Skocz do zawartości

Dospel OPTIMAL 400 bypass


mixol

Recommended Posts

Witam

Rozważam kupno tego rekuperatora firmy dospel .
Czy ktos już go może opisać ?
Podobno to nowośc tej firmy . Czytałem o nim na stronie firmy i znalazłem go w ich internetowym sklepie cena dobra .
Tylko jest pewna nieścisłość w opisie na stronie pisza ze ma silnik na 230 a w sklepie na 12 V ?

Ktoś wie o co chodzi ?

Czy taki sprzęt wystarzczy na komfortową wentylacje małego domku 130 m powierzchni urzytkowej ?
Link do komentarza
Cytat

Array="" target="_blank" rel="nofollow">http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...5%9Bba-o-opinie
Wszystko zalezy od kubatury ale na 130m2 powinien dać radę.
Ja też go kupię,bo nic lepszego w tej cenie nie widać.



Wyglada na dobry sprzet tylko te silniki ? Jakie na 230 czy 12V ?


Zastanawiam się na instalacja czy stosować tłumiki do tego rekuperatora i jakie kanały bedą najlepsze ?

Spiro ? Blaszane ?

Ja buduje Dobromiłe I z Archipelagu 



Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zastanawiam się na instalacja czy stosować tłumiki do tego rekuperatora i jakie kanały bedą najlepsze ?

Spiro ? Blaszane ?


Są różne opinie,wg mnie ani spiro ani blaszane...Ja robię skrzynkach rozdzielczych i na giętkich kanałach 75mm,poczytaj forum to dowiesz się więcej na ten temat icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Chodzi Ci o System TuboFlex ??

A gdzie można kupic elementy do niego , masz jakiś link ?

Czy zna ktoś firme srzedajaca rekuperatory z Olsztyna ???


Coś na zasadzie Tuboflex-a ale rurki np.Arota lub podobne.
Link do komentarza
Nie znam tych kanałów ,poszukam coś na ten temat.
ALe TO SA RURY KANALIZACYJNE Z TEGO CO ZNALAZŁEM  Array="" Array border="0" style="vertical-align: middle">
W Tuboflexie wychodzi drogo , nawet bardzo .

Ja mam projekt w ocynkowanych rurach .

[attachment=8718:rzut_parteru.pdf]

[attachment=8719:rzut_pod....podlogi.pdf][attachment=8722:rzut_pod...p.sufitu.pd
f]

rzut_parteru.pdf

rzut_poddasza_p.podlogi.pdf

rzut_poddasza_p.sufitu.pdf

rzut_parteru.pdf

rzut_poddasza_p.podlogi.pdf

rzut_poddasza_p.sufitu.pdf

Edytowano przez mixol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A tu wychodzi tanio,bardzo tanio Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_wink.gif">
Array="" target="_blank" rel="nofollow">http://arot.wavin.com/master/master.jsp?FO...amp;bmLocale=pl
A rozłożyć można spokojnie samemu Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">



Może i tanio , ale to nie są rury do wentylacji .


Widziałem wentylacje z rur kanalizacyjnych zrobionych przez ala fachowców i właściciele narzekali na zapach plastiku z rur . 

Ja też instalacje bede robił sam , interesuje sie tym tematem juz 2 lata i jak sie zrobi cieplej to musze sie wziaść za wentylacje . <CO i CWU + PRAD i CAŁY BUDYNEK ZROBIŁEM SAM >

Link do komentarza
Cytat

Może i tanio , ale to nie są rury do wentylacji .


Widziałem wentylacje z rur kanalizacyjnych zrobionych przez ala fachowców i właściciele narzekali na zapach plastiku z rur . 

Ja też instalacje bede robił sam , interesuje sie tym tematem juz 2 lata i jak sie zrobi cieplej to musze sie wziaść za wentylacje . <CO i CWU + PRAD i CAŁY BUDYNEK ZROBIŁEM SAM >


Optimal to jedna z lepszych central... 4000 zł to przyzwoita cena. Ma dwa wymienniki --- ale w przeciwieństwie do kretyńskiego rozwiązania mistrala duo - są umieszczone równolegle. Czy Szanowny Pan przewiduje gwc? Instalacji nie robi się na blaszanych kanałach - mogą generować szumy i ciężko kupić wyliczoną średnicę. Arota kanały niestety śmierdzą.
Link do komentarza
Cytat

Te do wentylacji mają biały środek i nie są elektrostatyczne. Sprzedaję arota do instalacji elektrycznych i go już testowaliśmy. Nawet GWC chcieliśmy z niego zrobić.



Gdzie mozna takie rury kupic w rozsadnych pieniądzach? Najlepiej skrzynki rozdzielające i podejscia pod anomastaty nawiewne i wywiewne w komplecie
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Gdzie mozna takie rury kupic w rozsadnych pieniądzach? Najlepiej skrzynki rozdzielające i podejscia pod anomastaty nawiewne i wywiewne w komplecie


Przyłączam się do pytania,na pewno u TB ale gdzie jeszcze ?
Link do komentarza
Optimal to jedna z lepszych central... 4000 zł to przyzwoita cena. Ma dwa wymienniki --- ale w przeciwieństwie do kretyńskiego rozwiązania mistrala duo - są umieszczone równolegle. Czy Szanowny Pan przewiduje gwc? Instalacji nie robi się na blaszanych kanałach - mogą generować szumy i ciężko kupić wyliczoną średnicę. Arota kanały niestety śmierdzą.

Dziekuje za opinie o centrali . A jeśli chodzi o GWC to nie zamierzałem zakładać za duży koszt za mały zysk wole zbudowac kolektory za te pieniadze . A wracając do instalacji to myslałem o sztywnych metalowych takich jakie stosuje w wentylacjach biurowych , ale chetnie dowiem sie o innych możliwosciach . 


Link do komentarza
Cytat

Optimal to jedna z lepszych central... 4000 zł to przyzwoita cena. Ma dwa wymienniki --- ale w przeciwieństwie do kretyńskiego rozwiązania mistrala duo - są umieszczone równolegle. Czy Szanowny Pan przewiduje gwc? Instalacji nie robi się na blaszanych kanałach - mogą generować szumy i ciężko kupić wyliczoną średnicę. Arota kanały niestety śmierdzą.

Dziekuje za opinie o centrali . A jeśli chodzi o GWC to nie zamierzałem zakładać za duży koszt za mały zysk wole zbudowac kolektory za te pieniadze . A wracając do instalacji to myslałem o sztywnych metalowych takich jakie stosuje w wentylacjach biurowych , ale chetnie dowiem sie o innych możliwosciach . 


Koszt GWC jest niższy od kolektorów słonecznych i choć jego zalety energetyczne są mizerne to bilans roczny ma dodatni - w przeciwieństwie do kolektorów, które w skali roku powodują zwiększenie zużycia energii ( dlatego sprzedawca energii je dotuje). Biura mają swoje przepisy - i co najważniejsze dB. W biurze nie słychać dudnienia, szumów. Nie są też dostępne średnice kanałów sztywnych do takiej wentylacji.
Link do komentarza
Cytat

Ja robię ten czerwony... niebieski i czarny jest z http://www.comair-polska.pl/2010/UNIFLEXPLUS_ulotka_2010.pdf
- u mnie na razie - nie. "zdolności" produkcyjne pokrywają ledwo zapotrzebowanie moich montażystów.




Cenę rury można jeszcze przeżyć ale nie ma czasem jakichś zamienników podejść pod anemostaty w lepszych cenach niż w cenniku Comair? Czym pan przechodzi z rury PCV na anemostat?
Link do komentarza
Cytat

To najpopularniejsze kanały stosowane w wentylacji. Przechodzi się na nie z miękkich kanałów izolowanych w ścianie. Leżą na stropie i łączą w/w miękki kanał z anemostatem w pomieszczeniu piętro niżej.



Ma Pan możliwość wrzucić zdjęcia z instalacji robionych na osprzęcie własnej produkcji?
Link do komentarza
By instalacja była cicha, miała małe opory i najmniejsze możliwe straty - stosuje się do obliczeń PRĘDKOŚĆ OPTYMALNĄ w kanałach. Gdy się komuś nie chce - może policzyć pole powierzchni kanału świeżego powietrza z centrali i podzielić przez ilość anemostatów nawiewnych - wyjdzie podobnie. Trzeba też pamiętać, że ilość powietrza wentylacyjnego jest na tyle mała, że nie wchodzi w grę "sterowanie przez redukcję, anemostaty, czy kryzy, dlatego ważny jest - układ - jeden kanał od skrzynki - jeden anemostat.

Przykład jednej z pierwszych firm montujących reku ( od 1991 ) dół str. 2/4
http://bursa.pl/download/Instrukcja%20mont...NEODF%20SRI.pdf
A to ta skrzynka na zdj.

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...