Skocz do zawartości

Hipoteka na współwłasności (kredyt)


Recommended Posts

Witam Fachowców od finansów... icon_smile.gif

Moja sprawa wygląda tak:
Chcielibyśmy postawić dom jednorodzinny na działce która jest własnością mojej żony i jej siostry.
Na budowę domu chcemy zaciągnąć kredyt. (ok 2/3 wartości)
Siostra zamierza budować się troszkę później - za gotówkę.

Czy gdybyśmy chcieli dostać kredyt w tej sytuacji - bez podziału działek - siostra tez musiałaby być współkredytobiorcą?
Czy po wybudowaniu - gdy nastąpi podział działki, hipoteka będzie ciążyła na obydwu nowo powstałych działkach?
Czytałem że ma się coś pozmieniać w przepisach dotyczących takiej sprawy - ponoć 20 lutego br. wchodzi jakaś ustawa o hipotekach.

ktoś coś wie w tym temacie?? icon_smile.gif
Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
1. Pośredni, bo nie musi być kredytobiorcą, ale jej współudział w nieruchomości będzie „obciążony” kredytem – oczywiście jeśli bank na takie rozwiązanie się zgodzi. Dom który ewentualnie postawi, też (nominalnie) będzie tym kredytem „współobciążony”- mimo, że będzie wybudowany za gotówkę..
2. W takiej sytuacji zależeć to będzie od banku – łącznie ze zgodą na podział.
3. Nowela ustawy raczej nie niesie w tym zakresie rewolucyjnych zmian.
Link do komentarza
Gdy będzie hipoteka na całej działce, to bank może nie wyrazić zgody na podział działki (bo to zmniejsza wartość zabezpieczenia) - ale jak napisał bajbaga to zależy od banku...lepiej wpierw podzielić a potem budować (zajmie to trochę czasu - podział - ale święty spokój - bezcenne)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Dziękuję Wam za pomocne odpowiedzi.
Rezygnuję w takim razie z tego pomysłu:)




Widzę, że wątek stary, ale faktycznie siostra musiała by podejść do kredytu jako współwłaścicielka działki.
Jeżeli jest to działka duża i budowane będą odrębne domki to lepiej podzielić działkę i samemu zabrać się za temat.

Pozdrawiam

Karol Sulewski
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...