z wymaganiami) „obsłużyć” dom w którym są 2 łazienki + 1 kuchnia + osobne 1 WC + 1 pomieszczenie bezokienne i stale przebywa do 10 osób.


To jest wyciąg powietrza, a czy nawiew obsłuzy 4 pokoje i salon ?


Cytat

Ja proponuję trochę inne rozwiązanie - w określonych sytuacjach.
Po jednej centrali na kondygnacji - z osobnymi obiegami wentylacyjnymi - np. osobny dla parteru i osobny dla poddasza.

Przy tak taniej centrali, moim zdaniem, rozwiązanie to ma szereg zalet, a nie podraża istotnie kosztów inwestycyjnych .


A czy nie taniej jest użytkować jedna centrale a nie dwie (podwójne zuzycie prądu, wymiany 2 kompletów filtrów)? Moze korzystniej jest tak jak proponuje pan TB większą centrale ale która będzie zuzywac mniej prądu i w której wymienia się 1 komplet filtrów
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nie zmartwił mnie Pan - są ale nie do wentylacji. Tak już się przyjęło, by klient mógł odróżnić "wentylacyjny" od "brudnego", by kogoś mało kompetentnego w kanał ( czarny) nie wpuszczono.
Wykonując sobie wentylację – oczywiście można ryzykować – natomiast, gdy to się robi komuś, gdy się daje gwarancje… Gdy uruchomienie następuje gdy wszystko jest gotowe ! I wtedy okaże się, że jakiś składnik „brudnego kanału” ( czarne robi się z niesortowanych śmieci) śmierdzi, to jak Pan wtedy nawiew wymieni?
Link do komentarza
Cytat

Nie zmartwił mnie Pan - są ale nie do wentylacji. Tak już się przyjęło, by klient mógł odróżnić "wentylacyjny" od "brudnego", by kogoś mało kompetentnego w kanał ( czarny) nie wpuszczono.
Wykonując sobie wentylację – oczywiście można ryzykować – natomiast, gdy to się robi komuś, gdy się daje gwarancje… Gdy uruchomienie następuje gdy wszystko jest gotowe ! I wtedy okaże się, że jakiś składnik „brudnego kanału” ( czarne robi się z niesortowanych śmieci) śmierdzi, to jak Pan wtedy nawiew wymieni?


Oj myli się Pan.
Proszę zobaczyć kanały firmy Ned Air, kanały firmy Wolf.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Byłem w Ned air b. v. --- kanałów nie produkują. Jeżeli pan widział - to wyłącznie nasz przedstawiciel to robi ( z arota)
jeszcze raz Pana informuje - czarny plastik jest ze śmieci -
Czy mogą wskazać - producenta... atest higieniczny do wentylacji... czy coś co pozwoli rozwiać wątpliwości?


Czyli kupując rury z białym środkiem na 100% są do wentylacji i nie będą śmierdziały ? Czy to dotyczy każdego producenta rur karbowanych giętkich ??
Proszę wskazać producenta icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Czyli kupując rury z białym środkiem na 100% są do wentylacji i nie będą śmierdziały ? Czy to dotyczy każdego producenta rur karbowanych giętkich ??
Proszę wskazać producenta icon_smile.gif


Pisząc Ned air, mam na myśli oferowane przez nich produkty. Nie pisałem, że oni są producentami.
Producentem rur jest firma z Niemiec. Edytowano przez kerado28 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Które kanały wentylacyjne są czarne. Ja znam tylko 50mm do "zadań specjalnych" - czy Pan czasem nie myli Turboflexa z TurboFlexem?


Ponawiam pytanie,bo znalazłem producenta rur karbowanych,gładkich w środku z białym wnętrzem.
Czy na 100% biały środek jest do wentylacji i nie będzie śmierdział ? Producent nie jest związany z branżą wentylacyjną.
Rury wykonane są z PE-HD,spełniają wymagania DIN 16961 oraz PN-EN 50086-2-4,podobnie jak Tuboflex.
Link do komentarza
Cytat

Które kanały wentylacyjne są czarne. Ja znam tylko 50mm do "zadań specjalnych" - czy Pan czasem nie myli Turboflexa z TurboFlexem?


Żart icon_smile.gif ?
Rozumiem, że wkradła się Panu literówka i miał Pan na myśli kanały typu Tuboflex?
Jak pisałem wcześniej: reasumując i przytaczając:
Są systemy równie ciche i skuteczne jak te, które stosuje Pan u siebie w firmie.
Są kanały czarne wewnątrz - także przeznaczone do wentylacji.
Trzeba być otwartym na spostrzeżenia oraz wskazania innych osób.
Technika idzie do przodu, a co za tym idzie także sposób wytwarzania produktów.



Link do komentarza
Może i znów wyjdę na głupka (niedouczonego) icon_biggrin.gif , ale moim zdaniem, to czy wewnątrz, przewody mają kolor biały, czerwony, czy czarny nie jest wyznacznikiem, że dany przewód nadaje się do zastosowania w wentylacji, czy też nie nadaje.
W zasadzie przewody użyte do wentylacji musza spełniać wymagania Rozporządzenia w sprawie WT.
Cytat

§ 153
1. Przewody i urzadzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny byc
zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby zminimalizowac odkładanie sie
zanieczyszczen na ich powierzchniach wewnetrznych kontaktujacych sie z
powietrzem wentylacyjnym.
2. Przewody powinny miec przekrój poprzeczny własciwy dla przewidywanych
przepływów powietrza oraz konstrukcje przystosowana do maksymalnego cisnienia i
wymaganej szczelnosci instalacji, z uwzglednieniem Polskich Norm dotyczacych
wytrzymałosci i szczelnosci przewodów.
3. Własciwosci materiałów przewodów lub sposób zabezpieczania ich powierzchni
powinny byc dobrane odpowiednio do parametrów przepływajacego powietrza oraz
do warunków wystepujacych w miejscu ich zamontowania.
4. Przewody instalowane w miejscach, w których moga byc nara_one na uszkodzenia
mechaniczne, powinny byc zabezpieczone przed tymi uszkodzeniami.
5. Przewody powinny byc wyposa_one w otwory rewizyjne spełniajace wymagania
Polskiej Normy dotyczacej elementów przewodów ułatwiajacych konserwacje,
umo_liwiajace oczyszczenie wnetrza tych przewodów, a tak_e innych urzadzen i
elementów instalacji, o ile ich konstrukcja nie pozwala na czyszczenie w inny sposób
ni_ poprzez te otwory, przy czym nie nale_y ich sytuowac w pomieszczeniach o
podwy_szonych wymaganiach higienicznych.
6. Przewody prowadzone przez pomieszczenia lub przestrzenie nieogrzewane powinny
miec izolacje cieplna, z uwzglednieniem wymagan okreslonych w § 267 ust. 1.
7. Przewody instalacji klimatyzacji, przewody stosowane do recyrkulacji powietrza oraz
prowadzace do urzadzen do odzyskiwania ciepła, a tak_e przewody prowadzace
powietrze zewnetrzne przez ogrzewane pomieszczenia, powinny miec izolacje cieplna
i przeciwwilgociowa.



Przy czym, przywołana PN w pkt.2 dotyczy przewodów wykonanych z blachy. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

czy czarny nie jest wyznacznikiem,

nie napisałem, że jest, nie napisałem, że są przepisy... Napisałem "zwyczajowo" ! Napisałem też, ze nie spotkałem do dziś producenta kanałów wentylacyjnych z czarnym wnętrzem. Nie napisałem też, że nie można z arota zrobić sobie wentylacji, napisałem, że istnieje ryzyko, że będzie śmierdzieć, bo czarny plastik do kanałów niewentylacyjnych jest robiony z udziałem śmieci niesortowanych i nie czyszczonych.
Link do komentarza
Zastosowane przewody powinny być wyprodukowane dla celów wentylacji, taka też nazwa (określenie) powinno figurować na dokumencie zakupu – „przewody (kanały) wentylacyjne”.

W każdym innym przypadku nie bardzo wiemy czy ten produkt nie będzie nawet szkodliwy dla zdrowia – a producent (sprzedawca) nie może być (ewentualnie) pociągnięty do odpowiedzialności jeśli z kanałów będzie capiło.

Produkt musi mieć „dopuszczenie” dla danych celów.

Innych wyznaczników nie ma.
Link do komentarza
Tak Szanowny Panie - innych wyznaczników nie ma... ale też przepisy nie nadążają za praktyką. W przepisach nie ma rozróżnienia na kanały nawiewne i wywiewne... przepisy cały czas piszą o kanałach wywiewnych ! W nich "zapachowa" jakość materiału nie ma znaczenia. Producenci kanałów nawiewnych do wentylacji - przyjęli zwyczajowo biały kolor - jako ten "czystszy"
Link do komentarza
Cytat

W przepisach nie ma rozróżnienia na kanały nawiewne i wywiewne... przepisy cały czas piszą o kanałach wywiewnych !



Jest oczywista, oczywistością, że nie jest to prawdą.

Zamiast podawania wszystkich możliwych przepisów w tym zakresie, nieśmiało powiem, że w zasadzie „załatwia” to atest higieniczny, którego uzyskanie jest wymagane przez przepisy inne niż tylko budowlane - w tym dyrektywu UE.

Ps. Proszę mi wskazać przepis (adekwatny) który mówi tylko o kanałach (przewodach) wywiewnych – bo nawet przytoczone wyzej przepisy mówią o kanałach ogólnie (wywiewnych i nawiewnych).
Link do komentarza
Czyli zamiast odpowiedzi na pytanie – zgodnie z zasadą, pytanie.
Ale ja odpowiem, bo to ciekawa sprawa.

Dla przykładu atest na przewody wentylacyjne:
http://www.bh-res.pl/oferta/przewody-elast...so-poly/atesty/

A skoro inne plastykowe nie mają atestów, to może nie odpowiadają warunkom (wymogom) dla przewodów wentylacyjnych, zwłaszcza nawiewnych? - w tym "śmierdzenia".


Ps. Uzyskanie takiego atestu, to koszt około 1.000zł (jednego tysiaca złotych) w trybie zwykłym (w terminie 2 miesięcy), lub 1.800zł w trybie ekspresowym (w terminie 2 tygodni).


poprawka dotyczyła pogrubienia akapitu - bo chyba nie był zauważalny. icon_biggrin.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Piszemy o plastiku nie aluminium... alu nie śmierdzi



Przykład atestu higienicznego jest adekwatny, bo wewnętrzna warstwa przewodu jest wykonana z plastyku i na dodatek "czarnego" - na pewno nie białego



dopisałem:

Bodowa rzeczonego przewodu: http://www.bh-res.pl/oferta/przewody-elast.../opis-i-budowa/ Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...