Skocz do zawartości

Projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Czytam różne wątki na temat wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji i nie wiem co o tym wszystkim myśleć. W różnych wątkach napotykam się na różne często sprzeczne opinie, a to na temat przekrojów kanałów, a to na temat wyliczenia zapotrzebowania wymiany powietrza, a to na temat czy i jak długi montować GWC.

Posiadam projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz GWC dla mojego domu i po całej lekturze tego forum nie wiem czy wszystko w tym projekcie jest ok.
Czy ktoś z forumowiczów może wyrazić opinię co powinienem/mogę zmienić wraz z uzasadnieniem tej opinii?

Poniżej opis mojego domu i projektu wentylacji:

Ilość powietrza nawiewanego
Parter:
Kuchnia + jadalnia - 70m3/h
Pokój dzienny (przyjęto dla 3 osób) - 90m3/h
Gabinet - 30 m3/h
Spiżarnia - 20m3/h
Poddasze:
Garderoba - 15m3/h
4 Pokoje - 30m3/h każdy
Ilość powietrza wywiewanego:
Parter:
Łacienka 50m3/h
Spiżarnia - 20m3/h
Kuchani z jadalnia - 70m3/h
Pokój dzienny - 90m3/h
Poddasze:
Łazienka - 50m3/h
Garderoba 15m3/h
Łazienka - 50m3/h
Razem: 345m3/h nawiewanego i wywiewanego

Projektowana centrala EKONOMIC 300 firmy Dospel umieszczona nad poddaszem (w części nieużytkowej)
Kanały rozmieszczone na parterze pod sufitem na poddaszu nad (w części nieużytkowej).
GWC: rury z 30% roztworem glikolu o średnicy 40mm.
Rozmieszczenie kanałów wraz z podaniem przekrojów oraz GWC w załącznikach. 11 - GWC; 16,17 - rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych.

[attachment=8728:16.PDF]
[attachment=8729:17.PDF]
[attachment=8730:11.PDF]
Z góry dziękuję za wszystkie opinie.

16.PDF

17.PDF

11.PDF

16.PDF

17.PDF

11.PDF

Link do komentarza
Cytat

Witam, a mogę poprosić o trochę więcej szczegółów? Co jest źle zaprojektowane i dlaczego?


Instalacja jest na trójnikach - powinna być na skrzynce rozdzielczej. Kanały są zbyt duże do takiego domu. optymalna prędkość powietrza w kanałach to od 3 do 5 m/sek. Gdy powietrze płynie wolniej modą się generować niskie częstotliwości, oraz są większe straty ciepła. Wyższy jest też koszt kanałów i trudniejsze "ukrycie".
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Żeby było cicho i „po równo” . Jeden kanał jeden anemostat. Nie da się regulować redukcjami i anemostatami WM domowej. Nie można też wykonać jej ani zaprojektować zgodnie z „fizyką” ( optymalne prędkości powietrza w kanałach)



A dlaczego ma być "po równo"? To ile powietrza ma być wentylowane w danym pomieszczeniu zależy od przeznaczenia tego pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

A dlaczego ma być "po równo"? To ile powietrza ma być wentylowane w danym pomieszczeniu zależy od przeznaczenia tego pomieszczenia.



Cytat

???




Ma rację – choćby w kontekście https://forum.budujemydom.pl/kotlownia-gazo...tml#entry188104
A jak będzie chciał zainstalować w takim pomieszczeniu (np. mieszkalnym) kocioł typu „C” ?
Musi pomieszczenie spełniać określone wymogi wentylacyjne, czy nie musi?
Link do komentarza
Cytat

Co Panu jest? Skrzynka rozdzielcza jest na pokoje ! Kotłownia w pokoju? Nawet gdyby przepis tak nakazywał bym tego nie zrobił.




A to przepraszam, moja wina.

Widać nie doczytałem, albo nie zrozumiałem - że wywiew nie jest na skrzynkach rozdzielczych tylko powinien być na trójnikach.
Jakoś tak pokutowało we mnie przekonanie, że wywiew jest też (powinien być, jako jedyne słuszne rozwiązanie) tylko na skrzynkach rozdzielczych.

Za nieporozumienie i niezrozumienie tej kwestii, bardzo, ale to bardzo jeszcze raz przepraszam.
Link do komentarza
Wywiew jest często regulowany... Pisałem wcześniej np. o przepustnicy 80/20% łazienki/kuchnia. Czy o zastosowaniu kanałów 50mm...
A tak na marginesie… po co nowoczesne energooszczędne rozwiązania do bardzo mało sterowalnych ( i tak przewymiarowanych) archaicznych systemów ogrzewania? Sens stosowania odzysku ciepła w wentylacji mechanicznej przy kotłowni jest ekonomicznie iluzoryczny. To bardziej moda i poprawa komfortu niż „wynik” w spalaniu!
Zastosowałem w 89 odzysk ciepła do wentylacji, się pozbyć kotłowni z budownictwa. By budować energooszczędnie.
Link do komentarza
Może wyjaśnię posługując się instrukcją najstarszej firmy robiącej seryjnie domowe WM z reku.
- skrzynka rozdzielcza 8 x 60mm z wejściem 150mm (bo wydajność max 350m3/h)
-anemostaty nawiewowe stałe 60mm
- wywiew 1 x 125mm i 4 x 80 mm. W każdym króćcu 80mm zaślepka z możliwością wyłamania części lub całości w zależności od „potrzeb” wentylacyjnych pomieszczenia.
Skrzynka rozdzielcza jest na nawiewie.
http://bursa.pl/download/Instrukcja%20mont...NEODF%20SRI.pdf

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

???



Moje pytanie jest takie, dlaczego w każdym pomieszczeniu ma być taka sama ilość wymienianego powietrza?
Dlaczego w kuchni gdzie się gotuje i je, wymiana powietrza ma być taka sama jak w sypialni, albo dlaczego w salonie gdzie będzie przebywać 3-4 osoby ma być tak samo jak np. w gabinecie, gdzie przebywać będzie jedna osoba?

Chyba wentylacja powinna być dopasowana do tego ile czasu się spędza w danym pomieszczeniu, jak dużo będzie przebywać w nim osób, co się w danym pomieszczeniu robi...
Link do komentarza
W kuchni jest wywiew, a piszemy o skrzynce ROZDZIELCZEJ! ( nie da się "rozdzielać" wywiewu) ! Chodzi o to, że tak mała ilość powietrza jaka jest przewidziana na wentylację nie daje się "sterować" anemostatami ( ich dokładność to około 50m3/h. Jeżeli teraz zrobimy instalacje z jednym kanałem i odchodzącymi coraz dalej anemostatami, mamy dwa wyjścia, albo puścić znacznie większy strumień by dotarło do końca lub nie we wszystkich pomieszczeniach mieć wentylację.
Obecnie ( po licznych "doświadczeniach" ) skrzynki zalecają znani producenci: zehnder, elge, dospel ( berluf), brink, vissmann
Cytat

dobierać do pogłowia czy kubatury

nie ma i nie było przepisu o wentylowaniu kubatury!!!! Wentylacja ( domowa) jest dla "żyjących"
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja ( domowa) jest dla "żyjących"


To też nie jest prawdą . W suszarni , na ten przykład nikt nie "żyje " a wentylować trzeba . U mnie w kotłowni też nikt nie mieszka a wentyluję i to intensywnie bo odzyskuję ciepełko z pieca . Więc tak faktycznie intensywność wentylacji powinno się dobierać do kubatury , pogłowia i rodzaju pomieszczenia . Nie zgadzam się też z twierdzeniem że anemostatem nie można precyzyjnie sterować , bo można i ja to robię . Oczywiście nie co do grama , ale sugerowany rozrzut 50m3/h wydaje się mocno zawyżony .

Cytat

Ty mówisz o wywiewie w sensie wywiew. A oni piszą o wywiewie w sensie nawiew.


To ciekawe , ale sensu w tym brak . A nawiew rozdzielić nie można ?.
Link do komentarza
Żeby było cicho i „po równo” . Jeden kanał jeden anemostat. Nie da się regulować redukcjami i anemostatami WM domowej. Nie można też wykonać jej ani zaprojektować zgodnie z „fizyką” ( optymalne prędkości powietrza w kanałach)

Można wykonać instalacje "po równo" i cicho bez stosowania skrzynek rozgałęźnych.
Link do komentarza
Cytat

Żeby było cicho i „po równo” . Jeden kanał jeden anemostat. Nie da się regulować redukcjami i anemostatami WM domowej. Nie można też wykonać jej ani zaprojektować zgodnie z „fizyką” ( optymalne prędkości powietrza w kanałach)

Można wykonać instalacje "po równo" i cicho bez stosowania skrzynek rozgałęźnych.


Wszystko można, tylko po co robić źle? Spotykam wentylacje robione na 125 na 100-kach, PO CO? Straty, ciepła, szum, koszt kanałów... Byłem w ten weekend w Kazimierzu Dolnym, super hotelik Villa Bohema... a wentylację musiałem wyłączyć!
Gdyby się dało to zrobić dobrze - gwarantuję Panu, że nikt by nie przechodził na skrzynki.


Cytat

bo można i ja to robię . Oczywiście nie co do grama , ale sugerowany rozrzut 50m3/h wydaje się mocno zawyżony .

Nie sugerowany podany przez producenta, wydaje się czy mierzył Pan? Gdyby można było "tak jak Pan" to czy byłby problem? Może bardzo mała instalacja... równo rozplanowane, bez możliwości zwiększenia strumienia do 300-400m3 to się uda. Dodam, że ktoś kto sam sobie zrobi, nie reklamuje, że wśród nocnej ciszy jednak coś słyszy!
Link do komentarza
[quote name='T. Brzęczkowski' date='8.03.2011, 08:03 ' post='188375']
Wszystko można, tylko po co robić źle? Spotykam wentylacje robione na 125 na 100-kach, PO CO? Straty, ciepła, szum, koszt kanałów... Byłem w ten weekend w Kazimierzu Dolnym, super hotelik Villa Bohema... a wentylację musiałem wyłączyć!
Gdyby się dało to zrobić dobrze - gwarantuję Panu, że nikt by nie przechodził na skrzynki.


Hmmm, źle... czyli inaczej jak Pan.
A wszystko co jest inaczej jest złe? Dobrze rozumiem?


Link do komentarza
Cytat

Skąd bierze Pan kanały, trójniki.... 60 70mm??? Co oznacza "cicho"? Robimy takie instalacje 21 lat i zapewne można wykonać, ale zdarza się, że słychać, jak się inwestor wprowadzi. Co wtedy Pan zrobi?


Szanowny Porfirion
cicho, to, jeżeli nie wiesz, to oznacza, że prędkości przepływu w granicach 2-5m/s, niby robi w wentylacji, a nie wie
cóż, jak widać jest wiele takich firm krzaków, które nie posiadają podstawowych wiadomości z dziedziny w której mieszają, kiedy to minie sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Skąd bierze Pan kanały, trójniki.... 60 70mm???




Przyznam, że jestem pod wrażeniem.

Wystarczy zastosować nietypowe kanały (przewody) wentylacyjne i dorobić do tego własna teorię, że tylko na takich jest prawidłowo – a wszystko staje się jasne i wytłumaczalne, w tym konieczność skrzynek rozprężnych, które akurat takie przekroje „oferują”.

Oczywiście 80mm to jest zbyt dużo – a tak sie składa, że jest to ostatni „typoszereg standardowy” z pełną gamą kształtek.

Moje uznanie.
Link do komentarza
Właścicielem www.rekuperatory.pl jest niemiecki zehnder ... http://www.zehnder.pl/comfosystems/ComfoFr...wietrza,97.html
http://www.zehnder.pl/comfosystems/zasada-...nowania,12.html

Systemy dystrybucji


Cytat

Zwłaszcza w kontekście głośności, bo większy przekrój, to niższe prędkości przy takim samym wydatku, oraz większa powierzchnia kanału (ścianek) który tłumi, ewentualny hałas wentylatora


STRASZNE GŁUPOTY PAN PISZE
Wentylatory nie hałasują, tylko "dystrybucja"! Używanie głośnych wentylatorów to jakiś koszmar!
Większe przekroje to większe problemy z upchaniem, większy koszt, większe straty ciepła i większe prawdopodobieństwo słyszalności wentylacji.
Po to podaje się wartości optymalne prędkości w kanałach – by je stosować!
Link do komentarza
Fajny ten link, tyle że o zgrozo, oni mają anemostaty z regulacją od 0 do 50m3/h


Cytat

STRASZNE GŁUPOTY PAN PISZE
Wentylatory nie hałasują, tylko "dystrybucja"!



Czyżby - a to, to ja pisałem, dotyczy głośności centrali:

Cytat

Głośność (pomiar 1 m od obudowy): od 33,9dB(A)
Głośność (pomiar w kanale): od 32,1 dB(A)
przeciętny człowiek słyszy od 30-tu...!


A to ksiądz Bolek, o wzmocnieniu tego hałasu:
Cytat

W kanale??? Może nawet ta wartość wzrosnąć!


A to, że hałas ten zwiększa (jest wzmacniaczem), agent Tomek:
Cytat

rezonans




Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...